Յարութ Սասունեան. Հինգերորդ Դարու Պատմիչը Կը Նկարագրէ Հայ Հասարակութեան Ողբալի Վիճակը
Վերջերս ընկերներէս մէկը ինծի ղրկած էր 5-րդ դարու պատմիչ Մովսէս Խորենացիի գրածներէն հատուած մը, ուր ան կը նկարագրէ հին Հայաստանի մէջ տիրող ընկերային ողբալի պայմանները:
Ընկերս մեկնաբանած էր՝ «Սուրբ Մովսէսը կրնար այս խօսքերը դիւրութեամբ գրել մեր հայ հոգեւորականներու, ղեկավարներու, եկեղեցւոյ, դատաւորներու, կազմակերպութիւններու եւ մեր մասին այսօր՝ 2017 թուականին, այնպէս, ինչպէս ըրած է 5-րդ դարուն: Իսկ ի՞նչ փոխուած է 1600 տարուան մէջ եւ ի՞նչ պիտի փոխուի: Իսկ եթէ ոչինչ չփոխուի՞: Իսկ եթէ մենք այդպիսի՞ն ենք: Հայ ժողովուրդի առջեւ ծառացած գլխաւոր մարտահրաւէրն է, թէ ինչպէս գոյատեւել եւ յաջողութեան հասնիլ միջազգային ասպարէզի մէջ եւ յոյսը չկորսնցել: Հակառակ Սուրբ Մովսէսի նկարագրած մեր վատ բնաւորութեան՝ փաստ է, որ այս փոքր ժողովուրդը ձեւով մը ճամբայ գտած է գոյատեւելու եւ հասած է մինչեւ մեր օրերը: Եկէ՛ք չողբանք Հայաստանի վրայ: Եկէ՛ք ուրախանանք մեր զաւակներով, թոռներով եւ պայծառ ապագայով, որ մեզմէ իւրաքանչիւրը կրնայ ստեղծել մեր ժողովուրդին համար»:
Ստորեւ ներկայացուած մէջբերումը Մովսէս Խորենացիի «Պատմութիւն Հայոց» աշխատութենէն է, իսկ գլուխը վերնագրուած է՝ «Ողբ՝ Հայոց թագաւորութեան Արշակունեաց ցեղէն դադրելուն մասին եւ եպիսկոպոսապետութեան՝ Սուրբ Գրիգորի տոհմէն»:
Մովսես Խորենացին գրած է.
«Կ՛ողբամ քեզ, Հայոց աշխարհ, կ՛ողբամ քեզ, բոլոր հիւսիսային ազգերու մէջ վեհագոյնդ, որովհետեւ վերացան թագաւորդ ու քահանադ, խորհրդականդ եւ ուսուցանողդ. վրդովուեցաւ խաղաղութիւնը, արմատացաւ անկարգութիւնը, խախտեցաւ ուղղափառութիւնը, հիմնաւորուեցաւ տգիտութեամբ չարափառութիւնը:
Կը խղճամ քեզի, Հայաստանեայց եկեղեցիիդ, բեմիդ բարեզարդութենէն անշքացած, քաջ հովիւէն եւ հովուակիցէն զրկուած: Այլեւս չեմ տեսներ քու բանաւոր հօտը դալար վայրի մէջ եւ հանգիստ ջուրերու մօտ արածելու պահուն, եւ ոչ ալ փարախի մէջ հաւաքուած` գայլերէ զգուշանալու համար, այլ՝ ցիրուցան եղած անապատներու եւ գահավէժ վայրերու մէջ...
