2017 թվականը պատմության մեջ ամենաշոգ տարիներից մեկն է
news.mail.ru-ի փոխանցմամբ՝ այսպիսի ցուցանիշ է ներկայացրել Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպությունը (WMO):
Նշյալ կազմակերպության գիտնականների կողմից անցկացված հետազոտության արդյունքները ներկայացվել են Բոննում, որտեղ ընթանում է միջազգային գագաթնաժողով՝ նվիրված մոլորակի պաշտպանությանը կլիմայական փոփոխություններից:
Ըստ կատարված ուսումնասիրության՝ 2017  թվականի առաջին 9-ը ամիսներին օդի ջերմաստիճանը չի գերազանցել 2016-ի ցուցանիշները:
«WMO»- ի գլխավոր քարտուղարի փոխանցմամբ՝ Ասիայում ջերմաստիճանը հասել է 50 աստիճանի, Կարիբյան ծովում և Ատլանտյան օվկիանոսում մեկը մյուսի հետևից ռեկորդային արագություն ունեցող փոթորիկներ են արձանագրվել, որոնք  հասնել են մինչև Իռլանդիայի ափեր, միլիոնավոր մարդիկ տուժել են ջրհեղեղներից, մինչդեռ  Հարավային Աֆրիկայում երաշտներ են եղել:
Աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ գիտնականները շարունակում են վերլուծել այս երևույթները, բայց արդեն իսկ կարելի է ասել, որ դրանց հիմնական մասը կլիմայի փոփոխության հետևանք է, որը պայմանավորված է մարդու գործունեության բացասական ազդեցությամբ. Մասնավորապես, անտառները շարունակվում են կրճատվել,  իսկ ածխաջրածնային վառելիքը նույն ինտենսիվությամբ է օգտագործվում:
Համաշխարհային օդերևութաբանական կազմակերպությունը հայտնում է, որ անցած տասնամյակի ընթացքում գլոբալ տաքացման գործընթացը կանգնել էր, բայց այժմ նորից սկսել է նոր թափ հավաքել:
Փորձագետների կանխատեսմամբ՝ կլիմայի գլոբալ տաքացման վնասակար ազդեցությունը մարդկային զոհերի տեսանկյունից սպասվում է զարգացող երկրներում:

Ученые назвали 2017 год одним из трех самых жарких в истории
2017 год станет одним из трех самых жарких за всю историю метеонаблюдений, сообщает The Guardian со ссылкой на выводы Всемирной метеорологической организации (ВМО).
Результаты исследований были представлены в Бонне, где проходит международный саммит по защите планеты от климатических изменений.
Температура воздуха за первые девять месяцев 2017 года не превысила показатели 2016 года, который ставил рекорды из-за периода Эль-Ниньо, но была выше, чем за все годы, предшествовавшие 2015-му.
Генсек ВМО Петтери Таалас заявил, что последние три года являются тремя самыми жаркими и общий тренд сохраняется.
«Мы наблюдали исключительные погодные явления: в Азии температура достигала 50 градусов Цельсия, рекордные по своей мощи ураганы шли один за другим в Карибском море и Атлантическом океане, достигая даже берегов Ирландии, миллионы людей пострадали от ливней и наводнений, в то время как в Восточной Африке наблюдается засуха», — напомнил он.
Одной из основных тем саммита станет Парижское климатическое соглашение 2015 года, участники которого обязались сократить выбросы с целью ограничения глобального повышения температуры. Нынешние уровни выбросов, по оценкам, приведут к повышению температуры на 3 градуса Цельсия по сравнению с доиндустриальной эпохой. Это приведет к повышению уровня мирового океана, учащению случаев засухи и рекордной жары по всему миру, ураганам и наводнениям.
The Guardian приводит слова экспертов, которые ожидают, что сильнее всего последствия глобального потепления климата в плане человеческих жертв скажутся на развивающихся странах. В частности, самые большие проблемы прогнозируются для Южной Азии.