Միացյալ Նահանգները պատժամիջոցներ է սահմանում թուրքական ընկերության նկատմամբ՝ Վենեսուելայի հետ նրա կոռումպացված առևտրային կապերի համար. Հարութ Սասունյան
• 31-07-2019 13:48:15   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Ի լրումն Թուրքիայի դեմ տարբեր խախտումների համար Միացյալ Նահանգների և Եվրամիության պատժիչ գործողությունների՝ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունն անցյալ շաբաթ պատժամիջոցներ կիրառեց մի թուրքական ընկերության դեմ, որը «ներգրավված էր Վենեսուելայի առաջնորդ Նիկոլաս Մադուրոյի կողմից ղեկավարվող համաշխարհային կոռուպցիայի և փողերի լվացման ցանցում», գրում է Թուրքիայի խորհրդարանի նախկին անդամ և Վաշինգտոնում գործող Ժողովրդավարության պաշտպանության հիմնադրամի անդամ Այքան Էրդեմիրը:
Այս կոռումպացված հարաբերությունը հետևանք է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի կողմից Մադուրոյի վարչակարգի աջակցության, ինչը կարող է հանգեցնել ԱՄՆ-ի ավելի շատ պատժամիջոցների՝ թուրքական ընկերությունների և պաշտոնատար անձանց նկատմամբ:
Էրդեմիրը գրել է, որ ԱՄՆ գանձարանի Արտաքին ակտիվների վերահսկողության գրասենյակը «Ստամբուլում գործող Mulberry Proje Yatirim ընկերությանը նշանակել է Թուրքիայում [վենեսուելական] ոսկու վաճառքի համար կոռուպցիոն ցանցի» որպես մաս  կատարված վճարումները հեշտացնելու համար: Mulberry-ի սեփականատերը կոլումբիացի Ալեքս Նեյն Սաաբ Մորանի գործընկերն է, որը 2009 թ. ի վեր հարյուր միլիոնավոր դոլարներ է լվացել Մադուրոյի համար՝ օգտագործելով տեղական կոմիտեների Վենեսուելայի սննդի սուբսիդավորման ծրագիրը մատակարարման և արտադրության համար կամ CLAP-ը: Գանձարանը նաև մեղադրել է Mulberry-ին՝ Թուրքիայում վենեսուելացի հաճախորդների անունից մթերք գնելու և գների բարձրացման համար՝ նախքան դա Վենեսուլային վաճառելը:  Ֆինանսների նախարարությունը դատապարտել է Սաաբին և նրա գործընկերներին՝ «սովից օգուտ քաղելու» համար»:
Անցյալ շաբաթ Վենեսուելայի գծով Պետդեպարտամենտի հատուկ ներկայացուցիչ Էլիոթ Աբրամսը հայտարարեց. «Վենեսուելան պարտավոր է գնալ այնտեղ, որտեղ ցանկանում են ոսկու ապօրինի առևտրով զբաղվել՝ Թուրքիա և Իրան»:
Այս տարվա սկզբին ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության ահաբեկչության ֆինանսավորման հարցերով օգնական Մարշալ Բիլինգսլին նախազգուշացրել է. «Մենք ուշադիր հետևում ենք թուրք-վենեսուելական առևտրային գործունեության բնույթին և եթե նկատենք մեր պատժամիջոցների որևէ խախտում, ապա բացահայտ քայլեր կձեռնարկենք»: Նրա նախազգուշացումը հնչեց «Վենեսուելայի արդյունաբերության և ազգային արտադրության նախարար Թարեք Էլ-Աիսամիի՝ Թուրքիա կատարած այցից անմիջապես հետո, որը հայտնի է Իրանի և Հեզբոլլահի հետ ունեցած իր կապերով»: ԱՄՆ գանձարանը պատժամիջոցներ է կիրառել Էլ-Աիսամիի դեմ 2017թվականին՝ «միջազգային թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության մեջ նշանակալի դերակատարության համար»:
Էրդեմիրը նաև հայտնել է, որ «Mulberry-ն Թուրքիայում Մադուրոյի վարչակարգի ապօրինի ցանցի տեսանելի մասն է: 2017 թվականից ի վեր, Էրդողանի խրախուսմամբ, Վենեսուելայի կառավարության գործընկերները Թուրքիայում հիմնել են բազմաթիվ կեղծ ընկերություններ»: «Բլումբերգի» փոխանցմամբ՝ 2018 թ. հունվարին Վենեսուելայի նախագահի՝ Թուրքիա կատարած այցից անմիջապես հետ Ստամբուլում գտնվող խորհրդավոր թուրքական ընկերությունը [«Սարդես»] սկսեց գործել՝ ներմուծելով 41 միլիոն դոլարի ոսկի Վենեսուելայից: Հաջորդ ամիս «Սարդեսը» ներմուծեց ևս 100 միլիոն դոլարի վենեսուելական ոսկի: «Մինչև նոյեմբեր, երբ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Վենեսուելայի ոսկու նկատմամբ պատժամիջոցներ պարունակող կարգադրություն ստորագրեց՝ Թուրքիային  առևտրի դադարեցման մասին նախազգուշացնելու համար պատվիրակ ուղարկելուց հետո, «Սարդեսը» 900 միլիոն դոլարի թանկարժեք մետաղ էր հանել երկրից: Վատ չէ ընդամենը 1 միլիոն դոլար կապիտալ ունեցող ընկերության համար՝ համաձայն Ստամբուլի նորմատիվ փաստաթղթերի»:
«Բլումբերգը» հավելել է. «Առաջին անգամ չէ, որ Թուրքիան իրեն դրսևորում է որպես շրջանցիկ ուղի այն երկրիների համար, որոնք բախվում են ԱՄՆ պատժամիջոցներին՝ հնարավորինս վիժեցնելով Վաշինգտոնի ջանքերը մեկուսացնելու այն կառավարություններին, որոնց նա համարում է թշնամական կամ կոռումպացված: ԱՄՆ-ի երկու բարձրաստիճան պաշտոնյաների կարծիքով՝ Անկարան հաճախ է փորձարկել ԱՄՆ-ի հանդուրժողականության սահմանները, իսկ ՆԱՏՕ-ի առանցքային անդամների միջև դաշինքն այժմ էականորեն խափանված է»:
Էրդեմիրը նշել է, որ ԱՄՆ ֆինանսների նախարարության պատժամիջոցները թուրքական ձեռնարկության դեմ միայն առաջին քայլն է: «Վենեսուելայի կառավարության ոսկու հանքարդյունաբերական «Միներվեն» ընկերությունը ստեղծել է ոսկու համատեղ ձեռնարկություն՝ «Միբիթուրվեն» անվանումով, թաքուն թուրքական Marilyns Proje Yatirim ընկերության հետ, որը միևնույն հասցեն ունի Mulberry-ի հետ: Նմանապես, թուրքական Grupo Iveex Insaat փոքր ընկերությունը, որը կապված է Մադուրոյի հետ, ունի ընդամենը 1775 դոլար կապիտալ և ոչ մեկ վերամշակման գործարան, սակայն 2019 թ. ապրիլին պատասխանատու էր Վենեսուելայի նավթի արտահանման ութ տոկոսի համար»:
Էրդեմիրը եզրափակել է. «Էրդողանի օրոք Թուրքիան դարձել է թույլատրող դաշտ ապօրինի ճանապարհով ստացված ֆինանսների և պատժամիջոցներից խուսափելու համար: Թուրքիայի նախագահի զորակցությունը պատժամիջոցների ենթարկված երկրների հետ, ինչպիսիք են Վենեսուելան և Իրանը, մաս է կազմում ավտորիտար և ավազակապետական վարչակարգերի նկատմամբ նրա ընդհանուր առանցքի և նրա մարտահրավերն է ուղղված ԱՄՆ-ի կողմից առաջնորդվող լիբերալ միջազգային կարգին: Քանի դեռ Վաշինգտոնը չի հետապնդելՄադուրոյի վարչակարգի ցանցի մնացած մասը Թուրքիայում, Էրդողանն այս  անգործությունը կդիտարկի որպես արտոնություն հետագա օրինախախտումների համար, որոնք ներառում են ոչ միայն Վենեսուելան, այլև այլ խարդախ վարչակարգեր»:
Հարց է ծագում, թե ինչպես է ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը պատժամիջոցներ կիրառել թուրքական ձեռնարկության դեմ՝ հաշվի առնելով նախագահ Թրամփի դժկամությունը որևէ գործողություն ձեռնարկելու Թուրքիայի դեմ:
Հնարավո՞ր է արդյոք, որ Թրամփը տեղյակ չէր գանձարանի հակաթուրքական պատժամիջոցների մասին՝ չափազանց զբաղված լինելով իր քաղաքական հակառակորդների դեմ թվիթներ ուղարկելով և ռասիստական մեկնաբանություններ անելով Կոնգրեսի սևամորթ անդամների մասին:
Անցյալ շաբաթ հանրապետական սենատորների հետ հանդիպման ժամանակ, Թրամփը խնդրեց ավելի շատ ժամանակ՝ նախքան Թուրքիայի դեմ Կոնգրեսի պարտադրած պատժամիջոցների կիրառումը՝ ռուսական S-400 հրթիռները գնելու համար:
Թրամփի կողմից ցանկացած անգործություն Թուրքիայի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու հարցում կծառայի Էրդողանի ավելի խրախուսմանը՝ խոչընդոտելու Միացյալ Նահանգների և ՆԱՏՕ-ի շահերին: Կոնգրեսը պետք է վճռական քայլեր ձեռնարկի, որպեսզի նախագահին ստիպի խիստ պատժամիջոցներ կիրառել Թուրքիայի դեմ:

Harut Sassounian. U.S. Places Sanctions on Turkish Firm For its Corrupt Trade with Venezuela
In addition to U.S. and European Union punitive actions against Turkey for various violations, the U.S. Treasury Department imposed sanctions last week against a Turkish company “involved in a global corruption and money-laundering network directed by Venezuelan strongman Nicolas Maduro,” according to Aykan Erdemir, a former member of the Turkish parliament and senior fellow at the Washington-based Foundation for Defense of Democracies.
