«Ավրորա» ֆորումը մեծ հաջողություն է ունեցել Հայաստանում
Միջազգային նոր հարթակին աշխարհի տարբեր կողմերից մասնակցելու եկան մտավորական առաջնորդներ, պետական գործիչներ եւ ձեռներեցներ՝ քննարկելու մոլորակի առջեւ ծառացած ամենահրատապ հիմնախնդիրները
25 հոկտեմբերի, 2019 թ., Երեւան, Հայաստան – Հոկտեմբերի 21-ին Հայաստանում ավարտվեց առաջին «Ավրորա» ֆորումը, որը մեծ հաջողությամբ մեկ հարկի տակ հավաքեց հազարավոր մասնակիցների, որոնք ժամանել էին Հայաստան՝ մասնակցելու աշխարհի ամենահրատապ մարտահրավերների շուրջ կազմակերպված քննարկումներին եւ տարբեր այլ միջոցառումների։ Մասնակիցները բարձր կարծիք հայտնեցին միջոցառումների վերաբերյալ՝ Ֆորումն անվանելով հարթակ, որը հաստատում է Հայաստանի առանձնակի դերը՝ որպես տարածաշրջանային մարդասիրական, կրթական, տեխնոլոգիական, սոցիալական եւ մշակութային կենտրոն։
«Ավրորա» ֆորումի ծրագիրը ներառում էր ավելի քան հիսուն միջոցառում՝ փառատոններից ու ցուցահանդեսներից մինչեւ գիտաժողովներ եւ համաժողովներ, որոնց մասնակցելու էին եկել ավելի քան 500 առաջնորդներ եւ փորձագետներ, ինչպես նաեւ 150 բանախոսներ աշխարհի տարբեր երկրներից՝ ելույթ ունենալով եւ խորացված քննարկումներ վարելով նորարարության, բնապահպանության, արվեստի, կրթության, մարդասիրական օգնության եւ զբոսաշրջության հարցերի շուրջ։ Երեւանի Ազատության հրապարակում «Ավրորա» մրցանակի շնորհման հանդիսավոր արարողության ժամանակ հազարավոր տեղացիներ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության հետ մեծարանքի արժանացրին մրցանակի չորրորդ դափնեկրին՝ եզդի ակտիվիստ եւ «Լյուֆթբրյուքե Իրաք» («Օդային կամուրջ Իրաք») կազմակերպության համահիմնադիր Միրզա Դինայիին։ Հոկտեմբերի 20-ին տեղի ունեցավ բարեգործական համերգ-նվիրում, որին հատուկ համերգային ծրագրով մասնակցեց Մարիինյան թատրոնի սիմֆոնիկ նվագախումբը՝ Վալերի Գերգեւի ղեկավարությամբ։ «Ավրորա» ֆորումի գլխավոր միջոցառումներին ներկա էին Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը տիկնոջ՝ Աննա Հակոբյանի հետ, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը, Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը, Ազգային Ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը, «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի անդամներ եւ մրցանակի բոլոր տարիների դափնեկիրները։
«Որպես Հայոց ցեղասպանությունը վերապրողների ժառանգներ՝ մենք վառ ենք պահում մեր նախնիներին  փրկողների հիշատակը, որոնք մեծ ջանքեր գործադրեցին ծանրագույն մարտահրավերները հաղթահարելու եւ ապագայում այդօրինակ ոճրի կրկնությունը կանխելու համար։ Սակայն հիշողությունը ամենից արդյունավետ է այն ժամանակ, երբ ուղեկցվում է գործով եւ շարունակում երախտագիտության շղթան՝ բերելով դրական փոփոխություններ»,– նշեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը։ «Մեր տեսլականն այն էր, որ «Ավրորա» ֆորումի շնորհիվ մարդիկ ողջ աշխարհից գան Հայաստան՝ միմյանց հետ հաղորդակցվելու եւ մտքերով փոխանակվելու համար, որպեսզի միասին կարողանան կատարել նոր տարածքներ նվաճելու համար անհրաժեշտ թռիչքը։ Եւ պիտի ասեմ, որ ես ավելի քան հպարտ եմ նրանով, ինչ հաջողեցինք իրականացնել»։
«Ավրորա» ֆորումի ընթացքում տեղի ունեցան Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի ոգեկոչման մի շարք խորհրդանշական միջոցառումներ, որոնցից էր, օրինակ, Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրի տարածքում իրականացված ծառատունկը՝ Armenia Tree Project կազմակերպության հետ  համագործակցությամբ։ Ծառերի նոր պուրակն այսուհետեւ կրելու է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած եւ «Ավրորա» մրցանակի ներշնչանքի աղբյուր Ավրորա Մարդիգանյանի անունը։
«Սրանք ֆանտաստիկ օրեր էին, որոնք կոչված էին պատվելու ուրիշների առջեւ իրենց սիրտը բացած մարդկանց։ «Ավրորա» ֆորումը, #AraratChallenge փառատոնը եւ հատկապես 2019 թ. «Ավրորա» մրցանակի շնորհման արարողությունը ներկայացրին մարդկանց, որոնք ձգտում են դրական փոփոխություն բերել աշխարհում՝ բոլորիս ընդհանուր տանը։ Եւ քանի որ գթասրտությունը չունի վերջնաժամկետ, «Ավրորայի» սկզբնավորած երախտագիտության շղթան շարունակվելու է հազարավոր մարդկանց աջակցությամբ»,– ասաց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը։
