Ինչպես վերադառնալ նորմալ պետություն կառուցելուն․ Գրիգոր Բարսեղյան
Քաղաքական գիտությունների դոկտոր, ռազմական պատմաբան Արմեն Այվազյանը այսօր իր ֆեյսբուկյան էջում գրել է․ "Ջորջ Սորոսը երեկ մի հոդված է գրել, որում կոչ է անում ամեն ինչով աջակցել Թուրքիային ընդդեմ Սիրիայի և Ռուսաստանի։ Այդ հոդվածի իմաստը միանգամայն ճշգրիտ արտահայտված է նրա արտատպումներից մեկի վերնագրում՝ «Օգնեք Թուրքիային օկուպացնել Սիրիան և պատերազմել Ռուսաստանի դեմ»։ Սա նույնն է, թե 1938-1945 թթ. մեկը գրեր՝ «Օգնեք Գերմանիային օկուպացնել Ավստրիան, Լեհաստանը, Հունաստանը, Հարավսլավիան, Նորվեգիան, Մերձբալթիկան և պատերազմել Ռուսաստանի դեմ»: Ֆաշիստական Թուրքիայի հավատարիմ դաշնակից Սորոսը Հայաստանի բարեկամ լինել երբեք չի կարող։ Սա է գլխավոր հետևությունը, որ պետք է անեն բոլոր հայերը, նույնիսկ նրանք, ովքեր այսօր էլ ֆինանսավորվում են նրա հիմնադրամից։ Սորոսի խայտառակ հոդվածն ամբողջությամբ զետեղված է այստեղ: "
Այս առումով ավելորդ չենք համարում կրկին ներկայացնել Հայ մասնագետների Խորհրդի նախագահ, գիտությունների դոկտոր, Մարի Կյուրիի անվան միջազգային գիտական մրցանակի դափնեկիր Գրիգոր Բարսեղյանի Ինչպես վերադառնալ նորմալ պետություն կառուցելուն հոդվածը․
Ինչպես վերադառնալ նորմալ պետություն կառուցելուն
Կարծիք
Սորոսի կապանքները ժողովուրդների համար և ազատագրման ուղիները
«Միայն իմ օրենսգիրքը իր պարզությամբ Ֆրանսիային ավելի բարիք է բերել, քան մինչ այդ ընդունած բոլոր օրենքները» - Նապոլեոն։
Արդեն քառասուն տարի է մարդիկ չեն կարողանում հասկանալ, թե ինչ է իրենից ներկայացնում «Քեռի Սորոսը»։ Որո՞նք են նրա նպատակները։ Մարդիկ չեն հասկանում, թե ինչո՞ւ բացահայտ խարդախ ֆինանսիստն ու արկածախնդիրը գումար է ներդնում «մարդու իրավունքներում» և «բաց հասարակությունում»։
Մենք հեշտությամբ կպատասխանենք, եթե հարցերին նայենք կառավարման տեսության դիրքերից՝ եթե ցանկանում եք, մաթեմատիկական տեսանկյունից:
Բոլորը գիտեն, որ հարուստները (բանկերը, կորպորացիաները) ավելի ու ավելի են հարստանում, մինչդեռ ժողովուրդներն ավելի ու ավելի են աղքատանում ու տառապում։  Ինչո՞ւ է հարուստներին նման բացառիկ հնարավորություն տրվում ուրիշներին թալանելու համար։ Ինչո՞ւ ժողովուրդները չեն պայքարում դրա դեմ։ Ինչո՞ւմ է բանը:
Իսկ բանը «ընտրյալության հայեցակարգն» է և ժողովուրդների մեջ այդ «ընտրյալությանը» հնազանդության ներդնումը։ Դա այն է, ինչը թույլ է տալիս թալանել ժողովուրդներին։
Բացատրում եմ։
Հրեա ժողովրդի ընտրյալության հայեցակարգը թույլ է տալիս նրանց նրբանկատություն չցուցաբերել այլ ժողովուրդների հետ առնչվելիս։ Ժամանակակից գիտության տեսանկյունից «ընտրյալությունը» այն է, ինչն ավելացնում է «գիշատչի անհագությունը», ինչը «գիշատչին» զգալիորեն ավելի ուժեղ է դարձնում «զոհերի» (այսինքն՝ այլ ժողովուրդների) համեմատությամբ: Կա նույնիսկ մաթեմատիկական մոդել «գիշատիչ-զոհ» (Լոտկա-Վոլտերայի հավասարումը), որը ցույց է տալիս, որ «գիշատչի անհագությունը» մեծապես ազդում է արդյունքի վրա։
Ճիշտ նույն բանը տեղի է ունենում ժամանակակից հարուստների հետ՝ նրանք «ընտրյալ» են, նրանց թույլատրվում է թալանել ազգերն ու երկրները։ Նշված մոդելի համաձայն՝ նրանք ուժեղ «գիշատիչներ» են։
