«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն կանխատեսել է 2019-ին կիբեռսպառնալիքների զարգացման հիմնական միտումները
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի փորձագետները, ամփոփելով անցնող տարվա ընթացքում կիբեռճակատում դիմակայության արդյունքները, առանձնացրել են միտումներ, որոնք, մեծ հավանականությամբ, կպահպանեն արդիականությունը մոտ ապագայում։
Ինչպես և նախկինում, առավել լուրջ վտանգ կկրեն APT-արշավները. դրանք բարդ են, դժվար հայտնաբերվող, իսկ այդ գրոհների իրականացման ժամանակ օգտագործվող գործիքակազմն անընդհատ կատարելագործվում է։ Դրա հետ մեկտեղ, նպատակին հասնելու համար լավ ֆինանսավորվող չարագործները երբեմն մեծացնում են ընդգրկումը. գրոհում են ծառայությունների մատակարարներին կամ ենթակառուցվածքը, որն այդ նպատակակետն օգտագործում է։ APT-ի շրջանակում որոշ գործողություններ իրականացնում են վարձկանները՝ իրենց գործիքներով և տեխնիկաներով, ինչն էապես դժվարացնում է հատկորոշումը։
Ինչ վերաբերում է ենթակառուցվածքի վրա ազդեցությանը, ապա փորձագետները ենթադրում են, որ կարելի է սպասել այնպիսի բազային տարրերի վրա գրոհների հաճախակիացմանը, ինչպիսին են ցանցային սարքերը։ Դրանց հիմքի վրա կարելի է կառուցել բոտերի ունիվերսալ ցանց (դրա վառ օրինակն է VPNFilter-ը) և այն օգտագործել, ի թիվս այլոց, քիչ նկատելի թիրախային գրոհների իրականացման համար։ Առանձնակի տագնապ է առաջացնում IoT-բոտնետերի բանակի աճը. հմուտ ձեռքերում դրանք ի զորու են վերածվել կրիտիկական կարևոր օբյեկտներն արդյունավետ շարքից հանելու գործիքի։
Olympic Destroyer-ի նման դեստրուկտիվ գրոհները վաղ է հաշվից դուրս գցել, թեև դրանք մինչ այժմ քիչ են տարածված։ Նման ակցիաները հաճախ կատարում են ծխաշղարշի դեր, սակայն կարող են օգտագործվել «որպես վրեժի գործիք, որը միջանկյալ դիրք է զբաղեցնում դիվանագիտական պատասխանի և ռազմական գործողությունների միջև»։
APT-արշավների ընթացքում վարակման ամենագործուն վեկտոր է եղել և մնում թիրախային ֆիշինգը։ Այդ մոտեցումը չարագործներին օգնում են կատարելագործել ոչ միայն հետախուզության ավանդական մեթոդները, այլև սոցցանցերից արտահոսքերը։ Վերջիններս, ցավոք, տեղի են ունենում ավելի հաճախ և նախկինի համեմատ մեծ ծավալով, բավարար է հիշել Facebook-ի աղմկահարույց դեպքը։ 2018-ին դիտարկվել են նաև ֆիշինգի արդյունավետությունը մեքենայական ուսուցման օգնությամբ մեծացնելու փորձեր։
Ֆինանսական հատված
Փորձագետները ցավով արձանագրում են, որ այդ ճակատում գործող ամենախոշոր Carbanak/Cobalt և Fin7 խմբերի անդամների ձերբակալությունը չի հանգեցրել դրանց գործողությունների դադարեցմանը։ Քրեական հանրույթները սկսել են մասնատվել, արդյունքում՝ գրոհները հաճախակիացել են, իսկ հնարավոր զոհերի աշխարհագրությունը՝ ընդլայնվել։ Նոր խմբավորումների ակտիվության աճը հատկապես նկատելի է Հնդկա-Պակիստանյան տարածաշրջանում, Հարավ-Արևելյան Ասիայում և Կենտրոնական Եվրոպայում։ Այդ երկրներում չարագործներին գրավում է «ֆինանսական հատվածում պաշտպանական լուծումների ոչ հասուն լինելը»՝ էլեկտրոնային վճարումների ոլորտի բուռն աճի ֆոնի վրա։
Հետազոտողները նաև դիտարկում են PoS-տերմինալների վրա գրոհների քանակի նվազում։ Չարագործների մի մասն անցել է առցանց-վճարումների ընդունման համակարգերին, քանի որ այդ դեպքում հարձակման արդյունքները ավելի հեշտ է վերածել փողի։ Նման գրոհներն առավել վտանգավոր են առանց չիպերի քարտերի տերերի և առցանց-բանկինգի հաճախորդների համար, որոնք անտեսում են մուտքի երկգործոն ստուգումը։
