ԵՄ-ը կոչ է անում հետաքննել Սիրիայում տեղի ունեցած քիմիական հարձակումը
Եվրամիությունը կոչ է անում միջազգային հանրությանն անհապաղ արձագանքներ Սիրիայում տեղի ունեցած քիմիական հարձակմանը:
korrespondent-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին ասվում է ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայության ղեկավարի պաշտոնական ներկայացուցիչ Մայա Կոսյանչիչի տարածած հայտարարության մեջ:
Նաև ԵՄ-ը կոչ է արել ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին վերականգնել Սիրիայում քիմիական զենքի կիրառման հետաքննությունը համատեղ իրականացնելու մանդատը տեղի ունեցած հանցագործության մեղավորներին հայտնաբերելու համար:
«Մենք կոչ ենք անում ռեժիմի աջակիցներ Ռուսաստանին և Իրանին օգտագործել իրենց ազդեցությունը հետագա ցանկացած նման հարձակում կանխելու և ռազմական գործողությունները դադարեցնելու համար»,- ասված է հայտարարության մեջ:
Ավելի վաղ կամավորները և փրկարարները հաղորդել էին, որ ապրիլի 7-ին ուղղաթիռը քիմիական նյութերով լցված տակառ է նետել Հարավային Գուտայում գտնվող Դումա քաղաքի վրա, որի արդյունքում զոհվել է 70-100 մարդ:

ЕС призывает расследовать химатаку в Сирии
Евросоюз призывает международное сообщество немедленно отреагировать на химическую атаку в Сирию. Об этом говорится в заявлении пресс-секретаря Европейской службы внешних связей Майи Косьянчич.
Также ЕС призвал Совет Безопасности ООН возобновить мандат совместного механизма по расследованию применения химического оружия в Сирии для выявления исполнителей этих преступлений.
"Мы призываем сторонников режима России и Ирана использовать их влияние для предотвращения любых дальнейших нападений и обеспечения прекращения боевых действий и деэскалации насилия... Защита гражданских лиц должна оставаться абсолютным приоритетом", – говорится в заявлении.
Ранее волонтеры и спасатели сообщили, что 7 апреля вертолет сбросил бочку с химическим веществом на город Дума в Восточной Гуте, в результате химатаки погибло от 70-ти до 100 человек.
Ранее сообщалось, что Совет безопасности ООН планирует 9 апреля провести экстренное заседание для обсуждения химической атаки в Сирии.