Դեյվիդ Նեբելը Կոմիտասի «Կռունկի» հիասքանչ կատարմամբ հուզել է հայ հանդիսատեսին
Նոյեմբերի 9-ին Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի հյուրը շվեյցարացի ճանաչված ջութակահար Դեյվիդ Նեբելն էր։ Նա Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ կատարեց Լյուդվիգ վան Բեթհովենի Ջութակի կոնցերտը՝ եվրոպական դասական երաժշտության լավագույն ստեղծագործություններից մեկը։ Նեբելը նաև անակնկալ էր պատրաստել հայաստանցի ունկնդրի համար. ելույթից հետո հանդիսատեսի չդադարող ծափողջույններին ջութակահարը պատասխանեց Կոմիտասի «Կռունկի» հիասքանչ կատարմամբ։ «Երբ իմացա՝ գալու եմ Հայաստան, փնտրում էի որևէ բան, որ ներկայացնեմ։ Լսեցի Կոմիտասի գործը և ցանկացա այն կատարել: Սա շատ յուրահատուկ ստեղծագործություն է»,- համերգից հետո խոստովանում է Նեբելը:
Խոսելով հայաստանյան ելույթի և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ համագործակցության մասին՝ Դեյվիդ Նեբելը նշեց. «Հիասքանչ հանդիսատես է: Ինձ համար շատ հուզիչ էր ելույթ ունենալ: Ես Հայաստանում հրաշալի ժամանակ անցկացրի՝ հրաշալի երաժիշտների ու ֆանտաստիկ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի հետ: Մեր օրերում դժվար է նրա նմանին գտնել: Նա յուրահատուկ է, մեծ հաճույք ու պատիվ էր մեկ բեմում ելույթ ունենալ նրա հետ: Իսկ նվագախումբը պարզապես ֆանտաստիկ էր: Ես մեծ սիրով նորից ելույթ կունենամ նրանց հետ»,- ասաց Նեբելը` ավելացնելով, որ վաղուց էր տեղյակ Խաչատրյանի փառատոնի մասին, ընկերներից շատերն են փառատոնի շրջանակներում ելույթ ունեցել: Նա նաև նշեց, որ Խաչատրյանը շատ հայտնի է Շվեյցարիայում, Եվրոպայում, իսկ ինքը կատարել է Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը:
Համերգային երեկոյի ընթացքում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ կատարեց նաև Պյոտր Չայկովսկու թիվ 6 սիմֆոնիան։
Սա Չայկովսկու վերջին սիմֆոնիան է։ Անվանումը՝ «Պաթետիկ», խոսում է այն մասին, որ ստեղծագործության մեջ հակադրված են կյանքի և մահվան խորն ու համընդհանուր թեմաները։ Սիմֆոնիայի պրեմիերան կայացել է 1893 թվականին Պետերբուրգում՝ Չայկովսկու ղեկավարությամբ, հեղինակի մահվանից 9 օր առաջ։ Իր 5-րդ սիմֆոնիան թղթին հանձնելուց հետո մի առիթով Չայկովսկին գրել էր, որ ցանկանում է ստեղծել մի սիմֆոնիկ գործ, որը կամփոփի իր ամբողջ ստեղծագործական կյանքը։ 6-րդ սիմֆոնիան դարձավ Չայկովսկու սիմֆոնիկ ստեղծագործությունների գագաթը, որը ուժի, դրամատիկ բախումների ամբողջական մի կտավ է։ Եվ խաչատրյանական փառատոնի ընթացքում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը վարպետությամբ ունկնդրին փոխանցեց ռուս մեծ կոմպոզիտորի կյանքի փիլիսոփայությունը, որ հնչյունների տեսքով ամփոփված է 6-րդ սիմֆոնիայում։
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնը կյանքի է կոչում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Խաչատրյան» և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամների աջակցությամբ։

• 10-11-2017 19:03:23   | Армения  |  Культура
9 ноября в рамках 5-го Международного фестиваля Хачатуряна выступил знаменитый швейцарский скрипач Дэвид Небель. Музыкант и Государственный молодежный оркестр Армении исполнили Концерт для скрипки Людвига ван Бетховена, одно из лучших произведений европейской классической музыки. Небель также удивил армянскую аудиторию, представив «Крунк» Комитаса. «Когда я узнал, что приеду в Армению, я решил что-то представить. Я услышал это произведение Комитаса и захотел его исполнить. Это уникальное произведение!», - отметил Небель.
Дэвид Небель также был впечатлен сотрудничеством с Государственным молодежным оркестром Армении. «Удивительная аудитория! Я был очень рад выступить. Я провел хорошее время в Армении с удивительными музыкантами и фантастическим дирижером. Сергей Смбатян - фантастический дирижер. В настоящее время трудно найти такого человека, как он. Он уникален; с ним работать настоящее удовольствие и честь. А оркестр абсолютно фантастический! Я хотел бы снова выступать с ними! », - отметил Небель. Музыкант добавил, что он знал о фестивале Хачатуряна, прежде чем приехать сюда, так как многие из его друзей выступали в рамках фестиваля. Он также добавил, что Хачатурян очень известен в Швейцарии, в Европе, и он исполнял Концерт для скрипки Хачатуряна.
Молодежный оркестр во главе с дирижером Сергеем Смбатяном также представил Симфонию № 6 «Патетическую» Петра Чайковского.
Это последняя симфония Чайковского. Симфония называется «Патетическая», и в ней контрастируют глубокие и универсальные темы жизни и смерти. Премьера этой симфонии состоялась в 1893 году в Санкт-Петербурге во главе с Чайковским за 9 дней до смерти композитора. Закончив Симфонию № 5, Чайковский писал, что хочет сочинить симфонию, которая подведет итог всей его творческой жизни. Симфония №6 стала пиком сочинений Чайковского. Это полное полотно драматических столкновений!
В рамках фестиваля Хачатуряна Государственный молодежный оркестр с большим профессионализмом передал жизненную философию великого русского композитора. Ведь вся его философия подытожена в Симфонии № 6!