Յարութ Սասունեան.Եւրոպական Միութիւնը եւ Միացեալ Նահանգներ Կը Պատժեն Թուրքիան՝ երկու տարբեր խախտումներու համար
• 25-07-2019 11:59:08   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Անորոշութեամբ եւ հակասութեամբ յատկանշուող քանի մը ամիսներ ետք, թէ՛ Եւրոպական Միութիւնը (ԵՄ), թէ՛ Միացեալ Նահանգները նոյն շաբթուան ընթացքին որոշեցին պատժել Թուրքիան՝ երկու տարբեր խախտումներու համար:
«Ասոշիէյթըտ Փրես» գործակալութիւնը 16 Յուլիսին հաղորդած է, որ Եւրպական Միութեան արտաքին գործերու նախարարները «հաստատած են պատժամիջոցներ Թուրքիոյ դէմ՝ կազի հորատման աշխատանքներ կատարելուն համար այն ջուրերուն մէջ, ուր Եւրպական Միութեան անդամ Կիպրոսը ունի տնտեսական իւրայատուկ իրաւունքներ: Անոնք յայտարարած են, որ կը կասեցնեն օդային փոխադրումներու մասին համաձայնագիրին բանակցութիւնները, ինչպէս նաեւ բարձր մակարդակի Թուրքիա-Եւրպական Միութիւն երկխօսութիւնները եւ կոչ կ՛ընեն Եւրոպական ներդրումային դրամատան՝ վերանայելու իր վարկաւորումը» Թուրքիոյ:
Եւրպական Միութեան արտաքին գործոց նախարարները դժգոհեցան, որ «հակառակ  Եւրոպական Միութեան բազմաթիւ կոչերուն՝ դադրեցնելու անօրինական գործունէութիւնը Միջերկրական ծովու արեւելեան հատուածին մէջ, Թուրքիա շարունակեց իր հորատման աշխատանքները Կիպրոսի արեւմտեան մասը եւ սկսաւ երկրորդ հորատման աշխատանքը՝ Կիպրոսի հիւսիս-արեւելքը, կիպրական տարածքային ջուրերուն մէջ»:
Անգարայի իշխանութիւնները, թրքական յատուկ ամբարտաւանութեամբ Եւրպական Միութեան որոշումը «անպէտք» անուանեցին: Աւելին, Թուրքիոյ արտաքին գործոց նախարար Մեւլութ Չաւուշօղլու յայտարարեց. «Մենք երեք նաւ ունինք Միջերկրական ծովու արեւելեան հատուածին մէջ, պիտի ղրկենք չորրորդը»:
Եւրպական Միութեան արտաքին գործոց նախարարները զգուշացուցին, որ Թուրքիոյ նկատմամբ պիտի կիրարկուին լրացուցիչ պատժամիջոցներ, եթէ Թուրքիա չհրաժարի Կիպրոսի շուրջ ծաւալող անօրինական հորատման աշխատանքներէն:
Միեւնոյն ժամանակ, ամիսներու անվճռականութենէ ետք, նախագահ Թրամփ վերջապէս որոշեց արգիլել Թուրքիոյ՝ ձեռք բերել Միացեալ Նահանգներու նորագոյն F-35 կործանիչները, հակառակ անոր, որ Թուրքիա արդէն վճարած էր մէկ միլիառ տոլար՝ 116 կործանիչ ստանալու համար եւ մասնակցած ինքնաթիռի որոշ մասերու արտադրութեան ծրագիրին, որուն դադրեցման հետեւանքով Թուրքիոյ պաշտպանական արդիւնաբերութեան կը հասցուի մօտաւորապէս 10 միլիառ տոլարի վնաս։
Քանի մը առիթներով Թրամփ արդարացուցած է Թուրքիոյ կողմէ ռուսական S-400 հրթիռներու ձեռքբերումը՝ սխալմամբ մեղադրելով Օպամայի վարչակազմը, որ ամերիկեան «Փեթրիըթ» հրթիռները Թուրքիոյ ծախելու գաղափարէն հրաժարած էր: Իրականութեան մէջ,  Թուրքիան է, որ չէ ընդունած Միացեալ Նահանգներու առաջարկած վաճառքի պայմանները:
