Ճապոնական «Շիմիձու» կորպորացիան աշխատանքներ է իրականացնում<br /> Նուբարաշենի աղբավայրում ջերմոցային գազերի արտանետումների<br /> կրճատման ուղղությամբ<br />
Ճապոնական «Շիմիձու» կորպորացիան աշխատանքներ է իրականացնում
Նուբարաշենի աղբավայրում ջերմոցային գազերի արտանետումների
կրճատման ուղղությամբ
• 29-07-2009 19:00:00   | Հայաստան  |  Տնտեսություն
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՀՈՒԼԻՍԻ, ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ: Ճապոնական «Շիմիձու» կորպորացիան ներկայումս Նուբարաշենի աղբավայրում հատուկ տեխնոլոգիայով աշխատանքներ է իրականացնում ջերմոցային գազերի արտանետումների կրճատման ուղղությամբ: Ինչպես «ՆՈՅՅԱՆ ՏԱՊԱՆ»-ի թղթակցին հայտնեց Երեւանի քաղաքապետարանի Կոմունալ տնտեսության վարչության պետ Գագիկ Խաչատրյանը, կորպորացիան հողածածկման, հորատանցքերի միջոցով մեթան գազը հասցնում է այրման կայան, որտեղ այն այրվելուց հետո վերածվում է ածխաթթու գազի: Այս աշխատանքների առաջին փուլը կավարտվի օգոստոսի վերջին: Նշենք, որ Երեւանի քաղաքապետարանի եւ «Շիմիձու» կորպորացիայի միջեւ մարտին ստորագրվել է Նուբարաշենի աղբավայրից կենսագազի ստացման վերաբերյալ պայմանագիր: Պայմանագրի շրջանակներում նախատեսվում է Նուբարաշենի աղբավայրից շրջակա միջավայր արտատնետվող մեթանի այրումից ստանալ էներգիա: Ծրագրի իրականացման համար, ըստ նախանական հաշվարկների, կորպորացիայի կողմից ներդրվելու է 5,5 մլն ԱՄՆ դոլար:

Japanese Shimidzu Corporation carries out work at<br /> Nubarashen dump for reduction of emissions of greenhouse gases<br />
Japanese Shimidzu Corporation carries out work at
Nubarashen dump for reduction of emissions of greenhouse gases
• 29-07-2009 19:00:00   | Armenia  |  Economy
YEREVAN, JULY 29, NOYAN TAPAN. Shimidzu Corporation (Japan) is carrying out work at Nubarashen dump for reduction of emissions of greenhouse gases. NT correspondent was informed by Head of the Municipal Economy Department of Yerevan Municipality Gagik Khachatrian that the refuse layer leveling and well boring work has been completed. The methane will be piped to the combustion chamber where it will turn into carbon dioxide. The first phase of the work will finish in late August. To recap, an agreement on the production of biogas at Nubarashen dump was signed between the Yerevan Municipality and Shimidzu Corporation in March. It is envisaged receiving energy by burning the methane emitted from the dump. By preliminary estimates, the Japanese corporation will invest 5.5 million dollars into the project.