Հայաստանի արտգործնախարարը հանդիպել է Ֆրանսիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Դեկտեմբերի 20-ին Փարիզում այցելությամբ գտնվող ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպում ունեցավ ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպմանը Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց Ֆրանսիա իր այցելության նպատակները և օրակարգը, հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների հետագա ամրապնդման ու զարգացման նպատակով ձեռնարկվող քայլերը։
Նախարարը հանգամանալից անդրադարձ կատարեց ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ հանգուցալուծման ուղղությամբ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների կողմից գործադրվող ջանքերին, հիմնահարցի կարգավորման գործընթացի վերջին զարգացումներին։
Էդվարդ Նալբանդյանը Ֆրանսիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչներին տեղեկացրեց Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրով նախատեսված համագործակցության հեռանկարների մասին։
ՀՀ ԱԳՆ ղեկավարը հանդիպման մասնակիցներին ծանոթացրեց միջազգային ու տարածաշրջանային հրատապ խնդիրների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումներին, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններին։
Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ Վիեննայում կայացած ԵԱՀԿ նախարարական խորհրդի արդյունքներին, Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպությունում Հայաստանի նախագահությանը։
Ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը առանձնահատուկ տեղ էր հատկացված Երևանում հաջորդ տարի կայանալիք Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության գագաթաժողովի նախապատրաստական աշխատանքներին։

• 21-12-2017 19:36:32   | Франция  |  Пресс-релизы
20-го декабря министр иностранных дел Эдвард Налбандян, находящийся в Париже с визитом, встретился с представителями французско-армянской общины.
В ходе встречи Эдвард Налбандян представил цели и повестку дня своего визита во Францию, шаги, предпринимаемые для дальнейшего укрепления и развития армяно-французских отношений.
Министр детально коснулся усилий Армении и стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ по мирному разрешению карабахского конфликта и недавние события в процессе урегулирования.
Эдвард Налбандян проинформировал представителей армянской общины Франции о перспективах сотрудничества, предусмотренного Соглашением между Арменией и Европейским союзом о всеобъемлющем и расширенном партнерстве.
Министр иностранных дел Армении представил участникам встречи подходы Армении к актуальным региональным и международным проблемам, приоритеты внешней политики Армении.
Эдвард Налбандян коснулся итогов работы Совета министров ОБСЕ в Вене и председательства Армении в Организации Черноморского экономического сотрудничества.
В ходе встречи с представителями французско-армянской общины особое место было уделено подготовительным работам к предстоящему саммиту Международной организации Франкофонии в Ереване в следующем году.