«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն խորհուրդ է տալիս զգուշանալ նախկին աշխատակիցների կիբեռվրեժից
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի փորձագետները վերլուծել են այն դեպքերը, երբ ընկերությունների նախկին աշխատակիցները տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառման միջոցով վրեժ են լուծել աշխատանքից ազատելու համար։ Կիբեռվրեժի հետևանքով ընկերությունները կրել են հեղինակության և ֆինանսական վնասներ։
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ն պատմել է, թե ինչի կարող է հանգեցնել նախկին աշխատակցի դառնացած լինելը և ինչպես ընկերությունները պետք է պաշտպանվեն կիբեռվրեժից։
Գաղտնաբառ 200 հազ. դոլարի դիմաց
American College of Education (Կրթության ամերիկյան քոլեջ) առցանց-դպրոցի ղեկավարությունը չի կարողացել ընդհանուր լեզու գտնել համակարգային ադմինիստրատոր Տրիանո Վիլյամսի (Triano Williams) հետ, որն ընկերության համար հեռավար էր աշխատում։
2016 թվականին աշխատակիցը կազմակերպության ղեկավարությանն էր դիմել ռասայական խտրականության համար բողոքով։ Որոշ ժամանակ անց նրան առաջարկել են տեղափոխվել Ինդիանապոլիս՝ գրասենյակում աշխատելու։ Վիլյամսը հրաժարվել էր, քանի որ հեռավար աշխատանքը նրա համար հիմնական պայմաններից մեկն էր։ Արդյունքում՝ նրան ազատել են աշխատանքից։ Չնայած նրան, որ նա աշխատանքից ազատման նպաստ էր ստացել, ՏՏ-մասնագետը ոխ էր պահել. նա որոշել էր, որ տեղափոխման հետ կապված ամբողջ պատմությունը դիմումի պատճառով էր սարքած։ Դպրոցից վրեժ լուծելու համար նա փոխել էր դրա Google-հաշվի գաղտնաբառը՝ նախկին գործընկերներին զրկելով էլեկտրոնային փոստին, իսկ ավելի քան 2 հազ. ուսանողներին՝ ուսումնական նյութերին հասանելիությունից։
Վիլյամսը պնդում էր, որ գաղտնաբառն ավտոմատ կերպով պահպանվել է ծառայողական նոութբուքում, որը նա վերադարձրել էր աշխատանքից ազատվելուց քիչ հետո։ Սակայն, քոլեջի ներկայացուցիչների խոսքով, նախկին ադմինիստրատորը նախապես մաքրել էր սարքի կոշտ սկավառակը։
American College of Education-ի ղեկավարությունը դիմել էր Google՝ հաշվեգրին հասանելիությունը վերականգնելու խնդրանքով, սակայն պարզվել էր, որ հաշվեգիրը գրանցված է աշխատանքից ազատված ադմինիստրատորի անձնական, այլ ոչ թե կորպորատիվ էլեկտրոնային հասցեին։ Նախկին աշխատակցի փաստաբանն ակնարկել էր, որ իր հաճախորդը կփորձի հիշել կորսված գաղտնի բանալին, եթե ընկերությունից ստանա 200 հազ. դոլար և դրական երաշխավորագիր։
Ցուցադրական գրոհ հաճախորդի վրա
Տեղեկատվական անվտանգությամբ զբաղվող Esselar ընկերության համահիմնադիր և նախկին ՏՏ-տնօրեն Ռիչարդ Նիլը (Richard Neale) ընկերությունից հեռացել էր կոնֆլիկտի արդյունքում և գրեթե կես տարի վրեժի ծրագիր էր կազմում։
Նախկին գործընկերներին վարկաբեկելու համար նա սպասեց մինչև այն օրը, երբ Esselar-ի ներկայացուցիչներն իրենց ծառայություններն էին ներկայացնում հաճախորդին՝ Aviva ապահովագրական ընկերությանը։ Մինչ բոլորը տարված էին շնորհանդեսով՝ Նիլը կոտրել էր Aviva-ի աշխատակիցների մոտ 900 մոբայլ հեռախոսները և սարքերից ջնջել ամբողջ տեղեկատվությունը։
Միջադեպից հետո Aviva-ն խզել էր հարաբերությունները Esselar-ի հետ և պահանջել 70 հազ. ֆունտ ստեռլինգի չափով փոխհատուցում։ Նիլի նախկին գործընկերները հեղինակության և ֆինանսական ընդհանուր հնարավոր կորուստները գնահատել էին 500 հազ. ֆունտ ստեռլինգ։ Կազմակերպության ներկայացուցիչների խոսքով՝ նրա գործողություններն այնպիսի վնաս էին հասցրել, որ Esselar-ում մտածել են ռեբրենդինգի մասին։
