Յարութ Սասունեան. Արդարամիտ Թուրք Փրոֆեսէօրը Կը Դատապարտէ Թուրքիոյ Կողմէ Հայոց Ցեղասպանութեան Ժխտումը
• 17-01-2018 19:57:26   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
2017 թուականի Դեկտեմբեր 30-ին հանրածանօթ թուրք քաղաքագէտ, լրագրող եւ գրող Ճենկիզ Աքթար հրապարակած է Հայոց Ցեղասպանութեան վերաբերեալ անաչառ եւ կարեկցական յօդուած մը:  «Անցեալի բռնութեան դիմակայումը աւելի մեծ բռնութեամբ» խորագիրը կրող Աքթարի յօդուածը տեղադրուած է Ahvalnews.com արտասահմանեան կայքէջի վրայ՝ թրքական կառավարութեան ճնշող վարչակարգի հասանելիութենէն դուրս։
Փրոֆ. Աքթար իր յօդուածը կը սկսի թուրք ժխտողականներուն ուղղուած խիստ զգուշացումով մը. «Եթէ մենք որպէս հասարակութիւն, դէմ յանդիման չգանք անցեալին գործած մեր զանգուածային յանցանքին հետ, ինչպիսին է 1915-ի Հայոց Ցեղասպանութիւնը, եւ եթէ պատշաճ հատուցում չկատարենք անմեղ զոհերու ժառանգներուն, անպատիժ մնալու իրողութիւնը պիտի հետապնդէ մեզ, եւ մինչեւ իսկ աւելի մեծ չարիք կրնայ գալ մեր գլխուն։ Սա դարաւոր բարոյական ծանր իրավիճակ է՝ շատ խոր արմատներով»։ Աքթար ոչ միայն կը պահանջէ Հայոց Ցեղասպանութեան ճանաչում, այլեւ, որ աւելի կարեւոր է՝ « փոխ հատուցում»:
Փրոֆ. Աքթար կը  գտնէ, որ 1915 թուականէն ի վեր Թուրքիոյ մէջ տեղի ունեցած բոլոր չարիքներուն արմատը թրքական կառավարութեան կողմէ Հայոց Ցեղասպանութեան ժխտումն է. «Հաշուի առնելով, որ Ցեղասպանութիւնը իր էութեամբ զանգուածային յանցագործութիւն է, քան որեւէ հասարակական, անհատական կամ հաւաքական օրինազանցութիւն, կամ այսօրուան չդադարող չարիքները, եւ եթէ հասարակական գիտակցութիւնը կրնայ մարսել Ցեղասպանութիւնը, ապա եւ անիկա կրնայ դիւրութեամբ հանդուրժել որեւէ անօրինականութիւն։ Այսպիսով՝ չարիքը չարիք կը ծնի։ Մենք, որպէս հասարակութիւն, միշտ մերժած ենք անդրադառնալ 1915 թուականի իրադարձութիւններուն՝ այդ մեղսագործութեան հետեւած խախտումներուն պատճառով, որոնք ուղղակիօրէն կապ ունէին Ցեղասպանութեան անպատժելիութեան, ինչպէս նաեւ կամաւոր կամ պարտադրուած խելագարութեան հետ»։
Իրականութեան մէջ, բռնութիւնը եւ անարդարութիւնը սովորական երեւոյթ դարձած եւ Թուրքիոյ մէջ՝ կապուած Հայոց Ցեղասպանութեան զանգուածային յանցագործութիւններուն. «… Հաւաքական խելագարութիւնը, հաւաքական բռնութիւնը եւ հաւաքական անառակութիւնը, զորս պարտադրուած են մեզի 1915-ի յանցանքներէն ետք, դարձած են մեր կենսակերպը։ Այժմ մենք անսահման բռնութիւն եւ անառակութիւն ունինք ամենուրեք, մեր տուներուն, զօրանոցներուն, աշխատավայրերուն, հիւանդանոցներուն, բոլոր ասպարէզներուն մէջ, քաղաքականութենէն մինչեւ լրատուական միջոցներ՝ մարդկանց, կենդանիներու, բնութեան, քաղաքներու, մշակոյթի, ամէն բանի դէմ։ Անօրէնութիւնը, անպատժելիութիւնը, անարդարութիւնը եւ անտարբերութիւնը եւս ամենուրեք են»։
Աքթար Հայոց Ցեղասպանութեան ժխտումը կը նկարագրէ որպէս Թուրքիոյ վրայ շարունակուող «անէծք», որ պատճառ դարձած է թրքական հասարակութեան մէջ առկայ բազմաթիւ չարիքներու. «Որոշակի շիզոֆրենիա, որ կը ստիպէ անմիջապէս մոռնալ եւ միւսներուն եւս կը ստիպէ մոռնալ՝ հասցուած բռնութիւնը։ Ասիկա ընդհանուր հիւանդութիւն է, որ կը գերազանցէ սովորական ամէնօրեայ քաղաքականութեան պատրանքը: Այսուամենայնիւ, անցեալի բռնութիւններու ճնշուած յիշողութիւնները կը պահպանուին հասարակութեան ենթագիտակցութեան մէջ՝ աւելի շատ բռնութիւն ստեղծելով, փորձելով մեր խելագարութեան սահմանները։ Այնպէս որ, փորձելով մոռնալ չարիք մը՝ մենք նորը կը ստեղծենք…: Գուցէ սա հասարակութեան անէծքն է, որ կը ստիպէ հրաժարիլ կամովին՝ դէմ յանդիման գտնուելէ իր անցեալի բռնութեան հետ՝ ակամայ դիմակայելով ամէնօրեայ բռնութիւնը՝ իր բոլոր աղէտաբեր հետեւանքներով»։
