Յարութ Սասունեան․Թուրքիա Ինչո՞ւ Ընդունած Է Յորդանանի՝ Ազատ Առեւտուրի Համաձայնագիրը Վերանայելու Պահանջը
• 11-04-2018 16:43:00   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Մինչեւ Թուրքիոյ եւ Մերձաւոր Արեւելքի շարք մը երկիրներու, այլեւ Եւրոպայի ու Միացեալ Նահանգներու միջեւ յարաբերութիւններու մէջ տեղի ունեցած վերջին ցնցումները, Սուրիա եւ Յորդանան Թուրքիոյ հետ կնքած էին ազատ առեւտուրի եւ առանց մուտքի արտօնագիրի այցելութիւններու մասին համաձայնագիր՝ յոյս ունենալով օգուտ քաղել անոր զարգացող տնտեսութենէն:
Սուրիոյ եւ Թուրքիոյ միջեւ յարաբերութիւնները արագօրէն վատթարացան 2011-էն սկսեալ, երբ Թուրքիա աջակցեցաւ իսլամական ճիհատիստներուն՝ ոտնահարելով Սուրիոյ նախագահ Պաշշար Ասատի վարչակարգը: Տարեսկիզբին, քայլ մըն ալ առաջ երթալով, Թուրքիա յանդգնեցաւ ներխուժել Հիւսիսային Սուրիա, գրաւելով Աֆրին քաղաքը եւ յայտարարելով ներխուժումը ընդլայնելու իր մտադրութեան մասին:
Հետեւաբար, Թուրքիոյ եւ Սուրիոյ միջեւ փոխադարձ առեւտրային համաձայնագիրը եւ մուտքի արտօնագրային դրութիւնը չեղեալ յայտարարուեցան: Վերջերս, Յորդանան կասեցուց առեւտրային իր սեփական համաձայնագիրը Թուրքիոյի հետ, զայն բազմիցս նախազգուշացնելէ ետք այն մասին, որ այդ համաձայնագիրը միակողմանի էր եւ Թուրքիա ատկէ աւելի օգուտ կը քաղէր, քան Յորդանան: 2016 –ին, թրքական արտահանումը դէպի  Յորդանան կազմած է 710 միլիոն տոլար, իսկ Յորդանանինը՝ դէպի Թուրքիա՝ միայն 102 միլիոն տոլար:
Յորդանան խոստացած է վերականգնել համաձայնագիրը, եթէ Թուրքիա համաձայնի որոշ փոփոխութիւններ ընելու, որոնց շարքին՝ «թրքական կողմի համաձայնութիւնը ի նպաստ պաշտպանական այն ձեռնարկներու իրականացման, որոնք կը մշակուին Յորդանանի կողմէ տեղական արդիւնաբերութեան պաշտպանութեան, այլեւ թրքական արհեստագիտական օժանդակութեան չափի բարձրացման՝ Յորդանանի ազատ առեւտուրի համաձայնագիրի համաձայն, եւ Թուրքիոյ կողմէ կիրարկուող՝ ծագման երկիրի «խիստ» կանոններու վերանայման համար», կը  տեղեկացնէ The Jordan Times:
Զարմանալիօրէն, Թուրքիա համաձայնած է վերանայիլ 2011-ին ստորագրուած ազատ առեւտուրի համաձայնագիրը: Ասիկա պարզապէս շեղում մըն էր Թուրքիոյ՝ սովորաբար յարձակապաշտ մարտավարութենէն՝ թէ՛ բարեկամներուն, թէ՛ հակառակորդներուն սպառնալով եւ ստիպելով ենթարկուիլ իր ցանկութիւններուն:
Յորդանանի կառավարութիւնը արժանի է գովասանքի՝ իր շահերուն պաշտպանութեան ի նպաստ ցուցաբերած կոշտ դիրքորոշման համար, հակառակ այն հանգամանքին, որ վերջին ամիսներուն շարք մը զարգացումներու իբրեւ արդիւնք ամրապնդուած էին Թուրքիոյ եւ Յորդանանի միջեւ յարաբերութիւնները: Երկու երկիրները խստօրէն քննադատած էին նախագահ Թրամփի որոշումը՝ Միացեալ Նահանգներու դեսպանատունը Թել Աւիւէն Երուսաղէմ տեղափոխելու վերաբերեալ: Փետրուար 21-ին, երկու երկիրները նաեւ ստորագրած էին ռազմական համագործակցութեան մասին համաձայնագիր: Ատկէ բացի, Թուրքիա համաձայնած էր «մաքսատուրքերէ ազատել յորդանանեան 500 ապրանքներ», ըստ «Ալ-Մոնիթոր» լրատուական կայքի:
