Քշիշտոֆ Պենդերեցկի. «Սա իմ կյանքի վերջին 20-30 տարիների ընթացքում ինձ նվիրված մեծագույն փառատոներից մեկն էր»
• 19-02-2018 11:22:31   | Հայաստան  |  Մշակույթ
Քշիշտոֆ Պենդերեցկու 85-ամյակին նվիրված փառատոնն ամփոփվեց ամենաբարձր նոտայով. փառահեղ երաժշտություն, հայ երաժիշտների կատարողական մեծ վարպետություն, նվագախումբ բեմում, նվագախումբ օթյակում… Փետրվարի 17-ին Հայաստանում առաջին անգամ ներկայացվում էր Պենդերեցկու Յութերորդ սիմֆոնիան՝ «Երուսաղեմի յոթ դարպասները» մեծակտավ ստեղծագործությունը։
Սիմֆոնիան ստեղծվել է Երուսաղեմի 3000-ամյա հոբելյանի առթիվ` Երուսաղեմի քաղաքապետի պատվերով։ Այն գրված է 5 վոկալիստների, ասմունքողի, երգչախմբի և սիմֆոնիկ նվագախմբի համար։ Յոթ մասից բաղկացած ստեղծագործության հիմքում Հին կտակարանի տեքստերն են։ Սիմֆոնիայի գաղափարական բովանդակությամբ կոմպոզիտորը ցանկացել է ընդգծել, որ Երուսաղեմի դարպասները գիշերուզօր բաց են յուրաքանչյուրի համար, և նրա երազանքն է, որպեսզի սրբազան այս հողում թագավորի խաղաղությունը։
«Երուսաղեմի յոթ դարպասները» ներկայացրին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի փողային կազմը, Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի երգչախումբը, Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը, Երևանի պետական կամերային երգչախումբը, «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը։ Մենակատարներ՝ Իվոնա Հոսսա (սոպրանո), Կարոլինա Սիկորա (սոպրանո), Մալգորզատա Պանկո (մեցո-սոպրանո), Ալեքսանդր Կունախ (տենոր), Պյոտր Նովացկի (բաս), Սլավոմիր Հոլանդ (ասմունք)։ Դիրիժորներ՝ Սերգեյ Սմբատյան, Մացեյ Տվորեկ (պրոֆեսոր Քշիշտոֆ Պենդերեցկու ասիստենտ դիրիժոր), գլխավոր խմբավար՝ Ռադիկ Մելիքյան։
«Երուսաղեմի յոթ դարպասները» սիմֆոնիան հնչել է աշխարհի ամենահեղինակավոր դիրիժորների ղեկավարությամբ։ Սերգեյ Սմբատյանը նշեց, որ իր համար մեծ պատասխանատվություն է ղեկավարել այս համերգը և հատկապես` մաեստրո Պենդերեցկու ներկայությամբ։ «Մենք շատ հպարտ ենք, որ Հայաստանում կարող ենք կատարել նման ստեղծագործություն, իրականացնել նման նախագիծ։ Սա կարևոր նշաձող է մեզ համար։ Մաեստրո Պենդերեցկուն շատ բան է կապում հայ երաժիշտների հետ։ Բայց պրոֆեսիոնալ դաշտում ամենակարևորը որակական չափանիշներին համապատասխանելն է։ Մաեստրոն Հայաստանում տեսնում է որակյալ երաժիշտների ամբիցիաներ՝ բարդագույն գործերը ներկայացնելու ցանկություն։ Եվ այն կապը, որ կա Պենդերեցկու, հայ երաժիշտների, իմ ու իմ կոլեգաների միջև, պետք է կարողանանք պահպանել ու զարգացնել»,- ասաց Սերգեյ Սմբատյանը։
Քշիշտոֆ Պենդերեցկին, ամփոփելով իր հոբելյանին նվիրված փառատոնը, նշեց, որ երջանիկ է լինել Հայաստանում։ «Սա իմ կյանքի վերջին 20-30 տարիների ընթացքում ինձ նվիրված մեծագույն փառատոներից մեկն էր։ Բոլոր համերգները լավագույնս էին ներկայացված։ Ինձ համար միշտ մեծագույն հաճույք է գալ Հայաստան. հիանալի մթնոլորտ է տիրում այստեղ»,- ասաց Պենդերեցկին։