Ֆորումի կիզակետերից էր առաջին #AraratChallenge փառատոնը, որի ընթացքում հազարավոր տեղացիներ եւ հյուրեր հավաքվեցին Երեւանի Ազատության հրապարակում՝ մասնակցելու արդիական քննարկումների եւ վարպետության դասերի, որոնք միտված էին ներկայացնելու Հայաստանի առաջընթացը կրթության, մարդասիրության, տեխնոլոգիայի, մշակութային եւ սոցիալական առաջընթացի ոլորտներում։ Մյուս միջոցառումներից էր «Բարեփոխելով աշխարհը» հեռուստատեսային եւ կինոփառատոնը, որին ներկայացված էին հեռուստանախագծեր եւ ֆիլմեր, որոնք կրթելու եւ իրազեկելու միջոցով օգնում են կանխել մարդկության դեմ հանցագործություններն ամբողջ աշխարհում։ Հայաստանում ՏՏ եւ տեխնոլոգիական ոլորտների վերջին տարիների աննախադեպ աճին զուգընթաց՝ Գլոբալ ինովացիոն ֆորումը եւ Արհեստական բանականության եւ անօդաչու թռչող սարքերի ինտեգրման հարցերին նվիրված համաժողովը խորազնին քննարկումներ վարեցին գիտատեխնիկական առաջընթացի եւ փոխակերպումների ապագայի վերաբերյալ։
««Ավրորա» ֆորումի շնորհիվ մենք հնարավորություն ստացանք աշխարհի չորս կողմերից մեզ հյուր եկած մարդկանց համար բացահայտելու Հայաստանի եւ հայ ժողովրդի բացառիկությունը։ Մեր նպատակն էր, որ մարդիկ ներգրավվեն եւ գիտակցեն, թե գթասրտության պարզագույն քայլերը որքան ազդեցիկ եւ իմաստալից կարող են լինել աշխարհի առավել հրատապ հիմնախնդիրների հանգուցալուծման գործում։ Հավատացած ենք, որ մարդկությունը համագործակցելու կարիք ունի, եւ այս Ֆորումն ինքնին հրաշալի օրինակ է, թե անհատներն ինչպես կարող են միավորել իրենց ուժերը՝ հանուն ավելի մեծ բարիքի։ Մեզ համար սա է հաջողության լավագույն սահմանումը»,– նշեց «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանը։
Ամենամյա Aurora Dialogues քննարկումների համատեքստում Դիլիջանում կազմակերպվեց «Մարդասիրությունը կրթության մեջ» համաժողովը, որը ներկայացրեց սոցիալապես պատասխանատու անհատների ամենաերիտասարդ սերնդին՝ «Երիտասարդական Ավրորա» մրցանակի հավակնորդներին՝ իրենց նախագծերով։ Այդ նույն ընթացքում Եվրոպական մշակութային խորհրդարանի համաժողովը քննարկումների հարթակ տրամադրեց եվրոպական համագործակցության եւ մշակույթի հրատապ հիմնախնդիրների շուրջ քննարկումների եւ բանավեճերի համար։
Ի վերջո, այս տարին նշանավորվում է նաեւ UWC Դիլիջան դպրոցի հնգամյակի միջոցառումներով: Կրթահամալիրի տարածքում կազմակերպված տոնակատարության ընթացքում իրար հանդիպեցին տեղական համայնքի ներկայացուցիչներն ու Ֆորումի հյուրերը։ UWC ցանցի կրթական մոտեցումը հիմնված է համատեղ ուսումնառության, համագործակցության եւ փոխըմբռնման վրա՝ զորացնելով աշակերտներին՝ գործելու որպես խաղաղության առաջամարտիկներ։
«Ավրորա» ֆորումը հիմնական գործընկերների միասնական նախաձեռնությունն էր` Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամ (FAST), «Scholae Mundi» համաշխարհային կրթական հարթակ, UWC Դիլիջան միջազգային քոլեջ, Հայաստանի զարգացման նախաձեռնություններ» հիմնադրամ (IDeA), «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնություն եւ Ամերիաբանկ:

• 25-10-2019 18:17:57   | Armenia  |  Press release
New international platform convened thought leaders, change-makers and entrepreneurs from around the globe to discuss key issues facing the world today
October 25, 2019 – Yerevan, Armenia – The first-ever Aurora Forum, which concluded in Armenia on October 21st, successfully brought together thousands to participate in events and discussions on some of the toughest challenges facing the world today. The series of events was praised by different audiences as a platform to establish Armenia’s prominent role as a regional humanitarian, educational, technological, social and cultural hub.