Փրոֆ. Փինար Թրեմպլէյ «Ալ-Մոնիթոր»-ի իր յօդուածին մէջ վերլուծած է այն չորս գործօնները, որոնք կրնան ազդել թուրք-յորդանանեան առեւտրային համաձայնագիրի վերանայման վրայ:
Առաջին խոչընդոտը՝ Սէուտական Արաբիոյ, Արաբական Միացեալ Էմիրութիւններու եւ Եգիպտոսի դժգոհութիւնն է Թուրքիայէն՝ իրենց թշնամի Քաթարին աջակցելուն համար: Սէուտական Արաբիոյ թագաժառանգ Մուհամէտ պըն Սալման աւելի հեռուն երթալով՝ Թուրքիան անուանեց «Չարի եռանկիւն»ի անդամ՝ իսլամական զինեալներու եւ Իրանի հետ միասին...: Սէուտական Արաբիոյ, ԱՄԷ-ի եւ Եգիպտոսի հակաթրքական դիրքորոշումը ճնշում կը գործադրէ Յորդանանի վրայ՝ աւելի զգուշաւոր ըլլալու Թուրքիոյ հետ իր յարաբերութիւններուն մէջ: Պատճառը, որով Թուրքիա կը փորձէ բաւարարել Յորդանանի պահանջը, այն է, որ Թուրքիա կը փափաքի դուրս գալ արաբական սիւննի երկիրներու մեկուսացումէն:
Երկրորդ խոչընդոտը՝ սիւննի առաջնորդներու թշնամանքն է Իրանի հանդէպ: Այս թշնամութիւնը յառաջացուցած է Սէուտական Արաբիոյ, ԱՄԷ-ի եւ Եգիպտոսի զայրոյթը Թուրքիոյ նկատմամբ՝ Իրանի հետ իր յարաբերութիւններուն պատճառով: Թուրքիա կը փորձէ խթանել իր յարաբերութիւնները Յորդանանի հետ, որովհետեւ արաբական աշխարհի մէջ կարիքը ունի դաշնակիցներու: Վերջին տարիներուն, Թուրքիոյ նախագահ Էրտողան կը ձգտի դառնալ սիւննի մահմետականներու առաջնորդը՝ մրցակցելով իսլամական երկու սրբազան վայրերու՝ Մեքքէի եւ Մետինէի հայրենիք Սէուտական Արաբիոյ հետ:
Երրորդ խոչընդոտը՝ Սէուտական Արաբիոյ փափաքն է իր ազդեցութիւնը տարածել արաբական աշխարհի վրայ, բան մը, որ դէմ է թրքական բռնագրաւման քաղաքականութեան: Այդ իսկ պատճառով Սէուտական Արաբիա եւ Թուրքիա, ի թիւս ուրիշներու, կը մրցին Յորդանանի թագաւորութեան բարեկամութիւնը սիրաշահելու համար: Թրեմպլէյ կը հաղորդէ, որ «Դեկտեմբերի վերջաւորութեան, Թուրքիա 99 տարի ժամկէտով վարձած է Սուտանի Սուաքին կղզին՝ ընդլայնելով իր ներկայութիւնը Կարմիր ծովուն մէջ: Այս քայլը անհանգստացուցած է այն երկիրները, որոնք իրենք զիրենք կը համարեն «արաբական հակաահաբեկչական քառեակ» (Եգիպտոս, Սէուտական Արաբիա, ԱՄԷ եւ Պահրէյն): Ափրիկեան երկիրներու հետ Թուրքիոյ յարաբերութիւնները ծաղկում կ՛ապրին: Ոչ բոլորը գոհ են նման զարգացումներէ, եւ այս իրողութիւնը կրնայ խնդիրներ յառաջացնել թուրք-յորդանանեան յարաբերութիւններու մէջ»:
Չորրորդ մարտահրաւէրը՝ ըստ Փրոֆ. Թրեմպլէյի նիւթական է. «Թուրքիա կը ձգտի դէպի Յորդանանի շուկաներ, սակայն կը բախի Պարսից ծոցի երկիրներու կողմէ ստեղծուած արգելքներու: 2016 Մարտէն սկսեալ Թուրքիա եւ Յորդանան կը փորձեն, առանց յաջողութեան, ծովային երթուղի գործարկել թրքական Իսկենտէրուն եւ յորդանանեան Աքապա նաւահանգիստներու միջեւ՝ Ծոցի շուկաներ հասնելու համար: Սակայն առանց քաղաքական փոխզիջումներու, տնտեսական համագործակցութիւնը