«Հաջողության ճանապարհին երբևէ չընկրկել ու չընկճվել, այլ՝ դիմանալ ու հաղթել». Ռալֆ Յիրիկյան
ԵՊՀ աշխարհագրության և երկրաբանության, ինչպես նաև և ԵՊՏՀ Մարքեթինգի և բիզնեսի կազմակերպման ֆակուլտետների համատեղ առաջարկին ընդառաջելով՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանն ընկերության գլխամասային գրասենյակում հյուրընկալել է այդ ֆակուլտետների ուսանողներին:  Հանդիպման թեման գործարար ոլորտում հաջողության հասնելու համար անհրաժեշտ գիտելիքների ու հմտությունների զարգացումն էր:
Ուսանողական լսարանը մեծ հետաքրքրությամբ լսել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի՝ որպես կայացած ընկերության և Ռալֆ Յիրիկյանի՝ որպես կայացած գործարարի հաջողության պատմությունները: Հանդիպման ընթացքում ուսանողները հնարավորություն են ունեցել ծանոթանալու գործարար ոլորտում խոչընդոտների հաղթահարմանն ուղղված լուծումներին, ու նաև պատկերացում կազմել կառավարման հմտությունների վերաբերյալ՝ կոնկրետ օրինակներով:
Նման ձևաչափով հանդիպումներն օգնում են ապագա գործարարներին ու տնտեսագետներին ավելի առարկայորեն հասկանալ ընկերության կառավարման համար անհրաժեշտ գործիքակազմի կիրառման ու հաջողության հասնելու ուղիները: Փորձի այսօրինակ փոխանցումը թույլ է տալիս ավելի լավ հասկանալ բուհում ձեռք բերված տեսական գիտելիքների կիրառման տարբերակները իրական իրավիճակներում:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրենը նշել է, որ հաջողության հասնելու ճանապարհին պետք է պատրաստակամ լինել հաղթահարելու առկա դժվարություններն ու երբևիցե չընկրկել:
«Դուք կարող եք ինձ հետ չհամաձայնել, սակայն պետք է երախտապարտ լինել ճակատագրին, որ «կոմֆորտի գոտում» չես ապրել: Կյանքի դժվարությունները կոփում են կամքն ու վճռականությունը, ուժ են տալիս հաղթահարելու կասկածներն ու անգնահատելի գիտելիքներ պարգևում: Նրանք, ովքեր մշտապես գտնվում են հարմարավետության գոտում, այդպես էլ չեն հանդիպում դժվարությունների, չեն կանգնում սահմանափակ ռեսուրսներով մեծ խնդիրներ լուծելու անհրաժեշտության առջև, ու հետևաբար՝ չեն սովորում: Խոչընդոտները ստիպում են մտածել, ուղիներ փնտրել: Իմ անցած տարիներին հետընթաց հայացք գցելով՝ ես երանի չեմ տալիս այն մարդուն, ով իր դեռահասության, պատանեկության ժամանակ նյութական մեծ հնարավորություններ է ունեցել: Այսպես անգամ կարելի է ձախողել ու կորցնել ամեն ինչ: Նա, ով ձևավորել է հմտություն, ձեռք է բերել գիտելիք, հասել դրանց՝ գործած սխալների հիման վրա, նա այդ գիտելիքներն ու հմտությունները երբեք չի կորցնի, այլ՝ շարունակաբար կկատարելագործի: Եվ, ըստ էության, հենց գիտելիքն ու հմտությունը, ինչպես նաև հոգևոր արժեքներն են մեր միակ անօտարելի սեփականությունը: Ձգտեք ունենալ ինքնություն, այլ ոչ թե՝ պարզապես տիրել նյութական բարիքների»,- ասել է Ռալֆ Յիրիկյանը:
Հանդիպմանը հաջորդել է ինտերակտիվ զրույց ուսանողների և Ռալֆ Յիրիկյանի միջև: Գործարարը սիրով պատասխանել է ուսանողներին հետաքրքրող հարցերին, իսկ վերջում պատրաստակամություն հայտնել ևս մեկ անգամ հանդիպելու կամ հյուրընկալելու նրանց ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխամասային գրասենյակում:

Never give up or despair, but persevere and win on the path of success: Ralph Yirikian
VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian hosted at the Company’s HQ the students of YSU Faculty of Geography and Geology as well as the students of Marketing and Business Faculties of the Armenia State University of Economics. The topic of the meeting was the development of necessary knowledge and skills to succeed in business.
The students expressed major interest in stories of success of VivaCell-MTS as a leading company and of Mr. Ralph Yirikian as a successful business executive. During the lecture, the students had an opportunity to familiarize themselves with solutions for overcoming obstacles in business and to learn management skills based on concrete examples.
This kind of meetings help future businesspeople and economists perceive more objectively the ways of applying the necessary instruments of company management to achieve their goals. Similar exchange of experience allows better understanding on the ways of using theoretical skills gained at the university in real life situations.
VivaCell-MTS General Manager noted that on the path of success one must be willing to overcome the existing hardships and never rebound.
“You may not agree with me, but we have to be grateful to the fate for not living in “comfort zone”. The difficulties of life solidify our will and determination, give power to overcome doubts and bring us invaluable knowledge. Those who always stay in the “comfort zone” never face with difficulties, never face a need to solve major problems with limited resources and, therefore, never learn. The hardships force us to think and search for ways. Recalling my past I don’t think that being a teenager or a young man with wide material opportunities would be in my advantage in the long run, for that would eventually result in failure. A person who has developed a skill, has gained knowledge, has learned lessons by one’s own mistakes, will never fail. And, actually, the only assets we get in life are the knowledge and the skills, and the spiritual values. Seek to be, not just to have,” Ralph Yirikian said.
The meeting was followed by an interactive conversation between the students and Ralph Yirikian. The businessman has responded with pleasure to the students’ questions, and at the end expressed a willingness to meet again or to host them at the central office of VivaCell-MTS.