IDBank-ը բողոքարկելու է Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի վճիռը
20.09.2019 թ.-ին Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը հրապարակեց  «Բ.Մ.Լ. ԱՐԶՆԻ» ՍՊԸ-ն և նույն ՍՊԸ-ի սնանկության կառավարիչն ընդդեմ Անելիք Բանկի մոտ 22 մլն. ԱՄՆ դոլարին համարժեք գումարի բռնագանձման պահանջի գործով դատարանի վճիռը, որով որոշվեց բավարարել հայցը և Բանկից գանձել հայցադիմումի մեջ նշված գումարը։
Այս առիթով IDBank-ը (նախկինում «Անելիք բանկ») հանդես է եկել հայտարարությամբ. «Հայտնում ենք, որ չենք ընդունում կայացված վճիռը և շարունակում ենք պնդել, որ գրավի առարկա՝ «Արզնի» հանքային ջրերի գործարանի օտարման գործարքում Բանկը չի խախտել որևէ նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածություն։ Ուստի բացարձակապես անհիմն և կողմնակալ ենք համարում դատարանի՝ Բանկից գումար բռնագանձելու վերաբերյալ այդ վճիռը, ընդ որում, փաստորեն, հօգուտ մի մարդու, ով Հայաստանում հայտնի է տարիներ ի վեր ՀՀ տարբեր բանկերի հետ խնդրահարույց իր գործելաոճով։ Միայն «Անելիք Բանկին» և դրա բաժնետերերին սույն «գործարարի» կողմից հասցված վնասը կազմում է տասնյակ միլիոնավոր դոլարներ։
Ցավով պետք է արձանագրենք, որ կայացվել է մի վճիռ, որը ձեռնոց է նետում առողջ բանականությանն ու բանկային համակարգին ընդհանրապես։ Դատարանի կողմից որպես վճռի հիմք ընդունված փաստարկների «հիմնավորվածությունը», մեր կողմից ներկայացված փաստարկների անտեսումը ստիպում են կասկածի տակ առնել վճռի օբյեկտիվությունն ու անաչառությունը և ենթադրել, որ առանձին դեպքերում դատական համակարգը դեռևս վերջնականապես չի ձերբազատվել կոռուպցիոն մեխանիզմներով «հարցեր լուծելու» արատավոր պրակտիկայից։
Այս աներևակայելի որոշումն առնվազն ստվերում է ՀՀ Կառավարության կողմից ներդրումային միջավայրն առավել բարենպաստ դարձնելու ջանքերը, երբ ներդրողներին կոչ է արվում Հայաստան գալ, բիզնեսը շարունակել հայրենի երկրում, մինչդեռ դատարանը բացարձակապես անհիմն որոշում է կայացնում 100% օտարերկրյա կապիտալով բանկից բռնագանձել աստղաբաշխական տույժ։ Նման նախադեպերի ստեղծումն անխուսափելիորեն կբերի ՀՀ ներդրումային միջավայրի նկատմամբ օտարերկրյա ներդրողի անվստահությանը։
Մենք անկասկած բողոքարկելու ենք այս անհեթեթ վճիռն ավելի բարձր ատյաններում, իսկ մեր հաճախորդներին վստահեցնում ենք, որ Բանկը հաստատակամ է պաշտպանել իր և իր հաճախորդների շահերը, իսկ դատական քաշքշուկները, ինչպես նախկինում, այս անգամ ևս որևէ բացասական հետևանք չեն ունենա մեր հաճախորդների համար, քանի որ IDBank-ը Հայաստանի բանկային համակարգի ամենակայուն բանկերից մեկն է։
Վստահեցնում ենք նաև, որ, անկախ մեզ պարտադրվող դատական գործընթացներից, շարունակելու ենք հավատարիմ մնալ մեր կողմից որդեգրած քաղաքականությանն ու գործելաոճին, այն է՝ անշեղորեն կատարել ստանձնած պարտավորությունները,  պաշտպանել մեր և մեր հաճախորդների իրավունքներն ու շահերը ՀՀ օրենսդրությամբ մեզ ընձեռված բոլոր, այդ թվում՝ նաև դատական գործընթացների միջոցով՝ հույս հայտնելով, որ Նոր Հայաստանում իրականացվող դատաիրավական բարեփոխումները ի վերջո տալու են իրենց արդյունքները, իսկ կոռուպցիոն տարրերը վաղ, թե ուշ վերանալու են բոլոր ոլորտներից»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։

• 23-09-2019 19:31:32   | Armenia  |  Press release
On 20.09.2019, the Yerevan Court of General Jurisdiction announced the court verdict concerning the case of “ARZNI” LLC and Bankruptcy Manager of the same LLC vs. Anelik Bank, for confiscation of the amount equivalent to USD 22 million.  The court decided to satisfy the claim and charge from the Bank the amount mentioned in the application.
In this regard, IDBank (formerly “Anelik Bank”) issued a statement: “We acknowledge that we do not accept the verdict and do insist that the Bank has not violated any prior agreement during the Arzni Mineral Water factory alienation deal. Therefore, we consider the decision of the Court to charge the mentioned amount is totally groundless and biased, and, in fact, performed in favor of a person who has been known in Armenia for many years for his tricky work style with various banks in Armenia.
Only Anelik Bank and its shareholders have lost tens million dollars because of this “businessman”.
Unfortunately it must be mentioned, that the adopted absurd verdict challenges the common sense and the entire banking system. The "justification" of the arguments accepted by the Court as the basis for the verdict and neglecting of the arguments presented by us raise our doubts about the objectivity and impartiality of the Court, so we assume that in some cases the judicial system could not fully overcome the "corrupt practices". The verdict casts a shadow on the Armenian Government's efforts to create a more favorable investment environment, when investors are invited to come to Armenia to continue their business in their home country, while the Court makes a completely awkward judgement to charge an astronomical penalty from the Bank with 100 % foreign capital. The creation of such precedents will inevitably lead to distrust of the foreign investors towards the investment environment of the Republic of Armenia.
We will undoubtedly appeal this absurd verdict to higher instances, and we assure our clients that the Bank is determined to protect its own and its clients' interests, and the Court decision as previously will not have any adverse consequences for our clients, as IDBank is one of the most stable banks in the Armenian banking system.
We also assure you that, regardless of the court proceedings imposed on us, we will strictly follow our policy and practices, that is: to fulfill our obligations and to promote the rights and interests of our clients through all means, provided  to us by the RA legislation, including the lawsuits. We also hope that the judicial reforms in New Armenia will ultimately yield results, and that corruption elements will sooner or later be eliminated from all spheres," - is written in the statement.