տարածաշրջանին մէջ անկայուն է: Թրքական օդանաւային ընկերութիւնները Մարտ 19-ին վերսկսած են ուղիղ թռիչքները՝ Սթամպուլի եւ Աքապայի միջեւ: Հետաքրքրական է, որ Մարտին իսկ Սէուտական թագաժառանգը կը գտնուէր Գահիրէ՝ քննարկելով Թագաւոր Սալմանի առաջարկուող բազմամիլիառ արժողութեամբ կամուրջը, որ իրարու  պիտի կապէ Եգիպտոսն ու Սէուտական Արաբիան՝ Աքապայի Ծոցի մուտքին. ոմանք ասիկա կը դիտարկեն իբրեւ պատասխան Աքապայի թռիչքներու եւ ծովային երթուղիի ծրագիրին: Մարտ 12-ին, ԱՄԷ-ի արտաքին գործոց նախարարը Յորդանանի մայրաքաղաք Ամման կատարած այցելութեան ժամանակ խոստացաւ օգնել Յորդանանի՝ իր դիմագրաւած տնտեսական զանազան մարտահրաւէրներուն մէջ եւ հաստատել տարածաշրջանային կայուն կապեր: Թուրքիա կը կարծէ, որ Յորդանանի կողմէ ազատ առեւտուրի համաձայնագիրի կասեցման ի հետեւանք են այս զարգացումները: Յորդանանի գործարարները եւ վերլուծաբանները համամիտ են, որ որոշման կասեցումը ԱՄԷ-ի եւ Սէուտական Արաբիոյ ձեռքերուն գործն է»:
Թրեմպլէյ յանգած է այն եզրակացութեան, որ «Թուրքիոյ համար խիստ անհրաժեշտ է բազմացնել իր հնարաւորութիւնները արտաքին քաղաքականութեան մէջ: Անցեալի բազմաթիւ սխալները եւ սուղ վճարուած ձախողութիւնները զգալիօրէն սահմանափակած են անոր արտաքին քաղաքականութեան տարբերակները: Վերջին տասնամեակին Թուրքիոյ յաւակնութիւններն ու հռետորութիւնը չեն համապատասխաներ իր հնարաւորութիւններուն եւ ձեռքբերումներուն: Սակայն Յորդանանի հետ ազատ առեւտուրի համաձայնագիրի վերաբերեալ Անգարա ոչ միայն վճռական տրամադրուած է, այլեւ՝ լաւ կազմակերպուած: Եթէ Թուրքիա կարենայ յաղթահարել նշուած խոչընդոտները, ապա ազատ առեւտուրի համաձայնագիրի վերանայումը իսկապէս յաղթանակ կ՛ըլլայ Անգարայի համար»:

Harut Sassounian.Why Turkey Accepted Jordan’s Demand To Revise Their Free Trade Agreement?
Before the recent turmoil in relations between Turkey and several countries in the Middle East, Europe and the United States, Syria and Jordan had signed a Free Trade Agreement and visa-free travel with Turkey hoping to benefit from its growing economy.
Relations between Syria and Turkey quickly deteriorated starting in 2011 when Turkey supported Islamic Jihadists undermining the regime of Syrian President Bashar al-Assad. Earlier this year, going a step further, Turkey brazenly invaded Northern Syria, occupying the town of Afrin and announcing the intention to expand its invasion.
Consequently, the mutual trade agreement and visa-free travel between Turkey and Syria were cancelled. Recently, Jordan suspended its own trade agreement with Turkey, after warning repeatedly that it was one-sided and benefited Turkey much more than Jordan. Turkish exports to Jordan in 2016 amounted to $710 million, whereas Jordan’s exports to Turkey totaled only $102 million.
