Նիդերլանդներում դատում են առաջին ծածկագրող ծրագրերից մեկի ստեղծողներին. «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն ակտիվ մասնակցել է գործի քննությանը
• 23-07-2018 11:18:21   | Հոնդուրաս  |  Կազմակերպություններ
Երևան, 23 հուլիսի, «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի Հայաստանի ներկայացուցչություն։ Օրերս կայացել են առաջին ծածկագրող-շորթող ծրագրերից մեկի՝ Coinvault-ի ստեղծողների դատական գործի առաջին լսումները։ 2015 թվականին «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն Նիդերլանդների կիբեռոստիկանությանն օգնել է ձերբակալել դրա ստեղծողներին։ Հենց Coinvault-ն ապածածկագրող ծրագրից է սկսվել  NoRansom պորտալ-ի ստեղծումը, որտեղ «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն տեղադրում է տարբեր ծածկագրող ծրագրերի գրոհներից հետո ֆայլերի (նիշք) վերականգնման համար նախատեսված ծրագրերը։ Coinvault-ը ստեղծողներին ձերբակալել են բավական վաղուց։ Դատարանի առաջին լսումներին ներկա է գտնվել նաև «Կասպեսրկի Լաբորատորիա»-ի փորձագետ Յորնտ վան դեր Վիլը  (Jornt van der Wiel)։
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն մանրամասն նկարագրել է Coinvault-ը 2014 թվականի վերջում։ Վնասաբեր ծրագրի հեղինակները մեծ ջանքեր են գործադրել, որպեսզի թաքցնեն այն պաշտպանական լուծումներից և բարդացնեն վերլուծությունը։ Շորթող ծրագիրը կարողանում է որոշել, չեն փորձում արդյոք այն գործարկել «ավազարկղում», և այդ դեպքում ոչինչ չանել, իսկ դրա կոդը բավական մանրազնին ենթարկված է օբֆուսկացիայի։
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի փորձագետներին հաջողվել է հասնել ելքային կոդին և այնտեղ գտնել կառչելու տեղ՝ հոլանդերենով մի քանի մեկնաբանություններ, որը և արդյունքում օգնել է բռնել հանցագործներին։ Հոլանդերենն այնքան էլ  տարածված չէ վիրուս գրողների շրջանում, այդ պատճառով էլ մեծ վստահությամբ կարելի էր ենթադրել, որ վնասաբեր ծրագիրը «ծնունդով» Նիդերլանդներից է։
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն տեղեկատվությունը փոխանցել է հոլանդացի կիբեռոստիկաններին, և մի քանի ամիս անց նրանք կարողացել են հաշվետու լինել արշավի կազմակերպիչների հաջող ձերբակալության մասին։ Ոստիկանության հետ համագործակցության շնորհիվ «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ին նաև հաջողվել է ստանալ կառավարող սերվերում գտնվող  բանալի կոդերը և մշակել տվյալների ապածածկագրման ծրագիրը։
Ոստիկանությունը մոտ 1300  հայտարարություն է հավաքել շորթող ծրագրի զոհերից։ Որոշ տուժածներ եկել են դատարան, որպեսզի անձնապես հատուցում պահանջեն։ Օրինակ՝ նրանցից մեկը ծածկագրող ծրագրի պատճառով չի կարողացել արձակուրդ գնալ։ Տուժողը վնասը գնահատել է 5 հազար եվրո, որով, նրա խոսքով, նա այնուամենայնիվ կկարողանար մեկնել հանգստի։
Եվս մեկ զոհ պահանջել է վերադարձնել փրկագինն այնպես, ինչպես այնվճարվել էր՝ բիտկոյններով։ Անցած ժամանակում կրիպտոարժույթի փոխարժեքն աճել է գրեթե 30 անգամ. այնպես որ, եթե դատարանը բավարարի միջնորդությունը, դա կլինի առաջին դեպքը, երբ շորթող ծրագրի գրոհի հետևանքով վաստակել է տուժող կողմը։
Անցած նիստին մեղադրող կողմի ներկայացուցիչները պահանջել են պատիժ երեք ամսվա բանտարկության, հետագա իննամսյա պայմանական ժամկետի և 240 ժամ հանրային աշխատանքների տեսքով։ Փաստաբանները դատարանին խնդրում են, որ մեղադրյալ եղբայրներին չուղարկեն բանտ՝ իրենց միջնորդությունը հիմնավորելով այն հանգամանքով, որ նրանք համագործակցել են քննիչների հետ, ինչպես նաև՝ որ նրանցից մեկն անփոխարինելի է իր ներկայիս աշխատավայրում, իսկ երկրորդը սովորում է համալսարանում։ Դատավճիռը հայտնի կդառնա հաջորդ նիստին, հուլիսի 26-ին։
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն մշտապես պնդել է, որ հանցագործների պահանջը կատարելը նշանակում է նրանց խրախուսել։ Coinvault-ն ստեղծողների նկատմամբ դատը ցույց է տալիս, որ կիբեռտարածքի նույնիսկ իբր անանուն չարագործները չեն խուսափում պատժից։ Բայց, այնուամենայնիվ, ավելի լավ է երեք տարի արդարադատություն չսպասել, այլ ծածկագրող ծրագրերի գրոհներից պաշտպանվել նախապես և ինքնուրույն։ Կիբեռանվտանգության փորձագետ, Հայաստանում և Վրաստանում  «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի տարածքային ներկայացուցիչ Արմեն Կարապետյանը խորհուրդ է տալիս ծածկագրող ծրագրերից պաշտպանվելու համար ձեռնարկել հետևյալը.

