Շվեդ գիտնականները ձյան փաթիլի նոր տեսակ են հայտնաբերել
Շվեդիայի հյուսիսում գտնվող Լուլեո քաղաքի Տեխնոլոգիական համալսարանի գիտնականները ձյանի փաթիլի նոր տեսակ են հայտնաբերել:
Tass-ի փոխանցմամբ՝ բացահայտումը կատարել են համալսարանի վերջերս ստեղծված բաժանմունքի՝ «Ձյան ակադեմիայի» հետազոտողները ռենտգենյան ապարատի օգնությամբ:
«Հրաշալի է, որ մենք նոր գործիք ունենք և կարողանում ենք ուսումնասիրել ձյան առանձին փաթիլները: Այս նոր գործիքի օգնությամբ մենք բացահայտեցինք փաթիլի նոր տեսակը, որի մասին որևէ նկարագրություն չկա համապատասխան գրականությունում»,- նշել է փորձարարական մեխանիկայի ոլորտի հետազոտող Յուհան Կասելգրենը:
Վերջինիս խոսքերով՝ առաջին հայացքից փաթիլը նման է աստղի, սակայն ի տարբերություն արդեն իսկ հայտնի փաթիլների՝ շվեդ գիտնականների կողմից հայտնաբերված փաթիլը ոչ մեծ կնճիթ:
Յ. Կասելգրենը նաև ընդգծել է, որ փաթիլն ուսումնասիրվել է թարմ վիճակում, քանի որ հնանալու դեպքում այն խտանում է և վերածվում սառցե կտորի:

• 20-12-2017 12:22:38   |   |  Новости науки и технологии
Новый вид снежинки обнаружили ученые Технологического университета города Лулео на севере Швеции. Об этом сообщило в понедельник Sveriges Radio.
Открытие сделали исследователи недавно созданного отдела вуза - "Снежной академии". Разглядеть новый кристалл удалось с помощью рентгеновского аппарата.
"Замечательно, что у нас появился новый инструмент, рентгеновский аппарат, и мы можем рассматривать отдельные снежные кристаллы. И с его помощью мы обнаружили снежинки, описания которых мы не нашли в уже имеющейся литературе. Это новый тип снежинки", - отметил исследователь в области экспериментальной механики Юхан Кассельгрен.
По его словам, на первый взгляд снежинка похожа на звезду. Но в отличие от уже известных кристаллов, у открытого шведскими учеными есть небольшой хоботок, тоже в форме звезды. Обнаруженная учеными снежинка имеет удлиненную форму. "У нее также есть глубина и туннель внутри. Она просто полая", - поясняет Кассельгрен.
Ученый рассказал, что снежинка найдена в свежевыпавшем снегу. Когда снег стареет и уплотняется, снежинки превращаются в ледяные кристаллы, больше похожие на сферу.