Dasaran-ը պարգևատրել է նոր սերնդի դպրոցներին
Ս.թ. նոյեմբերի 26-ին Dasaran կրթական կենտրոնում տեղի ունեցավ Հայաստանի ու Արցախի կրթության և գիտության նախարարությունների, Երևանի քաղաքապետարանի, «Նոր սերնդի դպրոց» հասարակական կազմակերպության և Dasaran կրթական ծրագրի համատեղ  իրականացրած «Նոր սերնդի դպրոց 2017-2018» վարկանիշավորման մրցույթի ամփոփման և մրցանակաբաշխության հանդիսավոր արարողությունը:
Միջոցառմանը ներկա էին դպրոցի տնօրեններ, փոխտնօրեններ, ուսուցիչներ և այլ հյուրեր:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ Dasaran կրթական ծրագրի հիմնադիր նախագահ Սուրեն Ալոյանը՝ շնորհավորելով մրցանակակիր դպրոցների ներկայացուցիչներին և նշելով, որ երկրի զարգացման առանցքում մանկավարժն է:
«Նոր սերնդի դպրոց» հանրակրթական դպրոցների վարկանիշավորման մրցույթը նպատակաուղղված է հանրակրթական դպրոցներում դասավանդող ուսուցիչների համակարգչային գիտելիքների վերազինմանը, դպրոցներում տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ակտիվ կիրառման և Dasaran-ի էլեկտրոնային հարթակի լիարժեք գործածման խրախուսմանը: Այն նպատակ ունի նաև ծնողների համար ուսումնական գործընթացն ու աշակերտների առաջադիմությունը դարձնել առավել թափանցիկ և վերահսկելի:
Մրցույթն իր սահմաններում էր միավորել Հայաստանի և Արցախի՝ Dasaran կրթական ծրագրի էլեկտրոնային միջավայրին միացած բոլոր 1.484 դպրոցներին:
«Նոր սերնդի դպրոց 2017-2018» վարկանիշավորման մրցույթի ամփոփման և մրցանակաբաշխության արարողության ժամանակ ընդհանուր առմամբ Հայաստանի և Արցախի 61 դպրոց պարգևատրվեց տարբեր մրցանակներով, այդ թվում՝ համակարգիչներով, գրադարաններով և պատվոգրերով:
Հայաստանյան և արցախյան դպրոցներից ամենաբարձր արդյունավետությունն էին դրսևորել ՀՀ Կոտայքի մարզի Գեղաշեն գյուղի միջնակարգ, Կոտայքի մարզի Աբովյանի թիվ 5 հիմնական, Կոտայքի մարզի Զորավան գյուղի միջնակարգ, Կոտայքի մարզի Գառնի Բանավան գյուղի հիմնական, Կոտայքի մարզի Նուռնուս գյուղի միջնակարգ, Արագածոտնի մարզի Չքնաղ գյուղի հիմնական, Արցախի Հանրապետության Քաշաթաղի շրջանի Ուռեկանի գյուղի միջնակարգ դպրոցները:

Dasaran Awards New Generation Schools
On November 26 Dasaran Educational Center hosted the official award ceremony of the “New Generation School 2017-2018” ranking contest, jointly organized by the Ministries of Education and Science of the Republic of Armenia and the Republic of Artsakh, Yerevan Municipality, “New Generation School” NGO, and Dasaran Educational Program.
The award ceremony was attended by school principals, deputy-principals, teachers and other honorable guests.
Suren Aloyan, Founding President of Dasaran Educational Program, delivered a welcome speech, particularly highlighting the role of teachers and educators and stating that a state can develop only with educators being at the core of this axis.
The “New Generation School” ranking contest of public schools aims to contribute to the increase of computer literacy among public school teachers, to promote the active usage of information technologies at schools and the full and comprehensive utilization of Dasaran’s electronic platform, as well as to make the learning process and school-students’ performance grading more transparent and controllable for parents.
The contest covered all the 1.484 schools of Armenia and Artsakh united in the single electronic platform of Dasaran Educational Program.
61 schools in total received various awards – computers, libraries and certificates, during the official concluding and award ceremony of the “New Generation School 2017-2018” ranking contest.
Of all the Armenian and Artsakh schools the following schools have shown the highest efficiency: v. Geghashen Secondary School, Kotayk region, Republic of Armenia; c. Abovyan No. 5 Basic School, Kotayk region, Republic of Armenia; v. Zoravan Secondary School, Kotayk region, Republic of Armenia; v. Garni Banavan Basic School, Kotayk region, Republic of Armenia; v. Nurnus Secondary School, Kotayk region, Republic of Armenia; v. Chknagh Basic School, Aragatsotn region, Republic of Armenia; and v. Urekan Secondary School, Kashatagh region, Republic of Artsakh.