Քաղաքականական գործիչներին` պատասխանատվության
Ի՞նչ էր տեղի ունենում Հայաստանում վերջին ժամանակաշրջանում։ Ցույցեր և հավաքներ, որոնք արտահայտում էին բնակչության դժգոհությունը կառավարության վարած քաղաքականության նկատմամբ։ Խոսքը գնում է ոչ միայն տնտեսական խնդիրների մասին։ Անհրաժեշտ է առաջնային  դարձնել այն, ինչ արևմուտքում վաղուց դարձել է առօրեական․ եթե քաղաքական գործիչը խաբել է հանրությանը, ապա նա պետք է հրաժարական տա։
Տեղին է մեջբերել Աբրահամ Լինկոլնին վերագրվոզ հայտնի արտահայտություն է  Կարելի է անընդհատ խաբել ժողովրդի մի մասին և ողջ ժողովրդին՝ կարճ ժամանակ, բայց հնարավոր չէ խաբել ողջ ժողովրդին մշտապես։
Դա դարձավ ցույցերի դրդապատճառ։ Մարդիկ հոգնել են սուտ խոստումներից։ Պատգամավորները չեն կատարում նախընտրական խոստումները։ Իսկ օրենքները չեն նախատեսում պատգամավորի հետկանչը ընտրողներին խաբելու պատճառով։ Ազգային ժողովը դարձել է բնակչությանը խաբելու մի համակարգ։
Կառավարության՝ իշխանությունից հեռացումը խաղաղ ցույցերի միջոցով, համաշխարհային պատմության մեջ նորություն չէ։ 2008 թվականին Իսլանդիայի բնակչությունը հեռացրեց կառավարությանը, որը պատրաստվում էր բնակչության հաշվին վճարել միջազգային ֆինանսական կառույցներին մասնավոր բանկերի պարտքերը, որից հետո օգտագործելով համացանցը ստեղծեց Սահմանադրական Հանձնաժողով։ Հանձնաժողովը, օգտագործելով նույն Համացանցը, հավաքագրեց առաջարկները, ձևակերպեց նոր Սահմանադրությունը, ստացավ բնակչությունից առաջարկներ և ճշգրտումներ, խմբագրեց և դրեց Սահմանադրությունը հանրաքվեի։ Միջազգային տեղեկատվական գործակալությունները չեն բարձրաձայնում այդ փաստը՝ չցանկանալով տարածել արդյունավետ ժողովրդավարության օրինակը։
Դժվար է ակնկալել թե բոլոր պատգամավորները մեկ օրում կդառնան պարկեշտ։ Խաբեբաների հեռացման մեխանիզմները կարող են տարբեր լինել։ Բայց յուրաքանչյուր քաղաքական գործիչ պետք է իմանա, որ խաբեությունը պատժվելու է։ Եվ միայն այդ դեպքում պետությունը կսկսի զարգացում գրանցել և՛ տնտեսական, և՛ հոգևոր ոլորտներում։ Եվ այդ սկզբունքը պետք է իրականացվի նոր ընտրական օրենսգրքում։
Այստեղ անհրաժեշտ եմ համարում կատարել որոշակի շեղում։ Պարզ է, որ օրենքը պետք է համապատասխանի Սահմանադրությանը։ Ինձ մոտ հարց է ծագում՝ իսկ կոնկրետ ո՞ր հոդվածին։ Քանի որ Սահմանադրությունը, ոչ միայն հիմնական օրենքն է, այլ այն  իրավաբանական փաստաթուղթ է։ Իսկ իրավաբանական փաստաթղթին ներկայացվող առաջին պահանջը՝ այն չպետք է պարունակի հակասություններ, ինչպես իր հոդվածների միջև, այնպես էլ այլ իրավաբանական նորմերի միջև։
Մերկախոս չլինելու համար՝ բերեմ օրինակ մեր փորձից։ Մինչև 2005 թվականը ՀՀ Սահմանադրությունը արգելում էր որևիցե մենաշնորհ։ Դրան հակառակ կառավարությունը տրամադրել էր մենաշնորհներ հեռահաղորդակցության (հեռախոս), բնական գազի, էլեկտրամատակարարման, խմելու ջրի ոլորտներում։ Քաղաքացիները դեռ հիշում են, թե ինչպես էր «Արմենտել»-ը թալանում ժողովրդին։ Եվ երբ հայտնվեց երկրորդ հեռախոսային օպերատորը, հայտնվեց մրցակցություն, և հեռախոսային ծառայությունների գինը կտրուկ ընկավ։ 2005 թվականի Սահմանադրության տեքստում հայտնվեց 33.1 հոդվածը, որով մենաշնորհները թույլատրվեցին։ Ինչքան էլ դա տարօրինակ հնչի, Վենետիկի Հանձնաժողովի փորձագետները հավանություն տվեցին այդ Սահմանադրությանը, չնայած որ Եվրոպայում և ԱՄՆ-ում գործում է մենաշնորհների արգելքը։ 33.1 հոդվածը տեղադրվել է 2015 թվականի Սահմանադրություն։ Փոփոխության  է ենթարկվել միայն հոդվածի համարը։
Ընթերցողը կարող է համեմատել ներքոբերված 11 և 59 հոդվածները։
Հոդված 11. Տնտեսական կարգը
Հայաստանի Հանրապետության տնտեսական կարգի հիմքը սոցիալական շուկայական տնտեսությունն է, որը հիմնված է մասնավոր սեփականության, տնտեսական գործունեության ազատության, ազատ տնտեսական մրցակցության վրա և պետական քաղաքականության միջոցով ուղղված է ընդհանուր տնտեսական բարեկեցությանը և սոցիալական արդարությանը:
Հոդված 59. Տնտեսական գործունեության ազատությունը և տնտեսական մրցակցության երաշխավորումը
1. Յուրաքանչյուր ոք ունի տնտեսական, ներառյալ ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու իրավունք: Այս իրավունքի իրականացման պայմանները և կարգը սահմանվում են օրենքով:
2. Մրցակցության սահմանափակումը, մենաշնորհի հնարավոր տեսակները և դրանց թույլատրելի չափերը կարող են սահմանվել միայն օրենքով՝ հանրային շահերի պաշտպանության նպատակով:
3. Շուկայում մենաշնորհ կամ գերիշխող դիրքի չարաշահումը, անբարեխիղճ մրցակցությունը և հակամրցակցային համաձայնություններն արգելվում են:
(Այստեղ և հոդվածի հետագա տեքստի մեջ ընդգծված է հեղինակի կողմից)։ Մենաշնորհները օրենքով կարգավորելու գեղեցիկ խոստումը այդպես էլ մնաց խոստում։ Իմ կարծիքով, դա նշանակում է երկրի քաղաքացիներին խաբել։ Օրենսդրությունը նոր Սահմանադրությանը համապատասխանեցնելու երկամյա ժամկետը անցավ, որից հետո՝ ևս հինգ տարի, հետո՝ կրկին հինգ տարի, ընդհանուր առմամբ 12 տարի, իսկ օրենքը չկա և չի լինելու։ Բայց մենաշնորհները մնացել են,  հանցագործները Սահմանադրական հիմքերով շարունակում են թալանել բնակչությանը։ Հանցագործներ, որովհետև նրանք խախտել են Սահմանադրության պահանջը և չեն համապատասխանեցրել օրենքները Սահմանադրությանը։
Նման երկար շեղումը հիմնական թեմայից ես արեցի, որպեսզի ցույց տամ, թե ինչքան կարևոր է ուշադրություն դարձնել Սահմանադրության հոդվածների մանրամասներին։ Այն թերահավատներին, ովքեր պնդում են, որ դա մասնագետների գործն է, կբերեմ ևս մեկ օրինակ իմ փորձից։ Սահմանադրության հոդվածների միջև հակասության վերաբերյալ իմ նկատառմանը պատգամավորներից մեկը՝ իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, պատասխանեց․ «Ոչինչ, թող հակասություններ լինեն»։
Այժմ վերադառնանք ընտրական խնդիրներին։
Հոդված 7. Ընտրական իրավունքի սկզբունքները
Ազգային ժողովի և համայնքների ավագանիների ընտրությունները, ինչպես նաև հանրաքվեներն անցկացվում են ընդհանուր, հավասար, ազատ և ուղղակի ընտրական իրավունքի հիման վրա՝ գաղտնի քվեարկությամբ:
Համեմատենք այս հոդվածը այլ հոդվածների հետ հակասությունների համատեքստում։
Հոդված 42. Կարծիքի արտահայտման ազատությունը
1. Յուրաքանչյուր ոք ունի իր կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունք: Այս իրավունքը ներառում է ․․․․
․․․․՝ գաղտնի քվեարկությամբ:
Ստացվում է, որ սեփական կարծիք արտահայտելը սահմանափակված է։ Քանի որ պետությունը ճանաչում է իր սեփական անկարողությունը ապահովել քաղաքացիների կողմից կարծիքի ազատ արտահայտումը, ապա ընտրություններն էլ դժվար է ճանաչել ազատ։
հավասար, ․․․․ ընտրական իրավունքի
Հավասար, նշանակում է որ «կողմ» քվեարկող քաղաքացու քվեի կշիռը հավասար է «դեմ» քվեարկողի քվեի կշռին։ Իսկ քվեաթերթիկում նախատեսված չէ «բոլորի դեմ» տարբերակը, ինչը նշանակում է ընտրողը պարտադրվում է ընտրել թեկնածուներից որևիցե մեկին, հակառակ պարագայում նրա քվեն չեղյալ է համարվում, այսինքն քվեարկողների հավասարությունը խախտվում է։ Եթե քվեարկությանը մասնակցած ընտրողների կեսից ավելին քվեարկում են «բոլորին դեմ», ապա ընտրությունները պետք է ճանաչվեն չկայացած։
ուղղակի ընտրական իրավունքի
Քանի որ ընտրական օրենսգիրքը նախատեսում է պատգամավորի մանդատի ինչ-ինչ պատճառներով վայր դնելը և նրան կուսակցական ցուցակներից մեկ այլ անձով փոխարինելը, ապա ընտրությունները այլևս ուղիղ չեն, քանի որ փոխարինման որոշումը շրջանցում է ընտրողի իրավունքը մեկ այլ մարմնի՝ կուսակցության ղեկավարության, որոշմամբ։
Եվ այսպես, հակասությունների վերաբերյալ շատ կարճ տեստավորումը բերեց վշտացնող արդյունքի – գրված է մեկ բան, իսկ իրականությունում այլ բան է կիրառվում։  Նույն ձևով, ինչպես և մենաշնորհների պարագայում է (տես վերևում)։ Կուսակցությունների կողմից պատգամավորության թեկնածուների ցուցակներով առաջադրումը ընտրողներին չի թողնում այլընտրանք։ Ընտրական օրենսգիրքը չի նախատեսում պատգամավորների որևիցե պատասխանատվություն ընտրապայքարի ընթացքում տված խոստումների համար։ Նախատեսված չէ պատգամավորի վաղաժամկետ հետ կանչը։ Էլ չասած ի՞նչ պատասխանատվություն կարող է ունենալ կուսակցության կողմից արդեն ընտրված թեկնածուի մոտ։  Ինչպես է դա հիշեցնում Սովետական Միության ժամանակաշրջանը, երբ ընտրություններին համատարած «կողմ»-ն էր։ Ի՞նչ կարելի է անել իրավիճակը շտկելու համար։
Պատգամավորների համար, որպես պետական ծառայողների, որոնք ժողովրդի հաշվին ստանում են աշխատավարձ, Սահմանադրությամբ նախատեսել տրված խոստումների կատարման համար անձնական պատասխանատվություն ։
Ապահովվի իրավունքների և պարտականությունների բալանս։
Իրավունքները տրվում են պարտականությունները կատարելու համար, այլ ոչ թե հակառակը։ Չեն կարող լինել իրավունքներ առանց պարտականությունների և չեն կարող լինել իրավունքներ առանց պատասխանատվության։
Առաջարկում եմ հետևյալ տարբերակը՝
Պատգամավորի թեկնածու առաջադրելու իրավունքը վերապահել միայն քաղաքական կուսակցություններին, մեկ թեկնածու յուրաքանչյուր ընտրատարածքի համար։
Գրանցումից հետո թեկնածուները ԿԸՀ-են հանձնում նոտարի կողմից հաստատված ծրագրերը՝ ընտրողներին տված խոստումները, ինչպես նաև գրավի գումար։ Քարոզարշավը տարվում է միայն ներկայացված նախընտրական ծրագրի շրջանակներում։ Ընտրվելու դեպքում պատգամավորը տրված խոստումները կատարելու համար պատասխանատվություն է կրում ընտրողների առաջ։ Ընտրողներին խաբելը՝ խոստման չկատարելը, կարող է հաստատված լինի դատարանում, ցանկացած ընտրողի հայցի հիման վրա։ Դատարանի որոշմամբ խախտողը զրկվում է պատգամավորական մանդատից և նոր ընտրությունները անց են կացվում գրավադրված գումարով, առանց խոստումը խախտած պատգամավորի թեկնածության։ Այդ պահանջը միանգամից կֆիլտրի օրենքների վրա աշխատելու ունակություն չունեցող մարդկանց։ Ընտրողներին խաբելը միանգամից կնվազեցնի խոստումը դրժող պատգամավորին առաջարկող կուսակցության վարկանիշը։
Իշխանության ժառանգորդության անընդհատության ապահովման համար պատգամավորների ընտրությունները անց են կացվում ոչ թե չորս տարի պարբերությամբ, այլ անընդմեջ կարճ պարբերականությամբ։ Ինչ-ինչ պատճառներով մանդատը վայր դրածների, ինչպես նաև հանրությանը ծառայելու քառամյա ժամկետը լրանալու դեպքում, փոխարինության հերթականությամբ:
Այս առաջարկը չի հանդիսանում հոդվածի հեղինակի հայտնագորձությունը։ Օրինակ, ԱՄՆ-ի սենատը յուրաքանչյուր երկու տարին մեկ վերընտրում է անդամների մեկ երրորդին։ Հանրությունը(ի դեմս կուսակցությունների) կկարողանա ավելի լավ և հեշտությամբ վերահսկել ընտրական ընթացքը, անցկացնել քաղաքական փոփոխությունները էվոլյուցիոն ճանապարհով, խուսափելով իշխանության ոչ լիարժեքության ժամանակահատվածներից։
Անհրաժեշտ է ստեղծել անընդհատ թարմացվող Ազգային Ժողով, որը կունենա օրինակ 96՝ հերթով վերընտրվող, պատգամավոր։ Յուրաքանչյուր երկու շաբաթը մեկ ընտրվում է մեկ պատգամավոր։ Այդ պարագայում չորս տարվա ընթացքում տեղի կունենա ազգային ժողովի լրիվ թարմացում։
Այս առաջարկի առավելությունները.
Ազգային Ժողովը նախընտրական ժամանակաշրջանում 3-4 ամսով չի դադարեցնի իր աշխատանքը։ երբ բոլոր պատգամավորները զբաղված են նախընտրական քարոզարշավով, իսկ ընտրություններից հետո, արդեն ընտրված պատգամավորները զբաղված են ազգային ժողովի հանձնաժողովների ձևավորմամբ։
Օրինագծերի վրա աշխատանքը կլինի անընդմեջ, չէ որ ԱԺ հանձնաժողովի մեկ պատգամավորի փոփոխությունը չի ունենա մեծ ազդեցություն հանձնաժողովի աշխատանքի վրա։
Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը կարող է զգալի նվազեցնել իր աշխատակազմը ե բյուջեն, հավասարապես ծանրաբեռնված լինի մշտական աշխատանքով և պատասխան տա տարածքային հանձնաժողովների աշխատանքների համար:
Զանգվածային լրատվության միջոցներ՝
Մամուլը, հեռուստատեսությունը հնարավորություն կստանան մանրամասն լուսաբանել ընտրությունների ընթացքը՝ 4-5 ընտրատարածքում նրանց քանակը կլինի ավելի քան բավարար։
Քաղաքացիները գնահատական կտան իշխանության աշխատանքին յուրաքանչյուր երկու շաբաթը մեկ։
Եվ ամենակարևորը՝ ընտրատարածքի ընտրողներին սևեռված կլինի ողջ հանրապետության ուշադրությունը։ Չէ որ նրանց ընտրությունից կարող է փոխվել կառավարությունը։ Մարդիկ իրենք իրենց կարևորված կզգան։ Նման միջավայրում աճում են անձեր, որոնց ունակությունները կաշխատեն  ժողովրդի բարօրության համար։

Политиков к ответственности. Акоп Гарабекян
Что происходило в Армении последнее время. Митинги отражающие недовольство населения политикой правящих кругов.  Речь идет не только об экономических проблемах. На первое место вышло то, что в западных странах давно стало обычной процедурой – если политик обманул общество, он должен уйти в отставку. Известна фраза которая приписывается президенту США Аврааму Линкольну. "Можно обманывать часть народа все время, и весь народ некоторое время, но нельзя обманывать весь народ все время".