The Aurora Forum’s agenda featured more than fifty events, ranging from festivals and exhibitions to conferences and symposiums. More than 500 leaders and experts, along with more than 150 speakers from across the globe participated in insightful discussions and presentations on innovation, ecology, arts, education, humanitarian aid and tourism. Thousands of locals also joined the Aurora Humanitarian Initiative at Freedom Square to celebrate the fourth Laureate of the Aurora Prize for Awakening Humanity, Yazidi activist and Co-Founder of Luftbrücke Irak, Mirza Dinnayi. The Aurora Tribute and Fundraising Concert, held on October 20, featured a special program by the Mariinsky Theatre Symphonic Orchestra conducted by Valery Gergiev. The main events of the Aurora Forum were attended by the Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, his wife Anna Hakobyan, Catholicos of All Armenians Karekin II, President of Armenia Armen Sarkissian, President of the Speakers’ House Ararat Mirzoyan, members of the Selection Committee and all Aurora Prize Laureates.
“As descendants of the survivors of the Armenian Genocide, we honor the memory of their saviors who risk their lives to give a second chance to those fleeing atrocities. But memory is most effective when it brings action, continuing a virtuous cycle that begets positive change, what we call gratitude-in-action,” said Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative Noubar Afeyan. “Our goal with the Aurora Forum was to bring people from all over the world to Armenia to share experiences and envision better versions of the world together. I couldn’t be prouder of what we have achieved.”
Several key events honoring saviors and survivors of the Armenian Genocide took place during the Aurora Forum, including a tree planting ceremony in Tsitsernakaberd organized in partnership with the Armenia Tree Project. The new grove of trees was named after Aurora Mardiganian, an Armenian Genocide survivor and the inspiration behind the Aurora Prize.
“These have been a fantastic few days honoring those who have opened their hearts to others. The Aurora Forum, the #AraratChallenge Fest and especially the 2019 Aurora Prize Ceremony have engaged people who strive to bring positive change to the world we all share. And since generosity has no expiration date, this cycle of giving, which Aurora began, will continue – supported by thousands more across the globe,” said Vartan Gregorian, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative.
One of the greatest highlights of the Forum was the inaugural #AraratChallenge Fest, which gathered thousands of locals and visitors at Freedom Square to participate in timely discussions and workshops, designed to showcase Armenia’s progress in education, humanitarianism, technology, cultural and social development. Another event, The Impact Humanity Television and Film Festival, featured TV projects and films that educate and inform, helping prevent crimes against humanity around the world.
In line with the unprecedented growth experienced by the IT and technology industries in Armenia the Global Innovation Forum and the Conference on Issues of Integration of Artificial Intelligence and Unmanned Aerial Vehicles offered insightful debates on the future of scientific and technological transformation.
“Thanks to Aurora Forum, we were able to show the uniqueness of Armenia to people from all over the world. Our goal was for people to engage and learn how the simplest acts of kindness are impactful and meaningful in resolving some of the world’s most pressing issues. We believe humanity needs cooperation, and the Forum is a great example of how, together, individuals can join forces for the greater good. For us, this is the very definition of success,” noted Ruben Vardanyan, Co-Founder of the Aurora Humanitarian Initiative.
In Dilijan, the annual Aurora Dialogues presented the Humanitarianism in Education Conference, showcasing the youngest generation of socially responsible individuals and presenting the Young Aurora finalists’ projects. Meanwhile, the European Cultural Parliament Symposium provided a platform for discussions and debate on crucial issues of European cooperation and culture.
Finally, as this year marks the fifth anniversary of UWC Dilijan College, the campus celebration brought together the local community and guests alike. The UWC educational experience is based on shared learning, collaboration and understanding, and empowers its students to act as champions of peace.
The Aurora Forum was powered by partner institutions with a shared vision: FAST, Scholae Mundi Global Educational Platform, United World College Dilijan, IDeA Foundation, Aurora Humanitarian Initiative and Ameriabank.