Յարութ Սասունեան. Ատրպէյճանի Կողմէ Հայկական Յուշարձաններու Ոչնչացումը Կը Գերազանցէ «Իսլամական Պետութեան» Ոճիրները
• 28-02-2019 13:55:13   | Հայաստան  |  Վերլուծություն
«Նորարարական փորձագիտական զեկոյցը կ՛ընթանայ Ատրպէյճանի կողմէ միջնադարեան 89 եկեղեցիներու, 5480 նրբազարդ խաչքարերու եւ 22 հազար 700 գերեզմանաքարերու ոչնչացման հետքերով». ասիկա ենթախորագիրն է Սիմոն Մաղաքեանի եւ Սառա Փիքմընի յոյժ գնահատելի յօդուածին, որ անցեալ շաբաթ հրապարակուած է Hyperallergic ամսագիրին մէջ։ Իսկ յօդուածին վերնագիրն է՝ «Վարչակարգը կը թաքցնէ բնիկ հայոց մշակոյթի աւերումը»։
2011 Ապրիլին, երբ Ատրպէյճանի մէջ Միացեալ Նահանգներու դեսպանը փափաքեցաւ այցելել Նախիջեւան՝ հայկական տարածք մը, որ խորհրդային իշխանութեան կողմէ կը դասակարգուէր իբրեւ Ատրպէյճանի «ինքնավար հանրապետութիւն»՝ հազարաւոր պատմական միջնադարեան հայկական խաչքարերու ոչնչացման փաստը ստուգելու համար, ատրպէյճանցի պաշտօնեաները արգիլեցին անոր այս այցը՝ ըսելով, որ այդ կոթողներուն ոչնչացման մասին զեկոյցները սուտ լուրեր են։
Ատրպէյճանական ճնշումներու տակ Նախիջեւանի հնագոյն հայ համայնքը ոչնչացաւ…: Չբաւարարուելով ցեղային զտումներով, ատրպէյճանցիները նաեւ ջնջեցին հայկական յուշարձաններու բոլոր հետքերը՝ պնդելով, որ Նախիջեւանի մէջ բնաւ հայ չէ ապրած։
2005 Դեկտեմբերին Իրանի սահմանապահ ծառայութենէն Հիւսիսային Իրանի հայկական եկեղեցւոյ առաջնորդին զգուշացուցին, որ Ատրպէյճանի մէջ Ջուղայի հսկայական գերեզմանատունը, որ տեսանելի է Ատրպէյճանի հետ սահմանէն, ռազմական յարձակման տակ է։ Եպիսկոպոս Նշան Թոփուզեան եւ անոր վարորդը շտապեցին տեսագրելու հարիւրէ աւելի ատրպէյճանցի զինուորները, որոնք մեծ մուրճերով սպառազինուած, բեռնատարներով եւ ամբարձիչ կրունկներով կ՛ոչնչացնէին գերեզմանատան մնացած 2000 խաչքարերը, իսկ հազարէ աւելի խաչքարեր արդէն ոչնչացուած էին 1998 եւ 2002 թուականներուն», տեղեկացուցած են Մաղաքեան եւ Փիքմըն։
Հարթեցուած տարածքը, ուր դարեր շարունակ կանգուն էին հայկական խաչքարերը, այժմ վերածուած է ռազմական հրաձգարանի։ «Աւերումը «մեծ աւարտ»ն էր Նախիջեւանի հայկական անցեալի», գրած են երկու հեղինակները։
Մաղաքեան եւ Փիքմըն հաղորդած են, որ «Գիտութեան զարգացման ամերիկեան ընկերութիւնը» (AAAS) օգտագործած է հեռակայ պատճենահանման արհեստագիտութիւն՝ մշակութային ոչնչացման ուսումնասիրութեան մէջ։ 2010ին, աշխարհատարածքի մասին անոնց ուսումնասիրութիւնը եզրակացուցած է, որ «արբանեակային տուեալները կը համապատասխանեն տեղւոյն դիտորդներու կողմէ ներկայացուած զեկոյցներուն, որոնք յայտնած են Ջուղայի գերեզմանատան արուեստի նմուշներու ոչնչացման մասին»։
«Բացարձակ սուտ եւ զրպարտող տեղեկութիւններ ... [կեղծուած] հայկական լոպիի կողմէ», յայտարարած է Ատրպէյճանի նախագահ Իլհամ Ալիեւ, որ յաճախ կը սպառնայ Հայաստանի եւ կը խեղաթիւրէ անոր պատմութիւնը:
Հեղինակները նաեւ կը մէջբերեն Նախիջեւանի «տեղական ինքնակալ», նախագահ Ալիեւի ազգական Վասիֆ Թալիպովի Դեկտեմբեր 6, 2005ի թիւ 5-03/S  հրամանագիրը, որով ան «հրամայած է իրականացնել Նախիջեւանի յուշարձաններու մանրամասն գոյքագրումը։ Երեք տարի անց, Թալիպովի համախմբագրութեամբ հետազօտութիւնը ամփոփուած է «Նախիջեւանի յուշարձաններու հանրագիտարանին մէջ՝ անգլերէն եւ ատրպէյճաներէն լեզուներով»։ 522 էջ հաշուող «Հանրագիտարան»էն կը բացակային միջնադարեան 89 եկեղեցիները, 5440 նրբազարդ խաչքարերը եւ 22 հազար 700 գերեզմանաքարերը, զորս [հետազօտող Արգամ] Այվազեան մանրակրկիտ կերպով փաստագրած էր։ Շատ քիչ ծանօթագրութիւններ կան ներկայիս՝ այդ շրջանին մէջ գոյութիւն չունեցող հայկական քրիստոնէական համայնքներու մասին, ինչպէս առաքելական, այդպէս ալ կաթողիկէ։ Այսուամենայնիւ, ատրպէյճանական պաշտօնական հրատարակութեան նախաբանին մէջ «հայերը» յստակօրէն կը բացայայտուին իբրեւ թիւ 5-03/S հրամանագիրի պատճառ. «ատկէ ետք, Դեկտեմբեր 6, 2005ին որոշում գոյացաւ … իւրաքանչիւր յուշարձանի համար անձնագիր տրուեցաւ…: Հայերը մեզի հանդէպ թշնամանք կը ցուցաբերեն, ոչ միայն անարդարացիօրէն հողային պահանջներ ունենալով Նախիջեւանէն, այլ նաեւ մեր պատմական յուշարձաններէն՝ միջազգային հանրութեան տալով կողմնակալ տեղեկատուութիւն։ Կատարուած հետազօտութիւնը անգամ մը եւս կը հաստատէ, որ Նախիջեւան կը պատկանի Ատրպէյճանի թուրքերուն…»։
Ոեւէ ատրպէյճանցի, որ կը  համարձակի հանդէս գալ ի պաշտպանութիւն հայերու, նոյնպէս կ՛ենթարկուի յարձակման՝ իբրեւ Ատրպէյճանի թշնամի: Խիզախ ատրպէյճանցի գրող Աքրամ Այլիսլի շատ սուղ գին վճարեց՝ պատմելով ճշմարտութիւնը իր հայրենի Ագուլիս քաղաքին մէջ (այժմ՝ Այլիս) հայկական յուշարձաններու ոչնչացման մասին։ Յայտնի վիպասանը զայրացած էր, որ Ատրպէյճանի կառավարութիւնը կ՛ոչնչացնէ հայկական եկեղեցիները: Իր «Քարէ երազներ» վէպին մէջ,  գլխաւոր հերոսը Ագուլիսի մտաւորականն է, որ կը յիշատակէ մինչեւ 1990-ականներ գոյատեւած միջնադարեան 12 եկեղեցիներէն ութն եւ կը պաշտպանէ Ատրպէյճանի մայրաքաղաք Պաքուի մէջ տեղի ունեցած հակահայկական կոտորածներու զոհին։ Նախագահ Ալիեւ ջնջեց անոր թոշակը եւ զրկեց զայն «Ժողովրդական գրող» կոչումէն։ Անոր գրութիւնները հանուեցան դպրոցական ուսումնական ծրագիրներէ, գիրքերը հրկիզուեցան հրապարակաւ, իսկ անոր ընտանիքի անդամները դուրս դրուեցան աշխատանքէ։ Ան փաստացիօրէն տնային կալանքի տակ կը գտնուէր իր վէպի հրապարակումէն ետք։ Այլիսլի բողոքած է Ագուլիսի մէջ հայկական եկեղեցիներու ոչնչացման դէմ եւ հրաժարած՝ ատրպէյճանական խորհրդարանի երեսփոխանի իր լիազօրութենէն։ 1997-ին ան անվախօրէն հեռագիր յղեց նախագահ Ալիեւի՝  հայկական եկեղեցիներու ոչնչացումը անուանելով «բարբարոսական գործողութիւն՝ գործադրուած զինուած ուժերու ներգրաւմամբ եւ հակահրասայլային ռումբերու կիրարկմամբ»։
Երկու հեղինակները զրուցած են ռուս լրագրող Շուրա Պուրթինի հետ, որ Այլիսլիի հետ հարցազրոյց ունենալէ ետք մեկնած էր Նախիջեւան եւ նշած, որ չէ տեսած «տարածքի փառահեղ անցեալի հետքերը»: Պուրթին եզրափակած է այսպէս. «Նոյնիսկ «Իսլամական պետութիւնը» չէր կրնար նման ծանր ոճիր գործել մարդկութեան դէմ»։
