Դեյվիդ Նեբելը Կոմիտասի «Կռունկի» հիասքանչ կատարմամբ հուզել է հայ հանդիսատեսին
Նոյեմբերի 9-ին Խաչատրյանի 5-րդ միջազգային փառատոնի հյուրը շվեյցարացի ճանաչված ջութակահար Դեյվիդ Նեբելն էր։ Նա Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ կատարեց Լյուդվիգ վան Բեթհովենի Ջութակի կոնցերտը՝ եվրոպական դասական երաժշտության լավագույն ստեղծագործություններից մեկը։ Նեբելը նաև անակնկալ էր պատրաստել հայաստանցի ունկնդրի համար. ելույթից հետո հանդիսատեսի չդադարող ծափողջույններին ջութակահարը պատասխանեց Կոմիտասի «Կռունկի» հիասքանչ կատարմամբ։ «Երբ իմացա՝ գալու եմ Հայաստան, փնտրում էի որևէ բան, որ ներկայացնեմ։ Լսեցի Կոմիտասի գործը և ցանկացա այն կատարել: Սա շատ յուրահատուկ ստեղծագործություն է»,- համերգից հետո խոստովանում է Նեբելը:
Խոսելով հայաստանյան ելույթի և Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հետ համագործակցության մասին՝ Դեյվիդ Նեբելը նշեց. «Հիասքանչ հանդիսատես է: Ինձ համար շատ հուզիչ էր ելույթ ունենալ: Ես Հայաստանում հրաշալի ժամանակ անցկացրի՝ հրաշալի երաժիշտների ու ֆանտաստիկ դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի հետ: Մեր օրերում դժվար է նրա նմանին գտնել: Նա յուրահատուկ է, մեծ հաճույք ու պատիվ էր մեկ բեմում ելույթ ունենալ նրա հետ: Իսկ նվագախումբը պարզապես ֆանտաստիկ էր: Ես մեծ սիրով նորից ելույթ կունենամ նրանց հետ»,- ասաց Նեբելը` ավելացնելով, որ վաղուց էր տեղյակ Խաչատրյանի փառատոնի մասին, ընկերներից շատերն են փառատոնի շրջանակներում ելույթ ունեցել: Նա նաև նշեց, որ Խաչատրյանը շատ հայտնի է Շվեյցարիայում, Եվրոպայում, իսկ ինքը կատարել է Խաչատրյանի Ջութակի կոնցերտը:
Համերգային երեկոյի ընթացքում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի ղեկավարությամբ կատարեց նաև Պյոտր Չայկովսկու թիվ 6 սիմֆոնիան։
Սա Չայկովսկու վերջին սիմֆոնիան է։ Անվանումը՝ «Պաթետիկ», խոսում է այն մասին, որ ստեղծագործության մեջ հակադրված են կյանքի և մահվան խորն ու համընդհանուր թեմաները։ Սիմֆոնիայի պրեմիերան կայացել է 1893 թվականին Պետերբուրգում՝ Չայկովսկու ղեկավարությամբ, հեղինակի մահվանից 9 օր առաջ։ Իր 5-րդ սիմֆոնիան թղթին հանձնելուց հետո մի առիթով Չայկովսկին գրել էր, որ ցանկանում է ստեղծել մի սիմֆոնիկ գործ, որը կամփոփի իր ամբողջ ստեղծագործական կյանքը։ 6-րդ սիմֆոնիան դարձավ Չայկովսկու սիմֆոնիկ ստեղծագործությունների գագաթը, որը ուժի, դրամատիկ բախումների ամբողջական մի կտավ է։ Եվ խաչատրյանական փառատոնի ընթացքում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը վարպետությամբ ունկնդրին փոխանցեց ռուս մեծ կոմպոզիտորի կյանքի փիլիսոփայությունը, որ հնչյունների տեսքով ամփոփված է 6-րդ սիմֆոնիայում։
Հիշեցնենք, որ Խաչատրյանի միջազգային փառատոնն անցկացվում է ՀՀ Նախագահի հովանու ներքո։ Երաժշտական այս տոնը կյանքի է կոչում Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախումբը (գլխավոր գործընկեր՝ ՎիվաՍելլ-ՄՏՍ)՝ ՀՀ մշակույթի նախարարության, «Խաչատրյան» և Մշակույթի աջակցության եվրոպական հիմնադրամների աջակցությամբ։

David Nebel touched the Armenian audience with the wonderful performance of Krunk by Komitas
On November 9 the 5th Khachaturian International Festival hosted famous Swiss violinist David Nebel. The musician and the State Youth Orchestra of Armenia performed Violin Concerto by Ludwig van Beethoven, one of the best compositions of European classical music. Nebel also surprised the Armenian audience presenting Krunk (The Craine) by Komitas. “When I realized that I will be visiting Armenia I was searching for something to present. I heard this composition by Komitas and wanted to perform it. This is a unique piece!”,-Nebel noted.
David Nebel was impressed by the cooperation with the State Youth Orchestra of Armenia. “Amazing audience! I was very excited to perform. I had good time in Armenia with amazing musicians and fantastic conductor. Sergey Smbatyan is fantastic conductor. Nowadays it’s hard to find someone like him. He is unique; it was pleasure and honor to perform with him. And the orchestra was absolutely fantastic! I would like to perform with them again!”,-Nebel noted. The musician added that he had known about the Khachaturian Festival before coming here, as many of his friends performed within the framework of the festival. He also added that Khachaturian is very famous in Switzerland, Europe and he had performed Violin Concerto by Khachaturian.
The SYOA, headed by conductor Sergey Smbatyan also presented Symphony No.6 “Pathetique” by Pyotr Tchaikovsky during the evening.
This is Tchaikovsky’s last symphony. The symphony is entitled “Pathetique”, and it states that the deep and universal themes of life and death are controversial in this composition. The premiere of this symphony took place in 1893, in Saint Petersburg, headed by Tchaikovsky, 9 days before the composer’s death. After finishing Symphony No.5, Tchaikovsky wrote that he wanted to compose a symphony which will sum up all his creative life. Symphony No.6 became the peak of Tchaikovsky's compositions. It is a complete fusion of dramatic collisions.
Within the framework of the Khachaturian Festival the State Youth Orchestra of Armenia conveyed the life philosophy of the great Russian composer with great professionalism. And it should be mentioned that his whole philosophy is summed up in the Symphony No.6!