В Нидерландах судят создателей одного из первых шифровальщиков: «Лаборатория Касперского» активно участвовала в расследовании дела
• 23-07-2018 11:18:21   |   |  Организации
Ереван,  23 июля, представительство «Лаборатории Касперского» в Армении. На днях состоялось первое слушание суда над создателями одного из первых зловредов-шифровальщиков — Coinvault. В 2015 году «Лаборатория Касперского» помогла киберполиции Нидерландов поймать его создателей. С дешифратора для Coinvault и начался портал NoRansom, где «Лаборатория Касперского» выкладывает утилиты для восстановления файлов после атак разнообразных шифровальщиков. Создателей CoinVault поймали довольно давно. На первом слушании суда присутствовал и эксперт «Лаборатории Касперского» Йорнт ван дер Виль (Jornt van der Wiel).
«Лаборатория Касперского» подробно описала устройство Coinvault в конце 2014 года. Авторы зловреда приложили немало сил, чтобы скрыть его от защитных решений и затруднить анализ. Вымогатель умеет определять, например, не пытаются ли его запустить в «песочнице» — и в этом случае ничего не делать, а его код довольно тщательно обфусцирован.
Экспертам «Лаборатории Касперского» удалось добраться до исходного кода и найти в нем зацепку, которая в итоге помогла поймать преступников, — несколько комментариев на голландском языке. Он не так уж популярен среди вирусописателей, поэтому с большой уверенностью можно было предположить, что зловред родом из Нидерландов.
«Лаборатория Касперского» передала информацию голландским киберполицейским, и через несколько месяцев они смогли отчитаться об успешной поимке организаторов кампании. Также, благодаря сотрудничеству с полицией, «Лаборатории Касперского» удалось получить ключи с управляющего сервера и сделать утилиту для расшифровки данных.
Полиция собрала почти 1300 заявлений от жертв вымогателя. Некоторые пострадавшие появились в суде, чтобы лично потребовать компенсацию. Например, одному из них шифровальщик сорвал отпуск. Ущерб потерпевший оценил в 5 тысяч евро, на которые, по его словам, он смог бы все-таки поехать отдохнуть.
Еще одна жертва попросила вернуть выкуп так, как он был заплачен — в биткойнах. За прошедшее время курс криптовалюты поднялся почти в 30 раз, так что если суд удовлетворит ходатайство, это будет первый случай, когда на атаке вымогателя заработала пострадавшая сторона.
На прошедшем заседании представители обвинения потребовали наказания в виде трех месяцев в тюрьме с последующим девятимесячным условным сроком и 240 часами общественных работ. Адвокаты просят суд не отправлять братьев за решетку, аргументируя ходатайство тем, что подсудимые сотрудничали со следствием, а также тем, что один из них незаменим на своей нынешней работе, а второй учится в университете. Приговор станет известен на следующем заседании, 26 июля.
«Лаборатория Касперского» всегда утверждала, что идти на поводу у преступников — значит поощрять их. Суд над создателями Coinvault показывает, что даже якобы анонимные злодеи киберпространства не избегают наказания. Но лучше все-таки не ждать правосудия три года, а защититься от атак шифровальщиков заранее и самостоятельно. Эксперт по кибербезопасности, территориальный представитель «Лаборатории Касперского» в Армении и Грузии Армен Карапетян с целью защиты от шифровальщиков советует: