Աշխարհաքաղաքական Իրավիճակը Կովկասում՝ ՆԱՏՕ -ի Գլխավոր Քարտուղարի Տեղակալի այցից հետո
Մենք արդեն ձեզ ներկայացրել էինք ՆԱՏՕ –ի Գլխավոր Քարտուղարի Տեղակալ Տիկ. Ռոուզ Գոթեմուլերի բանավեճը՝ Մակեդոնիայի Պատվո Հյուպատոս, ակադեմիկոս Արայիկ Սարգսյանի հետ, որը կայացել էր Երեվանում 18 դեկտեմբերի 2018թ. ( մանրամասը՝ տեսանյութում, սկսած 21 –րդ րոպեյից: https://twitter.com/Gottemoeller/status/949262377035489281  եվ  https://www.youtube.com/watch?v=q3HBWckhj1A ).
Բրյուսելում 2018 թ. հուլիսին նախատեսված վեհաժողովը Դաշինքին առաջարկում է ՆԱՏՕ - Վրաստան, ՆԱՏՕ - Հայաստան հարաբերությունը բարձրացնել նոր մակարդակի: 2018 թ. ամռանը տեղի կունենա ՆԱՏՕ-ի վեհաժողովը, որից Վրաստանը  ու Հայաստանը շատ բան են սպասում:
Օրերս ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարի հետ հանդիպելուց հետո Վրաստանի ԱԳ նախարար Ջանելիձեն հայտարարել է, որ հանդիպման ժամանակ ընդգծված առաջընթացը հիմքեր է տալիս ենթադրելու, որ վեհաժողովը հաջող է լինելու Վրաստանի համար:
«Դեռ Վարշավայի վեհաժողովին միանշանակ հայտարարվեց, որ Վրաստանն ունի գործնական բոլոր գործիքները, որոնք անհրաժեշտ են ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու համար, եւ մենք օգտագործում ենք դրանք», ասել է նա:
Մոսկվան մտահոգ է ԱՄՆ-ի ու ՆԱՏՕ-ի հետ Վրաստանի Հայաստանի  ռազմական համագործակցության ընդլայնմամբ: Այդ մասին ասվում է ՌԴ ԱԳ փոխնախարար Կարասինի ու Վրաստանի կառավարության ներկայացուցիչ Աբաշիձեի բանակցությունների արդյունքերով ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ: Մոսկվայում գտնում են, որ Թբիլիսիի այդ կուրսը սպառնալիքի տակ է դնում երկկողմ հարաբերությունների նորմալացումը:
Ավելի վաղ ամերիկյան վերլուծական Heritage հիմնադրամը հրապարակել էր զեկույց, որում ենթադրվում է, որ Վրաստանին կարող է առաջարկվել անդամակցություն արագացված ռեժիմով: «Բրյուսելում 2018 թ. հուլիսին նախատեսված վեհաժողովը Դաշինքին առաջարկում է ՆԱՏՕ - Վրաստան հարաբերությունը բարձրացնել նոր մակարդակի, ամրագրելով լիիրավ անդամակցության Վրաստանի ամուր ձգտումը», ասվում է զեկույցում:
Մեր  Ակադեմիայի գիտնականները մտահոգ են, որ ՆԱՏՕ-ին Վրաստանի անդամակցումը կնշանակի անխուսափելի պատերազմ Ռուսաստանի հետ: Վրաստանին կարող է առաջարկվել անդամակցություն Հյուսիսատլանտյան պայմանագրի 6-րդ հոդվածում լրացումների միջոցով ու ժամանակավորապես բացառել Ռուսաստանի կողմից օկուպացված Աբխազիան ու Օսեթիայի շրջանը 5-րդ հոդվածի գործողությունից: Այս ժամանակավոր միջոցը գործելու է այնքան ժամանակ, քանի դեռ չի վերականգնվել Վրաստանի միջազգայնորեն ճանաչված տարածքը խաղաղ ու դիվանագիտական միջոցներով :
ՆԱՏՕ-ին Վրաստանի անդամակցումն, ԱՄՆ-ի հետ դիմակայության ֆոնին, կարող է ընկալվել որպես Ռուսաստանի քաղաքականության կրախը: Ռուսաստանը, փորձելով իր ազդեցության գոտում պահել հետխորհրդային տարածությունը, իրար հետեւից կորցնում է այն: Վրաստանը կարող է դառնալ ամենացավոտ հարվածը:
Արեւմուտքն, ըստ ամենայնի, փոխել է Ռուսաստանի հանդեպ մարտավարությունը: Հնարավոր է այն երկրների արագացված ռեժիմով ինտեգրումն արեւմտյան բլոկներին, որոնք Ռուսաստանը համարում է իր ազդեցության գոտի: Մասնավորապես, Եվրոպական միությունը մտադիր է անդամակցություն առաջարկել Բալկանյան տարածաշրջանի միանգամից 6 երկրի, պայքարելու համար Ռուսաստանի ազդեցության եւ միգրացիայի հոսքի դեմ (Տե՛ս մանրամասն՝  «Ռուսաստանը՝ Մակեդոնիայի աշխարհաքաղաքական պարադիգմայում ” - http://www.nt.am/en/news/235730/ եվ  http://www.prezidentpress.ru/news/4563-rossiya-v-geopoliticheskoy-paradigme-makedonii.html ) :
Եթե Բալկանյան երկրները դառնան Եվրամիության, իսկ Վրաստանը՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ, Ռուսաստանի շուրջ օղակը կսեղմվի:
ՆԱՏՕ-ին Վրաստանի հնարավոր անդամակցության պարագայում Հայաստանը Ռուսաստանի կողմից կարող է դիտվել որպես «վերջին ֆորպոստ»:
ՆԱՏՕ-ին անդամակցելու դեպքում Վրաստանի ու Հայաստանի հարաբերությունները կարող են փոխվել: Մինչ այժմ Ռուսաստանն ու Վրաստանը կապող «խողովակները» հիմնականում «հայկական» էին՝ գազամուղն ու դեպի Լարս քաղաքի ավտոմայրուղին: Արդյոք այս ճանապարհները կփակվեն Ռուսաստանի ու Վրաստանի կոշտ դիմակայության դեպքում ? Մյուս կողմից, այդ դեպքում կարող են առավել սերտ հարաբեություններ հաստատվել Վրաստանի ու Հայաստանի միջեւ, հաշվի առնելով, որ նրանց «արանքում» Ռուսաստանի շահերն են:
Այս ֆոնին ուշագրավ էր տեղեկությունը, որ Հայաստանում այս տարվա մայիսին տեղի են ունենալու ՆԱՏՕ-ի զորավարժություններ, Բրյուսելի վեհաժողովից առաջ: Սրան էլ ավելացնենք, որ մարտի 2 -ից Հայաստանում նախագահ է դառնում Բրիտանիայի հատուկ ծառայությունների գործակալ Արմեն Սարգսյանը, ապա պատկերը կամբողջանա.

• 05-02-2018 11:57:08   | Armenia  |  Articles and Analyses
In Brussels in 2018 The summit, scheduled for July, offers the Alliance NATO - Georgia a new level of NATO - Armenia relations. 2018 NATO summit will be held in summer, from which Georgia and Armenia are waiting for a great deal.
Georgian Foreign Minister Janelidze said after meeting with NATO Secretary General, the progress made during the meeting gives grounds to assume that the Assembly will be successful for Georgia.
"At the Warsaw Summit, it was unanimously stated that Georgia has all the practical tools necessary for NATO membership and we use them," he said.
Moscow is concerned over the expansion of Georgia's military cooperation with the United States and NATO. Russian Deputy Foreign Minister Karasin and Georgian government spokesman Abashidze said in a statement issued by the Russian Foreign Ministry. Moscow believes that Tbilisi's course threatens normalization of bilateral relations.
Earlier, the American analytical Heritage Foundation published a report in which it is believed that Georgia may be offered membership in accelerated mode. "In Brussels in 2018, The summit, scheduled for July, suggests the Alliance to raise NATO-Georgia relations to a new level, fixing strong commitment of Georgia to full membership, "the report says.
Our academics are concerned that Georgia's accession to NATO will mean an inevitable war with Russia. Georgia may be proposed to become a member of the North Atlantic Treaty by supplementing Article 6 and temporarily excluding Abkhazia and Ossetia, occupied by Russia, from Article 5. This provisional measure will function as long as the internationally recognized area of ​​Georgia has not been restored by peaceful and diplomatic means.
Georgia's accession to NATO in the face of US confrontation can be perceived as a break in Russian policy. Russia, trying to keep the post-Soviet space in its sphere of influence, loses one after the other. Georgia can become the most painful blow.
The West, apparently, has changed the tactics of Russia. It is possible to accelerate the accelerated integration of the countries into the western blocs, which Russia considers its influence zone. Particularly, the European Union intends to propose to join the six Balkan countries at once to fight against Russia's influence and migration flow (Look at our analysis on this matter: “Russia in a geopolitical paradigm of Macedonia”  -http://www.nt.am/en/news/235730/ and http://www.prezidentpress.ru/news/4563-rossiya-v-geopoliticheskoy-paradigme-makedonii.html)
If the Balkan countries become the EU, and Georgia, NATO member, the ring around Russia will be tightened.
In case of possible Georgia's accession to NATO, Armenia may be regarded as Russia's "last outpost".
If Georgia joins NATO, relations between Armenia and Georgia may change. So far, the "pipes" linking Russia and Georgia are mainly "Armenian", the gas pipeline and the Lars highway. Will these roads be closed in case of tough confrontation between Russia and Georgia? On the other hand, in this case, the closer relations between Georgia and Armenia can be established, given that their interests are Russia's interests.
In the background, it was interesting to note that in May this year Armenia will hold NATO exercises before the Brussels summit. It should be added that from March 2th Armen Sargsyan, British special services agent becomes as the new President in Armenia and the picture will be completed.
Arayik Sargsyan, academician, Honorary Consul of Macedonia, President of Academy of Geopolitics, the Representative of AIC in the Countries of the Middle East.