Հեղինակները կը յայտնեն, որ  2018-ին, իր վաւերագրական «Հրաժեշտ» գրութեան մէջ Այլիսլի պնդած է, որ «քանդուած եկեղեցիներէն մէկուն տեղ հինգ տարի առաջ կառուցուած մզկիթը տեղացիներու կողմէ պոյքոթի ենթարկուած է, քանի որ «Այլիսի մէջ բոլորը գիտեն, որ եկեղեցւոյ տեղ կառուցուած մզկիթին մէջ հնչած աղօթքները չեն հասնիր Ալլահի ականջին»։
Նախիջեւանի բնակիչ Արգամ Այվազեան տասնամեակներ շարունակ լուսանկարած է տեղւոյն հայկական յուշարձանները՝ մինչեւ անոնց ոչնչացումը. Մաղաքեան եւ Փիքմըն իրենց գրութեան մէջ Այվազեանը կը մէջբերեն՝ իբրեւ աշխարհի լռութիւնը դատապարտող մը. «Նախիջեւանի հայկական անցեալի ոչնչացումը նաւթով հարուստ Ատրպէյճանի կողմէ, վերջինս կը մատնէ աւելի վատ դրութեան՝ քան «Իսլամական պետութիւնը», սակայն ԵՈՒՆԵՍՔՕ եւ Արեւմտեան երկիրներու մեծ մասը չտեսնել կը ձեւացնեն այս իրողութիւնը»։ «Իսլամական պետութեան» կողմէ քանդուած կառոյցները, ինչպէս՝ Փալմիրան, կարելի է վերականգնել, կը պնդէ Այվազեան, սակայն «այն, ինչ որ մնացած է Նախիջեւանի հայկական եկեղեցիներէն եւ խաչքարերէն, որոնք գոյատեւած էին երկրաշարժներէ, խալիֆներէ, Թամեռլանէ եւ Սթալինէ ետք՝ իմ լուսանկարներն են»։

• 28-02-2019 13:55:13   | Armenia  |  Articles and Analyses
“A groundbreaking forensic report tracks Azerbaijan’s destruction of 89 medieval churches, 5,480 intricate cross-stones, and 22,700 tombstones,” is the subtitle of an incredible article by Simon Maghakyan and Sarah Pickman, published in the Hyperallergic Newsletter last week. The article is titled: “A Regime Conceals its Erasure of Indigenous Armenian Culture.”
In April 2011, when the US Ambassador to Azerbaijan wanted to visit Nakhichevan, an Armenian territory classified by the Soviets as an “autonomous republic” of Azerbaijan, to verify the destruction of thousands of historical medieval Armenian khachkars (cross-stones), he was blocked by Azeri officials who told him that reports of their destruction was fake news.
Under Azeri oppression, the longstanding Armenian community of Nakhichevan had dwindled to zero! Not content with ethnic-cleansing, the Azeris proceeded to eliminate all traces of Armenian monuments, claiming that no Armenians had ever lived in Nakhichevan.
“In December 2005, an Iranian border patrol alerted the Prelate of Northern Iran’s Armenian Church that the vast Djulfa cemetery, visible across the border in Azerbaijan, was under military attack. Bishop Nshan Topouzian and his driver rushed to videotape over 100 Azerbaijani soldiers, armed with sledgehammers, dump trucks and cranes destroying the cemetery’s remaining 2,000 khachkars; over 1,000 had already been purged in 1998 and 2002,” reported Maghakyan and Pickman.
