Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակ՝ երիտասարդ գիտաշխատողներին
Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակն (գիտահետազոտական դրամաշնորհներ) այս տարի տրվում է Ասյա Դարբինյանին՝ «Համաշխարհային պատերազմի եւ Ցեղասպանության հետեւանքով փախստական դարձած հայերը եւ ռուս կայսերական մարդասիրությունը» գիտահետազոտական նախագծի եւ Քնար Խաչատրյանի ղեկավարած երիտասարդ գիտնականների թիմին՝ «Ուրբանացումը եւ սոցիալ-տնտեսական զարգացումը Հայաստանում՝ ետ գնալով ավելի քան մեկ դար» նախագծի համար:
«Սա կրթաթոշակային ծրագրի երկրորդ շրջափուլն է, եւ կցանկանայի նշել, որ գիտահետազոտական շատ հետաքրքիր նախագծեր են ներկայացվել։ Գիտական հետազոտություններում կարեւորը որակն է, ոչ թե քանակը. լավագույն երկու առաջարկներն ընտրելիս ահա այդ սկզբունքով ենք առաջնորդվել: Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակ ստացողների թվի տարեցտարի ավելացումն օգնելու է հայագիտությամբ զբաղվող գիտնականների նոր համայնքի ստեղծմանը, եւ դա լավ նորություն է բոլորիս համար», - ասաց Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակի Ընտրող խորհրդի անդամ Հայկ Դեմոյանը:
Կրթաթոշակի արժանացած Ասյա Դարբինյանն այժմ Ստոքթոնի համալսարանում հետդոկտորական հետազոտություն է իրականացնում Հոլոքոստի ու ցեղասպանագիտության թեմայով: Այս կրթաթոշակի օգնությամբ նա կավարտի Համաշխարհային պատերազմի եւ Հայոց ցեղասպանության հետեւանքով փախստական դարձած հայերի մասին ուսումնասիրությունը՝ բացահայտելով ռուս կայսերական մարդասիրական օգնության դերն այդ շրջանում:
«Այս կրթաթոշակն ինձ առանձնահատուկ հնարավորություն կընձեռի՝ բարեհաջող ավարտին հասցնելու հայոց պատմության և մարդասիրական օգնության պատմության մեծածավալ, սակայն դեռեւս լավ չուսումնասիրված աղբյուրների հետազոտությունն ու վերլուծությունը։ Հաշվի առնելով ֆինանսական այն բարդությունները, որոնց բախվում են գիտաշխատողները՝ այն մեծագույն աջակցություն կլինի ինչպես իմ ծրագրի, այնպես էլ հայագիտության եւ հայոց պատմության ոլորտի շարունակական ուսումնասիրության համար», - ասաց Ասյա Դարբինյանը:
Այս տարի Վարդան Գրեգորյանի անվան երկրորդ կրթաթոշակն ստացել է  Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի դոցենտ Քնար Խաչատրյանի ղեկավարությամբ գործող երիտասարդ գիտնականների խումբը, որի կազմում են Ալեքսանդր Գրիգորյանը, Աննա Օհանյանը, Արա Սանջյանը: Նրանց սոցիալ-տնտեսական մոտեցումը հնարավորություն կտա հանգելու Հայաստանի ուրբանացման եւ տնտեսական պատմության բացառիկ համակարգված ուսումնասիրության։
«Մենք ուսումնասիրելու ենք պատմական իրադարձությունների երկարաժամկետ ազդեցությունն ուրբանացման վրա եւ դրա ներգործությունը երկրի սոցիալ-տնտեսական զարգացման ոլորտում: Մեր հետազոտությունը կենտրոնանալու է 1900-2015 թվականների ընթացքում Հայաստանի տնտեսության տարածքային անհամաչափ զարգացման փաստերի մատուցման վրա։ Այս դրամաշնորհը մեզ հնարավորություն կտա գիտական որակյալ հետազոտություն իրականացնելու Հայաստանի տնտեսական եւ սոցիալական զարգացման գերակա ուղղության վերաբերյալ», - նշեց Քնար Խաչատրյանը:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը Վարդան Գրեգորյանի անվան կրթաթոշակի (գիտահետազոտական դրամաշնորհներ) մասին ազդարարեց 2018թ. աշնանը: Այն օժանդակում է երիտասարդ գիտնականներին եւ հետազոտողներին՝ ուսումնասիրելու Հայաստանի XX դարի պատմության չուսումնասիրված դրվագները։ Այս ծրագրով ամեն տարի տրամադրվում է երկու դրամաշնորհ մինչև 30.000 ԱՄՆ դոլարի չափով: Դրամաշնորհը նախատեսված է Հայաստանում եւ արտասահմանում գործող մինչեւ 40 տարեկան հայ գիտնականների համար: Այս տարի ներկայացվել է 29 հայտ Հայաստանից, Ռուսաստանից, Վրաստանից, Ճապոնիայից, Ֆրանսիայից, Գերմանիայից, ԱՄՆ-ից եւ Կանադայից:
Բոլոր հայտերն ուսումնասիրում եւ վերջնական որոշում է կայացնում գիտնականներից կազմված միջազգային Ընտրող խորհուրդը, որի կազմում են Այոնա քոլեջի պատմագիտության ավագ պրոֆեսոր Ջորջ Բուռնությանը, պատմական գիտությունների դոկտոր Հայկ Դեմոյանը, Հայաստանի Ամերիկյան համալսարանի դասախոս Հասմիկ Խալափյանը, Միչիգանի համալսարանի պատմության վաստակավոր պրոֆեսոր եւ  Չիկագոյի համալսարանի քաղաքական գիտությունների եւ պատմության պատվավոր պրոֆեսոր Ռոնալդ Գ. Սունին, Օքսֆորդի համալսարանի արեւելագիտության ամբիոնի դասախոս եւ գիտաշխատող Հրաչ Չիլինգիրյանը։

• 03-03-2020 12:20:24   | Armenia  |  Press release
Asya Darbinyan with a research project Armenian Refugees of the War and Genocide and Russian Imperial Humanitarianism and a team of scholars led by Knar Khachatryan with their project Urbanization and Socioeconomic Development in Armenia: A Throwback to More Than One Century, were named the new recipients of the Vartan Gregorian Scholarship (Research Grants) Program.
“This is the second phase of the scholarship program, and I would like to note that we have had very interesting research projects submitted. In academic research, it’s all about quality, not quantity: this is the motto we rely on while selecting the best two proposals. Year after year, a growing number of Vartan Gregorian scholarship recipients will help create of new community of scholars involved in the Armenian studies, and this is very good news for all of us,” said Hayk Demoyan, Vartan Gregorian Scholarship Selection Board Member.
Asya Darbinyan, one of the two recipients of the Scholarship Program, is a postdoctoral fellow for Holocaust and Genocide Studies at Stockton University. With the support of the scholarship, she will complete her study of Armenian refugees of the Great War and the Armenian Genocide exposing the role of Russian Imperial Humanitarianism during that period.
“This scholarship will provide me with a special opportunity to bring to a successful completion the research and analysis of the extensive, yet understudied, sources on this important aspect of Armenian history and the history of humanitarianism. Considering the financial difficulties emerging scholars have to face, it will be a huge support for my project and for the continuous research in the field of Armenian studies,” says Asya Darbinyan.
The group of young scholars, Aleksandr Grigoryan, Anna Ohanyan, Ara Sanjian led by Knar Khachatryan, Associate Professor at American University of Armenia, is the other participant of this year’s Vartan Gregorian Scholarship. Their socioeconomic approach will produce a unique systematic study of urbanization and economic history of Armenia.
“We will explore the long-term effects of historic events on urbanization and its impact on the country’s economic and social development. Our research will focus on providing evidence of the disproportional regional development of the Armenian economy over the period of 1900-2015. This scholarship will give us an opportunity to undertake a quality scholarly research on a high priority area for the Armenian economic and social development,” noticed Knar Khachatryan.
Aurora has announced the Vartan Gregorian Scholarship (Research Grants) Program in the fall of 2018 to support early-career scholars and researchers studying unexplored questions of the 20th century history of Armenia. The annual scholarship program awards up to $30,000 in grants to Armenian researchers under the age of 40 from Armenia and abroad. A total of 29 applications from Armenia, Russia, Georgia, Japan, France, Germany, USA and Canada were submitted for the current phase of the Scholarship Program.
All applications are reviewed and evaluated by the Selection Board comprised of prominent scholars: George Bournoutian, Senior Professor of History, Iona College; Hayk Demoyan, Doctor of Historical Sciences; Hasmik Khalapyan, Lecturer, American University of Armenia; Ronald G. Suny, William H. Sewell Jr. Distinguished University Professor of History, the University of Michigan, and Emeritus Professor of Political Science and History, the University of Chicago; Hratch Tchilingirian, Associate Faculty Member of Faculty of Oriental Studies, University of Oxford.