Լոնդոնում նշվել է Լոնդոնի Թեքեյան Խնամակալ Մարմնի /The Tekeyan Trust London/ 40-ամյա հոբելյանը
Լոնդոնի Թեքեյան խնամակալ մարմնի (ԼԹԽՄ) առաքելությունը հայապահպանությունն ու Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդումն ու զարգացումն է: Այն սատարում է նաեւ Սփյուռքում ազգային ինքնության՝ մշակույթի, կրոնի եւ լեզվի պահպանման գործընթացին: Բազմաբնույթ մշակութային ձեռնարկների միջոցով հայ երիտասարդներին մոտեցնում է ազգային կարեւորագույն արժեքներին՝ պատմությանը, գրականությանը, երաժշտությանը, արվեստին: ԼԹԽՄ հիմնադրվել է 1979 թվականին Լոնդոնի Թեքեյան մշակութային միության /ԼԹՄՄ/ պատվավոր նախագահ Կարո Գրիգորյանի, վարչության անդամներ Վարդան Ուզունյանի, Կարո Արեւյանի, Թագվոր Պարզանքյանի եւ Դավիթ Մսրլյանի կողմից: Լոնդոնի Թեքեյան խնամակալ մարմնի հովանու ներքո են գործում Լոնդոնի ԹՄՄ, Լոնդոնի «Կոմիտաս» կամերային երգչախումբը եւ Երեւանի «Թեքեյան Կենտրոն» հիմնադրամը: ԼԹԽՄ տարեկան դրամահավաքներ է կազմակերպում՝ օժանդակելու իր շահառուների ծրագրերին: Անցյալում ԼԹԽՄ ընդգրկել է նաեւ Հայ երաժշտության ինստիտուտը, «Արաքս» ժողովրդական պարային համույթը, «Էրեբունի» երկշաբաթաթերթը, որը լույս է տեսել Լոնդոնում 15 տարուց ավելի:
Լոնդոնի Քոփթորն Թարա հյուրանոցում կայացավ մեծաշուք հանդիսություն՝ նվիրված սփյուռքի ամենանշանակալի մշակութային, ազգային-հասարակական կառույցներից մեկի` Լոնդոնի Թեքեյան Խնամակալ Մարմնի /The Tekeyan Trust London/ հիմնադրման 40-ամյակին: Միջոցառմանը ներկա էին Մեծ Բրիտանիայի եւ Իռլանդիայի հայոց թեմի հայրապետական պատվիրակ եւ առաջնորդ Տ. Հովակիմ եպիսկոպոս Մանուկյանը, Միացյալ Թագավորությունում Հայաստանի դեսպանության պաշտոնյաներ, հոգաբարձուներ, բարերարներ, հայ համայնքի բազմաթիվ պատվավոր ներկայացուցիչներ:
Ձեռնարկը մեկնարկեց Հայաստանի ազգային օրհներգով, ինչից հետո ԼԹԽՄ հիմնադիր անդամ եւ պատվավոր քարտուղար Վարդան Ուզունյանը ներկայացրեց կառույցի պատմությունն ու ազգային գաղափարախոսությունը, կարեւորելով նրա գոյությունը Անգլիայի հայ համայնքում եւ նրա բազմամյա գործունեությունը ի նպաստ հայ ինքնության, լեզվի, եկեղեցու եւ մշակույթի: Անդրադառնալով ԼԹԽՄ հաջողություններին, Վ.Ուզունյանը հատկանշեց շաբաթաթերթը, պարային համույթը, երգչախումբը, հիմնադրամը, որոնք հիմնադրվել են ԼԹԽՄ կողմից եւ շարունակում են գործել նրա հովանու ներքո: Խոսելով ապագա անելիքների ու ծրագրերի մասին, Վ.Ուզունյանը մասնավորապես խիստ մտահոգություն հայտնեց սփյուռքի հայ կրթօջախների պահպանման եւ նաեւ երիտասարդ սերնդի հայեցի դաստիարակության վերաբերյալ: Վ.Ուզունյանն իր խոսքն ամփոփեց շնորհավորանքի եւ երախտիքի խոսքով բոլոր բարերարներին, համակիրներին եւ գործընկերներին Հայաստանից եւ Սփյուռից, որոնք տարիներ շարունակ վստահում են եւ կանգնած են ԼԹԽՄ կողքին:
Լոնդոնի ԹՄՄ անունից հանդես եկավ նախագահ Կարեն Արեւյանը. շնորհավորական ուղերձում նա անդրադարձավ ԹՄՄ եւ ԼԹԽՄ միջեւ համագործակցությանը, հատկանշեց Թեքեյան կառույցների դերը հայ համայնքի կյանքում, նաեւ կոչ արեց երիտասարդ նվիրյալներին ընդգրկվել կառույցի գործունեության մեջ: Նա երախտիքի խոսք ասաց նաեւ բոլոր աջակիցներին, ինչպես նաեւ երեկոյի մշակութային գործիչներին եւ ԼԹԽՄ նմանատիպ ձեռնարկ կազմակերպելու համար:
Ձեռնարկի պաշտոնական մասն ավարտվեց Տ. Հովակիմ եպիսկոպոսի շնորհավորական խոսքով եւ օրհնությամբ: Հոգեւորականը նաեւ բարձր գնահատանքի արժանացրեց Լոնդոնի Թեքեյան կառույցների ազգանվեր գործունեությունը եւ մաղթեց նորանոր հաջոցություններ ու ձեռքբերումներ հայապահպանության դժվարին գործում:
Տոնական հանդիսությունը շարունակվեց մշակութային ծրագրով՝ հայկական երաժշտությամբ, երգով ու պարով: Տպավորիչ ելույթներով հանդես եկան մեցո սոպրանո Անայիս Հեղոյանը, սոպրանո Թերեզա Գեւորգյանը, Գրիգոր Նաջարյանը, «Վոկալ Թրիո»՝ Զվարթ Կարեյանը, Ցուզել Մանուչարովան, Ֆեյրուզ Թորոսյանը, ջութակահար Անժելա Նաջարյանը, դաշնակահար Հաո Զի Յոհը, ինչպես նաեւ Լոնդոնի Թեքեյան խնամակալ մարմնի «Կոմիտաս» կամերային երգչախումբը՝ խմբավար Գրիգոր Նաջարյանի գլխավորությամբ: Երեկոյի ընթացքում հնչեցին հայ կոմպոզիտորների՝ Կոմիտասի, Է.Աբրահամյան, Գ.Չերչյան, Ռ.Պետրոսյան, Հ.Հայկազուն եւ այլոց գործերից: Համերգային մասը եզրափակվեց Լոնդոնի «Ախթամար» պարային համույթի գեղեցիկ ելույթներով /գեղարվեստական ղեկավար՝ Արսեն Զաքարյան/:

• 24-10-2019 12:29:29   |   |  Social
The Tekeyan Trust London (TTL) is committed to preserving the Armenian national identity in the Diaspora. It contributes to the advancement of the Armenian literature, history, music and art, and through various cultural programmes it keeps the Armenian youth close to the national heritage, i.e. native language, religion and culture. The Tekeyan Trust London (TTL) was founded in 1979 by Garo Krikorian, Honorary Life President of the Tekeyan Cultural Association (TCA) London branch, and the TCA Committee members Vartan Ouzounian, Garo Arevian, Takvor Bardzankian and Tavit Messerlian. Today, the TTL is the backbone of the London TCA, London Komitas Chamber Choir and the Tekeyan Centre Fund (TCF) Armenia which are actively engaged in various projects under the auspices of the TTL. In order to support its subsidiary and beneficiary organisations the Tekeyan Trust annually initiates fundraising campaigns. In the past, the TTL included the Institute of Armenian Music, “Arax” Folk Dance group, the biweekly paper “Erebouni” which functioned in London for over 15 years.
On October 13, the Tekeyan Trust London (TTL) solemnly celebrated its 40th anniversary at the Copthorne Tara Hotel in London. The function was held in the presence of the Right Reverend Bishop Hovakim Manukyan, officials from the Armenian Embassy in the UK, trustees, benefactors as well as extensive number of honourary representatives of the Armenian community.
The event began with the national anthem of the Republic of Armenia. Then, Founding member and Honourary Secretary of the London Tekeyan Trust, Chairman of the London Komitas Chamber Choir and Chairman of the Yerevan Tekeyan Centre Fund Mr Vartan Ouzounian made a congratulatory speech which also conveyed the main objectives of TTL, its importance in the community life and its main mission of preserving the national identity, religion, the Armenian language and culture through various projects and community life activities. V. Ouzounian also recalled vividly just a few major cultural events (concerts, exhibitions, literary events, etc) organised by the TTL and stated its achievements amongst which was the establishment of a weekly, a dance group, a choir, the fund which sponsors schools in Armenia, etc. V. Ouzounian finalized his speech with deepest gratitude to all benefactors and supporters who greatly contributed to the establishment and further development of the TTL.
Dr Garen Arevian, Chairman of the TCA London, in his welcoming address briefed the collaboration between the TCA and the TTL. He stated the role of the Tekeyan organizations which are among the oldest cultural organizations established within the Armenian community of the UK and invited potentially dedicated and hard-working individuals to join them in serving the community. He also thanked all the sponsors for their support, the performers of the evening for their hard work, and the Tekeyan Trust for having organised the event.
The official part of the event was concluded with the blessing by the Right Reverend Bishop Hovakim Manukyan who extended his deepest congratulations to the TTL and highly praised its activities that serve to the benefits of the Armenian nation through cultural, educational activities. Thanks to the TTL projects the younger generation is educated with strong patriotism, and Armenian national cultural and spiritual heritage is preserved and promoted. The Primate wished the TTL much success and prosperity in the future.
The celebration continued with a cultural programme featuring Armenian music, songs and dances. The audience greatly appreciated the works by Armenian composers Komitas, E.Abrahamyan, G. Cherchian, R. Petrosyan, H. Haygazoun, etc. perfectly performed by soprano Tereza Gevorgyan, mezzo-soprano Anais Heghoyan, Grigor Najaryan, “Vocal Trio” - Zvart Kareyan, Tscouzelle Manoutcharova, Feirooz Torossian, as well as the violinist Angela Najaryan, pianist Hao Zi Yoh. They also enjoyed the performances of the TTL’s Komitas Chamber Choir under the baton of conductor Grigor Najaryan. The musical part of the evening concluded with the beautiful performances of Akhtamar Armenian Performance Group (Artistic Director – Arsen Zakaryan).