Ա. Աշխարհամարտի Տարիներուն Հայ Եւ Թուրք Ռազմագերիները Պահուած Են Հնդկաստանի Եւ Պըրմայի Մէջ. Յարութ Սասունեան
• 07-08-2019 13:40:48   | ԱՄՆ  |  Վերլուծություն
Օսմանեան կայսրութիւնը Ա. Համաշխարհային պատերազմի մէջ մտաւ իբրեւ Գերմանիոյ կողմնակից՝ ընդդէմ Ֆրանսայի, Միացեալ Թագաւորութեան, Ռուսիոյ, Միացեալ Նահանգներու եւ քանի մը այլ երկիրներու:
2.6 միլիոն օսմանցի զինուորներէն 250 հազարը գերեվարուեցան Դաշնակից տէրութիւններու կողմէ իբրեւ ռազմագերիներ: Գերութեան մէջ, տասնեակ հազարաւորները անոնցմէ մահացան հիւանդութիւններու, սովի եւ կլիմայական ծանր պայմաններու պատճառով: Օսմանցի զինուորներու մեծ մասը թուրքեր էին, բայց կային նաեւ քիչ թիւով հայեր, ասորիներ, յոյներ, հրեաներ, լազեր, չերքեզներ եւ արաբներ: Հայ զինուորներու մեծ մասը զինաթափուած էր, սպաննուած կամ հարկադրաբար աշխատած բանուորական գումարտակներու մէջ: Առաջին աշխարհամարտի տարիներուն մօտաւորապէս կէս միլիոն օսմանցի զինուորներ լքած էին բանակը:
Դոկտ. Համիտ Հուսէյն Փաքիստանի «Defense Journal» ամսագրին մէջ տպագրած է  հետաքրքրաշարժ պատմութիւն մը Իրաքի մէջ գերեվարուած օսմանցի ռազմագերիներու ճակատագիրին մասին. այդ ռազմագերիները աւելի ուշ ուղարկած էին Հնդկաստան եւ Պըրմա (ներկայիս՝ Միանմա): Այդ օրերուն Պըրման Հնդկաստանի մէկ մասն էր մինչեւ 1937ի անջատումը։
Ամէնէն մեծ թիւով թուրք ռազմագերիներ պատանդ տարուած էին բրիտանացիներու կողմէ եւ պահուած էին Կիպրոսի, Եգիպտոսի եւ Մալթայի մէջ, բացի Իրաքէն, Հնդկաստանէն եւ Պըրմայէն: Ռուսիա, Ֆրանսա, Ռումանիա եւ Իտալիա նոյնպէս գրաւած էին մեծ թիւով թուրք ռազմագերիներ:
Դոկտ. Հուսէյն գրած է, որ բրիտանացիներու կողմէ Իրաքի մէջ պատանդ վերցուած թուրք ռազմագերիները սկիզբը պահած են Պասրայի երկու ճամբարներու մէջ, առաջինը  մեկուսացման ճամբար՝ «քարանթինի մէջ պահելով հիւանդ ռազմագերիները եւ երկրորդը՝ դիտորդական ճամբար: Սովորաբար ռազմագերիները 2էն 4 շաբաթ մնացած են դիտորդական ճամբար, նախքան Հնդկաստան եւ Պըրմա տեղափոխումը: Զանոնք նաւերով տեղափոխած են Քարաչի եւ Պոմպէյ, իսկ այնուհետեւ՝ երկաթուղիով Հնդկաստանի երկու ճամբարներ: Պելարիոյ մէջ ռազմագերիներուն մեծ մասը ազգութեամբ ցեղային թուրքեր էին, մինչդեռ Սումերփուրի [3336] ռազմագերիներուն մեծ մասը ոչ թուրքեր էին (արաբներ, քրիստոնեաներ եւ հրեաներ)»:
Հետաքրքրական է՝ դոկտ. Հուսէյն բացայայտած է, որ Սումերփուրի ճամբարի մէջ «երկու հայեր, որոնք սահուն կերպով կը տիրապետէին անգլերէնի, ֆրանսերէնի եւ արաբերէնի, աշխատած են իբրեւ թարգմանիչներ: Մահմետականները աղօթած են ճամբարի փոքրիկ մզկիթին մէջ: Վանական ֆրանսացի մը պարբերաբար եկած է ճամբար պատարագելու՝ ճամբարի կաթողիկէ քրիստոնեաներուն համար: Գահիրէի հայոց եպիսկոպոս Թորգոմ Քուշագեան այցելած է ճամբար 1916ին, Սուրբ Ծննդեան տօներու առթիւ:
Դոկտ. Հուսէյն նաեւ տեղեկացուցած է, որ Հնդկաստանի Պելարի քաղաքը գտնուող ռազմագերիներու ճամբարին մէջ կը պահուէին ընդամէնը 137 օսմանցի ռազմագերիներ, գրեթէ բոլորը սպաներ: Հետագային աւելի շատ բանտարկեալներ բերուեցան հոն: «Թուրք սպաները ռազմական բարեփոխումներու արդիւնք էին եւ աշխարհիկ՝ մտահորիզոնով: Շատերը պարբերաբար կ՛օգտագործէին ոգելից ըմպելի, ինչ որ արգիլուած էր մահմետականներուն։ Անհրաժեշտ էր բժիշկի կարգադրութիւնը, եւ սպան կրնար գնել ամսական երեք շիշ խմիչք: Ուիսքին եւ կազով ջուրը սիրուած էին սպաներու կողմէ: Հոս մահացած որոշ ռազմագերիներ թաղուած էին ճամբարէն դուրս: Գերեզմաններու մեծ մասը վերցուած է ռազմական օդակայանի ընդարձակման ընթացքին: 1997ին, Թուրքիոյ կառավարութիւնը յուշարձան կանգնեցուց ճամբարի տարածքին մէջ եւ վերականգնեց մնացած երկու գերեզմանները»:
Պըրմայի Թայեթմիօ քաղաքը գտնուող ճամբարին մէջ «կային 3591 օսմանցի ռազմագերիներ, որոնց մեծ մասը թուրքեր էին, սակայն կային նաեւ հայեր, սուրիացի քրիստոնեաներ եւ հրեաներ: Ռանկունի մահմետական, հայկական եւ հրէական կրօնական համայնքները նուէրներ կ՛ուղարկէին իրենց հաւատակից ռազմագերիներուն», գրած է դոկտ. Հուսէյն։
Հետաքրքրական է, որ «բրիտանական ճամբարի վարիչը մզկիթ կառուցելու խորհուրդ տուած է թուրք սպաներուն, սակայն Սուպի Պէյ, որ նշանակալից ազդեցութիւն ունէր բանտարկեալներու շրջանին մէջ, դէմ եղած է առաջարկին՝ կրօնական նկատառումներով: Ան յայտարարած էր, որ երբ ռազմագերիները հեռանան, մզկիթը լքուած կ՛ըլլայ, իսկ այդ մէկը չի թոյլատրուիր կրօնական կանոններով», արձանագրած է դոկտ. Հուսէյն:
Պըրմայի Մէյիքթիլ քաղաքի ճամբարը կը գտնուէին շուրջ 10 հազար օսմանցի ռազմագերիներ: «Բանտարկեալներուն մեծ մասը օրը կ՛անցընէր պարապ նստած եւ խաղաթուղթ կամ նարտի խաղալով: Օսմանցի կարգ մը ռազմագերիները կ՛օգտագործէին իբրեւ աշխատողներ՝ ծխախոտի մշակման վայրերու մէջ, ամբարտակ փորելու եւ Շանի երկաթուղին կառուցելու համար», կ՛աւելցնէ դոկտ. Հուսէյն:
Պըրմայի երկու ճամբարներուն մէջ մահացած է մօտաւորապէս հազար օսմանցի ռազմագերի: «2012ին, յարաբերութիւնները Միանմայի եւ Թուրքիոյ միջեւ բարելաւուած էին, եւ երկու կառավարութիւնները համաձայնած էին վերականգնելու գերեզմանատուները: Թայեթմիոյի գերեզմանատունը վերականգնուած էր թրքական հովանաւորութեամբ եւ աշխատանքները աւարտած էին 2016ին», կը յայտնէ դոկտ. Հուսէյն: Այսուամենայնիւ, Պըրմայի մէջ հակաիսլամական տրամադրութիւններու պատճառով կեղծ  լուրեր տարածուեցան այն մասին, որ մզկիթ կը կառուցուի՝ «հին եւ քանդուած գերեզմանոցը վերականգնելէ բացի, ուր Մէյիքթիլայի մէջ թաղուած են օսմանցի ռազմագերիները...: Թուրքիոյ  կառավարութիւնը համաձայն էր վերականգնելու գերեզմանատունը, սակայն մզկիթ կառուցելու ծրագիր չկար: Այս լուրը յանգեցուց հակաիսլամական բռնութիւններու եւ գերեզմանոցը վերականգնելու  ծրագիրը յետաձգուեցաւ...: Գերեզմանոցները թալանուեցան Բ. Աշխարհամարտի տարիներուն, իսկ 70 տարիներու լքուած վիճակը ջնջեց անցեալի հետքերուն մեծ մասը: Տարիներու ընթացքին տեղւոյն մահմետականները հաւաքեցին  մօտաւորապէս 200 գերեզմանաքարեր եւ զանոնք տեղափոխեցին տեղւոյն մզկիթին բակը: 2013ին Թուրքիոյ կառավարութիւնը նախատեսեց նաեւ վերականգնել ռազմագերիներու գերեզմանատունը Սումերփուրի մէջ [Հնդկաստան], որ ունէր մօտաւորապէս 149 գերեզման: Այս շրջանը հպարտ «արքայազուն»ներու (Rajput) կեդրոնն է. անոնք Ա. եւ Բ. Աշխարհամարտերուն կռուած էին բրիտանացիներու կողքին: Տեղացիներէն ոմանք բողոքած էին վերականգնման նախագիծին դէմ՝ պնդելով, որ «ռաճփութ»ներու յուշահամալիր չկայ, անոնք կռուած են ամբողջ աշխարհի մէջ, մինչդեռ կը նախատեսուի յուշարձան կառուցել օտարերկրացի զինուորներու համար»:
Շատ ցաւալի է իմանալ, որ օսմանեան բանակին մէջ գտնուող հայ զինուորները Հայոց Ցեղասպանութեան տարիներուն գերեվարուած եւ պահուած են Հնդկաստանի եւ Պըրմայի մէջ: Անոնք խուսափած են մէկ աղէտէ՝ յայտնուելով մէկ այլ արհաւիրքի՝ գերութեան մէջ: Անոնցմէ շատեր մահացած եւ թաղուած են այդ հեռաւոր երկիրներուն մէջ:
Հայ, թուրք եւ այլ ցեղային խումբերու զինուորները ահաւոր չափով վնաս կրած են երիտթրքական «խունթա»յի անխոհեմ որոշումներուն պատճառով՝ Ա. Աշխարհամարտի մէջ մտնելով իբրեւ Գերմանիոյ դաշնակից եւ մահուան դատապարտելով միլիոնաւոր հայեր, ասորիներ եւ յոյներ:

Harut Sassounian. Turkish and Armenian Prisoners of War Held in India and Burma During WWI
The Ottoman Empire entered World War I on the side of Germany against the alliance of France, United Kingdom, Russia, the United States, and several others.
Out of 2.6 million Ottoman soldiers, 250,000 were captured by the Allied Powers as prisoners of war. Tens of thousands of them died during captivity from disease, starvation and harsh weather conditions. The great majority of the Ottoman soldiers were Turks, but there were also a smaller number of Armenians, Assyrians, Greeks, Jews, Kurds, Laz, Circassians, and Arabs. Most Armenian soldiers were disarmed and either killed or forced to work in labor battalions. Around half-a-million Ottoman soldiers deserted the army during World War I.
Dr. Hamid Hussain published in the “Defence Journal” of Pakistan a fascinating account of the fate of Ottoman war prisoners captured by the British army in Iraq and subsequently dispatched to India and Burma (today’s Myanmar). Burma was then part of India before it was separated in 1937.