Միւս կողմէ՝ Թրամփ գովեստի շռայլ խօսքեր կ՛ըսէր Թուրքիոյ նախագահ Ռեչեփ Թայիփ Էրտողանի հասցէին այն պահուն, երբ ՆԱԹՕի ղեկավարները, Միացեալ Նահանգներու Գոնկրեսը եւ ապահովութեան պաշտօնեաները նախազգուշացուցած էին Թրամփը, որ Թուրքիոյ F-35-երու վաճառքը կրնայ վտանգել ինքնաթիռներու մասին գաղտնի համաձայնութիւնը եւ խախտել ՆԱԹՕի զինական համակարգին հետ ռուսական հրթիռներու գործնական միացումը:
Հաշուի առնելով Միացեալ Նահանգներու ազգային ապահովութեան ակնյայտ սպառնալիքները, կապուած Թուրքիոյ՝ ռուսական հիթիռներ ստացման հարցին, Թրամփ այլընտրանք չունէր, եթէ ոչ չեղեալ համարել F-35 ինքնաթիռները Թուրքիոյ ծախելու համաձայնագիրը: Հակառակ պարագային, Թրամփ կը յայտնուէր ծիծաղելի իրավիճակի մը մէջ՝ կիրարկելով «Առաջինը Թուրքիան», այլ ոչ թէ իր սիրելի՝ «Առաջինը Ամերիկան» կարգախօսը:
17 Յուլիսին Սպիտակ Տունը յայտարարեց, որ «F-35ը չի կրնար տեղ գտնել ռուսական հետախուզական տուեալներու հաւաքագրման ծրագրին մէջ, որ կ՛օգտագործուի Ռուսիոյ նորագոյն կարելիութիւնները հասկնալու համար»: Կը նշուէր, որ Թուրքիոյ կողմէ ռուսական S-400 հակաօդային պաշտպանութեան համակարգի ձեռքբերման որոշումը անկարելի կը դարձնէ անոր հետագայ մասնակցութիւնը F-35 կործանիչներու համատեղ ծրագրին:
Միացեալ Նահանգներու պաշտպանութեան նախարարի՝ գնումներու եւ կայուն զարգացման հարցերով տեղակալ Էլէն Լորտ յայտարարած է. «Ամերիկան եւ F-35ի գծով գործընկերները համաձայն են կասեցնելու Թուրքիոյ մասնակցութիւնը այս ծրագրին, ինչպէս նաեւ՝ Թուրքիան այդ ծրագրէն պաշտօնապէս հեռացնելու համար յատուկ գործընթացի մը նախաձեռնելու որոշումին»:
Թուրքիոյ արտաքին գործոց նախարար Մեւլութ Չաւուշօղլու իր ամբարտաւանի սովորական ոճով զգուշացուցած է Միացեալ Նահանգները, որ եթէ վերջինս պատժամիջոցներ կիրարկէ Թուրքիոյ դէմ, ապա իր երկիրը վրէժխնդիր կ՛ըլլայ իր սեփական պատժամիջոցներուն փաթեթովը՝ ընդդէմ Միացեալ Նահանգներու: Եկէք տեսնենք, թէ արդեօք Թուրքիա իր բարձրակոչ յայտարարութիւններէն բացի՝ կ՛իրականացնէ՞ իր սպառնալիքները: Ակնյայտ է, որ Ամերիկայի տնտեսական պատժամիջոցները կրնան յանգեցնել Թուրքիոյ փխրուն տնտեսութեան ամբողջական փլուզման:
Նախագահ Թրամփ, որ շատ յաճախ կ՛անտեսէ Միացեալ Նահանգներու ազգային շահերը՝ գործարարական շահութաբեր համաձայնութիւններու հաշուոյն, յայտարարած էր, որ Թուրքիա կը փափաքի գնել միլիառաւոր տոլարներ արժողութեամբ F-35 կործանիչներ: Ըստ սովորութեան, Թրամփ չափազանցուցած է թիւերը: Իրականութիւնը այն է, որ Թուրքիա կը ծրագրէր ծախսել միայն մէկ միլիառ տոլար՝ F-35 ինքնաթիռներ ստանալու համար, այլ ոչ թէ միլիառներ: Ասկէ զատ, կարգ մը երկիրներ, որոնց շարքին՝ Հոլանտա, Իսրայէլ եւ Պարսկական Ծոցի երկիրներէն մէկը, արդէն նշած են, որ լրացուցիչ կործանիչներ ստանալու միջոցով փոխ հատուցում պիտի կատարեն՝ Թուրքիոյ կողմէ ձեռք չբերուած կործանիչներու դիմաց:
