7 ապրանքախումբ թանկացել են ԵԱՏՄ-ի պատճառով
Համաձայն «Հայաստանի Հանրապետության՝ «Եվրասիական տնտեսական միության մասին» 2014թ. մայիսի 29-ի պայմանագրին միանալու վերաբերյալ» պայմանագրի՝ ՀՀ-ին տրամադրվում է ԵԱՏՄ միասնական մաքսային սակագներին (այսուհետ՝ ՄՄՍ) անցնելու անցումային շրջան՝ մինչև 2022թ., որի ընթացքում առավել շոշափելի ու կարևոր մոտ 770 ապրանքատեսակների ՄՄՍ-ից տարբերվող մաքսային դրույքաչափերը պետք է աստիճանաբար հարմարեցվեն դրան:
Այսպիսով, ըստ վերոնշյալ պայմանագրի հավելված 4-ի՝ 2018թ.-ին նախատեսվում են մաքսային սակագների փոփոխություններ մի շարք ապրանքախմբերում:
Հատկապես ուշադրության է արժանի «Ընտանի թռչնի միս և մսամթերք» ապրանքախումբը, որի համար սահմանվում է 18% մաքսային դրույքաչափ՝ նախկին 14-ի փոխարեն, միևնույն ժամանակ, նախատեսվում է մինչև 2022թ. այն հասցնել 50%-ի: Ընդ որում, 2017թ. հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին այս ապրանքախմբի ներմուծման գերակշիռ մասը բաժին է ընկել հենց երրորդ երկրներին: Այսպես, ԵԱՏՄ երկրներից «Ընտանի թռչնի միս և մսամթերք» ապրանքախմբի ներմուծումը կազմել է մոտ 6 մլն դոլար, մինչդեռ երրորդ երկրներից ներմուծումը կազմել է 24 մլն դոլար: Սա նշանակում է, որ 2018թ.-ին այս ապրանքախմբի ներմուծումը զգալիորեն կթանկանա: Դա վերաբերում է նաև հաջորդող ժամանակաշրջաններին, երբ դրա դրույքաչափը էլ ավելի բարձրանա:
Հաջորդ ապրանքախումբը, որի մասով նույնպես նախատեսված են փոփոխություններ, «Հանքային, քիմիական պարարտանյութեր» ապրանքախումբն է: Այս դեպքում սահմանվում է 2% մաքսային դրույքաչափ, մինչդեռ նախկինում այս ապրանքախմբի համար ներմուծման մաքսատուրք նախատեսված չէր: Այս դեպքում նույնպես 2017թ. հունվար-հոկտեմբեր ամիսների դրությամբ ներմուծման գերակշիռ մասը բաժին է ընկել երրորդ երկրներին՝ մոտ 19 մլն դոլար, իսկ ԵԱՏՄ երկրներից ներմուծումը կազմել է մոտ 6,5 մլն դոլար:
«Մազերի, ատամների խնամքի միջոցներ» ապրանքախմբի համար նույնպես սահմանվում է 2% մասքսային դրույքաչափ՝ նախկին զրոյական մաքսատուրքի փոխարեն: Այս ապրանքախմբի՝ երրորդ երկրներից ներմուծման ծավալը կազմել է 9,3 մլն դոլար: «Տրիկոտաժե գործվածքներ» ապրանքախմբի մաքսային դրույքաչափը զրոյական մակարդակից բարձրացվել է 3%: Ընդ որում, այս ապրանքախմբի գրեթե ամբողջ ներմուծումը բաժին է ընկնում երրորդ երկրներին՝ շուրջ 13 միլիոն դոլար:
«Կենտրոնական ջեռուցման կաթսաներ» ապրանքախմբի համար նույնպես մաքսային դրույքաչափը սահմանվել է 3%: Այստեղ նույնպես ներմուծման գերակշիռ մասը բաժին է ընկնում երրորդ երկրներին՝ ավելի քան 6 մլն դոլար: «Սառնարաններ և այլ պաղեցնող սարքավորումներ» ապրանքախմբում ունենք երրորդ երկրներից ավելի քան 9.5 մլն դոլար ծավալով ներմուծում: Այս ապրանքախմբի համար սահմանվել է 2% դրույքաչափ՝ նախկին զրոյականի փոխարեն: «Ալյումինե նրբաթիթեղներ» հոդվածում մաքսային հարկման ենթակա (այսինքն՝ ոչ ԵԱՏՄ երկրներից եկող) ներմուծման ծավալը հասնում է 4.2 մլն դոլարի, իսկ դրա մաքսային դրույքաչափը սահմանվել է 3% (նախկին 0-ի փոխարեն):
Այսպիսով՝ երրորդ երկրներից զգալի չափերի հասնող շուրջ 7 ապրանքախմբերում ունենք մաքսային դրույքաչափերի աճ: Մաքսադրույքների աճ (միջինում 2-3%) գրանցվել է նաև մի շարք այլ ապրանքախմբերում, մասնավորապես՝ «Խտացրած կաթ և կաթի սեր», «ներկեր և լաքեր», «կաղնուց անտառանյութեր», «ցիստեռններ և բաքեր», «խցան, թասակ և կափարիչ», «ալյումինե մետաղակոնստրուկցիաներ և դրանց մասեր» «ժամացույցի մեխանիզմներ» և այլ ապրանքախմբերում, սակայն երրորդ երկրներից այս ապրանքախմբերի ներմուծման ծավալները զգալի չեն, այդ պատճառով դրանց նկատմամբ կիրառվող մաքսային դրույքաչափերի աճը էական փոփոխությունների չի հանգեցնի:
2018թ.-ին 14 ապրանքատեսակների գծով Հայաստանը միանում է ՄՄՍ-ին, որոնցից 7 ապրանքատեսակի համար մաքսային դրույքաչափերի փոփոխություն չի նախատեվում, իսկ մնացած 7-ի դեպքում դրույքաչափերը աճում են 2-ից 3 տոկոսով:
Այպիսով՝ 2018թ.-ին մասքսային դրույքաչափերի աճը իր ազդեցությունը կարող է թողնել  վերը նշված 7 ապրանքախմբերում, որոնց ներմուծման ծավալները երրորդ երկրներից զգալի են:
Հիշեցնենք, որ ապրանքատեսակներից շատերի մասով դրույքաչափերի էական աճ նախատեսված է 2020 թվականից: Առաջիկա տարիներին թանկացող ապրանքներին կանդրադառնանք առանձին:

Prices for 7 commodity groups rise due to EAEU
