«Խաչատրյանը և ջազը» միջազգային չափանիշներին համապատասխան նախագիծ է և պետք է շրջի աշխարհով մեկ. համոզված են մասնագետները (տեսանյութ)
• 08-11-2017 14:52:02   | Հայաստան  |  Մշակույթ
Նոյեմբերի 7-ին Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնում ջազային տրամադրություն էր. հնչեց «Խաչատրյանը և ջազը» նախագիծը։
Արդեն երրորդ անգամ Հայաստանի պետական երիտասարդական և Հայաստանի պետական ջազ նվագախմբերը համատեղ ներկայացնում են Արամ Խաչատրյանի ստեղծագործությունների ջազային մշակումները, որ կատարել են Վահագն Հայրապետյանը, Արմեն Հյուսնունցը, Մարտին Ուլիխանյանն ու Անդրանիկ Բերբերյանը։ Որպես մենակատարներ հանդես եկան Վահագն Հայրապետյանը (դաշնամուր) և Արմեն Հյուսնունցը (սաքսոֆոն)։ Համերգը ղեկավարում էին դիրիժորներ Սերգեյ Սմբատյանն ու Արմեն Հյուսնունցը։
Գաղափարի հեղինակ, Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը նկատում է, որ երբ տարիներ առաջ նոր-նոր սկսում էին նախագիծը, մտավախություն ունեին, թե ինչպես կընկալվի Խաչատրյանի և ջազի միաձուլումը։ Սակայն մեր լավագույն ջազ երաժիշտների հետ համագործակցությամբ գաղափարը կայացավ ու սիրվեց ունկնդրի կողմից։ «Վստահորեն ասում եմ, որ սա միջազգային չափանիշներով կարևորագույն նախագիծ է։ Խաչատրյանի երաժշտությունը շատ հանրահայտ ջազ երաժիշտների է ոգևորել, և մենք մեզ իրավունք վերապահեցինք նրա երաժշտությունը մատուցել ջազային ձևաչափով՝ միաժամանակ պահելով ակադեմիական ֆորմայի սկզբունքը»,- ասաց Սերգեյ Սմբատյանը։
Դիրիժոր Արմեն Հյուսնունցը նշում է, որ Խաչատրյանի երաժշտությունը ստեղծված է ազգային հիմքերի վրա, և այնտեղ, որտեղ կա ազգային հստակ հիմք, ջազային մտածելակերպն անելիք ունի։ Այնպես որ` գաղափարն ու ջազային մոտեցումն արդարացված են։
Դաշնակահար Վահագն Հայրապետյանը վստահ է, որ նախագիծն անպայման իր շարունակությունը պետք է ունենա, պետք է ներգրավվեն նոր ստեղծագործությունների ջազային մշակումներ, նաև այլ կազմերի, օրինակ ժողգործիքների ընդգրկմամբ, քանի որ դրանք են մեր երաժշտության համն ու հոտը։ Վահագն Հայրապետյանը նշում է նաև, որ Խաչատրյանը մեծ ներդրում է ունեցել հայկական, ոչ միայն, ջազի կայացման գործում, ու նախիծը ինչ-որ տեղ նաև ջազ երաժիշտների երախտիքի խոսքն է հայ մեծ կոմպոզիտորին։ Նա նաև համոզված է, որ այս նախագիծը Խաչատրյանը հաստատ կողջուներ։
Երաժիշտներն ընդգծեցին, որ այս պրոյեկտը պետք է ներկայացվի նաև արտասահմանում, և Հայաստանից դուրս նույնպես ունկնդիրները պետք է կարողանան հաղորդակցվել Խաչատրյանի գործերի ջազային մշակումների հետ։ Նրանք վստահ են, որ «Խաչատրյանը և ջազը» կունենա միջազգային ճանաչում։ «Ես կուզենամ, որ այս նախագիծը աշխարհով մեկ շրջի, որովհետև Արամ Խաչատրյանը միայն Հայաստանինը չէ, աշխարհինն է։ Սա շատ հզոր, շատ արդիական, նորարար պրոյեկտ է»,- ասաց Վահագն Հայրապետյանը։
Երեկոյի ընթացքում հնչեցին հատվածներ «Գայանե», «Սպարտակ» բալետներից, Խորհրդային Հայաստանի հիմնը, «Ձոն ցնծության» և այլ ստեղծագործություններ՝ ջազային գործիքավորմամբ։
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնը կյանքի է կոչում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Խաչատրյան» և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամների աջակցությամբ։

“Khachaturian meets jazz” is a project of international standards and should be presented all over the world (video)
• 08-11-2017 14:52:02   | Armenia  |  Culture
On November 7 “Khachaturian meets jazz” project was presented within the framework of the 5th Khachaturian International Festival. The State Youth Orchestra of Armenia and Armenian State Jazz Band performed jazz arrangements of Aram Khachaturian’s compositions. The arrangements were made by Vahagn Hayrapetyan, Armen Hyusnunts, Martin Ulikhanyan and Andranik Berberyan.
Vahagn Hayrapetyan (piano) and Armen Hyusnunts (saxophone) performed as soloists. The orchestras performed under the direction of conductors Sergey Smbatyan and Armen Hyusnunts.
The author of the idea, the Artistic Director and Principal Conductor of the SYOA Sergey Smbatyan noted that when they started the project they were thinking about how the audience will perceive the fusion of the Khachaturian’s music and jazz. However, in cooperation with our best jazz musicians, the idea was realized and was loved by the audience.
“This is an important project with international standards. Khachaturian's music has inspired many popular jazz musicians and we reserve the right to perform his music in a jazz format. And we maintained the principles of the academic formality”,-Sergey Smbatyan noted.
Conductor Armen Hyusnunc added that Khachaturian's music has been created on national basis. And if there is clear national basis, there must be jazz. So the idea and the jazz approach are justified!
The pianist Vahagn Hayrapetyan hoped that the project will continue, and new arrangements and other elements, for instance folk instruments, will be included. Vahagn Hayrapetyan also mentioned that Khachaturian had made a great contribution to the development of jazz. This is also gratitude from jazz musicians to the great Armenian composer! Hayrapetyan is sure that Khachaturian would definitely welcome this project.
The musicians noted that this project must be presented outside of the Armenia as the audience should get acquainted with the jazz arrangements of Aram Khachaturian’s famous compositions.
The musicians are sure that the project will receive international recognition. “I want this project to be presented all over the world because Khachaturian belongs not only to Armenia, but also to the whole world. This is a very powerful, very up-to-date, innovative project!”,-Vahagn Hayrapetyan noted.
Pieces from “Gayaneh”, “Spartacus” Ballets, Anthem of the Soviet Armenia, Ode to Joy and other compositions were presented during the evening.