Չինաստանում հաջողությամբ կատարվել է գլխի առաջին փոխպատվաստումը
Իտալացի հայտնի վիրաբույժ Սերժիո Կանավերոն հայտնել է Չինաստանում դիակի վրա գլխի  հաջող փոխպատվաստման փորձի մասին։
Корреспондент-ի փոխանցմամբ՝  այս մասին նա տեղեկացրել է Վիեննայում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Վիրաբույժի խոսքերով՝  Հարբինի բժշկական համալսարանի թիմը իրագործել է գլխի առաջին փոխպատվաստումը, ինչը նշանակում է, որ ողջ մարդու դեպքում վիրահատությունն անխուսափելի է։
Ինչպես նշում է Կանավերոն ՝ վիրահատությունը կատարել է իր գործընկեր Ժեն Սյաոպինը, ով 2 տարի առաջ իրականացրել էր կապիկի գլխի առաջին փոխպատվաստման փորձը։
«Մահացած մարդու վրա գլխի առաջին փոխպատվաստումն իրականացված է։ Մահացած ուղեղով դոնորից գլխի ամբողջական փոխպատվաստումը հաջորդ քայլը կլինի»,- ավելացրել է վիրաբույժը ։
Աղբյուրի տեղեկացմաբ՝ ավելի վաղ Սերժիո Կանավերոն հայտարարել էր, որ իրեն հաջողվել է կատարել կենդանիների գլխի փոխպատվաստման հաջող վիրահատություններ։
Ավելին ՝ մեկնարկել է դոնորի մարմնին  մարդկային գլխի փոխպատվաստման նոր նախագիծը։
Որպես կամավոր՝ հանդես է եկել ռուս ծրագրավորող Սպիրիդոնովը, ով տառապում է մկանային ատրոֆիայով (ապաճում)։

В Китае провели первую успешную пересадку головы на трупе
Известный итальянский хирург Серджио Канаверо заявил об успешном эксперименте по пересадке головы трупу в Китае. Об этом он сообщил на пресс-конференции в Вене, передает The Telegraph.
По словам хирурга, команда из Медицинского университета Харбина осуществила первую трансплантацию головы, и операция на живом человеке "неотвратима".
Канаверо утверждает, что операция была проведена его китайским коллегой Жень Сяопинoм, который два года назад якобы провел первый эксперимент по трансплантации головы обезьяны.
"Первая трансплантация головы на человеческий труп проведена. Полная пересадка от донора с мертвым мозгом будет следующим шагом", – заверил Канаверо.
Как сообщал Корреспондент.net, ранее Серджио Канаверо заявлял, что ему удалось провести удачные операции по пересадке головы животным.
Также стало известно о запуске нового проекта по пересадке человеческой головы на донорское тело. В качестве добровольца выступил российский программист Спиридонов, который страдает мышечной дистрофией.