Նույնականացման կենսաչափական համակարգերի ներդրումն արդեն իր վրա է սևեռել կիբեռհանցագործների ուշադրությունը։ 2018-ին փորձագետները սև շուկայում հայտնաբերել են մատնադրոշմներ ճանաչելու համակարգեր և սքիմերներ, որոնք ի զորու են ստանալ կենսաչափական տվյալները։ Գրանցվել է նաև նման տեղեկատվության մի քանի խոշոր արտահոսք։
Ֆինանսիստների համար ծրագրային ապահովման մատակարարների վրա գրոհներն ապացուցել են իրենց արդյունավետությունը և, ըստ երևույթին, կշարունակվեն նաև առաջիկայում։ Հարկ է նաև նոր գործողություններ սպասել ВЕС-չարագործների կողմից.  նրանք հմտացել են այն տվյալների ձեռքբերման գործում, որոնք անհրաժեշտ են ընկերությունների միջոցների փոխանցման համար պատասխանատու աշխատակիցներին հաջող խաբելու համար։
Բանկի ներքին ցանցին միացող հեռավար հասանելիությամբ սարքերը ներգրավելու միտումը նույնպես, ըստ ամենայնի, կպահպանվի։ Օգտվելով կազմակերպություններում ֆիզիկական անվտանգության նկատմամբ անփույթ վերաբերմունքից և միացվող սարքերի նկատմամբ հսկողության բացակայությունից, չարագործները շենքում թաքուն տեղադրում են նեթբուք կամ մինի-պլատա, որպեսզի ձեռք գցեն տվյալները ներկառուցված GPRS/3G/LTE-մոդեմի օգնությամբ՝ այդպես ստանալով տեղեկատվություն հաճախորդների և ցանցային ենթակառուցվածքի մասին։
Մոբայլ բանկինգի համակարգերի օգտատերերի համար հեռանկարներն անուրախ են մնում։ Տարվա ընթացքում «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ում գրանցել են 144 հազ. մասնագիտացված վնասաբեր ծրագրեր, և այդ բանակն, ըստ դիտարկումների, բազմապատկվում է։ Ավելին՝ բիզնեսի համար մոբայլ հավելվածների ժողովրդականության աճն անխուսափելիորեն կբերի դրանց օգտատերերի վրա գրոհների, քանի որ կազմակերպությունների հաշիվներին հասանելիությունը խոստանում է ավելի մեծ օգուտ, քան ֆիզիկական անձանց դեպքում։ Փորձագետների սպասումներով՝ այդ նպատակով իրավաբանական անձանց վրա գրոհները կիրականցվեն, ամենից հավանական է, վեբ-API-ի և մատակարարումների շղթայի միջոցով։
Արդյունաբերական արտադրություն
Այս ոլորտում գրոհները համեմատաբար հազվադեպ են. դրանք ավելի բարդ է փողի վերածել, իսկ շուկայում առկա գործիքները և մարտավարությունները հարմարեցում են պահանջում։ Այդուհանդերձ,  ավտոմատացման միջոցների ժողովրդականության և բազմազանության աճը, ինչպես նաև նման համակարգերը հեռավար օգտագործելու ընդհանուր ձգտումն ընդլայնում են գրոհի մակերեսը հնարավոր չարագործների համար, և դա չի կարող չանհանգստացնել։
Ավտոմատացված կառավարմամբ օբյեկտները՝ հատկապես, ռազմավարական նշանակություն ունեցող, միշտ արժանացել են հատուկ ծառայությունների ավելի մեծ ուշադրությանը։ Այդպիսի ձեռնարկությունների վրա գրոհները կարող են լինել ոչ միայն արդյունաբերական լրտեսության միջոց, այլև երկրի վրա ճնշում գործադրելու գործիք։ Հաշվի առնելով աշխարհաքաղաքական դրությունը՝ փորձագետները ենթադրում են, որ մոտակա տարիներին ճնշման այդ եղանակը կպահպանի արդիականությունը։
Ցավոք, տեխնոլոգիական գործընթացների կառավարման ավտոմատացված համակարգերի (ՏԳ ԿԱՀ) պաշտպանությունը հեռու է բավարար լինելուց։ Լայն հանրությունը տեղեկացված չէ այդ ոլորտում կիբեռանվտանգության հիմնախնդիրների մասին, իսկ կիբեռմիջադեպերի հազվադեպ բախվող կազմակերպությունները դեռևս ապավինում են վթարային պաշտպանության համակարգերին։ Արդյունաբերական ձեռնարկություններին ուղղված հնարավոր սպառնալիքներին դիմակայելու համար ստեղծվող լուծումներն անկատար են, և, փորձագետների կարծիքով, ունակ չեն պաշտպանել իրական գրոհներից։
Կրիպտոարժույթների շուկա