Այսուամենայնիւ, F-35 կործանիչներու թրքական ձեռքբերման արգիլումը միակ պատժամիջոցը չէ, որ կրնայ կիրարկուիլ Թուրքիոյ դէմ: Թրամփ 2017ին ստորագրած է «Պատժամիջոցներու միջոցով Ամերիկայի հակառակորդներուն հակազդելու մասին» օրէնքը (CAATSA): Ան պարտաւոր է այս օրէնքով պատժամիջոցներ կիրարկել Թուրքիոյ դէմ՝ Ռուսիայէն հրթիռներ գնելուն պատճառով: Նման որոշում մը կախուած չէ Թրամփէն: Այսուհանդերձ, «Ուոլ Սթրիթ Ճուրնըլ»ը 21 Յուլիսին հաղորդած է, որ Թրամփ դէմ է Թուրքիոյ նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրարկելու հարցին: Նախագահը այս շաբաթ կը  նախատեսէ տեսակցիլ խումբ մը ծերակուտականներու հետ եւ քննարկել Թուրքիոյ դէմ հնարաւոր պատժամիջոցները, քանի որ  օրէնսդիրներու կողմէ ճնշում կը գործադրուի Անգարան պատժելու համար: Թրամփ ունի երեք տարբերակ. Առաջին՝ խուսափիլ որեւէ պատժամիջոցէ, երկրորդ՝ յետաձգել պատժամիջոցները եւ երրորդ՝ առաջարկել պատժամիջոցներու աւելի մեղմ տարբերակ: Ամենայն հաւանականութեամբ, Միացեալ Նահանգներու Գոնկրեսը պատժամիջոցներ կը կիրարկէ Թուրքիոյ դէմ, եթէ նախագահը նման բան չընէ...
Նոյնիսկ առանց պատժամիջոցներու, Թուրքիա արդէն վնաս կրած է միլիոնաւոր տոլարներու բացասական գովազդէն: Անցեալ շաբաթ Միացեալ Նահանգներու շարք մը մեծ  հրատարակութիւններ խմբագրականներ գրեցին՝ հարցականի տակ դնելով Թուրքիոյ անդամակցութիւնը ՆԱԹՕին:
«Ուոլ Սթրիթ Ճուրնըլ»ի խմբագրութիւնը գրեց. «Միացեալ Նահանգներ եւ ՆԱԹՕ այժմ այլընտրանք չունին բացի վերանայելէ, թէ արդեօ՞ք Թուրքիա կը շարունակէ մնալ իբրեւ դաշինքի անդամ»:
«Պլումպըրկ» հրապարակեց խմբագրական մը՝ «Թուրքիան Կը Լքէ Արեւմուտքը: Երթաս Բարով» վերնագիրով:
Ճէտ Պապպին «Ուաշինկթըն Թայմզ» թերթին մէջ խմբագրական յօդուած գրեց՝ «Թուրքիան Վռնտեցէ՛ք ՆԱԹՕէն» վերնագիրով:
Անցնող իւրաքանչիւր օրուան հետ Թուրքիա աւելի ու աւելի կը հեռանայ ՆԱԹՕէն՝ յօգուտ Ռուսիոյ: Եւրոպական Միութեան եւ Միացեալ Նահանգներու պատժամիջոցներու համադրումը մահագուժ կ՛ըլլայ Թուրքիոյ տնտեսութեան եւ ՆԱԹՕի անդամակցութեան համար...

Harut Sassounian. The European Union and United States Punish Turkey for 2 Separate Violations
After months of uncertainty and controversy, both the European Union (EU) and the United States decided to punish Turkey in the same week for two different violations.
The Associated Press reported on July 16 that the EU foreign ministers “approved sanctions against Turkey over its drilling for gas in waters where EU member Cyprus has exclusive economic rights. They said they were suspending talks on an air transport agreement, as well as high-level Turkey-EU dialogues, and would call on the European Investment Bank to review its lending” to Turkey.
The EU Foreign Ministers deplored that “despite the European Union’s repeated calls to cease its illegal activities in the eastern Mediterranean, Turkey continued its drilling operations west of Cyprus and launched a second drilling operation northeast of Cyprus within Cypriot territorial waters.”
