Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակ՝ երիտասարդ գիտաշխատողներին
Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակն (գիտահետազոտական դրամաշնորհներ) այս տարի տրվում է Ասյա Դարբինյանին՝ «Համաշխարհային պատերազմի եւ Ցեղասպանության հետեւանքով փախստական դարձած հայերը եւ ռուս կայսերական մարդասիրությունը» գիտահետազոտական նախագծի եւ Քնար Խաչատրյանի ղեկավարած երիտասարդ գիտնականների թիմին՝ «Ուրբանացումը եւ սոցիալ-տնտեսական զարգացումը Հայաստանում՝ ետ գնալով ավելի քան մեկ դար» նախագծի համար:
«Սա կրթաթոշակային ծրագրի երկրորդ շրջափուլն է, եւ կցանկանայի նշել, որ գիտահետազոտական շատ հետաքրքիր նախագծեր են ներկայացվել։ Գիտական հետազոտություններում կարեւորը որակն է, ոչ թե քանակը. լավագույն երկու առաջարկներն ընտրելիս ահա այդ սկզբունքով ենք առաջնորդվել: Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակ ստացողների թվի տարեցտարի ավելացումն օգնելու է հայագիտությամբ զբաղվող գիտնականների նոր համայնքի ստեղծմանը, եւ դա լավ նորություն է բոլորիս համար», - ասաց Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակի Ընտրող խորհրդի անդամ Հայկ Դեմոյանը:
Կրթաթոշակի արժանացած Ասյա Դարբինյանն այժմ Ստոքթոնի համալսարանում հետդոկտորական հետազոտություն է իրականացնում Հոլոքոստի ու ցեղասպանագիտության թեմայով: Այս կրթաթոշակի օգնությամբ նա կավարտի Համաշխարհային պատերազմի եւ Հայոց ցեղասպանության հետեւանքով փախստական դարձած հայերի մասին ուսումնասիրությունը՝ բացահայտելով ռուս կայսերական մարդասիրական օգնության դերն այդ շրջանում:
«Այս կրթաթոշակն ինձ առանձնահատուկ հնարավորություն կընձեռի՝ բարեհաջող ավարտին հասցնելու հայոց պատմության և մարդասիրական օգնության պատմության մեծածավալ, սակայն դեռեւս լավ չուսումնասիրված աղբյուրների հետազոտությունն ու վերլուծությունը։ Հաշվի առնելով ֆինանսական այն բարդությունները, որոնց բախվում են գիտաշխատողները՝ այն մեծագույն աջակցություն կլինի ինչպես իմ ծրագրի, այնպես էլ հայագիտության եւ հայոց պատմության ոլորտի շարունակական ուսումնասիրության համար», - ասաց Ասյա Դարբինյանը:
Այս տարի Վարդան Գրեգորյանի անվան երկրորդ կրթաթոշակն ստացել է  Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի դոցենտ Քնար Խաչատրյանի ղեկավարությամբ գործող երիտասարդ գիտնականների խումբը, որի կազմում են Ալեքսանդր Գրիգորյանը, Աննա Օհանյանը, Արա Սանջյանը: Նրանց սոցիալ-տնտեսական մոտեցումը հնարավորություն կտա հանգելու Հայաստանի ուրբանացման եւ տնտեսական պատմության բացառիկ համակարգված ուսումնասիրության։
«Մենք ուսումնասիրելու ենք պատմական իրադարձությունների երկարաժամկետ ազդեցությունն ուրբանացման վրա եւ դրա ներգործությունը երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման ոլորտում: Մեր հետազոտությունը կենտրոնանալու է 1900-2015 թվականների ընթացքում Հայաստանի տնտեսության տարածքային անհամաչափ զարգացման փաստերի մատուցման վրա։ Այս դրամաշնորհը մեզ հնարավորություն կտա գիտական որակյալ հետազոտություն իրականացնելու Հայաստանի տնտեսական եւ սոցիալական զարգացման գերակա ուղղության վերաբերյալ», - նշեց Քնար Խաչատրյանը:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակի (գիտահետազոտական դրամաշնորհներ) մասին ազդարարեց 2018թ. աշնանը: Այն օժանդակում է երիտասարդ գիտնականներին եւ հետազոտողներին՝ ուսումնասիրելու Հայաստանի XX դարի պատմության չուսումնասիրված դրվագները։ Այս ծրագրով ամեն տարի տրամադրվում է երկու դրամաշնորհ մինչև 30.000 ԱՄՆ դոլարի չափով: Դրամաշնորհը նախատեսված է Հայաստանում եւ արտասահմանում գործող մինչեւ 40 տարեկան հայ գիտնականների համար: Այս տարի ներկայացվել է 29 հայտ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Ճապոնիայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, ԱՄՆ-ից եւ Կանադայից:
Բոլոր հայտերն ուսումնասիրում եւ վերջնական որոշում է կայացնում գիտնականներից կազմված միջազգային Ընտրող խորհուրդը, որի կազմում են Այոնա քոլեջի պատմագիտության ավագ պրոֆեսոր Ջորջ Բուռնությանը, պատմական գիտությունների դոկտոր Հայկ Դեմոյանը, Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի դասախոս Հասմիկ Խալափյանը, Միչիգանի համալսարանի պատմության վաստակավոր պրոֆեսոր եւ  Չիկագոյի համալսարանի քաղաքական գիտությունների եւ պատմության պատվավոր պրոֆեսոր Ռոնալդ Գ. Սունին, Օքսֆորդի համալսարանի արեւելագիտության ամբիոնի դասախոս եւ գիտաշխատող Հրաչ Չիլինգիրյանը։

