IDBank-ը բողոքարկելու է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի վճիռը
20.09.2019 թ.-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը հրապարակեց  «Բ.Մ.Լ. ԱՐԶՆԻ» ՍՊԸ-ն և նույն ՍՊԸ-ի սնանկության կառավարիչն ընդդեմ Անելիք Բանկի մոտ 22 մլն. ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումարի բռնագանձման պահանջի գործով դատարանի վճիռը, որով որոշվեց բավարարել հայցը և Բանկից գանձել հայցադիմումի մեջ նշված գումարը։
Այս առիթով IDBank-ը (նախկինում «Անելիք բանկ») հանդես է եկել հայտարարությամբ. «Հայտնում ենք, որ չենք ընդունում կայացված վճիռը և շարունակում ենք պնդել, որ գրավի առարկա՝ «Արզնի» հանքային ջրերի գործարանի օտարման գործարքում Բանկը չի խախտել որևէ նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածություն։ Ուստի բացարձակապես անհիմն և կողմնակալ ենք համարում դատարանի՝ Բանկից գումար բռնագանձելու վերաբերյալ այդ վճիռը, ընդ որում, փաստորեն, հօգուտ մի մարդու, ով Հայաստանում հայտնի է տարիներ ի վեր ՀՀ տարբեր բանկերի հետ խնդրահարույց իր գործելաոճով։ Միայն «Անելիք Բանկին» և դրա բաժնետերերին սույն «գործարարի» կողմից հասցված վնասը կազմում է տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ։
Ցավով պետք է արձանագրենք, որ կայացվել է մի վճիռ, որը ձեռնոց է նետում առողջ բանականությանն ու բանկային համակարգին ընդհանրապես։ Դատարանի կողմից որպես վճռի հիմք ընդունված փաստարկների «հիմնավորվածությունը», մեր կողմից ներկայացված փաստարկների անտեսումը ստիպում են կասկածի տակ առնել վճռի օբյեկտիվությունն ու անաչառությունը և ենթադրել, որ առանձին դեպքերում դատական համակարգը դեռևս վերջնականապես չի ձերբազատվել կոռուպցիոն մեխանիզմներով «հարցեր լուծելու» արատավոր պրակտիկայից։
Այս աներևակայելի որոշումն առնվազն ստվերում է ՀՀ Կառավարության կողմից ներդրումային միջավայրն առավել բարենպաստ դարձնելու ջանքերը, երբ ներդրողներին կոչ է արվում Հայաստան գալ, բիզնեսը շարունակել հայրենի երկրում, մինչդեռ դատարանը բացարձակապես անհիմն որոշում է կայացնում 100% օտարերկրյա կապիտալով բանկից բռնագանձել աստղաբաշխական տույժ։ Նման նախադեպերի ստեղծումն անխուսափելիորեն կբերի ՀՀ ներդրումային միջավայրի նկատմամբ օտարերկրյա ներդրողի անվստահությանը։
Մենք անկասկած բողոքարկելու ենք այս անհեթեթ վճիռն ավելի բարձր ատյաններում, իսկ մեր հաճախորդներին վստահեցնում ենք, որ Բանկը հաստատակամ է պաշտպանել իր և իր հաճախորդների շահերը, իսկ դատական քաշքշուկները, ինչպես նախկինում, այս անգամ ևս որևէ բացասական հետևանք չեն ունենա մեր հաճախորդների համար, քանի որ IDBank-ը Հայաստանի բանկային համակարգի ամենակայուն բանկերից մեկն է։
Վստահեցնում ենք նաև, որ, անկախ մեզ պարտադրվող դատական գործընթացներից, շարունակելու ենք հավատարիմ մնալ մեր կողմից որդեգրած քաղաքականությանն ու գործելաոճին, այն է՝ անշեղորեն կատարել ստանձնած պարտավորությունները,  պաշտպանել մեր և մեր հաճախորդների իրավունքներն ու շահերը ՀՀ օրենսդրությամբ մեզ ընձեռված բոլոր, այդ թվում՝ նաև դատական գործընթացների միջոցով՝ հույս հայտնելով, որ Նոր Հայաստանում իրականացվող դատաիրավական բարեփոխումները ի վերջո տալու են իրենց արդյունքները, իսկ կոռուպցիոն տարրերը վաղ, թե ուշ վերանալու են բոլոր ոլորտներից»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

IDBank обжалует решение Ереванского суда общей юрисдикции
20.09.2019 Суд общей юрисдикции Еревана вынес решение по делу ООО «B. M. L. ARZNI» и управляющего банкротством того же ООО против банка «Анелик», полностью удовлетворив иск о взыскании с банка суммы, эквивалентной примерно 22 млн. долларов США.
По данному поводу IDBank (ранее «Банк Анелик») опубликовал следующее заявление: «Сообщаем, что не принимаем решение суда и продолжаем настаивать на том, что Банк не нарушал каких-либо предварительных договоренностей в сделке по отчуждению завода по производству минеральной воды «Арзни». Следовательно, мы считаем данное решение суда о взыскании с Банка указанной суммы, абсолютно беспочвенным и предвзятым, и принятым, по сути, в пользу человека, известного в Армении своими проблематичными взаимоотношении с банками РА.
Сумма ущерба, нанесенного данным «бизнесменом» одному только «Банку Анелик» и его иностранным акционерам составляет десятки миллионов долларов США.
К сожалению, вынуждены констатировать, что был вынесен беспрецедентный приговор, который бросает вызов не только здравому смыслу, но и банковской системе в целом. «Обоснованность» аргументов, принятых за основу судебного решения и полное игнорирование представленных нами аргументов, ставит под сомнение объективность и беспристрастность суда и дает повод предположить, что в некоторых случаях судебная система все еще не смогла избавиться от порочной практики «решения проблем» посредством коррупционных механизмов.
Это беспрецедентное и абсурдное решение, по меньшей мере, бросает тень на усилия Правительства Армении, направленные на улучшение инвестиционной среды, и, в то время, когда инвесторов призывают приезжать в Армению, инвестировать, продолжать свой бизнес на Родине, суд принимает совершенно необоснованное решение о взыскании астрономической суммы штрафа с банка со 100%-ым иностранным капиталом. Создание таких прецедентов неизбежно приведет к недоверию иностранных инвесторов к инвестиционной среде Республики Армения.
Мы, несомненно, обжалуем этот абсурдный приговор в вышестоящих судах и спешим  заверить наших клиентов, что Банк будет последовательно отстаивать свои интересы и интересы своих клиентов, а различные судебные разбирательства как в прошлом, так и в этот раз никоим образом не отразятся на успешной деятельности Банка, который является одним из самых устойчивых финансовых институтов на армянском рынке.
Мы также заверяем, что, независимо от навязанных судебных разбирательств, будем продолжать придерживаться нашей политики, а именно: последовательно выполнять наши обязательства, защищать права и интересы Банка и наших клиентов всеми законными способами, предоставляемыми нам законодательством РА, в том числе – через суд. Мы также выражаем надежду, что осуществляемые в Новой Армении судебно-правовые реформы, наконец-то дадут свои результаты, а коррупционные элементы рано или поздно исчезнут из всех сфер»,- сказано в заявлении Банка.