The flattened land, where the khachkars stood for centuries, is now a military rifle range. The “demolition was the ‘grand finale’ of Azerbaijan’s eradication of Nakhichevan’s Armenian past,” wrote the two authors.
Maghakyan and Pickman reported that “the American Association for the Advancement of Science (AAAS) employed remote sensing technologies in its pioneer investigation into cultural destruction. Their 2010 geospatial study concluded that ‘satellite evidence is consistent with reports by observers on the ground who have reported the destruction of Armenian artifacts in the Djulfa cemetery.’”
“Absolutely false and slanderous information … [fabricated by] the Armenian lobby,” proclaimed Azerbaijan’s President Ilham Aliyev, who makes frequent threats against Armenia and distorts its history.
The authors also quote from public decree No.5-03/S on December 6, 2005, by Nakhichevan’s “local autocrat” Vasif Talibov, a relative of Pres. Aliyev, “ordering a detailed inventory of Nakhichevan’s monuments. Three years later, the investigation was summed up in the bilingual English and Azerbaijani ‘Encyclopedia of Nakhchivan Monuments,’ co-edited by Talibov himself. Missing from the 522-page ‘Encyclopedia’ are the 89 medieval churches, 5,840 intricate khachkars, and 22,000 tombstones that [Armenian researcher Argam] Ayvazyan had meticulously documented. There is not so much as a footnote on the now-defunct Christian Armenian communities in the area -- Apostolic and Catholic alike. Nevertheless, the official Azerbaijani publication’s foreword explicitly reveals ‘Armenians’ as the reason for No. 5-03/S: ‘Thereafter the decision issued on 6 December 2005 … a passport was issued for each monument … Armenians demonstrating hostility against us not only have an injustice [sic] land claim from Nakhchivan, but also our historical monuments by giving biassed [sic] information to the international community. The held investigations once again prove that the land of Nakhchivan belonged to the Azerbaijan turks [sic]….’”
Any Azerbaijani who dares to speak out in defense of Armenians is also attacked as an enemy of Azerbaijan. A courageous Azerbaijani writer, Akram Aylisli, paid a hefty price for telling the truth about the destruction of Armenian monuments in his hometown of Agulis (known today as Aylis). The well-known novelist was furious that the Azeri government was destroying Armenian churches. In his novel, “Stone Dreams,” the protagonist, an intellectual from Agulis, refers to memories of the town’s eight of the 12 medieval churches that had survived until the 1990’s, and protects a victim of anti-Armenian pogroms in Azerbaijan’s capital Baku. Pres. Aliyev revoked Aylisli’s pension and title of “People’s Writer.” His writings were removed from school curricula, his books were publicly burned, and his family members were fired from their jobs. He has been under de facto house arrest since the release of his novel. Aylisli protested the destruction of the Armenian churches in Agulis and resigned from his position as Member of Azerbaijan’s Parliament. He fearlessly sent a telegram to Pres. Heydar Aliyev in 1997, calling the destruction of the Armenian churches in Aylis an “act of vandalism being perpetrated through the involvement of armed forces and employment of anti-tank mines.”
The two authors spoke with Russian journalist Shura Burtin who after interviewing Aylisli in 2013 traveled to Nakhichevan and reported that he didn’t see “a trace of the area’s glorious past.” Burtin concluded: “Not even ISIS could commit such an epic crime against humanity.”
The authors reported that Aylisli’s 2018 non-fiction essay in Farewell, claimed “that a mosque built five years ago on the site of one of the destroyed churches has been boycotted by locals because ‘everyone in Aylis knows that prayers offered in a mosque built in the place of a church don’t reach the ears of Allah.’”
Argam Ayvazyan, a native of Nakhichevan who spent decades photographing the local Armenian monuments before their destruction, was quoted by Maghakyan and Pickman as decrying the world’s silence: “Oil-rich Azerbaijan’s annihilation of Nakhichevan’s Armenian past make it worse than ISIS, yet UNESCO and most Westerners have looked away.” ISIS-demolished sites like Palmyra can be renovated, Ayvazyan argued, but “all that remain of Nakhichevan’s Armenian churches and cross-stones that survived earthquakes, caliphs, Tamerlane, and Stalin are my photographs.”