Փոլ Փոլմանը միացել է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովին
Մարտի 12, 2020թ., Երեւան - «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը հաստատել է IMAGINE կազմակերպության համահիմնադիր նախագահի եւ Unilever ընկերության նախկին գլխավոր գործադիր տնօրեն Փոլ Փոլմանի նշանակումը «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի կազմում: Նշանավոր գործարար-բարերարը կմիանա մարդասերների, իրավապաշտպանների ու պետությունների նախկին ղեկավարների համայնքին, որը նախագահում է Լորդ Արա Դարզին:
«Ես ուրախ եմ ողջունելու Փոլ Փոլմանի մուտքն «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողով: Փոլը  փորձառու եւ հարգված գործարար է, բարերար, որը ջանք չի խնայել, որպեսզի մասնավոր ոլորտը դառնա ավելի կայուն եւ պատասխանատու: Ընտրող հանձնաժողովի անդամները բարձր կգնահատեն նրա ներդրումը: Այդքան արժանի թեկնածուների միջից «Ավրորայի» հերոսներ եւ դափնեկիր ընտրելը պատիվ է եւ առավելություն, միեւնույն ժամանակ՝ հսկայական պատասխանատվություն: Եվ ես ուրախ եմ, որ վերջնական որոշում կայացնելիս այսուհետեւ մեզ օգնության կգա նաեւ Փոլի փորձառությունը»,- ասաց Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի տնօրեն եւ «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ Լորդ Արա Դարզին:
Փոլ Փոլմանը IMAGINE նորաստեղծ կազմակերպության համահիմնադիրն է, որը համախմբում է գործարար աշխարհի առաջնորդներին կլիմայի փոփոխության եւ գլոբալ անհավասարության հարցերի հաղթահարման շուրջ: Փոլմանը Միջազգային առեւտրային պալատի, «Բի թիմի», Սայիդ բիզնես դպրոցի, The Valuable 500 հարթակի նախագահն է եւ ՄԱԿ-ի «Գլոբալ պայմանագիր» նախաձեռնության փոխնախագահը: Բիզնեսն՝ ի բարօրություն օգտագործելու գաղափարի ջատագովը լինելու համար Financial Times պարբերականը նրան բնութագրել է որպես «անցած տասնամյակի ականավոր գլխավոր գործադիր տնօրեն»: Որպես Unilever ընկերության գլխավոր գործադիր տնօրեն (2009-2018թթ.), նա ցույց տվեց, որ երկարաժամկետ  ու տարբեր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ գործելու ձեւաչափն ուղեկցվում է ֆինանսական գերազանց ցուցանիշներով: Փոլն ընդգրկված է եղել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի բարձր մակարդակի փորձագիտական խմբում, որը մշակում էր Կայուն զարգացման նպատակները, եւ իբրեւ ԿԶՆ ակտիվիստ՝ նա շարունակում է աշխատել համաշխարհային կազմակերպությունների եւ գործարար աշխարհի հետ՝ առաջ մղելով «ՄԱԿ-ի Կայուն զարգացման 2030 օրակարգը»:
«Մեծ պատիվ է հրավեր ստանալ միանալու «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովին: Շատ ուրախ կլինեմ իմ նպաստը բերել այս նախաձեռնությանը: Այսօր մարդկությունը բազմաթիվ խնդիրների է բախվում՝ կլիմայի անդառնալի փոփոխություն, կենսաբազմազանության ոչնչացում եւ խիստ անհավասարություն: Միայն միասին է հնարավոր հաղթահարել սա՝ խոր եւ նպատակասլաց համագործակցության շնորհիվ: «Ավրորա» մրցանակը համախմբում է մարդասիրությամբ առաջնորդվող հիանալի համայնքի, եւ ես երջանիկ եմ, որ այդ շարժման մի մասն եմ: Շարժում, որը ձգտում է այս մոլորակն ավելի լավը դարձնել եկող սերունդների համար»,- նշեց Փոլ Փոլմանը:
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը նախագահում է Լորդ Արա Դարզին, որի կազմում են Նոբելյան դափնեկիրներ Շիրին Էբադին, Լեյմա Գբովեն եւ Օսկար Արյասը, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ Հինա Ջիլանին, Ավստրալիայի նախկին արտգործնախարար եւ Միջազգային ճգնաժամային խմբի նախագահ ու գործադիր տնօրեն Գարեթ Էվանսը, Մեքսիկայի նախկին նախագահ Էռնեստո Սեդիլյոն, «Բժիշկներ առանց սահմանների» կազմակերպության համահիմնադիր եւ Ֆրանսիայի նախկին արտգործնախարար Բեռնարդ Քուշները, ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին մշտական ներկայացուցիչ Սամանտա Փաուերը, մարդու իրավունքների ակտիվիստ եւ Enough նախագծի հիմնադիր տնօրեն Ջոն Փրենդերգասթը, Մարիինյան թատրոնի գեղարվեստական եւ գլխավոր տնօրեն, Մյունխենի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի գլխավոր դիրիժոր Վալերի Գերգիեւը, Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրեգորյանը: Ընտրող հանձնաժողովի պատվավոր համանախագահներն են խաղաղության եւ մարդու իրավունքների հայտնի ակտիվիստ Բենջամին Ֆերենցը եւ օսկարակիր դերասան ու մարդասեր Ջորջ Քլունին։
2015թ. մեկնարկից ի վեր, «Ավրորա» մրցանակը ստացել է 2.000 առանձին թեկնածուների ավելի քան 2.800 առաջադրում՝ մոտ 125 երկրներից եւ ավելի քան 20 լեզուներով։ Այս տարիների ընթացքում ընտրվել է 14 «Ավրորայի» հերոս: Հունվարի 28-ին «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը հանդիպեց Նյու Յորքում՝ ընտրելու 2020թ. «Ավրորայի» հերոսներին, որոնց անունները կհայտարարվեն ապրիլի 24-ին Երեւանում: 2020թ. «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրը հայտնի կդառնա այս տարվա հոկտեմբերին:

Пол Полман вошел в Отборочную комиссию премии «Аврора»
12 марта 2020 года – Ереван, Армения – Гуманитарная инициатива «Аврора» подтвердила, что Пол Полман, соучредитель и председатель IMAGINE и бывший генеральный директор Unilever, вошел в Отборочную комиссию премии «Аврора». Выдающийся бизнесмен и филантроп присоединился к команде гуманитарных деятелей, активистов и бывших глав государств, возглавляемой лордом Арой Дарзи.
