DarkVishnya: «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն գրանցել է Արևելյան Եվրոպայի բանկերի վրա գրոհների նոր տեսակ
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի փորձագետները 2017-2018 թվականներին ներգրավվել են բանկերի մի քանի կիբեռկողոպուտների հետաքննությանը, որոնց ընթացքում վնասաբեր ծրագրային ապահովումը (ԾԱ) կորպորատիվ ցանց էր ներթափանցել չարագործների «թողած» անհայտ սարքից։ Հետագայում նման գրոհներն ստացան DarkVishnya անվանումը։ Ներկայումս հայտնի է Արևելյան Եվրոպայի առնվազն ութ բանկերի մասին, որոնք թալանվել են նման կերպ, իսկ տեղի ունեցած միջադեպերից վնասը կազմել է մի քանի տասնյակ միլիոն դոլար։
Յուրաքանչյուր գրանցված դեպքում գրոհը սկսելու համար կիբեռհանցագործները «գաղտնաբար թողնում էին» իրենց սարքը կազմակերպության շենքում և ֆիզիկապես միացնում ընկերության կորպորատիվ ցանցին։ «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի մասնագետների տվյալներով՝ չարագործները կիրառում էին երեք տեսակի սարքեր՝ նոութբուք (որպես կանոն՝ ոչ թանկ նեթբուք), Raspberry Pi (վարկային քարտի չափ ունեցող մեկ պլատայով համակարգիչ) և Bash Bunny (հատուկ USB-գրոհների ավտոմատացման և անցկացման համար մշակված գործիք)։ Դրանք կարող էին նաև լրացուցիչ սարքավորված լինել GPRS-, 3G- կամ LTE-մոդեմով, որպեսզի ապահովեն կազմակերպության կորպորատիվ ցանց հեռավար ներթափանցումը։
Գրոհների ընթացքում կիբեռհանցագործները փորձել են հասանելիություն ստանալ ընդհանուր ցանցային պանակներին, վեբ-սերվերներին և այդպես շարունակ։ Նրանք գողացած տվյալներն օգտագործում էին այն սերվերներին և աշխատանքային կայաններին միանալու համար, որոնք նախատեսված էին վճարումների իրականացման համար կամ պարունակում էին չարագործների համար օգտակար այլ տեղեկատվություն։ Ֆինանսական հաստատության ենթակառուցվածքում հաջող ամրապնդվելուց հետո չարագործները կիրառել են հեռավար կառավարման օրինական ԾԱ։ Քանի որ կիբեռհանցագործները կիրառում էին անֆայլ մեթոդներ և PowerShell, նրանք շրջանցում էին սպիտակ ցուցակները և դոմենների քաղաքականությունները։ Չարագործների օգտագործած այլ գործիքներն էին Impacket-ը, ինչպես նաև winexesvc.exe-ն կամ psexec.exe-ն, որոնք կիրառվում են կատարվող ֆայլերը հեռավար գործարկելու համար։ Այնուհետև փողերը դուրս էին բերվում, օրինակ, բանկոմատների միջոցով։
«Վերջին մեկ ու կես տարվա ընթացքում դիտարկել ենք բանկերի վրա գրոհների սկզբունքորեն նոր տեսակ, որը բավական հնարամիտ է և բարդ կիբեռհանցագործների հայտնաբերման առումով։ Որպես կանոն՝ DarkVishnya գործողություններում կորպորատիվ ցանց մուտքի կետը երկար ժամանակ անհայտ էր մնում, որովհետև այն կարող էր գտնվել ցանկացած տարածաշրջանում և նույնիսկ երկրում տեղակայված ցանկացած գրասենյակում։ Իսկ չարագործների թողած և թաքցրած անհայտ սարքը որևէ կերպ հնարավոր չէր գտնել հեռավար եղանակով։ Որոնումը բարդանում էր այն հանգամանքով, որ գրոհների ընթացքում կիրառվում էին ստանդարտ ուտիլիտներ,- նշել է «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի հակավիրուսային առաջատար փորձագետ Սերգեյ Գոլովանովը։- Թվային կողոպուտների այդ անսովոր սխեմայից պաշտպանվելու համար մենք ֆինանսական կազմակերպություններին խորհուրդ ենք տալիս չափազանց մեծ պատասխանատվությամբ վերաբերվել կիբեռանվտանգությանը, մասնավորապես, հատուկ ուշադրություն դարձնել միացվող սարքերի և կորպորատիվ ցանց հասանելիության հսկողությանը»։
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն կիբեռանվտանգության ապահովման համար ֆինանսական կազմակերպություններին խորհուրդ է տալիս կիրառել պաշտպանական լուծումներ, որոնք ունեն ցանցին հասանելիության հսկողության համակարգ (Network Access Control) և սարքերի հսկողության գործառույթ (Device Control), օրինակ, Բիզնեսի համար Kaspersky Endpoint Security։

