ԱՐԱՐԱՏ թանգարանը միանում է «Թանգարանային գիշեր» միջազգային նախաձեռնությանը
Մայիսի 19-ին` ժամը 18:00-ից մինչ կեսգիշեր, քաղաքի բնակիչները և մայրաքաղաքի հյուրերը կկարողանան անվճար այցելել ԱՐԱՐԱՏ թանգարան և ծանոթանալ հայկական կոնյակագործության դարավոր ժառանգությանը, ինչպես նաև բացահայտել վարպետության նոր եզրերը:
Թանգարանի ավանդական ծրագրի հետ մեկտեղ այցելուները կկարողանան տեսնել ԵՐԵՎԱՆ կոնյակի հազվագյուտ հավաքածուի ժամանակավոր ցուցադրությունը, որի նմուշները հատուկ այս առիթի կապակցությամբ դուրս են բերվելու Երևանի կոնյակի գործարանի գանձարանից:
«Հայաստանի համար չափազանց կարևոր ժամանակահատվածում՝ մայրաքաղաքի հոբելյանի տարում, մենք չենք կարող շրջանցել այս պատմական իրադարձությունը և ուրախ կլինենք լայն հանրությանը ներկայացնել ԵՐԵՎԱՆ կոնյակների մեր բացառիկ հավաքածուն և մանրամասն պատմել դրանց ստեղծման պատմությունը», - նշում է Երևանի կոնյակի գործարանի վաճառքների և շուկայավարության տնօրեն Կարին Մադելրիոն:
ԵՐԵՎԱՆ կոնյակը բացառիկ է միջազգային կոնյակագործության պատմության մեջ: Ստեղծված լինելով 1947 թվականին անգերազանցելի վարպետ Մարգար Սեդրակյանի կողմից՝ այն իր ժամանակների բացարձակ նորարարությունն է, քանզի ի հակառակ գերիշխող կարծիքի, որ կոնյակի թնդությունը չի կարող գերազանցել 50%-ը, ԵՐԵՎԱՆ կոնյակի թնդությունը 57% է, ինչը յուրօրինակ ուժ է հաղորդում բազմաշերտ բույրին:
Հայտնի լինելով Հյուսիսային բևեռ կատարված էքսպեդիցիաների ժամանակ իր կարևոր դերով՝ ԵՐԵՎԱՆ կոնյակը ստեղծվել է վարպետ Սեդրակյանի մտահաղացմամբ, որպեսզի հայկական ջերմությամբ և բնության առատաձեռնությամբ ջերմացնի բևեռագնացներին անգամ ամենասաստիկ ցրտի պայմաններում:
«Գերհաղորդակցվող թանգարաններ» թեմայով այս տարվա ընթացող նախաձեռնության շրջանակներում ԱՐԱՐԱՏ թանգարանը ևս իր այցելուներին կներկայացնի հաղորդակցության նոր միջոց՝ ընդլայնված իրականության հնարավորություն: Երևանի կոնյակի գործարանի համար հատուկ ստեղծված “ARARAT Yerevan” հավելվածի օգնությամբ հյուրերը կկարողանան տեսնել ԱՐԱՐԱՏ թանգարանի ամենախորհրդավոր տեղը:

Музей АРАРАТ присоединится к международной инициативе “Ночь в музее” и представит специальную экспозицию, посвященную юбилею столицы
• 18-05-2018 18:37:31   | Армения  |  Культура
19 мая с 18:00 до полуночи часов горожане и гости столицы смогут бесплатно посетить музей АРАРАТ и ознакомиться с вековым наследием армянского коньякоделия, а также   раскрыть новые грани мастерства.
Наряду с традиционной музейной программой посетители в этот день смогут увидеть временную выставку винтажной коллекции коньяка Ереван, образцы которой специально по этому случаю будут выведены на экспозицию из сокровищницы Ереванского коньячного завода.
«В этот невероятно важный для Армении год юбилея столицы мы никак не могли обойти подобное историческое событие и будем рады представить широкой публике нашу уникальную коллекцию знаменитых коньяков Ереван и в деталях рассказать про их создание», - отметила Карин Мадельрье, директор по маркетингу и продажам Ереванского коньячного завода.
Коньяк Ереван – уникальный образец во всей истории мирового коньякоделия. Созданный в 1947 году непревзойдённым мастером Маргаром Седракяном Ереван был абсолютной инновацией своего времени, ибо вопреки существовавшему мнению, что крепость коньяка не может превышать 50%, коньяк Ереван обладал крепостью 57 градусов, что давало особую силу многогранному аромату.
Известный своей особенной ролью в экспедициях на Северный полюс, коньяк Ереван, по замыслу Маргара Седракяна, был создан, чтоб согревать армянским теплом и щедростью природы даже в суровых условиях крайнего севера.
В рамках заявленной в этом году общей темы международной инициативы “Гиперкоммуникации музеев” – музей АРАРАТ представит своим посетителям новый способ коммуникации – опцию дополненной реальности. На базе специально созданного для Ереванского коньячного завода приложения “ARARAT Yerevan”, гости музея смогут заглянуть в самое недоступное место Музея АРАРАТ.