Это стало лейтмотивом митингов.  Люди устали от обманов. Депутаты не выполняют предвыборных обещаний.  А законы не предусматривают отставку депутатов за обман избирателей. Парламент превратился в механизм обмана населения.
Отстранение от власти правительства путем мирных митингов не новое явление в мировой истории. В 2008 году население Исландии отправило в отставку правительство которое хотело за счет народа оплатить долги частных банков международным финансовым организациям, после чего, используя Интернет создало Конституционную Комиссию. Комиссия, используя тот же Интернет, собрала предложения, сформулировала текст новой Конституции, получила от людей предложения и поправки, отредактировала и поставила на голосование. Мировые информационные средства замалчивают это событие, не желают распространения примера эффективной демократии.
Трудно ожидать что все депутаты в один день станут честными. Механизм отставки обманщиков может быть разным. Но каждый политик должен знать, что за обман будет наказан. И только тогда страна будет развиваться и экономически, и духовно. Именно этот принцип необходимо реализовать в новом избирательном законе.
Здесь необходимо сделать нeкоторое отступление. Понятно, что закон должен соответствовать Конституции. И у меня возникает вопрос: - “Какой конкретно статье?” Потому что Конституция не только основной закон.Это юридический документ. А первое требование к юридическому документу – он не должен содержать противоречий как между собственными статьями , так и   другими юридическими нормами… .
Чтобы не быть голословным, приведу пример из нашей практики. До 2005 года Конституция Армении не разрешала какие-либо монополии в экономике.  А правительство предоставило монополии в сфере телекоммуникаций (телефон), природного газа, электроснабжения, питьевой воды. Граждане старшего поколения помнят как Арментел грабил людей. И когда появилась вторая телефонная компания, появилась конкуренция, тогда стоимость телефонных услуг резко упала. В тексте Конституции 2005 года появилась статья 33.1 в которой разрешалось монопольное право. Как бы это не было странно, эксперты Венецианской Комиссии одобрили Конституцию, хотя  в Европе и США действует запрет на монополии. Статья 33.1 перешла в Конституцию 2015 года. Поменялся только номер статьи.  Читатель может сам сравнить нижеприведенные статьи 11 и 59.
Статья 11. Экономический строй
Основой экономического строя Республики Армения является социальная рыночная экономика, основанная на частной собственности,свободе экономической деятельности, свободной экономической конкуренции и направленная посредством государственной политики на общее экономическое благосостояние и социальную справедливость.
Статья 59. Свобода экономической деятельности и гарантия экономической конкуренции
1. Каждый имеет право на занятие экономической деятельностью, включая занятие предпринимательской деятельностью. Условия и порядок осуществления этого права устанавливаются законом.
2. Ограничение конкуренции, возможные виды монополии и их допустимые размеры могут устанавливаться только законом - в целях защиты общественных интересов.
3. Запрещается злоупотребление монопольным или доминирующим положением на рынке, недобросовестная конкуренция и антиконкурентные соглашения.
(Здесь и дальше в тексте статьи выделено автором.)  Красивое обещание потребителям регулировать монополии законом так и осталось обещанием. По моему мнению это обман граждан страны. 2-х годичный срок для приведения законодательства в соответствие Конституции прошел, потом прошло еще 5 лет, потом еще раз 5 лет, всего 12 лет, а закона нет ине будет. Но монополии остались – На Конституционном основании преступники продолжают грабить население. Преступники, потому что они нарушили требование Конституции и не привели законодательство в соответствие Конституции.
Столь долгое отступление мною сделано чтобы показать как важно обращать внимание на любые детали положений Конституции. Для скептиков которые говорят что это дело специалистов также приведу случай из моего опыта. На мое замечание о противоречиях между статьями Конституции один из депутатов - доктор юридических наук, профессор ответил: “Ничего, пусть будет противоречие.”
Ну а теперь вернемся к вопросам выборов.
Статья 7. Принципы избирательного права
Выборы в Национальное Собрание и советы старейшин общин, а также референдумы проводятся на основе общего, равного, свободного и прямого избирательного права — тайным голосованием.
Сравним эту статью с другими на предмет противоречий.
Статья 42. Свобода выражения мнения
1. Каждый имеет право на свободное выражение своего мнения.Это право включает в себя …
Статья 7.
-  тайным голосованием.
Что-то ограниченное право на выражение мнения получается. Если государство признает свою неспособность обеспечить гражданам свободу выражения мнений, тогда и выборы трудно признать свободными.
равного, … избирательного права.
Равное означает, что вес голоса избирателя голосующего “ЗА” равен голосу избирателя голосующего “ПРОТИВ”. А в бюллетене не предусмотрен вариант “ПРОТИВ ВСЕХ”, что означает, что избиратель принуждается обязательно выбрать одного из кандидатов, иначе его голос будет аннулирован, то есть равенство избирателей нарушается. Если больше половины избирателей пришедших на выборы проголосуют “ПРОТИВ ВСЕХ”, то выборы должны быть признаны несостоявшимися.
прямого избирательного права     Так как избирательный кодекс при выбытии депутата по каким-либо причинам допускает замену его другим из партийного списка, то выборы уже не являются прямыми, так решение по замене обходит право избирателей решением другого органа – руководством партии.
И так, короткий тест на противоречия приводит к удручающему результату – написано одно, а делается другое. Точно так же, как в примере с монополиями. (смотри выше.) Представление партиями списков кандидатов в депутаты лишает избирателей альтернативы.  Избирательный Кодекс не предусматривает какой-либо ответственности депутатов за обещания во время предвыборной агитации. Также не предусмотрен досрочный отзыв депутата. Да и какая ответственность может быть у кандидата уже выбранного партийным руководством. Как это напоминает мне времена Советского Союза, когда на выборах был сплошной “одобрямс.” Что можно сделать для исправления ситуации?
Предусмотреть в Конституции персональную ответственность депутатов как государственных служащих, получающих зарплату за счет народа, а также устранить вышеуказанные противоречия.
Должен быть баланс обязанностей, прав и ответственности.
Права даются для исполнения обязанностей, а не наоборот. Не может быть прав без обязанностей и не может быть прав без ответственности.
Предлагается следующий вариант:
Право выдвижения кандидатов в депутаты предоставить только политическим партиям по одному кандидату в округ.
После регистрации кандидаты сдают в ЦИК нотариально заверенные программы – обещания избирателям и залоговую сумму. Агитация ведется только в рамках заявленной предвыборной программы. После избрания депутат несет ответственность перед избирателями за выполнение обещаний. Обман избирателей – невыполнение обещаний может быть установлено в судебном порядке по иску любого избирателя данного округа. По решению суда нарушитель лишается депутатского мандата, новые выборы проводятся за счет залоговой суммы без участия обманщика. Это требование сразу отсеет тех, кто не способен работать над законами. Обман избирателей одним из депутатов сразу снизит популярность партии выдвинувшей его кандидатом.
В целях обеспечения преемственности власти выборы депутатов проводятся не периодически, а сразу же в порядке замещения как выбывших по различным причинам, так и исчерпавших 4-х летний срок служения обществу.
Это предложение не является изобретением автора статьи. Например, сенат США каждые два года переизбирает треть своих членов. Общество (в лице политических партий) сможет лучше и легче контролировать выборные процессы, проводить политические изменения эволюционным путем, избегая временных промежутков неполноценности власти.
Нужно создать обновляемый Парламент, который должен иметь,например, 96 депутатов переизбираемых по очереди. Каждые 2 недели – один депутат. Тогда за 4 года будет происходить полное обновление парламента.
Преимущества этого предложения:
Парламент не будет прекращать свою работу на 3-4 месяца в период новых выборов, когда все депутаты заняты агитацией за свое переизбрание, а после выборов формированием нового состава комиссий парламента.
Работа над законопроектами будет последовательно продолжаться, ведь смена одного депутата в комиссии Парламента уже не так сильно влияет на работу.
Центральная избирательная Комиссия может резко уменьшить свой штат и бюджет, будет равномерно загружена постоянной работой и  отвечать за работу окружных комиссий.
Средства массовой информации: пресса, телевидение смогут подробно освещать процесс выборов – на 4-5 избирательных участках их будет более чем достаточно.
Граждане будут давать оценку политике власти каждые 2 недели.
И самое главное: К избирателям округа будет приковано внимание всей республики. Ведь от их выбора может смениться правительство. Люди почувствуют свою значимость в обществе. В такой атмосфере вырастают личности, чьи способности будут работать на благо народа.