Ուսուցիչները` տխմար ու ինքնահաւան, իրենք իրենցմէ պատիւ գտած եւ ոչ թէ Աստուծմէ կոչուած, դրամով ընտրուած եւ ոչ թէ սուրբ հոգիով. ոսկեսէր, նախանձոտ, թողած հեզութիւնը, որուն մեջ Աստուած կը բնակի եւ գայլ դարձած՝ կը գիշատեն իրենց հօտերը:
Կրօնաւորները` կեղծաւոր, ցուցամոլ, սնափառ, պատուասէր, քան աստուածասէր:
Հոգեւորականները՝ հպարտ, դատեր սիրող, դատարկախօս, ծոյլ, գիտութիւններն ու վարդապետական գրուածքները ատող, առեւտուր եւ կատակերգութիւններ սիրող:
Աշակերտները` սորվելու մէջ ծոյլ, սորվեցնելու մէջ փութաջան, որոնք դեռ չսորված` աստուածաբաններ են։
Ժողովրդականները` ամբարտաւան, ստահակ, մեծխօսիկ, աշխատանքէ խուսափող, հարբեցող, վնասագործ, ժառանգութենէ փախչող:
Զինուորականները` անարի, պարծենկոտ, զէնք ատող, ծոյլ, ցանկասէր, թուլամորթ, կողոպտիչ, գինեմոլ, յելուզակ, աւազակներու բնութենակից:
Իշխանները` ապստամբ, գողերուն գողակից, կաշառակեր, կծծի, ժլատ, ագահ, յափշտակող, աշխարհ աւերող, աղտեղասէր, ծառաներուն համամիտ:
Դատաւորները` տմարդի, սուտ, խաբող, կաշառակեր, իրաւունքը չպահպանող, անհաստատ, հակառակող:
Եւ առհասարակ սէրն ու ամօթը բոլորէն վերացած....
Որովհետեւ (մեզ) տիրեցին խստասիրտ ու չար թագաւորներ, որոնք ծանր, դժուարակիր բեռներ կը բարձեն, անտանելի հրամաններ կու տան: Կառավարիչները կարգ չեն պահպաներ, անողորմ են, սիրելիները դաւաճանուած են, թշնամիները՝ զօրացած. հաւատքը կը ծախուի այս աշխարհի ունայն կեանքի համար: Ասպատակութիւններ կու գան անհատնում, շատ վայրերու վրայ, տուները կը գերուին, ստացուածքները կը յափշտակուին, նշանաւոր մարդիկ կը կապուին, յայտնի անձեր կը բանտարկուին, դէպի օտարութիւն կ՛աքսորուին ազնուականները, անթիւ նեղութիւններ կը կրեն ռամիկները, կը գրաւուին քաղաքներ, կը քանդուին ամրոցներ, կ՛աւերուին աւաններ, կը հրդեհուին շինութիւններ, անվերջ սովեր եւ հիւանդութիւններ եւ բազմատեսակ համաճարակներ: Աստուածապաշտութիւնը մոռցուած է, դժոխքի ակնկալութիւն….»:
Այս «ողբը» ինծի ղրկած ընկերս, Մովսէս Խորենացիի՝ 1600 տարի առաջ Հայաստանի մէջ տիրող ողբալի վիճակի նկարագրութիւնը կը համեմատէ ընդհանրապէս Հայաստանի եւ Սփիւռքի մէջ ներկայիս տիրող իրավիճակի հետ...: Անշուշտ կարելի չէ հայ հասարակութեան մէջ ընդհանրացնել բոլորը: Մեր հասարակութեան բոլոր հատուածներուն մէջ կան բաւականին յարգելի բացառութիւններ՝ ուսուցիչներու, հոգեւորականներու, զինուորականներու, ուսանողներու, դատաւորներու եւ ղեկավարներու շրջանակներու մէջ:
Ես համաձայն եմ ընկերոջս հետ, երբ ան յոյս կը յայտնէ, որ մեր ժողովուրդը պիտի գոյատեւէ, հակառակ բոլոր թերութիւններուն եւ անյաջողութիւններուն, եւ ի հեճուկս ներքին ու արտաքին բոլոր թշնամիներուն, ինչպէս որ ըրած է դարեր շարունակ՝ սկսած այն ժամանակներէն, երբ Մովսէս Խորենացին գրած է իր խիստ քննադատական դիտողութիւնները...

