Ռուսաստանի «մտահոգ» արձագանքը Բոլթոնի հայտարարություններին.ԻՔՄ
ԱՄՆ նախագահի՝ Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջոն Բոլթոնի այցը Մոսկվա և ապա Ադրբեջան, Հայաստան ու Վրաստան դարձավ հոկտեմբեր ամսվա կարևորագույն աշխարհաքաղաքական իրադարձությունը տարածաշրջանի համար:
Այցն ուղեկցվեց ընդունող երկրների համար ոչ այնքան հաճելի ուղերձներով ու նորություններով, մասնավորապես, կապված ԱՄՆ-ի՝ «Միջին ու փոքր հեռահարության հրթիռների ոչնչացման մասին» համաձայնագրից դուրս գալու հետ, ինչպես նաև հարավկովկասյան հանրապետություններում Իրանին վերաբերող հայտարարություններով:
Այս իրադարձությունների ֆոնին, սակայն, աչքի է ընկնում ՌԴ արտգործնախարարության մամուլի ծառայության՝ հոկտեմբերի 29-ին տարածած մի ուշագրավ հաղորդագրություն: Խոսքը, մասնավորապես, այն հայտարարության մասին է, որտեղ խոսվում է ԱՄՆ կողմից Հայաստանի ներքին գործերին միջամտելու մասին:
Հայտարարության մեջ ռուսական կողմը, ըստ էության, մտահոգություն է հայտնում, որ Ջոն Բոլթոնը «Ազատություն» ռադիոկայանին տված հարցազրույցում, խոսելով Հայաստանի արտաքին քաղաքականության մասին, հայտարարել էր, որ Հայաստանի համար ֆունդամենտալ հարց է ինքնիշխանությունը լիարժեք օգտագործելն ու արտաքին ազդեցություններից ազատ լինելը: «Կարծում եմ, ժողովրդի համար առավել նախընտրելի է ունենալ լայն հնարավորություններ միջազգային ասպարեզում և չկաշկանդվել պատմական կաղապարներով»,- ասել էր Բոլթոնը՝ մեկնաբանելով տարածաշրջանում Ռուսաստանի ունեցած մեծ ազդեցության մասին դիտարկումը:
Ուշագրավը, սակայն, ոչ միայն այս հաղորդագրության բովանդակությունն է, իսկ դրան մենք ստորև դեռ կանդրադառնանք, այլ ընդհանուր տոնայնությունը: Հիշատակելով ՀՀ-ում ԱՄՆ արդեն նախկին դեսպան Ռիչարդ Միլսի` EVNReport-ին տված հարցազրույցում արած հայտարարությունները՝ որպես Հայաստանի ներքին գործերին միջամտելու օրինակ, ՌԴ ԱԳՆ մեկանաբանության մեջ ասվում է հետևյալը. «Թվում էր, թե ավելի մեծ անշնորհքություն, որը նման է երկրի ներքին գործերին ուղղակիորեն միջամտելուն, էլ չի լինի: Պարզվեց, որ այդպես չէ»:
Բացի սա, ՌԴ ԱԳՆ հայտարարությունում՝ որպես ՀՀ ներքին գործերին միջամտելու օրինակ, նշվում է, թե Բոլթոնը հայտարարել է, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանից ակնակալում է կոնկրետ քայլեր ձեռնարկել ղարաբաղյան հարցում խորհրդարանական ընտրություններից հետո: «Բնականաբար, չի մոռացել նաև գովազդել ամերիկյան զենքերը, որոնք Հայաստանը պետք է գնի ռուսականի փոխարեն»,- հեգնանքով նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Նույն հեգնանքով ՌԴ արտգործնախարարության մեկնաբանության մեջ նշվում է, որ «Երևանում Բոլթոնի արած ոչ բոլոր հայտարարություններն են արժանի քննադատության»: «Հայաստանի համար իրոք ֆունդամենտալ կարևոր է լիակատար ինքիշխանությունը, այլ ոչ թե կախյալ կամ ավելորդ արտաքին ազդեցությանը ենթակա լինելը: Լավ կլինի, որ Բոլթոնը խորանա սեփական բառերի իմաստի մեջ»,- ասվում է հայտարարությունում:
Նկատենք, սակայն, որ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը դեռևս հոկտեմբերի 27-ին լրագրողների հետ զրույցում մեկնաբանել էր ղարաբաղյան հարցի վերաբերյալ Բոլթոնի արած հայտարարությունը՝ նշելով, որ ԱՄՆ նախագահի օգնականը կամ ցանկացած այլ ոք չի կարող խոսել իր անունից: Սա, ըստ էության, Հայաստանի արձագանքն էր Ջոն Բոլթոնի խոսքերին, որից բացի այլ մեկնաբանությամբ հանդես գալը պաշտոնական Երևանը նպատակահարմար չի գտել:
Նման պայմաններում, երբ Հայաստանն անհրաժեշտ չի համարում հանդես գալ մանրամասն մեկնաբանություններով և արձագանքել ԱՄՆ նախագահի օգնականի հայտարարություններին, մեկ այլ կողմի մեկնաբանությունները դիտվում են բավական անհեթեթ: Մանավանդ, եթե այդ մեկնաբանությունները կրում են խիստ էմոցիոնալ ու սուր բնույթ:
Ջոն Բոլթոնը Մոսկվայում հանդես էր եկել Ռուսաստանին և Ռուսաստանի շահերին վերաբերող բազմաթիվ ուղերձներով ու հայտարարություններով, որոնք, անշուշտ, արձագանքների ու գործողությունների անհարժեշտության պակաս չեն առաջացնի ռուսական դիվանագիտական գերատեսչության համար, իսկ Հայաստանի մասով մեկնաբանությունները ավելի շատ նման են ՀՀ արտաքին գործերին միջամտելուն, մի հանգամանք, ինչում ՌԴ ԱԳՆ-ն մեղադրում է Բոլթոնին:

Визит советника президента США по национальной безопасности Джона Болтона в Москву, а затем в Азербайджан, Армению и Грузию стал для региона самым важным геополитическим событием октября.
Для принимающих стран визит сопровождался не столь приятными посланиями и новостями, связанными, в частности, с выходом Соединенных Штатов Америки (США) из договора «О ликвидации ракет средней и малой дальности» (договор РСМД), а также заявлениями по Ирану в республиках Южного Кавказа.
В свете этих событий, однако, выделяется примечательное сообщение, распространенное 29 октября пресс-службой МИД РФ. Речь, в частности, идет о заявлении, в котором говорится о вмешательстве США во внутренние дела Армении.
В заявлении российская сторона, по сути, выражает озабоченность в связи с тем, что Джон Болтон в интервью радио «Азатутюн», говоря о внешней политике Армении, заявил, что для Армении фундаментальный вопрос – полноценное использование суверенности и независимость от внешнего воздействия. «Думаю, для народа важнее иметь широкие возможности на мировой арене и не быть скованным историческими шаблонами», - сказал Болтон, комментируя замечание о влиянии России в регионе.
Однако примечательным является не только содержание этого сообщения, к нему мы обратимся ниже, но и вся тональность. Упоминая заявления бывшего посла США в Армении Ричарда Миллса, сделанные в интервью EVNReport, как пример вмешательства во внутренние дела Армении в комментарии МИД России говорится: «Казалось, большей бесцеремонности, неотличимой от прямого вмешательства во внутренние дела, уже не бывает. Оказалось, это не так».
Кроме того, в заявлении МИД России, как пример вмешательства во внутренние дела РА, отмечается, что Болтон заявил о том, что исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян ожидает после парламентских выборов в стране инициативных шагов по нагорно-карабахскому урегулированию. «Естественно, не забыл порекламировать американское оружие, которое Армении надлежит приобретать вместо российского», - говорится в сообщении.
С той же иронией в комментарии МИД РФ отмечается, что «не все произнесенное Болтоном в Ереване заслуживает критики». «Для Армении действительно фундаментально важно быть полностью суверенной, а не зависимой или подверженной избыточному внешнему влиянию». Хорошо бы Болтону вдуматься в смысл собственных слов.», - говорится в заявлении.
Заметим, однако, что исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян еще 27 октября в беседе с журналистами прокомментировал заявление Болтона по карабахскому вопросу, отметив, что ни советник президента США, ни кто-либо не может говорить от его имени. По сути, это был ответ Армении на слова Джона Болтона, кроме которого официальный Ереван не счел целесообразным выступить с каким-либо другим комментарием.При таких обстоятельствах, когда Армения не считает необходимым выступать с подробными комментариями и реагировать на заявления советника президента США, комментарии другой стороны выглядят довольно абсурдными. Тем более, если эти комментарии носят очень эмоциональный и острый характер.
Джон Болтон выступил в Москве с многочисленными заявлениями и посланиями относительно интересов России, которые, несомненно, не вызовут дефицита в необходимости реакций и действий для российской дипломатии, а комментарии по Армении более похожи на вмешательство во внешнеполитические дела РА, обстоятельство, в котором Министерство иностранных дел обвиняет Болтона.