In typical Turkish arrogance, the Ankara government called the EU decision “worthless.” Furthermore, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu announced:  “We have three ships in the eastern Mediterranean, we will send a fourth.”
The EU Foreign Ministers warned that additional sanctions will be applied against Turkey if it does not back down from its illegal drilling operations around Cyprus.
Meanwhile, after months of indecisiveness, Pres. Trump finally decided to prohibit Turkey from purchasing U.S. advanced stealth F-35 fighter jets, even though Turkey had already paid a billion dollars for the 116 jets it planned to buy and had participated in the program to manufacture parts of the aircraft which after cancellation would result in the loss of around $10 billion for Turkey’s defense industry.
On several occasions, Pres. Trump made excuses for Turkey’s purchase of S-400 Russian missiles by wrongly blaming the Obama administration for refusing to sell U.S. Patriot missiles to Turkey. In reality, Turkey was the one that did not accept the terms of the U.S. proposed sale.
On the other hand, Pres. Trump was full of effusive praise for Turkey’s President Rejep Tayyip Erdogan at a time when NATO leaders and the U.S. Congress and security officials were warning Trump that selling the F-35’s to Turkey would compromise the jets’ secrets and violate the inter-operability of the Russian missiles with NATO’s military systems.
Given the obvious dangers to US national security posed by Turkey’s purchase of the Russian missiles, Pres. Trump had no choice but to cancel the agreement to sell the F-35 jets to Turkey. Otherwise, Pres. Trump would have been caught in the ridiculous situation of putting “Turkey First” rather than his favorite slogan, “America First.”
The White House announced on July 17: "The F-35 cannot coexist with a Russian intelligence collection platform that will be used to learn about its advanced capabilities." It said that Turkey's decision to purchase the Russian S-400 air defense system renders its continued involvement in the F-35 joint strike fighter program impossible.
Ellen Lord, U.S. Undersecretary of defense for acquisition and sustainment, stated: "The U.S. and other F-35 partners are aligned in this decision to suspend Turkey from the program and initiate the process to formally remove Turkey from the program."
In his usual arrogant fashion, Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu warned the U.S. that if it places sanctions on Turkey, his country would retaliate with its own set of sanctions against the U.S. Besides making big-mouth pronouncements, let us see if Turkey will actually carry out its threats. Clearly, U.S. economic sanctions would cause the complete collapse of Turkey’s fragile economy.
Pres. Trump, who often ignores U.S. national interests at the expense of profitable business arrangements, claimed that Turkey was willing to purchase billions of dollars’ worth of F-35 fighter jets. As usual, Pres. Trump exaggerated the figures. The reality is that Turkey was planning on spending one billion dollars on the purchase of F-35 jets, not billions. Furthermore, several countries, including The Netherlands, Israel, and an unnamed Gulf country, have already indicated that they will make up for the jets not purchased by Turkey, by buying additional jets.
However, banning the Turkish purchase of F-35 jets is not the only punishment that could be applied against Turkey. Pres. Trump signed in 2017 the Countering American Adversaries Through Sanctions Act (CAATSA). He is obligated by this law to implement sanctions on Turkey for purchasing missiles from Russia. Such a decision is not up to Pres. Trump. However, Wall Street Journal reported on July 21 that Pres. Trump is opposed to placing sanctions on Turkey. The President is scheduled to meet with a group of Senators this week to discuss possible sanctions against Turkey as pressure mounts from lawmakers to punish Ankara. Pres. Trump has three options: 1) avoid placing any sanctions; 2) delay the sanctions; and 3) place a milder version of sanctions. Most probably, the U.S. Congress will impose sanctions against Turkey if the President fails to do so!
Even without sanctions, Turkey has already suffered millions of dollars’ worth of negative publicity. Several major U.S. publications wrote editorials last week questioning Turkey’s membership in NATO.
The Wall Street Journal’s Editorial Board wrote: “The U.S. and NATO don’t have much choice now other than to rethink whether Turkey still belongs in the alliance.”
Bloomberg published an editorial, headlined: “Turkey Has Abandoned the West. Good Riddance.”
Jed Babbin wrote an opinion column in the Washington Times, titled: “Throw Turkey out of NATO.”
With each passing day, Turkey is distancing itself more and more from NATO, in favor of Russia. The combination of EU and U.S. sanctions would be the death knell for Turkey’s economy and its membership in NATO!