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի վիճակագրության համաձայն՝ այս տարի մայնինգի համար նախատեսված ծրագրերով վարակման փորձերի քանակն ավելի մեծ է եղել, քան շորթող ծրագրերինը։ Մասնավորապես, 2017 թվականի համեմատ գրեթե կրկնակի աճել է թաքնված մայնինգի ծրագրերով վարակման փորձերի ենթարկված ռուսաստանցի օգտատերերի թիվը։ Երկրորդ կիսամյակում կրիպտոարժույթների փոխարժեքի անկման պատճառով դրանց նկատմամբ հետաքրքրությունը ճակատի երկու կողմերում նվազեց, սակայն, հետազոտողները կանխատեսում են, որ կրիպտոջեքինգը՝ որպես սպառնալիք, կպահպանի իր արդիականությունը, իսկ մայներների քանակը կշարունակի աճել։
Բուն կրիպտոարժույթները՝ որպես վճարամիջոց, փորձագետների կարծիքով, աստիճանաբար կկորցնեն ժողովրդականությունը՝ չափազանց մեծ կոմիսիոն վճարների, շատ դանդաղ փոխանցման, ինտեգրման մեծ արժեքի և հաճախորդների սահմանափակ թվի պատճառով։ Վերջին գործոնը հատկապես կարևոր է. փոքր պահանջարկն արագ կբավարարվի, և փոխարժեքները կդադարեն մեծանալ։
Ինչ վերաբերում է բլոկչեյններին, ապա այդ տեխնոլոգիայի ելքը կրիպտոարժույթների շուկայի սահմաններից դուրս, ինչպես համոզվել են շատերը, իրեն չի արդարացրել։ Ըստ երևույթին, դրա կիրառման ոլորտն այդպես էլ նեղ կմնա. փորձագետները ենթադրում են, որ այդ բնագավառում բոլոր փորձարկումները հետագայում կդադարեն։

«Лаборатория Kасперского» спрогнозировала основные тенденции развития киберугроз в 2019 году
Подводя итоги противостояния на киберфронте в уходящем году, эксперты «Лаборатории Касперского» выделили тенденции, которые с большой долей вероятности сохранят актуальность в ближайшем будущем.
Как и прежде, наиболее серьезную угрозу составят APT-кампании: они сложны, их трудно обнаружить, а используемый инструментарий постоянно совершенствуется. К тому же, чтобы добраться до цели, хорошо финансируемые злоумышленники иногда расширяют охват — атакуют поставщиков услуг или инфраструктуру, которой эта цель пользуется. Некоторые операции в рамках APT проводят наемники со своими инструментами и техниками, что существенно затрудняет атрибуцию.
Что касается воздействия на инфраструктуру, эксперты полагают, что можно ожидать учащения атак на такие ее базовые элементы, как сетевые устройства. На них можно построить универсальную бот-сеть — яркий пример тому VPNFilter — и использовать ее, в числе прочего, для проведения малозаметных целевых атак. Особую тревогу вызывает возрастание армии IoT-ботнетов: в умелых руках они способны превратиться в инструмент эффективного выведения из строя критически важных объектов.
Деструктивные атаки вроде Olympic Destroyer тоже рано сбрасывать со счетов, хотя они до сих пор мало распространены. Подобные акции зачастую играют роль дымовой завесы, но могут также использоваться «в качестве инструмента возмездия, занимающего промежуточное положение между дипломатическим ответом и военными действиями».
Самым действенным вектором заражения в ходе APT-кампаний был и остается целевой фишинг. Совершенствовать этот подход злоумышленникам помогают не только традиционные методы разведки, но и утечки в соцсетях. Последние, к сожалению, происходят все чаще и в большем, чем ранее, объеме — достаточно вспомнить скандальный случай с Facebook. В 2018 году наблюдались также попытки повысить эффективность фишинга с помощью машинного обучения.