The largest number of Turkish prisoners of war were captured by the British and held in Cyprus, Egypt, and Malta, in addition to Iraq, India and Burma. Russia, France, Romania and Italy also captured a large number of Turkish war prisoners.
Dr. Hussain wrote that the Turkish POWs (prisoners of war) captured in Iraq by the British were first held in two camps in Basra, an isolation camp “to quarantine prisoners with disease and an observation camp. Usually prisoners stayed for 2-4 weeks at [the] observation camp before transportation to India and Burma. Prisoners were transported by boats to Karachi and Bombay and were then transported by rail to two camps in India. At Bellary, most POWs were ethnic Turks, while [the] majority of [3,336] POWs at Sumerpur were non-Turkish (Arabs, Christians and Jews).”
Interestingly, Dr. Hussain revealed that at the Sumerpur camp “two Armenians fluent in English, French and Arabic acted as interpreters. The Muslims prayed in a small mosque of the camp. A French monk came regularly to camp for mass for Catholic Christians of the camp. Armenian Bishop of Cairo Thorgom Koushagian visited the camp during Christmas of 1916.”
Dr. Hussain also reported that the POW camp at Bellary, India, contained only 137 Ottoman prisoners, almost all officers. Later, more prisoners were brought there. “Turkish officers were [the] product of military reforms and secular in outlook. Many regularly consumed alcohol that was forbidden for Muslims. It needed doctor’s order and an officer could buy three bottles of liquor per month. Whisky and soda were popular among officers. Some POWs who died here were buried outside the camp. Most of the graves disappeared during expansion of the military airport. In 1997, [the] Turkish government erected a memorial at the camp site and restored two remaining graves.”
The camp in Thayetmyo, Burma, “contained 3,591 Ottoman prisoners of which the majority were Turks but there were some Armenians, Syrian Christians and Jews. Muslim, Armenian and Jewish religious communities of Rangoon sent gifts to their co-religionist prisoners,” according to Dr. Hussain.
Interestingly, “the British camp commandant recommended to Turkish officers that a mosque should be built, however, Subhi Bey, who had significant influence among prisoners, opposed the suggestion on religious grounds. He stated that when POWs left, the mosque would be abandoned and that was not permitted in religious texts,” wrote Dr. Hussain.
The camp at Meiktila, Burma, housed around 10,000 Ottoman POWs. “Most prisoners spent the day sitting idly and playing cards or backgammon. Some Ottoman prisoners were used as laborers on tobacco plantations, digging for a dam and on Shan state railways,” according to Dr. Hussain.
Around a thousand Ottoman prisoners died at the two camps in Burma. “In 2012 relations between Myanmar and Turkey improved and the two governments agreed to restore the cemeteries. Thayetmyo cemetery was restored with Turkish funding and work was completed in 2016,” reported Dr. Hussain. However, due to anti-Muslim emotions in Burma, a false rumor was spread that a mosque would be built in addition to restoring the “old and dilapidated cemetery where Ottoman prisoners were buried at Meiktila.... [The] Turkish government had agreed to restore the cemetery, however, there was no plan for building a mosque. This rumor resulted in anti-Muslim violence and the plan to restore the cemetery was shelved…. Gravestones were plundered in the Second World War and seventy years of neglect erased most marks of the past. Over the years, local Muslims retrieved around 200 gravestones and moved them to the courtyard of a local mosque. In 2013, the Turkish government also planned to restore [the] POW cemetery at Sumerpur [India] that had about 149 graves. This area is [the] heartland of proud Rajputs who fought on [the] British side in First and Second World Wars. Some locals protested the restoration project arguing that there is no memorial of Rajputs who fought all over the globe while a memorial was being planned for foreign soldiers.”
It is heartbreaking to learn that Armenian soldiers in the Ottoman Army were captured and held in India and Burma during the years of the Armenian Genocide. They escaped from one disaster to end up in a horrendous situation in captivity. Many of them died and were buried in those faraway lands.
Armenian, Turkish and soldiers of other ethnic groups suffered tremendously because of the reckless decisions of the Young Turk junta to enter World War I on the side of Germany and give the death warrant to millions of Armenians, Assyrians and Greeks.