This corrupt relationship is the result of Turkish President Rejep Tayyip Erdogan’s support for Maduro’s regime which could lead to more U.S. sanctions against Turkish firms and officials.
Erdemir wrote that U.S. Treasury’s Office of Foreign Assets Control “designated Istanbul-based Mulberry Proje Yatirim for facilitating payments made as part of a ‘corruption network for the sale of [Venezuelan] gold in Turkey.’ Mulberry’s owner is an associate of Colombian national Alex Nain Saab Moran, who has laundered hundreds of millions of dollars for Maduro since 2009 by exploiting Venezuela’s food subsidy program Local Committees for Supply and Production, or CLAP. Treasury also accused Mulberry of purchasing food in Turkey on behalf of Venezuelan clients and marking up prices before selling it back to Venezuela. The [U.S. Treasury] department condemned Saab and his associates for ‘profiting from starvation.’”
The State Department’s Special Representative for Venezuela Elliott Abrams stated last week, “Venezuela has to go to places willing to trade gold illegally -- that’s Turkey and Iran.”
Earlier this year, Marshall Billingslea, U.S. Treasury’s assistant secretary for terrorist financing, warned, “We are looking at the nature of Turkish-Venezuelan commercial activity, and if we assess a violation of our sanctions, we will obviously take action.” His warning came “shortly after a visit to Turkey by Tareck El-Aissami, Venezuela’s minister of industries and national production, who is known for his links to Iran and Hezbollah.” The U.S. Treasury sanctioned El-Aissami in 2017 “for playing a significant role in international narcotics trafficking.”
Erdemir further reported that “Mulberry is just the tip of the Maduro regime’s illicit network in Turkey. Since 2017, with Erdogan’s encouragement, Venezuelan government associates have established numerous front and shell companies in Turkey.” According to Bloomberg, in January 2018, shortly after Venezuela’s President visited Turkey, an Istanbul-based mysterious Turkish firm [Sardes] sprang into action by importing $41 million of gold from Venezuela. The following month, Sardes imported another $100 million of Venezuelan gold. “By November, when President Donald Trump signed an executive order authorizing sanctions on Venezuelan gold -- after sending an envoy to warn Turkey off the trade, Sardes had shuttled $900 million of the precious metal out of the country. Not bad for a company with just $1 million in capital, according to regulatory filings in Istanbul.”
Bloomberg added, “It’s not the first time that Turkey has positioned itself as a work-around for countries facing U.S. sanctions, potentially undermining Washington’s efforts to isolate governments it considers hostile or corrupt. Ankara has often tested the boundaries of U.S. tolerance, and the alliance between the key NATO members is now essentially broken, according to two senior U.S. officials.”
Erdemir indicated that U.S. Treasury’s sanction against the Turkish firm is just the first step. “The Venezuelan government’s gold mining company, Minerven, established a joint gold venture called Mibiturven with the obscure Turkish company Marilyns Proje Yatirim, which shares an address with Mulberry. Similarly, Grupo Iveex Insaat, a tiny Turkish company tied to Maduro that has capital of just $1,775 and no refineries, was responsible for eight percent of Venezuela’s oil exports in April 2019.”
Erdemir concluded:  “Under Erdogan’s rule, Turkey has become a permissive jurisdiction for illicit finance and sanctions evasion. The Turkish president’s solidarity with sanctioned countries such as Venezuela and Iran is part of his overall pivot toward authoritarian and kleptocratic regimes and his challenge to the U.S.-led liberal international order. Unless Washington goes after the remaining elements of the Maduro regime’s network in Turkey, Erdogan will see this inaction as a license for further transgressions involving not only Venezuela but other rogue regimes, as well.”
One has to wonder how is it that the U.S. Treasury Department placed sanctions against a Turkish firm given the reluctance of Pres. Trump to take any action against Turkey.
Could it be that Pres. Trump was unaware of the Treasury’s anti-Turkish sanctions, being too busy with sending tweets against his political opponents and making racist comments about Black Members of Congress?
In a meeting with Republican U.S. Senators last week, Pres. Trump asked for more time before implementing Congressionally-mandated sanctions against Turkey for purchasing Russian S-400 missiles.
Any inaction by Pres. Trump on legally-mandated sanctions on Turkey would serve to encourage Pres. Erdogan to further undermine U.S. and NATO interests. Congress should take decisive steps to force Pres. Trump to implement severe sanctions against Turkey.