Կոլեկտիվ պայմանագիրը պահպանեց ԱՐՄԵՆԱԼ-ի սոցիալական երաշխիքները
ԱՐՄԵՆԱԼ-ի ընդհանուր գործարանային համաժողովը վավերացրեց 2020-2022 թթ. կոլեկտիվ պայմանագիրը: Փաստաթուղթը ստորագրեցին գործարանի գլխավոր տնօրեն Արթուր Զաքարյանը և արհմիութենական կազմակերպության նախագահ Գայանե Բրուտյանը:
Նախորդ կոլեկտիվ պայամանագրի կատարման հաշվետվության մեջ նշված է, որ 2017-2019 թթ. անցած եռամյակում բարձրացել է արտադրական ստորաբաժանումների աշխատողների վարձատրությունը, հանրապետության հանգստի առողջարանային հաստատությունների արտոնյալ ուղեգրեր են հատկացվել: Գործատուի հաշվին գործարանի ողջ անձնակազմի համար հատուցվել է շուրջօրյա տաք սնունդը, ամեն կես տարին մեկ ինդեքսավորվել է աշխատավարձը, կանոնավոր իրականացվել են բուժզննումներ: Նոր պայմանագիրը երաշխավորում է բոլոր սոցիալական վճարումների և արտոնությունների պահպանումը հիմնական արտադրական ցուցանիշերի կատարման դեպքում:
Համաժողովին ներկա լեռնաագործների և մետաղագործների հանրապետական արհմիության նախագահ Էդուարդ Փահլևանյանը տեղեկացրեց, որ Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության վերջերս կայացած տարածքային խորհրդաժողովում ԱՐՄԵՆԱԼ-ն առաջատար է ճանաչվել լեռնամետաղագործության բնագավառում սոցիալական ուղղվածության ցուցանիշով:

Коллективный договор сохранил социальные гарантии АРМЕНАЛа
Общезаводская конференция АРМЕНАЛа приняла коллективный договор на 2020-2022 годы. Документ подписали генеральный директор завода Артур Закарян и председатель профсоюзной организации Гаяне Брутян.
В отчете о выполнении предыдущего коллективного договора отмечено, что за завершившуюся трехлетку с 2017 по 2019 гг. повышалась зарплата работникам производственных подразделений, выделялись льготные путевки в санаторно-курортные учреждения республики. За счет работодателя для всего персонала завода дотировалось круглосуточное горячее питание, каждые полгода индексировалась заработная плата, регулярно проводились медицинские осмотры. Новый договор гарантирует сохранение всех социальных выплат и льгот при условии выполнения основных производственных показателей.
Присутствовавший на конференции председатель Республиканского профсоюза горняков и металлургов Эдуард Пахлеванян сообщил, что на недавней региональной конференции Международной организации труда АРМЕНАЛ был признан лидером по показателю социальной направленности в горно-металлургической отрасли.