• 13-12-2017 11:40:07   | USA  |  Articles and Analyses
A friend recently sent me an excerpt written in the 5th Century by historian Movses Khorenatsi in which he described the deplorable societal conditions in ancient Armenia.
My friend commented: “St. Movses could have easily written these words about our Armenian clergy, leaders, church, organizations, judges, institutions and us today in 2017 as he did in the 5th Century. So what has changed in 1,600 years? What will change? What if nothing changes? What if this is who and what we are? The greatest challenge we face as Armenians is how to survive and succeed on the world stage in spite of ourselves and not give up hope. Because despite the worst of our nature that St. Movses describes, somehow this small nation found a way to survive to this day. Let’s not lament over Armenia. Let’s rejoice over our children, grandchildren and the bright future that each of us can create for our nation.”
The quotation below is from Movses Khorenatsi’s trailblazing book, “History of the Armenians.” The chapter is titled, “Lament over the removal of the Armenian throne from Arsacid Family and of the archbishopric from the family of St. Gregory.” The book has been translated from Armenian into English by Prof. Robert W. Thomson of Harvard University. I have added in brackets a few clarifications to the translation.
Movses Khorenatsi wrote:
“I lament over you Armenia; I lament over who you are superior to all the nations of the north. For your king and priest, counselor and teacher, have been removed. Peace has been disturbed, disorder has taken root, orthodoxy has been shaken, and heresy has strengthened through ignorance.
“I pity you, church of Armenia, which has lost the splendor of the sanctuary and has been deprived of the noble pastor and his companion. No longer do I see your rational flock pastured in a verdant place and by peaceful waters nor gathered in a fold and protected from wolves, but scattered to the wilderness and precipices. ….
“The teachers are ignorant and presumptuous, taking honor by themselves and not called by God, elected by money and not by the [Holy] Spirit; lovers of gold and envious, they have abandoned gentleness, where God dwells, and have become wolves, tearing their own flocks.
“The religious are hypocritical, ostentatious, vainglorious, lovers of honor rather than lovers of God.
“The [senior] clergy are proud, slothful, frivolous, lazy, haters of the arts and instructive words, lovers of commerce and buffoonery.
“The students are lazy to study and eager to teach; they are theologians before their examinations [before they finish their studies].
“The laity are arrogant, insubordinate, blusterers, loafers, topers [drunks], pernicious, and they flee their patrimonies.
“The soldiers are cowards, false boasters, hating their weapons, negligent, lovers of ease, intemperate, thieves, drunkards, marauders, imitators of brigands.
“The princes are rebellious, companions of thieves, robbers [bribable], rapacious [greedy], avaricious, grasping, plunderers, despoilers of the land, depraved, likeminded with their subjects [servants].
“The judges are inhuman, false, deceitful, venal, [not protectors of rights] ignorant of the law, volatile, contentious.
“And [in general], love and shame have been entirely removed from all….”
“The kings are cruel and evil rulers, imposing heavy and onerous burdens and giving intolerable commands. Governors do not [keep the order] correct disorders and are unmerciful. Friends are betrayed and enemies strengthened. Faith is sold for this vain life. Brigands have come in abundance and from all sides. Houses are sacked and possessions ravaged. There is bondage for the foremost and prison for the famous. There is exile abroad for the nobility and innumerable outrages for the common people. Cities are captured and fortresses destroyed; towns are ruined and buildings burned. There are famines without end and every kind of [epidemic] illness and death. Piety has been forgotten and expectation is for hell….”
My friend who sent me this “lament” is comparing Movses Khorentasi’s description of the deplorable state in Armenia 1,600 years ago to today’s conditions in general both in Armenia and the Diaspora! Of course, one cannot generalize to everyone in Armenian society. There are respectable exceptions in every segment of our society, among the teachers, clergy, military, students, judges, and rulers.
I agree with my friend when he expresses the hope that our nation will survive despite all the shortcomings and setbacks, and despite all enemies inside and outside of the country, as it has for centuries since Movses Khorentatsi wrote his highly critical observations!