Սակայն ժամանակակից աշխարհում չի կարելի (ընդունված չէ հրապարակավ) հայտարարել «մենք ընտրյալներ ենք» կամ մեզ ամեն ինչ թույլատրված է։
Ընտրյալները գնացել են այլ ճանապարհով՝ գիշատչի հզորացման փոխարեն (որն այնպես էլ ուժեղ է) ընտրել են «զոհի» թուլացումը։ Ազդեցությունը նույնն է՝ թուլացնում ես «զոհին», ավտոմատ կերպով ուժեղանում է «գիշատիչը»։ Նշված մաթեմատիկական մոդելը հստակ վկայում է այդ մասին։
Իսկ «զոհի» թուլացումը ձեռք է բերվում անհատի իրավունքների և բաց հասարակության գերակայությունների ներդրումով։ Դա տանում է մարդկանց «ատոմիզացիայի», մարդկանց միավորվելու և բացասական երևույթներին համատեղ հակահարված տալու անընդունակության։ Ատոմիզացված հասարակության մեջ գործում է ջունգլիների սկզբունքը՝ «յուրաքանչյուր ոք ինքն է իր գլխի տերը», «մեկը բոլորի, բոլորը մեկի համար» ազնիվ սկզբունքի փոխարեն։
Ահա թե ինչու բոլոր «դրամական կառույցները» փող չեն խնայում մարդու իրավունքների և բաց հասարակությունների համար։ Դա ատոմիզացնում է հասարակությունը, դարձնում այն անգործունակ։
Ահա այստեղ է, որ հայտնվում «Քեռի Սորոսը» իր միլիարդներով։ Եվ այստեղ կարևոր չէ կոնկրետ Սորոսի անձը։ Սորոսը կմահանա, կհայտնվեն տասնյակ նոր Սորոսներ։ Փողատերերին ոչինչ չարժե ստեղծել մեկ տասնյակ նմաների։
Այնպես որ, «Սորոս» անորոշ տերմինի փոխարեն (մենք հասկանում ենք, որ «Սորոսից» վեր ավելի հզոր ուժեր են կանգնած) այժմ պետք է խոսել միանգամայն որոշակի «Սորոսականություն» տերմինի մասին, դրա տակ հասկանալով «փողատերերի» ձգտումը թուլացնելու ժողովուրդներին, որպեսզի ավելի հեշտ լինի նրանց թալանելը կամ կառավարելը։
Վերը նշվածի լույսի ներքո կարելի է հեշտությամբ հակաթույն առաջարկել Սորոսականության դեմ:
Այդ հակաթույնը կարելի է ձևակերպել հետևյալ երկու «հակա-սորոսական» դրույթներով (կետերով)։
1. Անհրաժեշտ է ընդունել, որ ժողովրդի (բնակչության) իրավունքներն գերակա են առանձին անհատի իրավունքների նկատմամբ։ Համապատասխանաբար, անհրաժեշտ է ամրագրել (ընդգծել) այդ գերակայությունն ու հետևել դրան:
2. Անհրաժեշտ է լայն լիազորություններ տալ ժողովրդին հասարակական նշանակություն ունեցող կամ ֆինանսապես նշանակալի ցանկացած նախագծեր վերահսկելու համար։
Այլ կերպ ասած, անհատի իրավունքը բացարձակ չէ (ինչպես սորոսականներն են ուզում)։ Անհատը կարող է ունենալ միայն այնպիսի իրավունքներ, որոնք չեն հակասում ժողովրդի իրավունքին կամ շահերին։ Եվ ավելին, անձի իրավունքը պետք է վերահսկվի ժողովրդի կողմից։
Հնարավոր է, որ ոմանց համար վերը նշված ընդհանուր ձևակերպումները անմիջապես հասկանալի չեն լինի։ Բացատրություններ տանք:
Բերենք օրինակ (որը շոշափում է նաև Ամուլսարի հանքավայրի հարցը): Երկրի ընդերքը պատկանում է ժողովրդին։ Մինչդեռ ժողովուրդը ոչ մի կերպ չի վերահսկում այն, թե ինչպես են այդ ընդերքը տնօրինում սեփականատերերն ու կառավարությունը։ Օգտվելով սորոսական անձի իրավունքից (համապատասխանաբար սորոսական առևտրային գաղտնիքի իրավունքից), ընդերքի սեփականատերերը չեն նշում ոչ իրենց անունները, ոչ ինչքանով են նրանք թալանում Հայաստանը, ո՛չ էլ որքանով են փչացնում բնությունը։ Արդյունքում նրանք հնարավորություն ունեն ստանալու եկամուտներ, որոնք բազմակի անգամ գերազանցում են այն, ինչը նրանք թողնում են Հայաստանին։ Ավելին՝ այդ հանցագործները արդարադատության տեսադաշտից դուրս են։ (Ո՞ւմ դատել, եթե նույնիսկ հանցագործների անունները հայտնի չեն)։ Իհարկե, այս ամենն արվում է երկրի ներսում կոռումպացված պաշտոնյաների ակտիվ մասնակցությամբ։
Այնպես որ, եթե գործի դրվի 1-ին կանոնը (այսինքն, ժողովրդի իրավունքն ավելի կարևոր է, քան անհատի ու նրա առեւտրային գաղտնիքի իրավունքը) և 2-րդ կանոնը (այսինքն, ժողովուրդն իրավունք ունի վերահսկել ամեն ինչ), ապա երկրի նման թալանը պարզապես անհնար կլինի: Ժողովուրդը, որպես ընդերքի տեր, անմիջապես պատասխանատվության կկանչի այդ հանցագործներին և կոռումպացված պաշտոնյաներին։
Բերենք մեկ այլ օրինակ (կյանքից վերցված): Դատելով մամուլից (և ոչ միայն), արդեն շատ նախարարություններում պաշտոններ են զբաղեցնում մարդիկ (իշխանության մեջ եղած մարդկանց ընկերները) առանց համապատասխան որակավորման։ Այսինքն՝ համատարած ունենք նոմենկլատուրային նախարարներ, ովքեր զբաղված են, իրենց մարդկանց պաշտոններ տալու միջոցով, սեփական դիրքերն ամրապնդելով։ Օրինակ՝ կրթության և գիտության նախարարը պաշտոններում նշանակել է մարդկանց, ովքեր ոչինչ չեն հասկանում ոչ կրթությունից, ոչ գիտությունից։  Կամ խորհրդարանի համապատասխան հանձնաժողովում չկա որևէ մեկը, ով գիտի իր գործը։ Սորոսականը կասի՝ «Հետո ինչ, նախարարն ունի նման իրավունք, իսկ խորհրդարանում հանձնաժողովի անդամներն ընտրվել են օրինական հիմքով։ Ամեն ինչ կարգին է, ամեն ինչ օրենքով է»։ Իսկ ես կասեմ՝ գրողի ծոցը նման սորոսականին, նման կարգն ու օրինականությունը, որոնք հնարավորություն են տալիս պաշտոններ տալ նման տհասների։ Այ, եթե ժողովրդի իրավունքները կյանքի կոչվեին (կետ 1) և նրա վերահսկողության լիազորությունները սահմանվեին (կետ 2), ժողովուրդն անմիջապես կցրեր և այդպիսի նախարարներին, և նման խորհրդարանը։
Բերենք երրորդ օրինակը (նույնպես կյանքից վերցված): Երրորդ նախագահը իրեն հարմար նոր Սահմանադրություն է գրել, սահմանադրական դատարանի նախագահն իրեն վերագրել է «հավերժական» լիազորություններ, նախարարները առաջ են քաշում օրենքներ, որոնցում անտեսվում է պրոֆեսիոնալիզմը։ Եվ հիմա պարզվում է, որ երկրի համար կործանարար այս բոլոր գործողությունները պաշտպանված են «Սորոսական» անձի իրավունքով և «օրինականությամբ»։ Մինչդեռ ժողովուրդը միշտ տեսել է այդ ամենը և խոսել դրա մասին։ Պարզ է, որ ունենալով վերահսկողության իրավունք (կետ 2), ժողովուրդը թույլ չէր տա այդ ամենը։
Բերենք չորրորդ օրինակը (նույնպես կյանքից վերցված): Դա վերաբերում է ագրեսիային, որով սեռական փոքրամասնությունները հարձակվում են հասարակության վրա։ Պարզ է, որ դա քայքայում է ընտանիքը, հետևաբար՝ պետությունը։ Մինչդեռ այդ փոքրամասնություններն ակտիվորեն պաշտպանվում են սորոսականների կողմից (անձի իրավունքով)։ Պարզ է, որ ունենալով ժողովրդի իրավունքների գերակայություն (կետ 1) և ժողովրդի վերահսկողության իրավունք (կետ 2), ժողովուրդը թույլ չէր տա այդ փոքրամասնությունների ագրեսիան։