DarkVishnya: «Лаборатория Касперского» зафиксировала новый вид атак на банки Восточной Европы
В 2017-2018 годах эксперты «Лаборатории Касперского» были привлечены к расследованию нескольких киберограблений банков, в ходе которых вредоносное ПО проникало в корпоративную сеть с неизвестного устройства, в буквальном смысле подброшенного злоумышленниками. Впоследствии подобный вид атак получил название DarkVishnya. На сегодняшний день известно по крайней мере о восьми банках в Восточной Европе, которые были ограблены таким образом, а примерный ущерб от произошедших инцидентов составил несколько десятков миллионов долларов.
В каждом зафиксированном случае, чтобы начать атаку, киберпреступники «подбрасывали» своё устройство в здание организации и физически подключали к корпоративной сети компании. По данным специалистов «Лаборатории Касперского», злоумышленники использовали три вида гаджетов: ноутбук (как правило, недорогой нетбук), Raspberry Pi (одноплатный компьютер размером с кредитную карту) и Bash Bunny (специально разработанный инструмент для автоматизации и проведения USB-атак). Эти устройства могли быть также дополнительно оснащены GPRS-, 3G- или LTE-модемом, чтобы обеспечивать удалённое проникновение в корпоративную сеть организации.
В ходе атак киберпреступники пытались получить доступ к общим сетевым папкам, веб-серверам и так далее. Украденные данные они использовали для подключения к серверам и рабочим станциям, предназначенным для осуществления платежей или содержащим другую полезную для злоумышленников информацию. После успешного закрепления в инфраструктуре финансового учреждения злоумышленники использовали легитимное ПО для удалённого управления. Поскольку киберпреступники применяли бесфайловые методы и PowerShell, они обходили белые списки и доменные политики. Другие инструменты, используемые злоумышленниками, – это Impacket, а также winexesvc.exe или psexec.exe для дистанционного запуска исполняемых файлов. Далее денежные средства выводились, например, через банкоматы.
«В последние полтора года мы наблюдали принципиально новый вид атак на банки – достаточно изощрённый и сложный в плане обнаружения киберпреступников. Как правило, точка входа в корпоративную сеть в операциях DarkVishnya долгое время оставалась неизвестной, поскольку она могла находиться в любом из офисов, расположенных в разных регионах и даже странах. А неизвестное устройство, подброшенное и спрятанное злоумышленниками, никак нельзя было найти удалённо. Поиск усложнялся тем, что в ходе атак использовались стандартные утилиты, – рассказал Сергей Голованов, ведущий антивирусный эксперт «Лаборатории Касперского». – Чтобы защититься от этой необычной схемы цифровых ограблений, мы советуем финансовым организациям крайне ответственно подходить к кибербезопасности, в частности уделять особое внимание контролю подключаемых устройств и доступа в корпоративную сеть».
Для обеспечения кибербезопасности «Лаборатория Касперского» рекомендует финансовым организациям использовать защитные решения с системой контроля доступа в сеть (Network Access Control) и функцией контроля устройств (Device Control) – например, Kaspersky Endpoint Security для бизнеса.