Անքնությունը կարող է ալկոհոլային կախվածություն առաջացնել
Корреспондент-ի փոխանցմամբ՝ համալսարանի մասնագետները հայտնագործել են, որ անքնությունը կարող է առաջացնել ալկոհոլային կախվածություն դեռահասների մոտ։
Գիտնականները իրականացրել են ուսումնասիրություն, որին մասնակցել են 42 երիտասարդներ:
Վերջիններս նշել են, որ նախորդ ամսվա ընթացքում օգտագործել են մեծ քանակությամբ ալկոհոլային խմիչքներ։
Բոլոր կամավորներին առաջարկվել էր հետևել քնի որակին և օգտագործած ալկոհոլի քանակին։ Իրավիճակը վերահսկելու համար օգտագործվել է հատուկ քնի և գործունեության մոնիտոր։
Արդյուքնում պարզվել է, որ մեծ քանակությամբ ալկոհոլ օգտագործած կամավորներն ուշ  են պառկել քնելու և հետևաբար՝ ուշ արթնացել։
Աղբյուրի տեղեկացմամբ՝ Իելսկի համալսարանի գիտնականները կարողացել են կանխատեսել օգտագործվող ալկոհոլի ծավալները՝ ըստ կարճ ձգվող քնի և վաղ արթնանալու։

11-12-2017 17:28:51 | | Новости науки и технологии
Группа специалистов Йельского университета установила, что недосыпание может привести к алкогольной зависимости у подростков, передает MedicalXpress.
Утверждение ученых основано на результатах исследования, в котором принимали участие 42 молодых человека. Они отметили, что в течение прошлого месяца употребляли спиртное в большом количестве.
Всем добровольцам было предложено отслеживать качество сна, а также количество выпитого алкоголя. Для контроля ситуации был использован специальный монитор сна и активности.
В итоге оказалось, что потребляющие спиртное в большом количестве добровольцы ложились спать поздно и при этом поздно вставали.
В целом же, ученые могли спрогнозировать объемы выпитого алкоголя по короткой длительности сна и раннему бодрствованию.