Հայաստանում մոբայլ սարքերի վրա վնասաբեր ծրագրերի գրոհները կտրուկ նվազել են
Հայաստանում 2019-ին մոբայլ վնասաբեր ծրագրերի գրոհների ենթարկվել է օգտատերերի 2,57%-ն այն դեպքում, երբ 2018-ին այդ ցուցանիշը կազմել է 4,76%: Վրաստանում այն կրճատվել է արդեն գրեթե եռակի՝ 2018-ի 5,17%-ից մինչև անցյալ տարվա 1,78% մակարդակը։ Ադրբեջանում, հակառակը, մոբայլ սպառնալիքների բախված օգտատերերի բաժինը մեծ չափով աճել է, և անցյալ տարի կազմել 5,05%, իսկ 2018-ին՝ 2,95%։ Այս մասին են վկայում «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները։
Դրանց համաձայն՝ 2019-ին մոբայլ վնասաբեր ծրագրերն ամենաշատն օգտատերերին գրոհել են Իրանում (60,64%), Պակիստանում (44,43%) և Բանգլադեշում (43,17%)։
Ինչ վերաբերում է մոբայլ սպառնալիքների կիրառումով աշխարհում գրանցված գրոհներին, ապա 2018-ին դրանց թիվը կազմել է 116,5 մլն, իսկ 2019-ին՝ 80 մլն։
Մոբայլ սարքերի վարակումից  պաշտպանվելու համար փորձագետներն օգտատերերին խորհուրդ են տալիս հավելվածներ ներբեռնել միայն վստահելի աղբյուրներից և սարքերի կարգավորումներում անջատել կողմնակի աղբյուրներից ծրագրեր տեղադրելու հնարավորությունը։ Հարկ է նաև ժամանակին նորացնել համակարգը և կարևոր հավելվածները։
Անվտանգության շատ խնդիրներ լուծվում են դրանց ամենավերջին տարբերակների տեղադրմամբ։ Անհրաժեշտ է նաև ուշադիր լինել SMS-ի, էլեկտրոնային փոստի, մեսենջերների և սոցիալական ցանցերի հաղորդագրությունների նկատմամբ և չանցնել նաև բրաուզերի (դիտարկիչ) չստուգված հղումներով՝ ֆիշինգային կայքերում չհայտնվելու համար։ Անհրաժեշտ է մոբայլ սարքում տեղադրել արդյունավետ հակավիրուս։

Атаки зловредов на мобильные устройства в Армении резко сократились
Атакам мобильных зловредных программ в 2019 году подверглись 2,57% пользователей в Армении, когда как годом ранее этот показатель составил 4,76%. В Грузии он сократился уже почти втрое – с 5,17% в 2018 году до прошлогоднего уровня 1,78%. В Азербайджане, наоборот, доля столкнувшихся с мобильными угрозами пользователей намного увеличилась и в прошлом году составила 5,05%, а в 2018 году - 2,95%. Об этом свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского».
Согласно данным компании, в 2019 году мобильные зловреды больше всех атаковали пользователей Ирана (60,64%), Пакистана (44,43%) и Бангладеш (43,17%).
Что касается количества выявленных атак с использованием мобильных угроз в мире, то в 2018 году их было 116,5 млн, а в 2019 году – уже 80 млн.
Для предотвращения заражения мобильных устройств эксперты рекомендуют пользователям скачивать приложения только из доверенных источников и отключить в настройках устройства возможность устанавливать программы из сторонних источников. Следует также своевременно обновлять систему и важные приложения. Многие проблемы безопасности решаются установкой их актуальных версий. Необходимо быть внимательным к сообщениям SMS, электронной почты, мессенджеров и в социальных сетях и не переходить по непроверенным ссылкам также в браузере, чтобы не попасть на фишинговую страницу. Необходимо установить на мобильное устройство эффективный антивирус.