Քշիշտոֆ Պենդերեցկի. «Սա իմ կյանքի վերջին 20-30 տարիների ընթացքում ինձ նվիրված մեծագույն փառատոներից մեկն էր»
• 19-02-2018 11:22:31   | Հայաստան  |  Մշակույթ
Քշիշտոֆ Պենդերեցկու 85-ամյակին նվիրված փառատոնն ամփոփվեց ամենաբարձր նոտայով. փառահեղ երաժշտություն, հայ երաժիշտների կատարողական մեծ վարպետություն, նվագախումբ բեմում, նվագախումբ օթյակում… Փետրվարի 17-ին Հայաստանում առաջին անգամ ներկայացվում էր Պենդերեցկու Յութերորդ սիմֆոնիան՝ «Երուսաղեմի յոթ դարպասները» մեծակտավ ստեղծագործությունը։
Սիմֆոնիան ստեղծվել է Երուսաղեմի 3000-ամյա հոբելյանի առթիվ` Երուսաղեմի քաղաքապետի պատվերով։ Այն գրված է 5 վոկալիստների, ասմունքողի, երգչախմբի և սիմֆոնիկ նվագախմբի համար։ Յոթ մասից բաղկացած ստեղծագործության հիմքում Հին կտակարանի տեքստերն են։ Սիմֆոնիայի գաղափարական բովանդակությամբ կոմպոզիտորը ցանկացել է ընդգծել, որ Երուսաղեմի դարպասները գիշերուզօր բաց են յուրաքանչյուրի համար, և նրա երազանքն է, որպեսզի սրբազան այս հողում թագավորի խաղաղությունը։
«Երուսաղեմի յոթ դարպասները» ներկայացրին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի փողային կազմը, Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի երգչախումբը, Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը, Երևանի պետական կամերային երգչախումբը, «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը։ Մենակատարներ՝ Իվոնա Հոսսա (սոպրանո), Կարոլինա Սիկորա (սոպրանո), Մալգորզատա Պանկո (մեցո-սոպրանո), Ալեքսանդր Կունախ (տենոր), Պյոտր Նովացկի (բաս), Սլավոմիր Հոլանդ (ասմունք)։ Դիրիժորներ՝ Սերգեյ Սմբատյան, Մացեյ Տվորեկ (պրոֆեսոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկու ասիստենտ դիրիժոր), գլխավոր խմբավար՝ Ռադիկ Մելիքյան։
«Երուսաղեմի յոթ դարպասները» սիմֆոնիան հնչել է աշխարհի ամենահեղինակավոր դիրիժորների ղեկավարությամբ։ Սերգեյ Սմբատյանը նշեց, որ իր համար մեծ պատասխանատվություն է ղեկավարել այս համերգը և հատկապես` մաեստրո Պենդերեցկու ներկայությամբ։ «Մենք շատ հպարտ ենք, որ Հայաստանում կարող ենք կատարել նման ստեղծագործություն, իրականացնել նման նախագիծ։ Սա կարևոր նշաձող է մեզ համար։ Մաեստրո Պենդերեցկուն շատ բան է կապում հայ երաժիշտների հետ։ Բայց պրոֆեսիոնալ դաշտում ամենակարևորը որակական չափանիշներին համապատասխանելն է։ Մաեստրոն Հայաստանում տեսնում է որակյալ երաժիշտների ամբիցիաներ՝ բարդագույն գործերը ներկայացնելու ցանկություն։ Եվ այն կապը, որ կա Պենդերեցկու, հայ երաժիշտների, իմ ու իմ կոլեգաների միջև, պետք է կարողանանք պահպանել ու զարգացնել»,- ասաց Սերգեյ Սմբատյանը։
Քշիշտոֆ Պենդերեցկին, ամփոփելով իր հոբելյանին նվիրված փառատոնը, նշեց, որ երջանիկ է լինել Հայաստանում։ «Սա իմ կյանքի վերջին 20-30 տարիների ընթացքում ինձ նվիրված մեծագույն փառատոներից մեկն էր։ Բոլոր համերգները լավագույնս էին ներկայացված։ Ինձ համար միշտ մեծագույն հաճույք է գալ Հայաստան. հիանալի մթնոլորտ է տիրում այստեղ»,- ասաց Պենդերեցկին։
Մաեստրոն խոսեց նաև դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի վարպետության մասին. «Երկար տարիներ է, ինչ ճանաչում եմ Սերգեյ Սմբատյանին։ Տարեցտարի նա ավելի ու ավելի է կատարելագործվում։ Սերգեյն այժմ մեծ դիրիժոր է. իր սերնդի լավագույններից մեկն է։ Ես շատ ուրախ եմ, որ նրա ղեկավարությամբ կհնչի Յոթերորդ սիմֆոնիան, որն ինձ համար լավագույններից է»։
Գալա համերգին ներկա էր ՀՀ Նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանը, ում հովանու ներքո էլ անցկացվում էր Պենդերեցկու 85-ամյակին նվիրված փառատոնը։
Պենդերեցկու արվեստը դժվար է տեղավորել որևէ կաղապարի մեջ։ Նա գրում է ամենատարբեր ժանրերում՝ սիմֆոնիաներ, օպերաներ, օրատորիաներ, կամերային երաժշտություն… Պենդերեցկին հետաքրքրվում է ամեն ինչով, ինչ շրջապատում է իրեն։ Նա չի սահմանափակվում միայն կոմպոզիտորի և դիրիժորի մասնագիտությամբ։ Այն, ինչ հետաքրքիր է, ինչ տեսնում է շրջապատում, մաեստրոն արտացոլում է երաժշտության մեջ։ Երբ երաժշտական գործիքների կամ մարդկային ձայնի արտահայտչամիջոցները նրան չեն բավարարում, նոր գործիքներ է ստեղծում։ Դրանցից մեկը, որ կոչվում է տուբաֆոն, ստեղծվել է «Երուսաղեմի յոթ դարպասները» սիմֆոնիայի համար, և հայ վարպետների կողմից պատրաստված տուբաֆոնը փետրվարի 17-ին Հայաստանում հնչեց առաջին անգամ։
Նրբաճաշակ, բարձրակարգ արվեստը սիրող ու գնահատող մեր հանդիսատեսը չորս օր վայելեց Պենդերեցկու երաժշտությունն ու աշխարհը, շփվեց լեգենդ դարձած մաեստրոյի հետ։
«Շատ շնորհակալ եմ հայ հանդիսատեսին։ Ֆանտաստիկ հանդիսատես ունեք։ Բոլոր համերգներն անցել են լեփ-լեցուն դահլիճներում։ Եվ ունկնդիրների արձագանքն իմ երաժշտությանն այնքան գեղեցիկ էր»,- փառատոնի փակման օրն ասաց Պենդերեցկին՝ իր երախտագիտությունը հայտնելով իր երաժշտության հայ երկրպագուներին։ Իսկ ունկնդիրներն իրենց հարգանքը, սերն ու գնահատանքը մեծ երաժշտին արտահայտում էին հոտնկայս, անվերջանալի ծափահարություններով ու մաեստրոյի հետ հաջորդ հանդիպման սպասումով։