Финансовый сектор
Эксперты с сожалением констатируют, что арест членов крупнейших групп, действующих на этом фронте, — Carbanak/Cobalt и Fin7 — не привел к свертыванию их операций. Криминальные сообщества начали дробиться; в результате атаки участились, а география потенциальных жертв расширилась. Рост активности новых группировок особенно заметен в Индо-Пакистанском регионе, Юго-Восточной Азии и Центральной Европе. В этих странах злоумышленников привлекает «незрелость защитных решений в финансовом секторе» на фоне бурного развития сферы электронных платежей.
Исследователи также наблюдают уменьшение количества атак на PoS-терминалы. Часть злоумышленников переключилась на системы приема онлайн-платежей, так как результаты нападения в этом случае легче монетизировать. Подобные атаки наиболее опасны для владельцев карт без чипов и клиентов онлайн-банкинга, пренебрегающих двухфакторной аутентификацией.
Внедрение биометрических систем идентификации уже привлекло к ним внимание киберкриминала. В 2018 году эксперты обнаружили на черном рынке системы для считывания отпечатков пальцев и скиммеры, способные снимать биометрические данные. Зафиксированы также несколько крупных утечек такой информации.
Атаки на поставщиков программного обеспечения для финансистов доказали свою эффективность и, видимо, продолжатся и впредь. Следует также ожидать новых эскапад со стороны ВЕС-мошенников, набивших руку на добыче данных, необходимых для успешного обмана сотрудников компаний, отвечающих за денежные переводы.
Тенденция задействовать устройства с удаленным доступом, подключаемые к внутренней сети банка, тоже скорее всего сохранится. Пользуясь небрежным отношением к физической безопасности в организациях и отсутствием контроля подключаемых устройств, злоумышленники скрытно устанавливают в здании нетбук или мини-плату, чтобы вести перехват данных с помощью встроенного GPRS/3G/LTE-модема, получая таким образом информацию о клиентах и сетевой инфраструктуре.
Для пользователей систем мобильного банкинга перспективы остаются безрадостными. За год в «Лаборатории Касперского» зарегистрировали 144 тыс. специализированных зловредов, и эта армия, по наблюдениям, множится. Более того, рост популярности мобильных приложений для бизнеса неизбежно повлечет первые атаки на их пользователей, так как доступ к счетам организаций сулит большую выгоду, чем в случае с физическими лицами. Эксперты ожидают, что атаки на юрлица с этой целью будут проводиться, скорее всего, через веб-API и цепочку поставок.
Промышленное производство
Атаки в этой сфере пока относительно редки: их сложнее монетизировать, а имеющиеся на рынке инструменты и тактики требуют адаптации. Тем не менее, рост популярности и разнообразия средств автоматизации, а также общее стремление использовать такие системы удаленно расширяют площадь атаки для потенциальных злоумышленников, и это не может не тревожить.
Объекты с автоматизированным управлением, особенно имеющие стратегическое значение, всегда пользовались повышенным вниманием спецслужб. Целевые атаки на такие предприятия могут оказаться не только средством промышленного шпионажа, но и инструментом оказания давления на страну. С учетом геополитической обстановки эксперты полагают, что в ближайшие годы этот способ давления сохранит актуальность.
К сожалению, защита АСУ ТП пока оставляет желать лучшего. Широкая публика не осведомлена о проблемах кибербезопасности в этой сфере, а организации, редко сталкивающиеся с киберинцидентами, до сих пор уповают на системы аварийной защиты. Продукты, создаваемые для противодействия потенциальным угрозам на промышленных предприятиях, несовершенны и, по мнению экспертов, не способны защитить от реальных атак.
Рынок криптовалют
Согласно статистике «Лаборатории Касперского», в этом году программы для скрытного майнинга по количеству обнаружений превзошли даже вымогательское ПО. По сравнению с 2017 годом число россиян, столкнувшихся с подобным посягательством на вычислительные мощности, выросло почти в два раза. Во втором полугодии из-за падения курса криптовалют интерес к ним по обе стороны фронта снизился, однако исследователи ожидают, что криптоджекинг сохранит актуальность как угроза, а число майнеров продолжит расти.
Сами криптовалюты как средство оплаты, по мнению экспертов, постепенно утратят популярность — из-за непомерных комиссий, слишком медленного трансфера, высокой стоимости интеграции и ограниченной клиентуры. Последний фактор особенно важен: скромные потребности быстро удовлетворятся, и курсы перестанут расти.
Что касается блокчейнов, то выход этой технологии за пределы рынка криптовалют, как убедились многие, не оправдал себя. По всей видимости, сфера ее применения так и останется узкой; эксперты полагают, что в дальнейшем все эксперименты в этой области прекратятся.