Արտահանման նոր պայմանագրեր. «Եվրասիական շաբաթի» արդյունքները
Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ կազմակերպված B2B հանդիպումների ընթացքում հայաստանյան գործարարները մի շարք պայմանագրեր են կնքել և արդեն սկսել արտահանումներ։ Բանակցությունները տեղի են ունեցել «Եվրասիական շաբաթ» ցուցահանդեսային համաժողովի ընթացքում, որը ԵԱՏՄ խոշորագույն տնտեսական միջոցառումն է, տեղի է ունեցել 2018 թ. հոկտեմբերին։
«iPlast» ընկերությունը արտահանման նոր պայմանագիր է կնքել, համաձայն որի, մեր երկրում արտադրված բժշկական մեկանգամյա օգտագործման պարագաներ կարտահանվեն Ուկրաինա։ Առաջին խմբաքանակն արդեն ուղարկվել է։ Պայմանագիրը նախատեսում է առնվազն 3 տարվա համագործակցություն, որի ընթացքում կարտահանվի շուրջ 200 000 դոլարի ապրանք։ Առաջիկայում նախատեսվում է հաջորդ խմբաքանակի առաքումը։
«Եվրասիական շաբաթի» ընթացքում արտահանման նոր պայմանագիր է կնքել նաև «Շառոյան-Սարյան» ընկերությունը, որի «Հալեպ» ապրանքանիշով արևելյան քաղցրավենիքի խմբաքանակ է արտահանվել Ռուսաստան։
Արտահանման նախնական պայմանավորվածություններ են ձեռք բերվել նաև տեքստիլ, սննդարդյունաբերության, դեղագործության, ճշգրիտ ճարտարագիտության, շինարարության ոլորտների մի շարք ընկերություններ։
«ԵԱՏՄ խոշորագույն տնտեսական միջոցառմանը մասնակցել է 100-ից ավելի ընկերություն։ Բիզնես Արմենիայի աջակցությամբ կազմակերպվել են B2B հանդիպումներ, որոնց արդյունքներն արդեն տեսնում ենք»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի Արտահանողների աջակցության կառավարիչ Անահիտ Մկրտչյանը։

New export contracts. The results of Eurasian Week
During the B2B meetings organized by Business Armenia, local businessmen have signed a number of contracts and have already started exporting. The negotiations took place during the Eurasian Week, the largest economic event in the EAEU, which took place in October 2018.
iPlast has signed a new export contract, according to which disposable medical products manufactured in our country will be exported to Ukraine. The first batch has already been sent. The contract envisages at least 3 years of cooperation, during which products of about $200,000 will be exported. The next batch is expected to be delivered soon.
During the Eurasian Week, a new export contract was also signed by Sharoyan-Sarian company, whose Aleppo branded oriental sweets were exported to Russia.
The preliminary agreements on export were also reached by the companies in the textile, food,
pharmaceuticals, precision engineering, and construction sectors.
"More than 100 companies participated in the largest economic event of EAEU. Business Armenia helped to organize B2B meetings, the results of which we already see," noted Anahit Mkrtchyan, Business Armenia’s Export Support Manager.