Մաեստրոն խոսեց նաև դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանի վարպետության մասին. «Երկար տարիներ է, ինչ ճանաչում եմ Սերգեյ Սմբատյանին։ Տարեցտարի նա ավելի ու ավելի է կատարելագործվում։ Սերգեյն այժմ մեծ դիրիժոր է. իր սերնդի լավագույններից մեկն է։ Ես շատ ուրախ եմ, որ նրա ղեկավարությամբ կհնչի Յոթերորդ սիմֆոնիան, որն ինձ համար լավագույններից է»։
Գալա համերգին ներկա էր ՀՀ Նախագահի տիկին Ռիտա Սարգսյանը, ում հովանու ներքո էլ անցկացվում էր Պենդերեցկու 85-ամյակին նվիրված փառատոնը։
Պենդերեցկու արվեստը դժվար է տեղավորել որևէ կաղապարի մեջ։ Նա գրում է ամենատարբեր ժանրերում՝ սիմֆոնիաներ, օպերաներ, օրատորիաներ, կամերային երաժշտություն… Պենդերեցկին հետաքրքրվում է ամեն ինչով, ինչ շրջապատում է իրեն։ Նա չի սահմանափակվում միայն կոմպոզիտորի և դիրիժորի մասնագիտությամբ։ Այն, ինչ հետաքրքիր է, ինչ տեսնում է շրջապատում, մաեստրոն արտացոլում է երաժշտության մեջ։ Երբ երաժշտական գործիքների կամ մարդկային ձայնի արտահայտչամիջոցները նրան չեն բավարարում, նոր գործիքներ է ստեղծում։ Դրանցից մեկը, որ կոչվում է տուբաֆոն, ստեղծվել է «Երուսաղեմի յոթ դարպասները» սիմֆոնիայի համար, և հայ վարպետների կողմից պատրաստված տուբաֆոնը փետրվարի 17-ին Հայաստանում հնչեց առաջին անգամ։
Նրբաճաշակ, բարձրակարգ արվեստը սիրող ու գնահատող մեր հանդիսատեսը չորս օր վայելեց Պենդերեցկու երաժշտությունն ու աշխարհը, շփվեց լեգենդ դարձած մաեստրոյի հետ։
«Շատ շնորհակալ եմ հայ հանդիսատեսին։ Ֆանտաստիկ հանդիսատես ունեք։ Բոլոր համերգներն անցել են լեփ-լեցուն դահլիճներում։ Եվ ունկնդիրների արձագանքն իմ երաժշտությանն այնքան գեղեցիկ էր»,- փառատոնի փակման օրն ասաց Պենդերեցկին՝ իր երախտագիտությունը հայտնելով իր երաժշտության հայ երկրպագուներին։ Իսկ ունկնդիրներն իրենց հարգանքը, սերն ու գնահատանքը մեծ երաժշտին արտահայտում էին հոտնկայս, անվերջանալի ծափահարություններով ու մաեստրոյի հետ հաջորդ հանդիպման սպասումով։
Հիշեցնենք, որ Պենդերեցկու փառատոնը ՀՀ մշակույթի նախարարության հովանավորությամբ կազմակերպել են Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախումբը, Հայաստանի ազգային ֆիլհարմոնիկ նվագախումբը, «Երևանյան հեռանկարներ» միջազգային երաժշտական փառատոնը։

• 19-02-2018 11:22:31   | Армения  |  Культура
Фестиваль, посвященный 85-летию Кшиштофа Пендерецкого, подвел итоги:  великолепная музыка, отличные выступления армянских музыкантов, оркестр на сцене, оркестр в ложе. 17 февраля впервые в Армении была представлена Симфония № 7 «Семь ворот Иерусалима» Пендерецкого.
