Հարութ Սասունյան. Թուրքական PR գործակալ Ռոն Թորոսյանի հայրը և նախնիները հայեր են
Անցյալ շաբաթ ես մի հոդված էի գրել Նյու Յորքի 5W հանրային կապերի ընկերության նախագահ Ռոն Թորոսյանի մասին, որը 60 հազար դոլարի պայմանագիր էր կնքել, որպեսզի PR աշխատանքներ կատարի Թուրքիայի Հանրապետության համար Միացյալ Նահանգներում:
Ես գրել էի, որ չգիտեմ, թե արդյոք Թորոսյանն ազգությամբ հայ է, թե պարզապես կրում է հայկական ազգանուն, քանի որ որոշ հրեաներ և իրանցիներ նույնպես ունեն հայկական ազգանուններ: Նախքան նախորդ հոդվածիս գրելը ես փորձել էի կապվել նրա հետ և երկու ձայնային հաղորդագրություն թողել նրա գրասենյակում, սակայն նա չէր պատասխանել իմ հեռախոսազանգերին:
Այդ հոդվածը գրելուց հետո, ես Ռոն Թորոսյանից մի քանի էլեկտրոնային նամակներ և հեռախոսազանգեր ստացա: Սակայն, նա խնդրեց չհրապարակել մեր հեռախոսազրույցները: Ես նաև բազմաթիվ նամակներ և հեռախոսազանգեր եմ ստացել տարբեր երկրների հայերից, որոնք ծանոթ էին Թորոսյանների ընտանիքին:
Միաժամանակ նկատեցի, որ որոշ ընթերցողներ մեկնաբանություններ էին թողել որոշ կայքերում տեղադրված իմ հոդվածի տակ՝ պնդելով, որ Թորոսյանը հայ չէ, այլ պարզապես հրեա կամ իրանցի, որը կրում է հայկական ազգանուն: Այս մեկնաբանների ենթադրությունների հիմքում ընկած էր այն փաստը, որ համացանցում բոլոր հոդվածներում Թորոսյանի մասին հիշատակում են որպես հրեայի և նշում նրա ակտիվ գործունեությունն ու մասնակցությունը հրեական հարցերում և կազմակեպություններում:
Սակայն, մի կանադահայ, որը նախկինում ապրել է Երուսաղեմում, ինձ տեղեկացրեց, որ ինքն այդ քաղաքում մեծացել է Ռոնի հոր՝ Հարութ Թորոսյանի հետ, որն այժմ բնակվում է Նյու Յորքում: Ռոնի պապը Ոսկան Թորոսյանն էր, իսկ տատը՝ Մարիամը:
Ոսկանն ու նրա ընտանիքը ապրել են Երուսաղեմի Հայոց պատրիարքարանի տարածքում: Ոսկանը որպես վարպետ աշխատել է պատրիարքարանում: Ռոնի հայրը հաճախել է Սրբոց Թարգմանչաց հայկական վարժարան: Եվ հայրը, և պապը եղել են ՀՄԸՄ-ի անդամներ (հայկական մարմնամարզական և սկաուտական կազմակերպություն): Ոսկանը եղել է նաեւ ՀՅԴ-ի հավատարիմ անդամ:
Քանի որ Ռոնի հայրն ամունացած էր հրեա կնոջ հետ, ապա հրեական համայնքը Ռոնին համարում է հրեա: Նա մեծացել է որպես հրեա և իրեն համարում է հրեա և ոչ թե հայ: Ես շատ բան իմացա Ռոնի ընտանեկան ընկերներից և հոր դասընկերներից նրա հարազատների ու նրանց կյանքի մասին, սակայն Ռոնի անձնական կյանքի գաղտնիության պահպանման համար, ես որոշեցի այլ մանրամասներ չհրապարակել: Միայն նշեցի նրա հորը և նախնիներին, որպեսզի ապացուցեմ, որ նա մասնակիորեն հայկական ծագում ունի, այլ ոչ թե իրանցի է, կամ ամբողջովին հրեա:
Հետաքրքիր է, որ էլեկտրոնային նամակներից մեկում, որը Ռոն Թորոսյանը ուղարկել էր իմ առաջին հոդվածից հետո, նա հայտարարել է. «Ես հրեա էմ: Ես ծնվել եմ Ամերիկայում և մեծացել հրեական ընտանիքում, իսկ իմ երեխաներին հպարտությամբ կրթում եմ հրեական ցերեկային դպրոցներում: Ես ինձ երբեք հայ չեմ համարել: Դուք իրականացնում եք զավեշտալի, անհեթեթ և քայքայիչ տգեղ լակմուսային քննություն»: Նա խնդրել է, որ իր նամակի մնացած հատվածը չհրապարակեմ:
Ես պատասխանեցի Թորոսյանի նամակին. «Շնորհակալ եմ, որ վերջապես կապ հաստատեցիք ինձ հետ: Կցանկանայի, որ Դուք պատասխանած լինեիք իմ երկու հեռախոսային հաղորդագրություններին, որոնք ես ուղարկել էի անցած ամիս: Հրեա զգալը Ձեր ընտրությունն ու որոշումն է, որը ես հարգում եմ: Այնուամենայնիվ, հրեա լինելը չի ազատում Ձեզ Ցեղասպանությունը ժխտող երկրի համար PR անելու անընդունելիությունից, անկախ նրանից, թե Դուք հրեա եք, հայ կամ այլ ազգի ներկայացուցիչ: Հայկական և հրեական էթնիկ ծագում ունենալը Ձեզ դարձնում է ինչպես Հոլոքոստի, այնպես էլ Հայոց ցեղասպանության զոհերի ժառանգորդ, որը կրկնակի բեռ է դնում Ձեզ վրա՝ հատկապես զգայուն լինելու Ցեղասպանությունը ժխտողների հանդեպ: Միայն այն պատճառով, որ դուք փող եք աշխատում PR անելով Ցեղասպանությունը ժխտողների համար, չի արդարացնում Ձեր պրոֆեսիոնալ գործունեությունը: Ինչպես նշել էի իմ հոդվածում, Դուք ինքներդ քննադատել էիք նրանց, որոնք PR էին անում բռնապետերի համար: Միչդեռ հիմա Ձեզ են վճարում PR անելու բռնապետ Էրդողանի համար: Եթե Դուք կարծում եք, որ Էրդողանը բռնապետ չէ, ուրեմն Դուք այն սակավաթիվ մարդկանցից մեկն եք, որոնք  այդպես են մտածում...»:
Ռոն Թորոսյանը պատասխանեց իմ նամակին. «Քննադատեք ինձ ինչքան ուզում եք: Սակայն, խնդրում եմ առաջ մի քաշեք իմ ընտանիքի կամ իմ ազգային պատկանելության մասին Ձեր տեսակետները: Ես ինձ երբեք հայ չեմ համարել իմ ամբողջ կյանքի ընթացում»:
Պետք է տեղեկացնեմ Ռոն Թորոսյանին, որ ես տարիներ շարունակ տասնյակ հոդվածներ եմ գրել, քննադատելով բոլոր նրանց, անկախ նրանց ազգությունից, որոնց թուրքական իշխանությունները վարձել են լոբբինգի կամ հանրային կապերի նպատակով: Անընդունելի է փողի համար ներկայացնել Թուրքիան, մի երկիր, որը ղեկավարում է բռնապետը, ոտնահարում է իր քաղաքացիների իրավունքները և ժխտում Հայոց ցեղասպանությունը.
Հետաքրքիր է, որ 2010 թ. հունիսին, մինչ Թուրքիայի հետ Թորոսյանի PR պայմանագրի ստորագրումը, նա հակաթուրքական բողոքի ցույց էր կազմակերպել Մանհեթենում, թուրքական մարդասիրական նավատորմի վրա իսրայելցի զինվորների հարձակումից հետո: Մեջբերվում է նրա հայտարարությունը. «այն, ինչ այսպես կոչված խաղաղ ակտիվիստներն արեցին թուրքական նավի վրա, ոչ այլ ինչ էր, քան խորամանկորեն մշակված հակահրեական մաքրագործում»:

Harut Sassounian.Turkish PR Agent Ronn Torossian’s Father and Grandparents are Armenians
Last week I wrote a column about Ronn Torossian, President of 5W Public Relations firm in New York City, who had signed a contract for $60,000 to do PR work for the Republic of Turkey in the United States.
