Հյութ-մարդասպաններ. ինչո՞վ են վտանգավոր քաղցր ըմպելիքները
45 տարեկանից բարձր մարդիկ, ովքեր հաճախ են օգտագործում մեծ քանակությամբ քաղցր ըմպելիքներ, այդ թվում մրգային հյութեր և գազավորված խմիչքներ, հակված են մահանալ սիրտ-անոթային և այլ հիվանդություններից:
Gazeta-ի փոխանցմամբ՝ այդպիսի եզրահանգման են եկել մի խումբ գիտնականներ, ովքեր իրենց հետազոտությունների նախնական արդյունքները ներկայացրել են սրտային հիվանդությունների հետազոտմամբ զբաղվող Ամերիկյան ասոցիացիայի հետ հանդիպման ժամանակ:
Ավելի վաղ կատարված հետազոտությունները ցույց են տվել, որ սննդակարգում մեծ քանակությամբ շաքարավազի օգտագործումը հանգեցնում է ոչ միայն ճարպակալության, այլև  տարբեր խրոնիկ հիվանդությունների առաջացման:
Նշվում է, որ հետազոտության ընթացքում ուսումնասիրվել է գրեթե 18 հազար 45 տարեկանից բարձր մարդկանց տվյալները:
Վեց տարիների ընթացքում հետազոտության մասնակիցները հարցաշարեր են լրացրել, որոնցում նշել են, թե ինչպիսի հաճախականությամբ են օգտագործում մեծ քանակությամբ շաքարավազ պարունակող հյութեր, գազավորված ըմպելիքներ, թխվածքներ, կոնֆետներ և չոր մթերքներ:
Գիտնականները կենտրոնացել են հետազոտության մասնակիցների մահվան պատճառների վրա՝ հատուկ ուշադրություն դարձնելով սրտային պրիստուպներին, անբավարարությանը և այլ հիվանդացություններին:
Պարզվել է, որ հետազոտության մասնակիցների մեկ չորրորդ մասի մոտ, որոնք ամեն օր օգտագործել են ավելի քան 700 գրամ քաղցր ըմպելիքներ, ավելի մեծ է սիրտ-անոթային հիվանդություններից մահանալու վտանգը, քան նրանց մոտ, ովքեր սննդակարգում գրեթե չեն օգտագործում քաղցր հյութեր:

Соки-убийцы: чем опасны сладкие напитки
Взрослые люди старше 45 лет, которые употребляют большое количество сладких напитков, в том числе фруктовые соки, больше подвержены риску умереть от сердечно-сосудистых заболеваний и других причин.
К такому выводу пришли ученые, представившие предварительные результаты своего исследования на встрече Американской ассоциации изучения сердечных заболеваний, сообщает EurekAlert.
Более ранние исследования показали четкую связь между излишками сахара в рационе и ожирением и прочими хроническими заболеваниями. Однако связь между избыточным потреблением сладкого и риском преждевременной смерти изучалась мало.
Исследователи изучили данные почти 18 тыс. человек старше 45 лет. На протяжении шести лет участники исследования заполняли опросники, где указывали частоту употребления продуктов, содержащих большое количество сахара — как газировку и фруктовые соки, так и десерты, конфеты, сухие завтраки и пищу, содержащую калорийные подсластители, например, сиропы. Исследователи сосредоточились на причинах смерти участников исследования, особое внимание уделяя сердечным приступам, недостаточности и другим болезням сердца.
Оказалось, что четверть участников исследования, которые выпивали ежедневно более 700 грамм сладких напитков, имели в два раза более высокий риск умереть от сердечно-сосудистых заболеваний, чем те, кто такие напитки почти не использовал в рационе.