Իր գթասիրտ, մարդասիրական ​​յօդուածի վերջաւորութեան Աքթար կը վերատեղադրէ իր մէկ այլ հզօր յօդուածը, զոր ան գրած էր «Թարաֆ» թերթին մէջ մինչեւ 2015՝ Հայոց Ցեղասպանութեան հարիւրամեակ. թրքական իշխանութիւնները յօդուածը ջնջած են կայքէջէն։
Աւելի կանուխ գրուած իր յօդուածին մէջ փրոֆ. Աքթար նաեւ կ՛ընդունի, որ այսօր Թուրքիոյ մէջ տեղի ունեցող չարիքները, թրքական հասարակութիւնը պայմանաւորած են Հայոց Ցեղասպանութեան զոհերու անէծքներով. «Ով գիտէ, մեզ հետապնդող բոլոր չարիքները, անվերջ զանգուածային սպանութիւնները եւ այս դժբախտութիւններէն դուրս գալու մեր անկարողութիւնը, գուցէ պայմանաւորուած  են դարաւոր անէծքով եւ դարաւոր սուտով։ Ի՞նչ կը կարծէք։ Սա, թերեւս, նզովքն է հայերու, մանուկներու, կիներու եւ տղամարդոց, որոնք նահատակուեցան հառաչանքով եւ թաղուեցան առանց դագաղի։ Սա գուցէ մեր հոգիներուն մէջ յառաջացած փոթորիկներն են, որոնք ստեղծուած են տակաւին հոգեվարքի մէջ գտնուող ուրուականներու՝ մեր բոլոր դժբախտ քաղաքացիներու, ներառեալ յոյներու եւ սուրիացիներու, իսկ հետագային ալեւիներու եւ քիւրտերու կողմէ։ Հաւանաբար, 1915 թուականէն ի վեր կոտորածները, որոնք տակաւին հաշուի չեն առնուած եւ անոնց համար մինչեւ այսօր չվճարուած գինը այժմ տարբեր տեղերու մէջ մեր թոռներն են, որ կը վճարեն։ Անիծուած ենք՝ խլուած, գողցուած կեանքերու, թալանուած տուներու, աւերուած եկեղեցիներու, բռնագրաւուած դպրոցներու եւ բռնազաւթուած ունեցուածքի համար…: «Թող Աստուած տայ, որ այս բոլորին համար վճարես քու գալիք բոլոր սերունդներովդ»… Արդեօք մենք կը վճարե՞նք մինչեւ օրս կատարուած ամբողջ անարդարութեան գինը։ Արդեօք փոխ հատուցումը կը դրսեւորուի այն յօժարակամութեա՞մբ, որ չենք կրնար առ երես գալ մեր անցեալի մեղքերուն հետ, կա՞մ այնպիսի անբարեխիղճ ձեւով, որ դարձած է մեր սովորութիւնը՝ անարդարութեան նկատմամբ մեր երկարատեւ հանդուրժողականութեան պատճառով։ Կը թուի, թէ մեր հասարակութիւնը մէկ դարու ընթացքին քայքայուած է՝ թարախակալելով ամբողջ շրջապատը»:
Երբ թուրք ղեկավարները ընդունին իրենց նախնիներուն կատարած զանգուածային յանցագործութիւնները եւ հատուցում կատարեն, ինչպէս կ՛առաջարկէ փրոֆ. Աքթար, ապա միայն այն ատեն Հայաստան եւ Թուրքիա կրնան դիւանագիտական բնականոն յարաբերութիւններ հաստատել, եւ միայն ատկէ ետք է, որ այս երկու երկիրները կրնան անցեալը ետեւ ձգել։ Թող Ալլահին օրհնութիւնը այս արդարամիտ թուրքին եւ անոր աստուածային արդարութեան հետապնդման վրայ ըլլայ…

Harut Sassounian. Righteous Turkish Professor Condemns Turkey’s Denial of the Armenian Genocide
On Dec. 30, 2017, Cengiz Aktar, a prominent Turkish political scientist, journalist and writer, published a candid and compassionate article about the Armenian Genocide. Aktar’s article titled, “Confronting past violence with more violence,” is posted on Ahvalnews.com, an independent overseas website, beyond the reach of the Turkish government’s oppressive regime.