Հիշեցնենք, որ Պենդերեցկու փառատոնը ՀՀ մշակույթի նախարարության հովանավորությամբ կազմակերպել են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնը։

19-02-2018 11:22:31 | Armenia | Culture
The festival dedicated to the 85th anniversary of Krzysztof Penderecki was summed up with a highest note: glorious music, great performances of the Armenian musicians, an orchestra on stage, an orchestra at the lodge. On February 17 the Symphony No.7 “Seven Gates of Jerusalem” by Penderecki was presented in Armenia for the first time.
The symphony was created on the occasion of the 3000th Anniversary of Jerusalem, at the request of the mayor of Jerusalem. It is written for 5 vocalists, a narrator, choirs and a symphony orchestra. The seven-part composition is based on the texts of the Old Testament. With the symphony's ideological content, the composer wanted to emphasize that the gates of Jerusalem are open to everyone overnight, and his dream is that there will be peace in this sacred land.
The Armenian State Symphony Orchestra, the Wind Section of the Armenian National Philharmonic Orchestra, the Choir of A. Spendiarian Opera and Ballet National Academic Theater, the Armenian State Chamber Choir, Yerevan State Chamber Choir, “Hover” State Chamber Choir presented the Symphony No.7 “Seven Gates of Jerusalem” by Penderecki.
Soloists: Iwona Hossa (soprano), Karolina Sikora (soprano), Małgorzata Pańko-Edery (mezzo-soprano), Aleksander Kunach (tenor), Piotr Nowacki (bass), Slawomir Holland (narrator).
Conductor: Sergey Smbatyan, Maciej Tworek (assistant conductor of Professor Krzysztof Penderecki), Chief Choirmaster: Radik Melikyan.
The Symphony has been performed headed by the world’s best conductors. Sergey Smbatyan noted that it was a great responsibility for him to perform on this concert especially in front of maestro Penderecki.
“We are proud that we can present this composition in Armenia and can implement such a project. This is an important benchmark for us! Maestro Penderecki is deeply linked with the Armenian musicians. But the most important thing in the professional field is to match the qualitative criteria. In Armenia the maestro sees high-quality musicians with ambitions and desire to present complicated works. And we should be able to preserve and develop the link between Penderecki, Armenian musicians, me and my colleagues”,-Sergey Smbatyan noted.
Summing up the jubilee festival Krzysztof Penderecki noted that he was very happy to be in Armenia.
“This was one of the best festivals of my music of the last 20-30 years. All the concerts were presented at a high level. It's always a great pleasure to come to Armenia, there is a great atmosphere here”,-Penderecki noted.
Maestro also talked about conductor Sergey Smbatyan. "I have known Sergey Smbatyan for many years. Year by year, he is progressing more and more. Sergey is now a great conductor, one of the best of the current generation."
The festival was held under the patronage of the First Lady of the RA Rita Sargsyan, who attended the gala concert.
Penderecki's art is difficult to fit in any template. He composes in different genres, writes symphonies, operas, oratories, chamber music ... Penderecki is interested in everything. He is not limited to the profession of composer and conductor.
Maestro reflects in his music everything that is interesting and everything he sees around. He creates new instruments when he is not satisfied with musical instruments or human voices. One of them, called the tubaphone, was created for the Symphony "Seven Gates of Jerusalem". A tubaphone prepared by Armenian masters was presented on February 17 in Armenia for the first time.
During the 4 days the connoisseurs of the classical music had a chance to enjoy Penderecki’s music and his world, had a chance to communicate with legendary maestro.
"I am very grateful to the Armenian audience. You have fantastic audience. All the concerts were held in crowded halls. And the audience's response to my music was so beautiful!”,- Penderecki noted, expressing his gratitude to the Armenian connoisseurs of his music.
The audience expressed their respect, love and appreciation to the great musician with the unstoppable applause and the anticipation of the next meeting with the maestro.
The musical feast is organized by the Armenian State Symphony Orchestra, Armenian National Philharmonic Orchestra, Yerevan Perspectives International Music Festival, with the sponsorship of the RA Ministry of Culture.