Տվյալների ոչնչացում
Վտանգավոր վրիժառու կարող է դառնալ նաև այն աշխատակիցը, որը կասկածում է, թե իրեն պատրաստվում են ազատել աշխատանքից։ Ճարտարապետական բյուրոյի տնօրենի օգնական Մերի Լուպե Քուլին (Marie Lupe Cooley) թերթում տեսել էր իր աշխատատեղի համար աշխատող որոնելու մասին հայտարարություն, որտեղ որպես կապի տեղեկատվություն նշված էր իր ղեկավարի հեռախոսահամարը։
Կասկածելով, որ իրեն պատրաստվում են ազատել աշխատանքից, Քուլին ջնջել էր ընկերության վերջին յոթ տարիների նախագծերի արխիվը։ Կազմակերպությունը նրա գործողություններից վնասը գնահատել էր 2,5 մլն դոլար։ Ընդ որում, ինչպես պարզվել էր, նոր աշխատակից որոնում էին տուժած տնօրենի կնոջը պատկանող ընկերության համար։
Ինչպես չդառնալ կիբեռվրեժի զոհ
Որպեսզի նախկին աշխատակիցները չկարողանան վնասել ընկերության ՏՏ-ենթակառուցվածքը, նրանց ՏՏ-իրավունքներին անհրաժեշտ է հետևել առաջին աշխատանքային օրվանից։ Կիբեռանվտանգության փորձագետ, Հայաստանում և Վրաստանում  «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի տարածքային ներկայացուցիչ Արմեն Կարապետյանը կիբեռվրեժից խուսափելու համար խորհուրդ է տալիս պահպանել հետևյալ մի քանի կանոնները։ Անհրաժեշտ է՝
Վարել ՏՏ-միջավայրում աշխատակիցների իրավունքների, հաշվեգրերի և նրանց հասանելի ռեսուրսների գրանցամատյան։ Լրացուցիչ իրավունքները տրամադրել միայն այն դեպքում, երբ կա վստահություն, որ աշխատողին դրանք իսկապես անհրաժեշտ են, և դրանց մասին տեղեկատվությունն անհապաղ մուտքագրել գրանցամատյան։
Ժամանակ առ ժամանակ ստուգել, վերլուծել և վերանայել իրավունքների ցանկերը։ Չմոռանալ հետ կանչել ոչ արդիական թույլտվությունները։
Կորպորատիվ ռեսուրսները գրանցել միայն կորպորատիվ հասցեների վրա։ Որքան էլ ձեռնտու լինեն ֆիզիկական անձի անունով հաշվեգրի ձևակերպման պայմանները և որքան էլ նա հուսալի թվա, պետք է հիշել. նրա հետ հարաբերությունները գործարար կյանքի միայն մեկ դրվագ են և դրանք վաղ թե ուշ կավարտվեն։ Դոմենային անվանումները, սոցցանցերի հաշվեգրերը, կայքերի կառավարման պանելը կազմակերպության ակտիվն են, և դրան անձնակազմին բաժանելն անհեռատեսություն է։
Նախկին աշխատակցի հասանելիության բոլոր իրավունքները և հաշվեգրերն արգելափակել որքան հնարավոր է շուտ, իդեալական տարբերակը դա աշխատանքից ազատելու մասին հայտարարելուց անմիջապես հետո անելն է։
Հաստիքակազմի հնարավոր կրճատումները և վերակազմավորումները չքննարկել ընդհանուր հասանելի վայրերում, իսկ որևէ պաշտոնի համար նոր աշխատողի որոնման մասին հայտարարություն տեսադրելիս հիշել, որ այն կարող են տեսնել ոչ միայն հայցվորները։
Փորձել միշտ լավ մարդկային հարաբերություններ պահպանել աշխատակիցների հետ և բարիդրացիական մթնոլորտ՝ ընկերությունում։ Նախկին գործատուի վրա աղմկահարույց կիբեռգրոհներ կատարող մարդկանց հաճախ դրանց դրդում է ոչ թե ժլատությունը, այլ՝ խոցված զգացմունքները։

«Лаборатория Касперского» советует остерегаться кибермести бывших сотрудников
Эксперты «Лаборатории Касперского» проанализировали случаи, когда бывшие сотрудники компаний посредством применения информационных технологий мстили за увольнение. Из-за кибермести компании несли репутационные и финансовые потери.
«Лаборатория Касперского» рассказала, к чему может привести обида бывшего сотрудника и как компаниям защититься от кибермести.
Пароль за 200 тыс. долларов
Руководство онлайн-школы American College of Education («Американский образовательный колледж») не смогло найти общий язык с системным администратором Триано Уильямсом (Triano Williams), работавшим на компанию удаленно.
В 2016 году сотрудник обратился к начальству с жалобой на расовую дискриминацию в организации. Через некоторое время ему предложили переехать в Индианаполис, чтобы работать в офисе. Уильямс отказался, поскольку удаленная работа была для него одним из ключевых условий. В результате его уволили. Несмотря на то, что он получил выходное пособие, ИТ-специалист затаил обиду: он решил, что вся история с переездом была затеяна из-за его обращения. Чтобы отомстить школе, он сменил пароль от ее Google-аккаунта, лишив бывших коллег доступа к электронной почте и учебным материалам более 2 тыс. студентов.
Уильямс утверждал, что пароль сохранился автоматически на служебном ноутбуке, который он вернул вскоре после увольнения. Однако, по словам представителей колледжа, бывший администратор предварительно очистил жесткий диск устройства.
Руководство American College of Education обратилось в Google с просьбой восстановить доступ к аккаунту, но оказалось, что профиль зарегистрирован на личный, а не корпоративный электронный адрес уволенного администратора. Адвокат бывшего сотрудника намекал, что его клиент постарается вспомнить утерянный секретный ключ, если получит от компании 200 тыс. долларов и положительные рекомендации.
Показательная атака на клиента
Ричард Нил (Richard Neale), один из создателей и бывший ИТ-директор компании Esselar, занимающейся информационной безопасностью, ушел из нее в результате конфликта и почти полгода вынашивал план мести.
Чтобы дискредитировать бывших коллег, он дождался дня, когда представители Esselar проводили демонстрацию своих услуг для заказчика — страховой компании Aviva. Пока все были увлечены презентацией, Нил взломал около 900 мобильных телефонов сотрудников Aviva и удалил с устройств всю информацию.
После инцидента Aviva разорвала отношения с Esselar и потребовала компенсацию в размере 70 тыс. фунтов стерлингов. Общие репутационные потери и потенциальные убытки бывшие партнеры Нила оценили в 500 тыс. фунтов стерлингов. По словам представителей организации, его действия нанесли такой ущерб, что в Esselar задумывались о ребрендинге.
Уничтожение данных
Опасным кибермстителем может стать и сотрудник, только заподозривший, что его собираются уволить. Помощница директора архитектурного бюро Мэри Лупе Кули (Marie Lupe Cooley) увидела в газете объявление о поиске работника на свою позицию, где в качестве контактной информации был указан телефон ее начальника.
Заподозрив, что ее собираются уволить, Кули удалила архив с проектами компании за последние семь лет. Организация оценила ущерб от ее действий в 2,5 млн долларов. При этом,  нового сотрудника, как выяснилось, искали в компанию, принадлежащую супруге пострадавшего директора.
Как не стать жертвой кибермести
Чтобы бывшие сотрудники не могли навредить ИТ-инфраструктуре компании, необходимо следить за их ИТ-правами с первого рабочего дня. Эксперт по кибербезопасности, территориальный представитель «Лаборатории Касперского» в Армении и Грузии Армен Карапетян советует для предотвращения случаев кибермести придерживаться следующих  правил. Необходимо:
Вести реестр прав сотрудников в ИТ-среде, а также аккаунтов и ресурсов, к которым у них есть доступ. Дополнительные права выдавать, только если есть уверенность, что работнику они действительно необходимы, и незамедлительно вносить информацию о них в реестр.
Время от времени проверять, анализировать и пересматривать списки прав. Не забывать отзывать неактуальные разрешения.
Регистрировать корпоративные ресурсы только на корпоративные адреса. Какими бы выгодными ни были условия оформления аккаунта на физическое лицо и каким бы надежным ни казался работник, помнить: отношения с ним — это лишь эпизод деловой жизни и он рано или поздно закончится. Доменные имена, аккаунты в соцсетях, панель управления сайтами — это активы организации, и раздавать их персоналу недальновидно.
Все права доступа и аккаунты бывшего работника блокировать как можно раньше, в идеале — как только будет объявлено ему об увольнении.
Не обсуждать возможные сокращения и реорганизации штата в общедоступных местах, а размещая объявление о поиске нового работника на какую-либо должность, помнить, что его могут увидеть не только соискатели.
Стараться всегда поддерживать хорошие человеческие отношения с сотрудниками и доброжелательную атмосферу в компании. Зачастую людьми, совершающими громкие кибератаки на бывшего работодателя, движет не жадность, а задетые чувства.