Փոլ Փոլմանը միացել է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովին
Մարտի 12, 2020թ., Երեւան - «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հաստատել է IMAGINE կազմակերպության համահիմնադիր նախագահի եւ Unilever ընկերության նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն Փոլ Փոլմանի նշանակումը «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի կազմում: Նշանավոր գործարար-բարերարը կմիանա մարդասերների, իրավապաշտպանների ու պետությունների նախկին ղեկավարների համայնքին, որը նախագահում է Լորդ Արա Դարզին:
«Ես ուրախ եմ ողջունելու Փոլ Փոլմանի մուտքն «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողով: Փոլը  փորձառու եւ հարգված գործարար է, բարերար, որը ջանք չի խնայել, որպեսզի մասնավոր ոլորտը դառնա ավելի կայուն եւ պատասխանատու: Ընտրող հանձնաժողովի անդամները բարձր կգնահատեն նրա ներդրումը: Այդքան արժանի թեկնածուների միջից «Ավրորայի» հերոսներ եւ դափնեկիր ընտրելը պատիվ է եւ առավելություն, միեւնույն ժամանակ՝ հսկայական պատասխանատվություն: Եվ ես ուրախ եմ, որ վերջնական որոշում կայացնելիս այսուհետեւ մեզ օգնության կգա նաեւ Փոլի փորձառությունը»,- ասաց Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն եւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Լորդ Արա Դարզին:
Փոլ Փոլմանը IMAGINE նորաստեղծ կազմակերպության համահիմնադիրն է, որը համախմբում է գործարար աշխարհի առաջնորդներին կլիմայի փոփոխության եւ գլոբալ անհավասարության հարցերի հաղթահարման շուրջ: Փոլմանը Միջազգային առեւտրային պալատի, «Բի թիմի», Սայիդ բիզնես դպրոցի, The Valuable 500 հարթակի նախագահն է եւ ՄԱԿ-ի «Գլոբալ պայմանագիր» նախաձեռնության փոխնախագահը: Բիզնեսն՝ ի բարօրություն օգտագործելու գաղափարի ջատագովը լինելու համար Financial Times պարբերականը նրան բնութագրել է որպես «անցած տասնամյակի ականավոր գլխավոր գործադիր տնօրեն»: Որպես Unilever ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն (2009-2018թթ.), նա ցույց տվեց, որ երկարաժամկետ  ու տարբեր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ գործելու ձեւաչափն ուղեկցվում է ֆինանսական գերազանց ցուցանիշներով: Փոլն ընդգրկված է եղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի բարձր մակարդակի փորձագիտական խմբում, որը մշակում էր Կայուն զարգացման նպատակները, եւ իբրեւ ԿԶՆ ակտիվիստ՝ նա շարունակում է աշխատել համաշխարհային կազմակերպությունների եւ գործարար աշխարհի հետ՝ առաջ մղելով «ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման 2030 օրակարգը»:
«Մեծ պատիվ է հրավեր ստանալ միանալու «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովին: Շատ ուրախ կլինեմ իմ նպաստը բերել այս նախաձեռնությանը: Այսօր մարդկությունը բազմաթիվ խնդիրների է բախվում՝ կլիմայի անդառնալի փոփոխություն, կենսաբազմազանության ոչնչացում եւ խիստ անհավասարություն: Միայն միասին է հնարավոր հաղթահարել սա՝ խոր եւ նպատակասլաց համագործակցության շնորհիվ: «Ավրորա» մրցանակը համախմբում է մարդասիրությամբ առաջնորդվող հիանալի համայնքի, եւ ես երջանիկ եմ, որ այդ շարժման մի մասն եմ: Շարժում, որը ձգտում է այս մոլորակն ավելի լավը դարձնել եկող սերունդների համար»,- նշեց Փոլ Փոլմանը:
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը նախագահում է Լորդ Արա Դարզին, որի կազմում են Նոբելյան դափնեկիրներ Շիրին Էբադին, Լեյմա Գբովեն եւ Օսկար Արյասը, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար եւ Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ ու գործադիր տնօրեն Գարեթ Էվանսը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիր եւ Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնարդ Քուշները, ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին մշտական ներկայացուցիչ Սամանտա Փաուերը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ եւ Enough նախագծի հիմնադիր տնօրեն Ջոն Փրենդերգասթը, Մարիինյան թատրոնի գեղարվեստական եւ գլխավոր տնօրեն, Մյունխենի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Վալերի Գերգիեւը, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը: Ընտրող հանձնաժողովի պատվավոր համանախագահներն են խաղաղության եւ մարդու իրավունքների հայտնի ակտիվիստ Բենջամին Ֆերենցը եւ օսկարակիր դերասան ու մարդասեր Ջորջ Քլունին։
2015թ. մեկնարկից ի վեր, «Ավրորա» մրցանակը ստացել է 2.000 առանձին թեկնածուների ավելի քան 2.800 առաջադրում՝ մոտ 125 երկրներից եւ ավելի քան 20 լեզուներով։ Այս տարիների ընթացքում ընտրվել է 14 «Ավրորայի» հերոս: Հունվարի 28-ին «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը հանդիպեց Նյու Յորքում՝ ընտրելու 2020թ. «Ավրորայի» հերոսներին, որոնց անունները կհայտարարվեն ապրիլի 24-ին Երեւանում: 2020թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրը հայտնի կդառնա այս տարվա հոկտեմբերին:

• 12-03-2020 11:18:58   | Armenia  |  Press release
March 12, 2020 – Yerevan, Armenia – The Aurora Humanitarian Initiative has confirmed the appointment of Paul Polman, Co-Founder and Chair of IMAGINE and former CEO of Unilever, to the Aurora Prize Selection Committee. The distinguished business leader and philanthropist will join the group of humanitarians, activists and former heads of state chaired by Lord Ara Darzi.
“I’m delighted to welcome Paul Polman to the Aurora Prize Selection Committee. Paul is an accomplished and respected businessmen and philanthropist, who has worked tirelessly to make the private sector more sustainable and responsible, and his input will be highly appreciated by the members of the Selection Committee. Choosing the Aurora Humanitarians and Laureate among so many worthy candidates is an honor and a privilege, but also a huge responsibility, so I’m glad that we will now have Paul’s expertise to help us make the final decision,” said Lord Ara Darzi, Director of the Institute of Global Health Innovation at Imperial College London and Chair of the Aurora Prize Selection Committee.
Paul Polman is co-founder of IMAGINE, a new organization which mobilizes business leaders around tackling climate change and global inequality. Paul is Chair of the International Chamber of Commerce, The B Team, Saïd Business School, The Valuable 500 and Vice-Chair of the UN Global Compact. A leading proponent that business should be a force for good, he has been described by the Financial Times as “a standout CEO of the past decade”. As CEO of Unilever (2009-2018), he demonstrated that a long-term, multi-stakeholder model goes hand-in-hand with excellent financial performance. Paul was a member of the UN Secretary General’s High-Level Panel which developed the Sustainable Development Goals, and as an active SDG Advocate, he continues to work with global organizations and across industry to push the 2030 development agenda.
“It’s a great honor to be invited to join the Aurora Prize Selection Committee and I am very much looking forward to contributing to this impressive initiative. Today, humanity is facing many challenges – runaway climate change, biodiversity loss and gross inequality – which can only be overcome by working together in deep and purposeful collaboration. The Aurora Prize brings together a fantastic community of driven humanitarians, and I’m happy to be part of this movement, which aspires to make our planet a better place for generations to come,” said Paul Polman.
The Aurora Prize Selection Committee chaired by Lord Darzi includes Nobel Laureates Oscar Arias, Shirin Ebadi and Leymah Gbowee; former president of Ireland Mary Robinson; human rights activist Hina Jilani; former foreign minister of Australia and President Emeritus of the International Crisis Group Gareth Evans; former president of Mexico Ernesto Zedillo; Médecins Sans Frontières co-founder and former foreign minister of France Bernard Kouchner; former U.S. Ambassador to the United Nations Samantha Power; human rights activist and Founding Director of Enough Project John Prendergast; Artistic and General Director of Mariinsky Theatre and Principal Conductor of the Munich Philharmoniker Valery Gergiev; President of the Carnegie Corporation of New York Vartan Gregorian. World famous peace and human rights activist Benjamin Ferencz and Academy Award-winning actor and humanitarian George Clooney are the Committee’s Honorary Co-Chairs.
Since the Aurora Prize launch in 2015, more than 2,800 nominations for the award have been submitted from over 125 countries, putting forward 2,000 unique candidates; fourteen Aurora Humanitarians have been selected. On January 28, the Aurora Prize Selection Committee met in New York to deliberate on the names of the 2020 Aurora Humanitarians, who will be announced in Yerevan, Armenia, on April 24, 2020. The 2020 Aurora Prize Laureate will be named at the award ceremony later this year.