Հարևան Վրաստանում նախագահ կընտրեն հոկտեմբերի 28-ին
Վրաստանի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին չորեքշաբթի հատուկ հրամանագրով հերթական նախագահական ընտրությունների անցկացման օր է նշանակել հոկտեմբերի 28-ը:
Interfax-ի փոխանցմամբ՝  նախագահ Մարգվելաշվիլին հաղորդել է, որ նախագահական ընտրությունների անցկացման մասին որոշումը համաձայնեցված է նաև Վրաստանի վարչապետի հետ:
Չնայած նրան, որ Վրաստանի Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը (ԿԸՀ) դեռևս չի սկսել թեկնածուների գրանցումը, ընդդիմության որոշ թեկնածուներ արդեն իսկ նախընտրական քարոզարշավ են սկսել:
Վերջիններիս թվում է նաև միացյալ ընդդիմությունից Գրգոլ Վաշադձեն, ով ղեկավարել է Վրաստանի արտգործնախարարությունը Միխաիլ Սահակաշվիլու նախագահության օրորք:
Իսկ իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությունը դեռևս նախագահի իր թեկնածուի անունը չի հրապարակում:
Վրաստանի Սահմանադրության համաձայն՝ նախագահի ընտրությունները տեղի կունենան 2018 թվականին՝ ընտրողների ուղիղ քվեարկությամբ, իսկ 2024 թվականին նախատեսված հաջորդ ընտրությունները կանցկացվեն նոր մեխանիզմով՝ նախագահ կընտրեն խորհրդարանի 300 ընտրողները և տեղական ինքնակառավարման մարմինները:

• 01-08-2018 18:08:12   | Грузия  |  Общество
Президент Грузии Георгий Маргвелашвили в среду специальным указом назначил проведение очередных президентских выборов в стране 28 октября.
"Принято решение о проведении очередных президентских выборов 28 октября. Это решение согласовано с премьер-министром Грузии", - сообщил в среду на брифинге Маргвелашвили.
Несмотря на то, что Центральная избирательная комиссия (ЦИК) Грузии еще не начала регистрацию кандидатов в президенты, несколько кандидатов от оппозиции уже включились в предвыборную кампанию. Среди них - кандидат от объединенной оппозиции Григол Вашадзе, который возглавлял МИД Грузии при президенте Михаиле Саакашвили.
Правящая партия "Грузинская мечта" еще не назвала своего кандидата на пост президента страны.
Согласно новой Конституции Грузии, выборы президента в 2018 году пройдут в условиях прямого голосования избирателей, а следующие выборы в 2024 году пройдут по новой системе - президента будут избирать 300 выборщиков из парламента и органов местного самоуправления.