Ucom-ը չորրորդ անգամ կազմակերպել է «Մեդիա բովանդակություն» համաժողովը
Օրերս Ջերմուկում Ucom-ի նախաձեռնությամբ կայացավ «Մեդիա բովանդակություն 2018» IV-րդ եռօրյա համաժողովը։ Համաժողովի ընթացքում քննարկվեցին մեդիա բովանդակության ոլորտի տեխնիկական և իրավական, նաև վերահեռարձակմանը վերաբերող հարցեր։ Ucom-ի միջազգային գործընկերները մանրամասն ծանոթացան ընկերության արդի ֆիքսված և շարժական ցանցերի տեխնիկական հնարավորություններին, աշխարհում և Հայաստանում դրանց զարգացման հեռանկարներին, դրանց միջոցով բովանդակության տարածման նոր ձևաչափերին, Հայաստանի մեդիաշուկայի ներկայիս իրավիճակին ու զարգացման միտումներին, Ucom ընկերության նորարարությունների մասով ռազմավարությանը։
«Մի քանի արդիական խնդիրներ ենք քննարկել, նաև ուզում ենք ցույց տալ մեր գործընկերներին, որ մեր ցանցը միակն է Հայաստանում, որ պատրաստ է իրենց բովանդակությունը հասցնել ոչ միայն Հայաստանի, այլև արտերկրի հեռուստադիտողներին։ Մենք կառուցել ենք ամենաարդիական ցանցը Հայաստանում, իսկ հիմա մեր խնդիրն է արդիականացնել վերջնական օգտատերերին տրամադրվող OTT-լուծումները, այսինքն՝ MediaRoom-ը, U!Pay-ը և այլն», - նշեց Ucom ընկերության համահիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
«Ժամանակակից ցանցի առկայությունը մեզ՝ Ucom-ի գործընկերներին հնարավորություն է ընձեռում մեր հեռուստաալիքը և մեր հեռուստաբովանդակությունը ցուցադրելու տարբեր ձևաչափերով՝ ինչպես բազային փաթեթներով, այնպես էլ տեսավարձույթում, հեռախոսներում, սմարթֆոններում, պլանշետներում առկա շարժական հեռուստատեսության օգնությամբ, իսկ մոտ ապագայում՝ HD որակով։ Եթե Ucom-ը չստեղծեր բովանդակությունը տեղ հասցնելու տարբեր միջոցներ, մենք չէինք կարողանա հասնել մեր պոտենցիալ լսարանին, այդ թվում՝ երիտասարդներին», - ասաց «ТВ Центр» ալիքի արտաքին տարածաշրջանային հեռարձակման ղեկավար Սերգեյ Պիրիևը։
«Ucom ընկերության հնարավորությունների ներկայացումը տեղեկատվական առումով հագեցած էր։ Զարգացումը կարող է տարբեր ճանապարհներով գնալ, այդ թվում՝ IP-հեռուստատեսության, OTT և VR-լուծումների ուղղությամբ․ հնարավորություններն իրապես շատ են։ Մենք կկարողանանք մեր հեռուստաբովանդակությունը հեռարձակել ոչ միայն դասական՝ ռուսերեն ու անգլերեն լեզուներով, այլև՝ ֆրանսերեն, գերմաներեն, իսպաներեն, արաբերեն։ Ընդ որում սա նշանակում է այդ երկրներում հեռուստատեսային տաղավարների առկայություն, ոչ թե ուղիղ թարգմանություն, այլ լուրերի ներկայացման այլընտրանքային տեսանկյուն», - նշեց «Russia Today» հեռուստաալիքի բաշխման ցանցի զարգացման ծառայության ներկայացուցիչ Մարյանա Ժուկովան։

Компания Ucom в четвертый раз организовала «Медиа-контент» форум
На днях в городе Джермук по инициативе Ucom состоялся IV-ый трехдневный «Медиа-контент» форум. На форуме были обсуждены вопросы технического и правового характера в области медиаконтента, а также касающиеся его ретрансляции. Международные партнеры компании Ucom детально ознакомились с техническими возможностями современных фиксированной и мобильной сетей компании, перспективами их развития в мире и в Армении, с новыми форматами распространения контента посредством этих сетей, с текущим состоянием и тенденциями развития медиарынка Армении, а также с инновационной стратегией Ucom.
«Мы обсудили ряд актуальных вопросов, а также рассказали нашим партнерам, что наша сеть единственная в Армении, которая готова донести их контент не только до потребителей в Армении, но и по всему миру. Мы построили самую современную сеть в стране, а теперь нашей задачей является модернизация OTT-решений, в частности наших MediaRoom, U!Pay и т.д. для конечных пользователей», - отметил соучредитель и генеральный директор компании Ucom Айк Есаян.
«Наличие современной сети дает нам, как вашим партнерам, возможность показывать свой канал и свой контент разными способами, то есть как базовым пакетом, так и в качестве video-on-demand, через мобильное телевидение на телефоне, смартфоне, планшете, а в скором времени уже и в режиме HD. Если бы Ucom не придумала разные способы донесения контента, то мы бы не смогли достучаться до нашей потенциальной аудитории, включая молодежь»,- отметил руководитель зарубежного регионального вещания канала «ТВ Центр» Сергей Пириев.
«Представление возможностей компании Ucom было очень информативным. Развитие может идти по разным направлениям, включая IP-телевидение, и OTT, и VR, возможностей действительно очень много. Для нас создается предпосылка для того, чтобы вещать свой контент не только на стандартных русском и английском, но и на французском, немецком, испанском, арабском языках. Причем это предполагает наличие студий в других странах, не прямой перевод, а другой взгляд на новости», - отметила представитель службы развития сети распространения телеканала «Russia Today» Жукова Марьяна.