• 03-03-2020 12:20:24   | Армения  |  Пресс-релизы
Ася Дарбинян с проектом исследования «Армянские беженцы времен войны и Геноцида и российская имперская филантропия» и команда ученых под руководством Кнар Хачатрян с проектом «Урбанизация и социоэкономическое развитие в Армении: история более чем столетнего вопроса» стали очередными участниками стипендиальной программы Вартана Грегоряна (для исследователей).
«Это второй этап стипендиальной программы, и я хотел бы отметить, что мы получили очень интересные заявки. В академической среде главное – это качество, а не количество. Именно этим принципом мы руководствовались при выборе двух лучших проектов. Год за годом новые обладатели стипендии Вартана Грегоряна будут способствовать созданию нового сообщества изучающих Армению исследователей, а это хорошо для всех нас», – заявил Айк Демоян, член отборочной комиссии стипендиальной программы Вартана Грегоряна.
Ася Дарбинян, одна из двух обладателей стипендии Вартана Грегоряна, занимается изучением Холокоста и геноцида в Стоктонском университете. Стипендия позволит ей завершить свое исследование армянских беженцев времен Первой мировой войны и Геноцида армян, посвященное роли российской имперской филантропии в событиях той эпохи.
«Эта стипендия даст мне возможность успешно завершить разбор и анализ многочисленных, но мало изученных источников, содержащих информацию об этой важнейшей вехе армянской истории и истории филантропии. Учитывая финансовые трудности, с которыми сталкиваются молодые ученые, полученный грант станет огромной поддержкой для моего проекта и для продолжения исследований в области арменистики», – отметила Ася Дарбинян.
Второй грант программы Вартана Грегоряна получила команда начинающих исследователей, в которую входят Александр Григорян, Анна Оханян и Ара Санжян. Руководитель группы – Кнар Хачатрян, доцент Американского университета Армении. Результатом их работы в области социоэкономики станет уникальное систематическое исследование урбанизации и экономической истории Армении.
«Мы разберем долгосрочные последствия исторических событий для урбанизации и ее влияние на экономическое и социальное развитие страны. Наше исследование будет посвящено, в первую очередь, сбору доказательств непропорционального регионального развития армянской экономики в период с 1900 по 2015 год. Стипендия поможет нам провести качественное исследование в приоритетной для экономического и социального развития Армении области», – сказала Кнар Хачатрян.
«Аврора» объявила о создании стипендии Вартана Грегоряна (для исследователей) осенью 2018 года. Программа призвана поддержать выдающихся молодых ученых и исследователей, которые занимаются неизученными вопросами истории Армении XX века. В рамках стипендиальной программы ученым и исследователям моложе 40 лет из Армении и других стран будет ежегодно вручаться два гранта на общую сумму до 30 000 долларов. В этом году на стипендию было подано 29 заявок из Армении, России, Грузии, Японии, Франции, Германии, США и Канады.
Все заявки рассматриваются и оцениваются отборочной комиссией, куда входят выдающиеся исследователи: Джордж Бурнутян, старший профессор истории в колледже Ионы, Айк Демоян, доктор исторических наук, Асмик Халапян, лектор Американского университета Армении, Рональд Г. Суни, профессор политической и социальной истории Мичиганского университета, заслуженный профессор политологии и истории Чикагского университета, Грач Чилингирян, член-корреспондент Института восточных исследований Оксфордского университета.