I wrote that I did not know if Torossian was an ethnic Armenian or simply had an Armenian last name, since some Jews and Iranians also have Armenian last names. Before writing the previous column I had attempted to contact him and had left two voice mail messages at his office. But, he did not return my phone calls.
After writing that column, I received several emails and phone calls from Mr. Torossian. However, he requested that our phone conversations be off the record. I also received many emails and phone calls from Armenians around the world who knew the Torossian family.
I also noticed that several readers had posted comments under my column in various websites, insisting that Mr. Torossian was not an Armenian, but simply Jewish or Iranian who carried an Armenian last name. These commentators were basing their presumptions on the fact that all of the articles about Mr. Torossian on the internet referred to him as being Jewish and mentioned his extensive record of activism and involvement in Jewish causes and organizations.
However, I was informed by a Canadian Armenian, a former resident of Jerusalem, that he grew up in that city with Ronn’s father, Harout Torossian, who now lives in New York City. Ronn’s grandfather was Voskan Torossian and the grandmother was Mariam.
Voskan and his family lived in the Convent of Jerusalem’s Armenian Patriarchate. Voskan worked as a handyman at the Patriarchate. Ronn’s father attended Saints Tarkmanchats Armenian School in the Convent. Both Ronn’s father and grandfather were members of Homenetmen (Armenian General Athletic Union and Scouts). Voskan was also a devoted member of the Armenian Revolutionary Federation.
Since Ronn’s father was married to a Jewish woman, Ronn is considered by the Jewish community to be Jewish. He was raised as a Jew and considers himself to be Jewish and not Armenian. From Ronn’s family friends and his father’s former classmates I have learned a lot more about his relatives and their personal lives, but to protect Ronn’s privacy I decided not to divulge any more details. I only mentioned his father and grandparents to prove that he is partly of Armenian heritage, and not Iranian or fully Jewish.
Interestingly, in one of the emails Ronn Torossian sent me after my first article, he stated: “I am Jewish. I am American born and raised in a Jewish home, and proudly educate my children in Jewish day schools. I do not and never have considered myself to be Armenian. You are conducting a comical, ridiculous and destructive ugly litmus test.” He asked that the rest of his email be considered off the record.
I answered Torossian in an email: “Thank you for finally contacting me. I wish you had responded to the two phone messages I left for you in the past month. I respect that you feel Jewish. That is your choice and decision. However, being Jewish does not exonerate you from the unacceptability of doing PR for a country that denies Genocide whether you are Jewish, Armenian or any other nationality. Being of both Jewish and Armenian ethnic ancestry makes you a descendant of survivors of both the Holocaust and the Armenian Genocide which places the double burden on you to be especially sensitive to Genocide deniers. Just because you are making money spinning for Genocide deniers does not justify your professional activities. As I pointed out in my column, you yourself have criticized those who do PR for dictators. Yet you are paid to do PR for the dictator Erdogan. If you don’t consider Erdogan to be a dictator, then you are one of the few individuals in the world who thinks so!”
Ronn Torossian replied to my email: “Criticize me all you wish. Please don’t raise my family or your perceptions of my ethnicity. I have never considered myself Armenian all my life.”
I must inform Ronn Torossian that over the years I have written dozens of columns criticizing all those who have been hired by the Turkish government for the purposes of lobbying or public relations, regardless of their nationality. It is unacceptable to represent Turkey for money, a country that is run by a dictator, violates the human rights of its citizens, and denies the Armenian Genocide.
Ironically, back in June 2010, before Torossian signed a PR contract with Turkey, he had organized an anti-Turkish protest in Manhattan after the Israeli military attacked a Turkish humanitarian flotilla. Torossian was quoted as stating: “what these so called peace activists on the Turkish vessel pulled off was nothing short of a cleverly devised anti-Semitic lynching.”