«Ավրորա» մրցանակին է միանում Բենջամին Ֆերենցը
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը պատիվ ունի հայտարարելու, որ խաղաղության եւ մարդու իրավունքների աշխարհահռչակ ակտիվիստ Բենջամին Ֆերենցը միացել է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովին՝ որպես պատվավոր համանախագահ: Ռումինական ծագումով ամերիկացի հայտնի իրավաբանը երկար տարիներ պայքարել է միջազգային իրավունքի գերակայության հաստատման համար, եւ հիմա նա կդառնա նաեւ «Ավրորա» մրցանակի դեսպանն աշխարհում:
«Չափազանց ուրախ ենք ողջունել Բենջամին Ֆերենցին՝ մարդ, որն աշխարհն ավելի լավն է դարձրել իր պայքարով՝ արդարություն ապահովելով մարդկության դեմ իրագործված հանցանքներից տուժածների համար: Իր գործունեության ընթացքում նա պաշտպանել է մարդկային արժանապատվությունն ու մարդկայնությունն՝ ընդդեմ հալածանքների եւ ցեղասպանության: Երջանիկ ենք, որ նա միանում է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովին՝ որպես պատվավոր համանախագահ»,- ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր եւ Նյու Յորքի Կարնեգի հիմնադրամի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը:
Բենջամին Ֆերենցը միջազգային փաստաբան է եւ մարդու իրավունքների պաշտպան: Նա Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ նացիստների իրագործած հանցագործությունները հետաքննողներից մեկն էր, եւ ԱՄՆ զինված ուժերը ներկայացնող գլխավոր դատախազը Նյուրնբերգյան դատավարության ընթացքում:
1943թ. Հարվարդի իրավունքի դպրոցն ավարտելուց հետո Ֆերենցը միացավ ԱՄՆ զինված ուժերին եւ մեկնեց Եվրոպա, որտեղ մասնակցում էր գերմանական համակենտրոնացման ճամբարների ազատագրմանը: Սա հիմնովին փոխեց Բենջամին Ֆերենցին՝ կանխորոշելով նրա ապագա կյանքն ու գործունեությունը:
Բենջամին Ֆերենցը նաեւ մշակել է եւ իրագործել նացիստական ռեժիմից տուժածների վերականգնողական ծրագիր, ու մեծ դերակատարում է ունեցել Իսրայելի եւ Արեւմտյան Գերմանիայի միջեւ 1952թ. ստորագրված «Փոխհատուցման համաձայնագրի» բանակցություններում: Նա իր ամբողջ կյանքում պայքարել է մարդու իրավունքների եւ համընդհանուր խաղաղության համար՝ միջազգային իրավունքի գերակայության հաստատումը դարձնելով առաքելություն:
«Ես տպավորված եմ այն աշխատանքով, որն «Ավրորան» իրականացնում է ամբողջ աշխարհում: Մենք ծառայում ենք համընդհանուր նպատակի՝ ստեղծել ավելի մարդկային հասարակություն, որտեղ գերակայում է օրենքը: Ինձ համար հաճելի է ընդունել «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովին միանալու հրավերը՝ որպես պատվավոր համանախագահ: Իմ փորձից կարող եմ ասել, որ երկար ժամանակ, նվիրվածություն եւ ջանքեր են պահանջվում աշխարհն ու կյանքը կարեկցանքով եւ աջակցությամբ բարելավելու համար: Զգացված եմ՝ դառնալով մի համայնքի անդամ, որի առաքելությունը հենց այդպիսի աշխարհ ստեղծելն է»,- ասաց Բենջամին Ֆերենցը:
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովում են երեք նոբելյան դափնեկիրներ, պետությունների նախկին ղեկավարներ, բարձրաստիճան դիվանագետներ, միջազգային հանրության այլ ազդեցիկ դեմքեր:

• 29-07-2019 15:41:06   | Armenia  |  Press release
The Aurora Humanitarian Initiative is honored to announce that Benjamin Ferencz, world famous peace and human rights activist, has joined the Selection Committee of the Aurora Prize for Awakening Humanity as its Honorary Co-Chair. The well-known Romanian-born American lawyer, who has been promoting the establishment of an international rule of law for many years, will be a global ambassador of the Aurora Prize.
“We are delighted to welcome Benjamin Ferencz, whose persistent efforts to secure justice for the victims of crimes against humanity have made our world a better place. During his career he has defended human decency and our common humanity against persecution and genocide. We are happy to have him join the Aurora Prize Selection Committee as its Honorary Co-Chair,” said Vartan Gregorian, Aurora Humanitarian Initiative Co-Founder and President of Carnegie Corporation of New York.”
Benjamin Ferencz is an international lawyer and human rights activist. He was one of the investigators working to hold the Nazis accountable for the crimes committed during World War II and acted as Chief Prosecutor for the US Army at the Einsatzgruppen Trial held in Nuremberg, Germany.
After graduating from Harvard Law School in 1943, he joined the Army and was deployed in Europe where he participated in the liberation of the German concentration camps. That experience profoundly effected Benjamin Ferencz, determining the course of his future life and career.
Benjamin Ferencz also helped develop and implement rehabilitation programs for people persecuted by the Nazi regime and played a role in the negotiations that led to the Reparations Agreement between Israel and West Germany, signed in 1952. He has dedicated his life to fighting for human rights and global peace, making it his mission to promote the establishment of an international rule of law.
“I’m very impressed with the work Aurora is doing around the globe. We have a shared goal to create a more humane society under the rule of law, and I was pleased to accept the invitation to join the Aurora Prize Selection Committee as its Honorary Co-Chair. My experience has taught me that creating a world of support and compassion takes a great deal of time, commitment and effort, so I’m excited about being part of a community who has made this its mission,” said Benjamin Ferencz.
The Selection Committee for the Aurora Prize includes three Nobel laureates, several former heads of state, high-level diplomats, and other public figures and influential members of the international community.