«Я счастлив видеть Пола Полмана в составе Отборочной комиссии премии «Аврора». Пол – успешный и уважаемый предприниматель и филантроп, чей неустанный труд позволил сделать частный бизнес более устойчивым и ответственным, и другие члены комиссии высоко ценят вклад Пола в отборочный процесс. Выбор героев «Авроры» и лауреата премии среди столь многих достойных кандидатов – это не только честь и привилегия, но и огромная ответственность, так что я очень рад, что Пол сможет помочь нам принять окончательное решение, опираясь на свой опыт», – заявил лорд Ара Дарзи, директор Института глобальных инноваций в здравоохранении при Имперском колледже Лондона и председатель Отборочной комиссии премии «Аврора».
Пол Полман – соучредитель IMAGINE, новой организации, которая объединяет руководителей частного сектора в борьбе с изменениями климата и глобальным неравенством. Пол возглавляет Международную торговую палату, The B Team, бизнес-школу имени Вафика Саида Оксфордского университета и ассоциацию The Valuable 500, а также занимает пост вице-председателя Глобального договора ООН. Пол Полман неизменно утверждает, что бизнес должен становиться источником положительных изменений, а газета The Financial Times назвала его «самым заметным руководителем последнего десятилетия». Занимая пост генерального директора Unilever (2009-2018) Полман доказал, что долгосрочная модель, учитывающая интересы всех сторон, позволяет добиться отличных финансовых показателей. Пол Полман входил в рабочую группу Генерального секретаря ООН, разработавшую Цели в области устойчивого развития (ЦУР), и в качестве приверженца ЦУР продолжает активно сотрудничать с глобальными и профессиональными организациями, продвигая повестку дня в области устойчивого развития на период до 2030 года.
«Приглашение присоединиться к Отборочной комиссии премии «Аврора» – большая честь для меня, и я с нетерпением жду возможности внести свой вклад в эту амбициозную инициативу. Сегодня человечество сталкивается со множеством вызовов – неконтролируемые изменения климата, сокращение биологического разнообразия и огромное неравенство – и мы сможем справиться с ними только вместе, благодаря полноценному и значимому сотрудничеству. Вокруг премии «Аврора» сформировалось замечательное сообщество преданных своему делу гуманитарных героев, и я счастлив присоединиться к этому движению, которое стремится сделать нашу планету лучше для поколений будущего», – отметил Пол Полман.
В возглавляемую лордом Арой Дарзи Отборочную комиссию премии «Аврора» также входят лауреаты Нобелевской премии мира Оскар Ариас, Ширин Эбади и Лейма Гбови, экс-президент Ирландии Мэри Робинсон, адвокат по правам человека Хина Джилани, бывший министр иностранных дел Австралии и почетный президент Международной кризисной группы Гарет Эванс, бывший президент Мексики Эрнесто Седильо, основатель «Врачей без границ» и бывший министр иностранных дел Франции Бернар Кушнер, бывший постоянный представитель США при ООН Саманта Пауэр, художественный руководитель-директор Мариинского театра и главный дирижер Мюнхенского филармонического оркестра Валерий Гергиев, основатель проекта «Хватит!», правозащитник Джон Прендергаст, и президент Корпорации Карнеги в Нью-Йорке Вартан Грегорян. Почетные сопредседатели комиссии – всемирно известный правозащитник и активист борьбы за мир Бенджамин Ференц и обладатель премии «Оскар», актер и филантроп Джордж Клуни.
С момента создании премии «Аврора» в 2015 году на нее было прислано около 2800 заявок на более чем 20 языках из 125 стран. Всего за последние несколько лет было рассмотрено 2000 кандидатов. Четырнадцать из них стали героями «Авроры». 28 января 2020 года Отборочная комиссия премии «Аврора» провела в Нью-Йорке встречу, на которой были определены герои «Авроры» этого года, чьи имена будут объявлены в Ереване, Армения 24 апреля 2020 года. Лауреат будет назван позднее, во время церемонии вручения премии «Аврора» – 2020.