Prof. Aktar begins his article with a stern warning to Turkish denialists: “Unless we, as a society confront a massive crime in our past like the Armenian Genocide of 1915 and unless we commit due reparations to the descendants of innocent victims, impunity will haunt us, and even more evil will follow. This is a century-old ethical predicament with remarkably deep roots.” Aktar not only demands recognition of the Armenian Genocide, but more significantly, “reparations.”
Prof. Aktar believes that the denial of the Armenian Genocide by the Turkish government is at the root of all vile events that have occurred in Turkey since 1915: “Considering that Genocide is a substantially massive crime than any of the public, individual or collective infractions, or the incessant evils of today, if the public consciousness can stomach Genocide, it can easily stomach any lawlessness. And thus, evil begets evil. We as a society have constantly refused to bring up the events of 1915 due to the intensity of the transgressions that followed suit -- directly correlated to the impunity of Genocide -- as well as voluntary or forced dementia.”
Indeed, violence and injustice have become routine in Turkey due to the reluctance of dealing with the mass crimes of the Armenian Genocide: “…Collective dementia, collective violence, and collective depravity that were imposed after the transgressions of 1915 became our lifestyle. Now we have unlimited violence and depravity everywhere, inside our homes, barracks, workplaces, hospitals -- in every arena, from politics to the media -- against everything from humans, to animals, nature, cities, and culture. But lawlessness, impunity, injustice, and indifference are everywhere as well.”
Aktar describes the denial of the Armenian Genocide as an on-going ‘curse’ upon Turkey that has led to many of today’s evils in Turkish society: “Some kind of schizophrenia that immediately forces one to forget and try to make others forget the violence it just inflicted. This is a collective sickness that transgresses the delusions of banal everyday politics. However, the suppressed memories of the past violence keep themselves alive in the public sub-consciousness by creating more violence, testing the confines of our dementia. So much so that while trying to forget an evil, we beget a new one! Maybe this is the curse of a society that refuses to face voluntarily its past violence through involuntary confrontation with daily violence with all its sinister consequences.”
At the end of his graciously humanistic article, Aktar reposts another powerful article he had written just before 2015, on the Centennial of the Armenian Genocide, in Taraf newspaper which was deleted from the website by the Turkish authorities.
In his earlier article, Prof. Aktar also blamed all the evils occurring in Turkey today due to the curse inflicted upon Turkish society by the victims of the Armenian Genocide: “Who knows, all the evil haunting us, endless mass killings, and our inability to recover from afflictions may be due to a century-old curse and a century-old lie. What do you think? This is perhaps the malediction uttered by Armenians, children, civilian women and men alike who died moaning, and buried without a coffin. It may be the storms created in our souls by the still agonizing specters of all our ill-fated citizens including Greeks and Syriacs and later Alevis and Kurds. Perhaps, the massacres which have not been accounted for since 1915 and the charge which have remained unpaid are now being paid back in different venues by the grandchildren. The curses uttered in return for the lives taken, the lives stolen, the homes plundered, the churches destroyed, the schools confiscated, and the property extorted.... ‘May God make you pay for it for all your offspring to come’… Are we paying back the price of all the injustice done so far? Does repayment manifest itself in the form of an audacity of not being able to confront with our past sins or in the form of indecency that has become our habit due to our chronic indulgence in unfairness? It seems as if our society has been decaying for a century, with festering all around.”
When Turkish leaders accept the mass crimes committed by their ancestors and make amends for them, as Prof. Aktar suggests, that is when Armenia and Turkey can establish normal diplomatic relations and only then can they put the past behind them. May Allah bestow His blessings on this righteous Turk and his pursuit of Godly justice!