Սերգեյ Սմբատյանը և Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախումբն իրականացնում են համատեղ ձայնագրություններ
Այս օրերին Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր Սերգեյ Սմբատյանը գտնվում էր Մեծ Բրիտանիայում, որտեղ Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի (London Symphony Orchestra, LSO) հետ մասնակցում էր ձայնագրությունների։ Ձայնագրությունները կատարվել են հանրահայտ Watford Colosseum-ում։
Ի դեպ, սա Սերգեյ Սմբատյանի առաջին համագործակցությունը չէ LSO-ի հետ։
Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախումբն աշխարհի լավագույն նվագախմբերից է։ Այն հիմնադրվել է 1904 թվականին և իր տեսակի մեջ առաջին նվագախումբն էր Մեծ Բրիտանիայում։ 1906 թվականին այն դարձավ արտասահմանում (Փարիզ) ելույթ ունեցած առաջին բրիտանական նվագախումբը։ Նվագախմբի հետ սերտորեն համագործակցել են աշխարհահռչակ այնպիսի դիրիժորներ, ինչպիսիք են Կլաուդիո Աբբադոն, Լեոնարդ Բերնստայնը, Կարլ Բյոմը և այլք։
Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի և մաեստրո Սմբատյանի ձայնագրությունների պրոդյուսերն է «Գրեմմիի» մրցանակակիր Քրիստոֆեր Ալդերը, ով իրականացնում է աշխարհի ամենահայտնի դասական երաժիշտների, կոլեկտիվների ձայնագրությունները: Նրա ձայնագրություններն արժանացել են մի շարք միջազգային մրցանակների և ներկայացված են ամենուր՝ աշխարհում դասական երաժշտության հավաքածուների վաճառքի լավագույն հարթակներում։
Սերգեյ Սմբատյանի և Լոնդոնի սիմֆոնիկ նվագախմբի հաջորդ ձայնագրությունը նախատեսված է այս տարվա հունիսի 4-ին։
Լոնդոնի սիմֆոնիկի և մաեստրո Սմբատյանի կատարմամբ ձայնասկավառակը թողարկվելու է հանրահայտ Naxos պիտակի ներքո։

Sergey Smbatyan and the London Symphony Orchestra make joint recordings
These days the Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra Sergey Smbatyan was in Great Britain, where he participated in a recording with the London Symphony Orchestra (LSO). The recordings were made at the famous Watford Colosseum.
By the way, this was not the first cooperation of Sergey Smbatyan with LSO.
London Symphony Orchestra is one of the best orchestras in the world. It was founded in 1904 and was the first orchestra of its kind in the UK. In 1906, it became the first British orchestra to perform abroad (Paris). The orchestra has closely collaborated with such conductors as Claudio Abbado, Leonard Bernstein, Carl Bohm, and other world-renowned conductors.
The recording producer is Grammy-Award winner Christopher Alder, who produces the recordings of the world's most famous classical musicians. His recordings have won scores of international awards and have featured on every worldwide classical best-seller chart.
The next recording of Sergey Smbatyan and the London Symphony Orchestra is scheduled for June 4, 2019.
The CD, performed by the London Symphony Orchestra and Maestro Smbatyan, will be released with Naxos.