According to the Agreement on the Eurasian Economic Union signed on May 29, 2014, Armenia shall be provided a transition period till 2022 to pass to the EAEU system of common customs tariffs (CCT). During that period the customs tariffs for the most important 770 commodity groups shall be adjusted to the CCT system.
Thus, according to Annex 4 of the aforementioned agreement, changes in customs tariffs are envisaged for a number of commodity groups in the year 2018.
Especially noteworthy is the commodity group “Poultry meat and meat products”, for which 18% customs rate has been established compared to the previous 14%. At the same time, it is envisaged to bring it to 50% in 2022. It is worth mentioning that in January-October 2017, third countries had the largest share in imports of this commodity group. Thus, import of “Poultry meat and meat products” commodity group from the EAEU countries amounted to around 6 million USD, while import from third countries made up 24 million USD. This means that the price for importing this commodity group will considerably rise in 2018. It also refers to the subsequent periods, when its rate will increase further.
The next commodity group to undergo changes in tariffs is the “Mineral, chemical fertilizers” commodity group. In this case, a 2% customs rate is established, while previously no customs duty was envisaged for the import of this commodity group. Here again, in January-October 2017, third countries had the largest share in imports of this commodity group, namely 19 million USD. And the imports from EAEU countries amounted to about 6.5 million USD.
For the “Hair, tooth care products” commodity group as well, a 2% customs rate is established instead of the previous zero customs duty. The volume of imports of this commodity group from third countries has made up 9.3 million USD. The customs rate for “Knitted fabrics” commodity group has reached 3% compared to the previous zero customs duty. Moreover, third countries account for almost the whole imports of this commodity group, namely 13 million USD.
The customs rate for the “Central heating boilers” commodity group has also been established at 3%. Here too, third countries have the largest share in imports, namely more than 6 million USD. In the “Refrigerators and other cooling equipment” commodity group, we have imports amounting to more than 9.5 million USD. A 2% customs rate has been established for this commodity group compared to the previous zero customs duty. In the “Aluminum foil” commodity group, the volume of imports subject to customs taxation (i.e. goods coming from other than EAEU member countries) reaches 4.2 million USD, and its customs rate has been set at 3% (instead of the previous zero customs duty).
Thus, we have increase of customs rates in around 7 commodity groups, which are mostly imported from third countries. There is increase of customs rates in an number of other commodity groups as well (2-3% on average), namely “Condensed milk and milk cream”,  “paints and varnishes”, “oak timber”, “cisterns and tanks”, “aluminum metal structures and parts”, “clock mechanisms”, and other commodity groups. However, we do not have considerable imports of these commodity groups from third countries, and, thus, the increase of customs rates will not result in considerable changes.
Thus, in 2018, Armenia joined CCT with 14 commodity groups, 7 out of which do not envisage change of customs duties. And in case of the remaining 7 commodity groups, customs rates increase by 2-3%.
Hence, the increase of customs rates in 2018 may affect the prices of the aforementioned 7 commodity groups, which are mostly imported from third countries.
It is worth reminding that considerable increase in customs rates for many commodity groups are envisaged from the year 2020. We will address the commodities the prices of which will rise in the upcoming years separately.