Jordan pledged to reactivate the agreement if Turkey agreed to certain revisions, including “the Turkish side’s consent to protection measures Jordan will design to protect local industries, increasing Turkish technical assistance to Jordan as stipulated by the FTA [Free Trade Agreement], and reconsidering the ‘strict’ rules of origin specifications applied by Turkey,” according to The Jordan Times.
Surprisingly, Turkey consented to renegotiate the Free Trade Agreement which was signed in 2011. This was a departure from Turkey’s usual aggressive tactic to threaten and bully both friends and opponents to submit to its wishes.
The government of Jordan should be commended for its tough stand in defense of its interests, despite the fact that, in recent months, several developments had strengthened Turkey-Jordan relations. Both countries vehemently criticized Pres. Trump’s recent decision to relocate the U.S. Embassy to Jerusalem from Tel Aviv. On Feb. 21, the two countries also signed a military cooperation agreement. Furthermore, Turkey had agreed to “exempt 500 Jordanian goods from customs duties,” according to the Al-Monitor news website.
Prof. Pinar Tremblay, in an Al-Monitor article analyzed the four factors that would impact the renegotiation of the Turkish-Jordanian trade agreement.
The first obstacle is the displeasure of Saudi Arabia, UAE and Egypt with Turkey for supporting their antagonist Qatar. Saudi Crown Prince Muhammed bin Salman went as far as calling Turkey a member of the “Triangle of Evil” along with Islamic militants and Iran! The anti-Turkish posture of Saudi Arabia, UAE and Egypt puts pressure on Jordan to be more cautious in its relations with Turkey. The reason Turkey is trying to accommodate Jordan is to break out of its isolation from major Sunni Arab countries.
The second obstacle is most Sunni leaders’ hostility towards Iran. This antagonism spills over the resentment of Turkey by Saudi Arabia, UAE and Egypt due to persistent Turkish relations with Iran. Turkey is trying to boost its relations with Jordan, because of its need for allies in the Arab world. In recent years, Turkish President Erdogan has aspired to become the leader of Sunni Muslims rivaling Saudi Arabia, the home of Islam’s two holy sanctuaries: Mecca and Medina.
The third obstacle is Saudi Arabia’s desire to spread its influence over the Arab world opposing Turkish expansionist policies. That is why Saudi Arabia and Turkey are competing for the friendship of the Kingdom of Jordan, among others. Tremblay reported that “at the end of December, Turkey acquired a 99-year lease from Sudan for Suakin Island, increasing Turkey's presence in the Red Sea. This move has unnerved the countries that identify themselves as ‘the Arab Anti-Terror Quartet’ (Egypt, Saudi Arabia, the UAE and Bahrain). Turkey’s relations with African nations are flourishing. Not everyone is happy about such developments, and this could cause problems for Turkish-Jordanian relations.”
Prof. Tremblay described the fourth challenge as financial: “Turkey wants Jordanian markets but faces roadblocks posed by Gulf countries. Since March 2016, Turkey and Jordan have been trying to plan, without success, a maritime route between Turkish ports (Iskenderun) and Jordan's port of Aqaba to reach out to Gulf markets. Yet without political compromises, economic cooperation does not seem sustainable in the region. Turkish Airlines restarted direct flights March 19 between Istanbul and Aqaba. Intriguingly, also in March, the Saudi crown prince was in Cairo discussing the proposed multibillion-dollar King Salman Bridge to link Egypt and Saudi Arabia through the entrance of the Gulf of Aqaba; some see this as a reaction to the Aqaba flights and the maritime route project. During his March 12 visit to the Jordanian capital of Amman, the UAE foreign minister reportedly promised to help Jordan with its various economic challenges and establish stronger regional ties. Turkey believes these developments are behind Jordan's suspension of the free trade agreement. Jordanian business people and analysts concur that the UAE and Saudi Arabia had a hand in the suspension decision.”
Tremblay concluded that “Turkey desperately needs to diversify its opportunities in foreign policy. Repeated mistakes and costly failures have significantly limited Turkish foreign policy options in the past. In the past decade, Turkey’s ambitions and rhetoric have not matched its capabilities and achievements. Yet in regard to the free trade agreement with Jordan, Ankara is not only determined but also well-organized. If Turkey can overcome the obstacles outlined, a free trade agreement revision would indeed be a win for Ankara.”