Վտանգներն այլևս չեն սպառում երեխաներին համացանցում. Kaspersky Safe Kids-ը ճանաչվել է նրանց պաշտպանության ամենաարդյունավետ լուծումներից մեկը
• 08-02-2019 10:48:33   | Հայաստան  |  Կազմակերպություններ
Թեստավորման անկախ AV-TEST  լաբորատորիան ստուգել է ծնողական հսկողության տարբեր լուծումների արդյունավետությունը և, արդյունքում պարգևատրել Kaspersky Safe Kids-ին երեք APPROVED հավաստագրերով։ Անկախ փորձագետները բարձր են գնահատել «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի լուծման՝ կիբեռսպառնալիքների և երեխաների համար անցանկալի բովանդակության արգելափակման արդյունավետությունը երեք հիմնական հարթակներում՝ Windows, Android և iOS։ Ընդ որում, Kaspersky Safe Kids-ում ծնողներն իրենք կարող են ընտրել, թե որ բովանդակությունն են համարում անցանկալի իրենց երեխայի համար, և կատարել համապատասխան կարգավորումներ։
«Երբեմն ծնողների համար դժվար է լինում։ Ինչպես ցույց է տալիս մեր հետազոտությունը, ժամանակակից երեխաների 85%-ը չի կարող գեթ մեկ օր ապրել առանց թվային սարքերի։ Ընդ որում, միայն յուրաքանչյուր երրորդ ծնողն է կարծում, որ կարող է հսկել, թե ինչ է անում երեխան համացանցում և որքան ժամանակ է անցկացնում սարքով։ Այնպես որ, ծնողական հսկողության հատուկ տեխնոլոգիաների օգնությունն այդ հարցում տեղին կլինի,- նշել է «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի սպառնալիքների հետազոտության վարչության ղեկավար Թիմուր Բիյաչուևը։- Մենք շատ ուրախ ենք, որ համացանցային սպառնալիքներից երեխաների պաշտպանության մեր լուծումն այդչափ բարձր գնահատական է ստացել անկախ հետազոտողներից։ Հեղինակավոր փորձագետների նման թեստավորումները և հանձնարարականները ոչ միայն յուրահատուկ ուղեցույց են վերջնական օգտատերերի համար, այլև ՏՏ-ինդուստրիայի խաղացողներին ցույց են տալիս, թե որ տեխնոլոգիաներն են իրականում աշխատում և որոնք է անհրաժեշտ զարգացնել»։
Ծնողական հսկողության լուծումների լայնածավալ թեստավորման շրջանակում AV-TEST լաբորատորիան ստուգել է, թե ինչպես են աշխատում Windows 10 և macOS համակարգերի համար 11 լուծումները, ինչպես նաև Android, iOS և Fire OS մոբայլ հարթակների համար 11 հավելվածները։ Չափանիշները, ըստ որոնց փորձագետները գնահատել են լուծումների արդյունավետությունը, ներառել են կիբեռհալածանքից (կիբեռբուլինգ) պաշտպանությունը, մեծահասակների համար բովանդակությանը հասանելիության հսկողությունը, անհատական տվյալների փոխանցման հսկողությունը, թվային սարքով անցկացված ժամանակի հաշվառումը, ֆինանսական առցանց-խարդախությունից պաշտպանությունը, առցանց-գրումինգից (համացանցում երեխայի հետ բարեկամական և հուզական կապի հաստատումը՝ նրա հետագա սեռական շահագործման նպատակով) պաշտպանությունը և գաղտնիության պաշտպանությունը։
Թեստավորման արդյունքները ցույց են տվել, որ Kaspersky Safe Kids-ը մնացած լուծումներից ավելի լավ է կարողանում զտել երեխաների համար անցանկալի բովանդակությունը։ Փորձարկումների ընթացքում «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի լուծման դեսկթոփային տարբերակը արգելափակել է հնարավոր վտանգավոր նյութերը 10 կատեգորիաներից 7-ում, և դա լավագույն արդյունքն է ծնողական հսկողության թեստավորված բոլոր ծրագրերի շարքում։ Բացի այդ, Kaspersky Safe Kids-ը դարձել էր միակը AV-TEST-ի հավաստագրած լուծումներից, որը պաշտպանում է երեխաներին առցանց-գրումինգի վտանգներից։
Ծնողական հսկողության ծրագրերի AV-TEST լաբորատորիայի անցկացրած թեստավորումների մասին ավելի մանրամասն կարելի է իմանալ այստեղ՝
Parental Control Software for Desktops with Windows 10 & MacOS https://www.av-test.org/en/news/test-parental-control-software-for-desktops-with-windows-10-macos/;
Parental Control Apps for Google Android, Apple iOS & Amazon Fire OS https://www.av-test.org/en/news/test-parental-control-apps-for-google-android-apple-ios-amazon-fire-os/։
«Մեծահասակները և երեխաները թվային աշխարհում» հարցման մանրամասն արդյունքներին կարելի է ծանոթանալ հետևյալ հղումով՝ https://kids.kaspersky.ru/digest/issledovanie-vzroslye-i-deti-v-tsifrovom-mire-pdf։

Օпасности больше не грозят детям в интернете: Kaspersky Safe Kids признан одним из самых эффективных решений для их защиты
• 08-02-2019 10:48:33   | Армения  |  Организации
Независимая тестовая лаборатория AV-TEST проверила эффективность различных решений родительского контроля и в итоге наградила Kaspersky Safe Kids тремя сертификатами APPROVED. Независимые эксперты высоко оценили эффективность продукта «Лаборатории Касперского» в блокировке киберугроз и нежелательного для детей контента на трёх ключевых платформах: Windows, Android и iOS. При этом в Kaspersky Safe Kids родители сами могут выбирать, какой контент они считают нежелательным для своего ребёнка, и выставить соответствующие настройки.
«Родителям порой приходится нелегко. Как показывает наше исследование, 85% современных детей не могут обойтись ни дня без гаджетов. При этом лишь каждый третий родитель считает, что может контролировать, что ребёнок делает в интернете и сколько времени проводит с гаджетом. Так что помощь специальных технологий родительского контроля в этом вопросе будет очень кстати, – отметил Тимур Биячуев, руководитель управления исследования угроз «Лаборатории Касперского». – Мы очень рады, что наше решение для защиты детей от интернет-угроз Kaspersky Safe Kids получило столь высокую оценку со стороны независимых исследователей. Подобные тестирования и рекомендации авторитетных экспертов не только являются своеобразным путеводителем для конечных пользователей, но и показывают игрокам IT-индустрии, какие технологии реально работают и какие необходимо развивать».
В рамках своего обширного тестирования решений родительского контроля лаборатория AV-TEST проверила, как работают 11 продуктов для систем Windows 10 и macOS, а также 11 приложений для мобильных платформ Android, iOS и Fire OS. Критерии, по которым эксперты оценивали эффективность решений, включали в себя защиту от кибербуллинга, контроль доступа к «взрослому» контенту, контроль передачи персональных данных, учёт проведённого за цифровым устройством времени, защита от финансового онлайн-мошенничества, защита от онлайн-груминга (установление дружеского и эмоционального контакта с ребёнком в интернете для его дальнейшей сексуальной эксплуатации) и защита приватности.
Результаты тестирования показали, что Kaspersky Safe Kids лучше других решений справляется с фильтрацией нежелательного для детей контента. В ходе испытаний десктопная версия решения «Лаборатории Касперского» заблокировала потенциально опасный материал в 7 из 10 категорий, и это лучший результат среди всех тестировавшихся программ родительского контроля. Кроме того, Kaspersky Safe Kids оказался единственным сертифицированным AV-TEST решением, защищающим детей от опасностей онлайн-груминга.
Подробнее о тестированиях программ родительского контроля, проведённых лабораторией AV-TEST, можно узнать здесь: