12-03-2020 17:23:24 | Հայաստան | Տեխնոլոգիական Հայաստան
Ucom ընկերության աշխատակիցները շարունակում են կիսվել գիտելիքով ու փորձով Հայաստանի ավագ դպրոցների աշակերտների, նրանց ուսուցիչների, ուսանողների և դասախոսների հետ։ Մարտի 11-ին կայացած «Կիբերանվտանգ Հայաստան» տեղեկատվական արշավին մասնակցել են Հայաստանի ողջ տարածքից Երևան ժամանած շուրջ 123 հոգի։
Հաշվի առնելով կիբերանվտանգության ապահովման կարևորությունը, երիտասարդ օգտատերերի աճին զուգընթաց նաև կիբեռհանցագործությունների աճը՝ բանախոսները խոսել են կիբերհիգիենայի, կիբերբուլինգի, կիբերթրաֆիկինգի և առհասարակ դրական թվային հետքի մասին։
«Ucom-ի աշխատակիցները մշտապես պատրաստ են իրենց գործնական փորձով ու առկա գիտելիքով կիսվել դրա անհրաժեշտությունն ունեցող և կիբերտարածության մեջ առավել խոցելի խմբերի հետ։ Տարիներ շարունակ մենք հետևողաբար կրթում ենք հատկապես աշակերտներին և մշտապես պատրաստ ենք միանալ կիբերանվտանգության ոլորտում հասարակության տեղեկատվածության մակարդակի բարձրացմանն ուղղված ջանքերին», - նշել է Ucom ընկերության համահիմնադիր եւ գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը։
Ucom ընկերության անունից «Կիբերանվտանգ Հայաստան» միջոցառման ընթացքում կայացած համաժողով-քննարկմանը մասնակցել է Տեղեկատվական անվտանգության բաժնի ղեկավար Կարեն Գասպարյանը։ Խոսնակների թվում էին նաև կիբեռանավտանգության մասնագետ, միջոցառման կազմակերպիչ Անահիտ Պարզյանը, ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Ժաննա Անդրեասյանը, ԱՆ Անձնական տվյալների պաշտպանության գործակալության պետ Գևորգ Հայրապետյանը և այլք։ Քննարկմանը հաջորդել է կիբեռանվտանգության կանոնների վերաբերյալ դասընթացը։

• 12-03-2020 17:23:24   | Armenia  |  Scientific Armenia
Ucom’s staff keeps on sharing knowledge and experience with high school pupils, their teachers, students and lecturers in Armenia. Around 123 people from all over Armenia took part in the “Cyber-Secure Armenia” information campaign held on March 11, 2020.
Given the importance of ensuring the cybersecurity, along with the growth of young users’ number as well as the rise of cybercrime, speakers have tackled upon the issues of cyber-hygiene, cyberbullying, cyber-trafficking, and the overall positive digital footprint.
“Ucom employees are always willing to share their practical experience and knowledge with the most vulnerable groups of the cyber space that need it the most. For many years we have been consistently educating specifically pupils and are always ready to join efforts to raise public awareness in cyber security”, said Hayk Yesayan, the Co-Founder and Director General at Ucom.
On behalf of Ucom, the Head of Information Security Division Karen Gasparyan took part in the conference-discussion held within the frames of “Cyber-Secure Armenia”. Among speakers there were Anahit Parzyan, cyber security specialist, organizer of the event, Zhanna Andreasyan, the Deputy Minister of ESCS, Gevorg Hayrapetyan, Head of the MoJ Personal Data Protection Agency and others. The discussion was followed by a training course on cyber security rules.