ԱՐԱՐԱՏ թանգարանը միանում է «Թանգարանային գիշեր» միջազգային նախաձեռնությանը
Մայիսի 19-ին` ժամը 18:00-ից մինչ կեսգիշեր, քաղաքի բնակիչները և մայրաքաղաքի հյուրերը կկարողանան անվճար այցելել ԱՐԱՐԱՏ թանգարան և ծանոթանալ հայկական կոնյակագործության դարավոր ժառանգությանը, ինչպես նաև բացահայտել վարպետության նոր եզրերը:
Թանգարանի ավանդական ծրագրի հետ մեկտեղ այցելուները կկարողանան տեսնել ԵՐԵՎԱՆ կոնյակի հազվագյուտ հավաքածուի ժամանակավոր ցուցադրությունը, որի նմուշները հատուկ այս առիթի կապակցությամբ դուրս են բերվելու Երևանի կոնյակի գործարանի գանձարանից:
«Հայաստանի համար չափազանց կարևոր ժամանակահատվածում՝ մայրաքաղաքի հոբելյանի տարում, մենք չենք կարող շրջանցել այս պատմական իրադարձությունը և ուրախ կլինենք լայն հանրությանը ներկայացնել ԵՐԵՎԱՆ կոնյակների մեր բացառիկ հավաքածուն և մանրամասն պատմել դրանց ստեղծման պատմությունը», - նշում է Երևանի կոնյակի գործարանի վաճառքների և շուկայավարության տնօրեն Կարին Մադելրիոն:
ԵՐԵՎԱՆ կոնյակը բացառիկ է միջազգային կոնյակագործության պատմության մեջ: Ստեղծված լինելով 1947 թվականին անգերազանցելի վարպետ Մարգար Սեդրակյանի կողմից՝ այն իր ժամանակների բացարձակ նորարարությունն է, քանզի ի հակառակ գերիշխող կարծիքի, որ կոնյակի թնդությունը չի կարող գերազանցել 50%-ը, ԵՐԵՎԱՆ կոնյակի թնդությունը 57% է, ինչը յուրօրինակ ուժ է հաղորդում բազմաշերտ բույրին:
Հայտնի լինելով Հյուսիսային բևեռ կատարված էքսպեդիցիաների ժամանակ իր կարևոր դերով՝ ԵՐԵՎԱՆ կոնյակը ստեղծվել է վարպետ Սեդրակյանի մտահաղացմամբ, որպեսզի հայկական ջերմությամբ և բնության առատաձեռնությամբ ջերմացնի բևեռագնացներին անգամ ամենասաստիկ ցրտի պայմաններում:
«Գերհաղորդակցվող թանգարաններ» թեմայով այս տարվա ընթացող նախաձեռնության շրջանակներում ԱՐԱՐԱՏ թանգարանը ևս իր այցելուներին կներկայացնի հաղորդակցության նոր միջոց՝ ընդլայնված իրականության հնարավորություն: Երևանի կոնյակի գործարանի համար հատուկ ստեղծված “ARARAT Yerevan” հավելվածի օգնությամբ հյուրերը կկարողանան տեսնել ԱՐԱՐԱՏ թանգարանի ամենախորհրդավոր տեղը:

ARARAT Museum joins the international "Museum Night" initiative and presents a special exhibition dedicated to the anniversary of the capital
• 18-05-2018 18:37:31   | Armenia  |  Culture
On May 19th from 18:00 till midnight the residents and city guests will have an opportunity to visit ARARAT Museum for free and get acquainted with the centuries-old heritage of the Armenian brandy as well as reveal the facets of mastery.
Along with the traditional museum program the visitors will see the temporary exhibition of YEREVAN brandy vintage collection, the samples of which will be taken out from the treasury of Yerevan Brandy Company special for this occasion.
“In this important year of the anniversary of the Armenian capital we couldn’t bypass such a historic event and will be glad to present our unique collection of famous YEREVAN brandies while telling in detail the story of their creation,” said Karine Madelrieu, Sales and Marketing director of Yerevan Brandy Company.
YEREVAN brandy is unique in the world history of brandy production. Created in 1947 by the greatest master Markar Sedrakyan, YEREVAN was an absolute innovation in its time - despite the prevailing opinion that the strength of brandy cannot exceed 50% abv, YEREVAN brandy’s strength was 57%, which added a special power to its multifaceted aroma.
Famous for its special role during the expeditions to the North Pole, YEREVAN brandy was created to warm the scientists with the Armenian warmth and generous nature even in the most severe weather conditions.
Within the frames of this year’s theme, which is "Hyperconnected museums", ARARAT Museum will present its visitors a new way of communication - the option of augmented reality. With the "ARARAT Yerevan" application made special for the Yerevan Brandy Company, the guests will be able to access the most sacred place of ARARAT Museum.