Մենք միայն չորս օրինակ բերեցինք։ Նման օրինակները, հավանաբար, հարյուրավոր են։ Յուրաքանչյուր ոլորտում։
Շատ խնդիրներ ինքնաբերաբար կլուծվեն, եթե գործի դրվեն վերը նշված «հակա-սորոսական» 1-ին և 2-րդ կետերը։
(Հայ մասնագետների Խորհրդի նախագահ, գիտությունների դոկտոր, Մարի Կյուրիի անվան միջազգային գիտական մրցանակի դափնեկիր)

• 07-03-2020 07:55:21   | Армения  |  Комментарий
Уже лет сорок люди не могут понять, что из себя представляет “дядюшка Сорос”. Каковы его цели? Люди не понимают почему явный финансовый махинатор и авантюрист вкладывает деньги в “права человека” в “открытое общество”?
Мы легко придем к ответу если посмотрим на вопросы с теории зрения управления; если хотите с математической точки зрения.
Все знают, что богатеи (банки, корпорации) все более богатеют в то время как народы все более нищают и страдают. Почему же богатеям дается такая исключительная возможность грабить других? Почему же народы не борются с этим? В чем дело?
А дело в “концепции избранности” и внедрению в народы покорности этой “избранности”. Это то, что позволяет грабить народы.
Объясняю.
Концепция избранности еврейского народа позволяет евреям не церемониться в выборе средств с другими народами. С точки зрения современной науки “избранность” это то, что усиливает “прожорливость хищника”, что деляет “хищника” значительно сильнее по сравнению с «жертвами” (то есть другими народами). Имеется даже математическая модель “хищник-жертва” (уравнение Лотка-Вольтерра), которая показывает, что “прожорливость хищника” очень сильно влияет на результат.
Точно то же происходит с современными богатеями: они “избранные», им позволено грабить народы и страны. Согласно отмеченной модели они являются сильными“хищниками”.
Однако в современном мире нельзя (не принято публично) заявлять “мы избранные” или нам все позволено.
Избранные пошли другим путем: вместо усиления хищника (который и так силен) выбрали ослабление “жертвы”. Эффект тот же самый- ослабляешь “жертву” автоматически усиливается “хищник”. Отмеченная математическая модель четко свидетельствует об этом.
А ослабление “жертвы” достигается внедрением приоритетов прав личности и открытого  общества. Это проводит к “атомизациi” людей, к неспособности людей объединяться и давать совместный отпор негативным явлениям. В атомизированном обществе действует принцип джунглей “каждый сам за себя”, вместо благородного принципа “один за всех, все за одного”.
Вот почему все “денежные структуры” не жалеют денег на права человека и открытые общества. Это атомизирует общество, делает его недееспособным.
Вот здесь то и появляется “дядюшка Сорос” с его миллиардами. И здесь не важна конкретная личность Сороса. Умрет Сорос появится десяток новых Соросов. Хозяевам денег ничего не стоит создать сразу десяток таких.
Так что вместо неопределенного термина “Сорос” (мы то понимаем, что над “Соросом” стоят более могущественные силы) теперь нужно говорить о вполне определяемом термине “Соросизм”, понимая это как стремление “хозяев денег” ослабить народы, чтобы легче их грабить или легче ими управлять.
В свете сказанного выше можно легко предложить противоядие к Соросизму.
Это противоядие можно просто сформулировать следующими двумя “анти-соросовскими” положениями (пунктами).
1. Нужно принять, что права народа (народонаселения) главнее чем права отдельной личности. Соответственно нужно закрепить (подчеркнуть) это главенство и следовать ему.
2. Нужно предоставить народу широчайшие полномочия для контроля над любыми общественно значимыми или финансово значимыми проектами.
Иными словами право личности не является абсолютом (как того хотят соросисты). Личность может иметь только такие права, которые не противоречат праву или интересам народа. И, далее, право личности должно быть подконтрольно народу.
Возможно приведенные выше общие формулировки будут не сразу понятны для некоторых. Дадим пояснения.
Приведем пример (затрагивающий также месторождение Амулсар). Недра страны принадлежат народу (по конституции). Между тем народ никак не контролирует то как как этими недрами распоряжаются собственники и правительство. Пользуясь соросовским правом личности (соответственно соросовским правом коммерческой тайны) собственники недр не указывают ни своих имен, ни насколько они грабят Армению ни насколько они портят экологию. В результате они имеют возможность получать доходы многократно превышающие то, что они оставляют Армении. Хуже того, эти преступники находятся вне поля зрения правосудия. (Кого судить если даже имена преступников неизвестны?) Конечно все это делается при активном участии коррумпированных чиновников внутри страны.
Так вот если будет задействовано правило 1 (то есть право народа важнее чем право личности и его коммерческой тайны) и правило 2 (то есть народ имеет право контролировать все) то такой грабеж страны будет попросту невозможен. Народ, как хозяин недр, немедленно призовет к ответственносто этих преступников и коррумпированных чиновников.
Приведем другой пример (взятый из жизни). Судя по прессе (и не только) уже во многих министерствах сидят на должностях люди (дружки людей во власти) без соответствующей квалификации. То есть повсеместно мы имеем министров –номенклатуршиков которые заняты укреплением своих позиций через насаждение своих людей. Скажем министр образования и науки внедрил на должности людей, которые ничего не смыслят ни в образовании ни в науке. Или в парламенте, в соответствующей комиссии, нет ни одного человека знающего свое дело. Соросист скажет.  “Ну и что? Министр имеет такое право, а в парламенте были выбраны члены комиссии на законном основании. Все в порядке, все по закону”. А я скажу к черту и такого соросиста и такой порядок и такую законность, которые дают возможность ставить на должности недоумков. Вот если бы права народа были бы реализованы (пункт 1) и его полномочия контроля были бы установлены (пункт 2) народ немедленно разогнал бы и такого министра и такой парламент.
Приведем третий пример (также взятый из жизни). Третий президент написал новую конституцию под себя, председатель конституционного суда приписал себе “вечные” полномочия, министры выдвигают законы где игнорируются профессионализм.  И теперь оказывается, что все эти губительные для страны действия защишены “соросовским” правом личности и “законнности”. Между тем народ всегда видел все это и говорил об этом. Ясно, что имея право контроля (пункт 2) народ не допустил бы всего этого.
Приведем четвертый пример (также взятый из жизни). Это касается агрессии с которой сексуальные меньшинства нападают на общество. Ясно же, что это разрушает семью, следовательно государство. Между тем эти меньшинства активно защищаются соросистами (правом личности). Ясно, что имея приоритет прав народа (пункт 1) и право контроля народа (пункт 2) народ не допустил бы агрессию этих меньшинств.
Мы привели лищь четыре примера. Таких наверное сотни. В каждой области.
Многие проблемы будут автоматически решены если будут задействованы предложенные выше “анти-соросовские” пункты 1 и 2.
Как видите, если бы эти пункты были введены раньше у нас не было бы проблем ни с “Амулсар”-ом, ни с новой конституцией, ни с конституционным судом, ни с министрами – номенклатуршиками, ни с неграмотрым парламентом, ни с сексуальными меньшинствами.
(Председатель Совета армянских специалистов, доктор наук, обладатель международной научной награды имени Марии Кюри)