Симфония была создана по случаю 3000-летия Иерусалима по просьбе мэра Иерусалима. Она написана для 5 вокалистов, рассказчика, хоров и симфонического оркестра. Произведение из семи частей основано на текстах Ветхого Завета. Этим произведением композитор хотел подчеркнуть, что ворота Иерусалима всегда открыты для всех, и его мечта заключается в том, что на этой священной земле всегда царил мир.
Армянский государственный симфонический оркестр, духовой состав Армянского национального филармонического оркестра, Хор Национальнoго академического театра оперы и балета им. Ал. Спендиаряна,  Государственный камерный хор Армении,  Ереванский государственный камерный хор, Государственный камерный хор «Овер» представили Симфонию № 7 «Семь ворот Иерусалима» Пендерецкого.
Солисты: Ивона Хосса (сопрано), Каролина Сикора (сопрано), Малгожата Панько-Эдери (меццо-сопрано), Александр Кунах (тенор), Петр Новацкий (бас), Славомир Холланд (рассказчик).
Дирижер: Сергей Смбатян, Мачей Творек (помощник дирижера профессора Кшиштофа Пендерецкого), главный хормейстер: Радик Меликян.
Симфония была исполнена под руководством лучших дирижеров мира. Сергей Смбатян отметил, что для него большая ответственность выступать на этом концерте, особенно перед маэстро Пендерецким.
«Мы гордимся тем, что можем представить это произведение в Армении и можем реализовать такой проект. Это важный показатель для нас! Маэстро Пендерецкий глубоко связан с армянскими музыкантами. Но самое главное в профессиональной сфере - соответствовать критериям качествa. В Армении маэстро видит качественных музыкантов с амбициями и желанием представить сложные произведения. И мы должны уметь сохранять и развивать связь между Пендерецким, армянскими музыкантами, мной и моими коллегами», - отметил Сергей Смбатян.
Подводя итоги юбилейного фестиваля, Кшиштоф Пендерецкий отметил, что он очень счастлив быть в Армении.
«Это один из лучших фестивалей моей музыки за последние 20-30 лет. Все концерты были на высоком уровне. Мне всегда приятно приезжать в Армению, здесь отличная атмосфера», - отметил Пендерецкий.
Маэстро также рассказал о дирижере Сергее Смбатяне. «Я знаю Сергея Смбатяна много лет. Из года в год он все больше и больше развивается. Сергей - отличный дирижер, один из лучших нынешнего поколения».
Фестиваль прошел под патронатом Первой леди РА Риты Саркисян, которая присутствовала на гала-концерте.
Искусство Пендерецкого сложно вписать в один шаблон. Он сочиняет в разных жанрах, пишет симфонии, оперы, оратории, камерную музыку ... Пендерецки интересуется всем. Он не ограничивается профессией композитора и дирижера.
Маэстро отражает в своей музыке все, что интересно, и все, что он видит вокруг. Он создает новые инструменты, когда не удовлетворен музыкальными инструментами или человеческими голосами. Один из них, тубафон, был создан для Симфонии «Семь ворот Иерусалима». 17 января в Армении был представлен табафон, подготовленный армянскими мастерами.
В течение 4 концертов знатоки классической музыки имели возможность насладиться музыкой Пендерецкого и его миром, имели возможность пообщаться с легендарным маэстро!
«Я очень благодарен армянской аудитории, у вас отличная аудитория, все концерты прошли в переполненных залах, и реакция аудитории на мою музыку была такой прекрасной!», - отметил Пендерецкий, выразив благодарность армянским любителям его музыки.
Аудитория выразила свое уважение, любовь и признательность великому музыканту с непрекращающимися аплодисментами и ожиданием следующей встречи с маэстро.
Музыкальный праздник организовали Армянский государственный симфонический оркестр, Армянский национальный филармонический оркестр, Международный музыкальный фестиваль «Ереванские перспективы», при поддержке Министерства культуры РА.