12-02-2020 10:32:11 | Հայաստան | Կազմակերպություններ
Աշխարհում 2019-ին macOS-ի համար ամենատարածված սպառնալիք դարձավ Shlayer տրոյական ծրագիրը, որը մասնագիտացված է գովազդային ծրագրային ապահովման (ԾԱ) տեղադրման մեջ։
«Կասպերսկի» ընկերության հետազոտության համաձայն՝ ընկերության macOS-ի համար նախատեսված լուծումներն արգելափակել են այդ վնասաբեր ծրագիրն աշխարհի օգտատերերի 10%-ի, իսկ Ռուսաստանում՝ 12%-ի մոտ։ 2019-ի հունվարից նոյեմբեր ընկած ժամանակահատվածում macOS-ի օգտատերերի վրա գրոհների գրեթե մեկ երրորդը (29%) տեղի է ունեցել հենց այդ վնասաբեր ծրագրի օգտագործման միջոցով։
Հայտնի է, որ Shlayer-ը տարածվում է Adobe Flash Player-ի թարմացումների հետ։ Ամենից հաճախ այն փորձել է սարքեր ներթափանցել այն կայքերից, որոնք կիրառում են, այսպես կոչված, գովազդային գործընկերային ծրագրի սխեմա։ Նման ծրագրի շրջանակում անհրաժեշտ ֆայլի (նիշք) ներբեռնման ժամանակ առանց նրա իմացության սարքում կարող է տեղադրվել ինչ պատահի, ներառյալ՝ ներառյալ՝ բազմապիսի անցանկալի ԾԱ։ Shlayer-ը նաև հանդիպում է զվարճանքի բովանդակության դիտման և ներբեռնման համար նախատեսված պորտալներում։ Այն պարունակող կայքէջերում օգտատերերը կարող են հայտնվել նաև խոշոր սերվիսներից։ Այսպես, YouTube-ում վնասաբեր ծրագրի հղումները թաքնվում են տեսահոլովակների նկարագրություններում, իսկ «Վիքիպեդիա»-ում՝ գոդվածների տեքստում։
Shlayer ընտանիքի տրոյացիներն ամենից հաճախ օգտատիրոջ սարք են ներբեռնում և տեղադրում տարբեր գովազդային հավելվածներ։ Բացի այդ, դրանց ֆունկցիոնալ հնարավորությունները թույլ են տալիս ներբեռնել այնպիսի ծրագրեր, որոնք ոչ թե պարզապես լցնում են օգտատերերի սարքերը գովազդային բլոկներով, այլև ինքնաբերաբար բացում են գովազդային էջեր բրաուզերներում (դիտարկիչ) և փոխում որոնման արդյունքները, որպեսզի ավելի շատ գովազդ ներբեռնվի։
«Հակառակ macOS հարթակի բացարձակ պաշտպանվածության մասին տարածված թյուր կարծիքի, չարագործներն ակտիվորեն գրոհում են դրա օգտատերերին՝ վնասաբեր ԾԱ-ի տարածման համար օգտագործելով սոցիալական ինժեներիայի տեխնիկաները։ Սպառնալիքները թաքնվում են նաև վստահություն ներշնչող խոշոր կայքերում։ Ներկայումս Mac-երի տերերի վրա Shlayer տրոյացու գրոհների վերջնական նպատակը հիմնականում գովազդի ագրեսիվ ցուցադրումն է, սակայն դա չի նշանակում, որ չարագործները կանգ կառնեն այդտեղ։ Այդ պատճառով մենք օգտատերերին խորհուրդ ենք տալիս իրենց սարքերը պաշտպանել հուսալի հակավիրուսային լուծման օգնությամբ»,- նշում է «Կասպերսկի» ընկերության հակավիրուսային փորձագետ Անտոն Իվանովը։
«Կասպերսկի» ընկերության լուծումները հայտնաբերում և արգելափակում են այդ սպառնալիքը։ Դրանք գրանցում են տրոյացիների տվյալ ընտանիքը և դրա մնացորդները հետևյալ նշանակումներով.
HEUR:Trojan-Downloader.OSX.Shlayer.;
not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Cimpli.;
not-a-virus:AdWare.Script.SearchExt.;
not-a-virus:AdWare.Python.CimpliAds.;
not-a-virus:HEUR:AdWare.Script.MacGenerator.gen.
Shlayer տիպի տրոյացիներով վարակման ռիսկը նվազեցնելու համար «Կասպերսկի» ընկերությունն օգտատերերին խորհուրդ է տալիս՝

Shlayer пытается завалить рекламой компьютеры macOS
В 2019 году самой распространённой угрозой для пользователей macOS в мире стал троянец Shlayer, специализирующийся на установке рекламного программного обеспечения.
Согласно исследованию «Лаборатории Касперского», решения компании для macOS заблокировали этот зловред у 12% пользователей в России и у 10% — в мире. Почти треть (29%) всех атак на владельцев macOS с января по ноябрь 2019 года происходили с использованием именно этого зловреда.
Известно, что Shlayer распространяется под видом обновлений для Adobe Flash Player. Чаще всего он пытался проникнуть на устройства с сайтов, которые реализуют схему с так называемой рекламной партнёрской программой. В рамках такой программы при скачивании нужного файла пользователю на устройство без его ведома может быть установлено всё что угодно, включая различное нежелательное ПО. Также Shlayer встречается на порталах для просмотра и скачивания развлекательного контента. На страницы, где он содержится, пользователи могут попасть в том числе и из крупных сервисов. Так, в YouTube ссылки на зловред прячутся в описаниях к видеороликам, а в Википедии – в тексте статей.
Чаще всего троянцы семейства Shlayer загружают и устанавливают на устройство пользователя различные рекламные приложения. Кроме того, их функционал теоретически позволяет скачивать программы, которые не просто заваливают пользователей рекламными блоками, но и самопроизвольно открывают рекламные страницы в браузерах и подменяют результаты поиска, чтобы загружать ещё больше рекламных сообщений.
«Вопреки распространённому заблуждению об абсолютной защищённости платформы macOS, злоумышленники активно атакуют её пользователей, используя для распространения вредоносного ПО техники социальной инженерии. Угрозы таятся в том числе на крупных сайтах, внушающих доверие. На данный момент конечной целью атак троянца Shlayer на владельцев Mac в основном является агрессивный показ рекламы, но это не значит, что злоумышленники на этом и остановятся. Поэтому мы рекомендуем пользователям защитить свои устройства с помощью надёжного антивирусного решения», — напоминает Антон Иванов, антивирусный эксперт «Лаборатории Касперского».
Решения «Лаборатории Касперского» распознают и блокируют эту угрозу. Они детектируют данное семейство троянцев и его артефакты со следующими вердиктами:
HEUR:Trojan-Downloader.OSX.Shlayer.;
not-a-virus:HEUR:AdWare.OSX.Cimpli.;
not-a-virus:AdWare.Script.SearchExt.;
not-a-virus:AdWare.Python.CimpliAds.;
not-a-virus:HEUR:AdWare.Script.MacGenerator.gen.
Чтобы уменьшить риск заражения троянцами типа Shlayer, «Лаборатория Касперского» рекомендует пользователям: