«Կասպերսկի» ընկերությունը գործարկում է համավարակի ժամանակ անվտանգության անվճար դասընթաց
«Կասպերսկի» ընկերությունն Area9 Lyceum-ի հետ մշակել է «Անվտանգությունը համավարակի ժամանակ կյանքում և բիզնեսում» անվճար առցանց-դասընթացը՝ Kaspersky Security Awareness ծրագրի շրջանակում։ Այն կոչված է բարձրացնել ընթացիկ համավարակի մասին առաջին հերթին կազմակերպությունների, ինչպես նաև համացանցի բոլոր օգտատետերի թվային գրագիտության և գիտելիքների մակարդակը՝ համընդհանուր ինքնամեկուսացման, հեռավար աշխատանքի զանգվածային անցման, COVID-19-ի մասին բազմաթիվ ֆեյքերի և մոլորությունների պայմաններում։
Դասընթացը կազմված է երկու մոդուլից։ Առաջինն ամբողջությամբ նվիրված է ընթացիկ համավարակի ժամանակ ֆիզիկական անվտանգությանը։ Այն օգնում է ուսումնասիրել, թե ինչ սպառնալիք է COVID-19-ը, ինչպես է պետք վարվել, որպեսզի նվազագույնի հասցվի վարակվելու և գործընկերներին վարակելու ռիսկը։ Այս դասը նաև տեղեկատվություն է պարունակում հիվանդության կանխարգելման եղանակների և կորոնավիրուսային վարակների հետ կապված կարծրատիպերի մասին։ Մոդուլը մշակվել է բժշկության և կենսաբանության ոլորտի առաջատար մասնագետների մասնակցությամբ։ Այսպես, հեղինակն է բժշկական գիտությունների դոկտոր, Վերոնայի համալսարանի կլինիկական կենսաքիմիայի պրոֆեսոր Ջուզեպե Լիպին։ Մոդուլի բանախոսներն են դոկտորներ Նիլ Անդերսոնը, Բլեյք Բյուքենը, Պինգ Վանգը։
Երկրորդ մոդուլն օգնում է անվտանգ հարմարվել հեռավար աշխատանքին և, ընդհանուր առմամբ, բարձրացնել կիբեռգրագիտության մակարդակը գրասենյակից հեռու գտնվելու և աշխատատեղում համակարգային ադմինիստրատորի սովորական դարձած օգնության բացակայության պայմաններում։ Դասը կառուցված է այնպես, որ նույնիսկ թվային գրագիտության ոչ բարձր մակարդակ ունեցող օգտատերերը, որոնք նախկինում երբեք հեռավար չեն աշխատել, կարող են դասի արդյունքում կազմակերպել իրենց առավելագույնս անվտանգ աշխատանքը տնից։ Մոդուլն, օրինակ, օգնում է կատարելագործել կիբեռանվտանգության ամենակարևոր բազային հմտությունները. կոտրելու նկատմամբ կայուն գաղտնաբառեր ստեղծելու և պահելու ունակությունը, սեփական համակարգչի ծրագրային ապահովումը ժամանակին թարմացնելու, միայն պաշտպանված WiFi-ցանցերին միանալու սովորությունը։
Դասընթացը մշակված է ուսուցման ադապտիվ համակարգի հիման վրա։ Այն պարունակում է տեսական նյութ, որը ամրապնդված է կյանքից վերցված օրինակներով, և պատասխանների մի քանի տարբերակներով թեստեր, որտեղ կա ըստ վստահության աստիճանի դասակարգում (հարյուրտոկոսանոց վստահությունից մինչև իսպառ չիմացություն)։ Բոլոր դասերն սկսվում են հարցով։ Այնուհետև, հիմնվելով օգտատիրոջ կողմից նյութի ընկալման վրա, համակարգը կամ ցուցադրում է տեսական նյութը, կամ՝ անցնում այլ թեմայի, եթե նախորդի հարցերի պատասխանները ճիշտ են եղել։
Թեստերի արդյունքներով՝ ադապտիվ տեխնոլոգիան առաջարկում է ամրապնդել կամ կրկնել նյութը։ Ընդ որում, խելացի համակարգը կենտրոնանում է այն թեմաների վրա, որոնց դեպքում օգտատերն առավելագույնս դժվարացել է։ Օրինակ՝ անցած նյութի կրկնության ժամանակ համակարգը կարող է ցուցադրել լրացուցիչ տեղեկատվություն և տալ ճշտող հարցեր։
Այդ դասընթացն ստեղծվել է Kaspersky Security Awareness ծրագրի շրջանակում, որը նախատեսված է թվային գրագիտության մակարդակի բարձրացման համար։ Ծրագիրը ներառում է`
Kaspersky ASAP հարթակը, որը կազմված է ինտերակտիվ մինի-դասերից, թեստերից և ֆիշինգային գրոհի նմանակումից;
Kaspersky Interactive Protection Simulation (KIPS) ինտերակտիվ խաղը;
լայն պրոֆիլի ՏՏ-մասնագետների (CITO) համար կիբեռանվտանգության առցանց-դասընթացը։
Դասընթացը կարելի է անցնել ռուսերեն և անգլերեն՝ գրանցվելով այստեղ՝ https://kas.pr/free-course.
Անվտանգ հեռավար աշխատանքի մասին հավելյալ տեղեկատվություն կարելի է ստանալ այստեղ՝ https://kas.pr/stayhome։

• 22-04-2020 11:33:34   | Армения  |  Пресс-релизы
«Лаборатория Касперского» совместно с Area9 Lyceum разработала бесплатный онлайн-курс «Безопасность во время пандемии в жизни и бизнесе» в рамках программы Kaspersky Security Awareness. Он призван повысить уровень цифровой грамотности и знаний о текущей эпидемии прежде всего сотрудников любых организаций, а также всех пользователей интернета в условиях всеобщей самоизоляции, массового перехода на удалённую работу, многочисленных фейков и заблуждений о COVID-19.
Курс состоит из двух модулей. Первый полностью посвящён физической безопасности во время текущей пандемии. Он помогает изучить, какую угрозу несёт COVID-19, как следует себя вести, чтобы минимизировать риск заболеть самому или заразить коллег. Этот урок также содержит информацию о способах профилактики заболевания и стереотипах, связанных с группой коронавирусных инфекций. Модуль разработан при участии ведущих специалистов в области медицины и биологии. Так, автором стал Джузеппе Липпи, доктор медицинских наук, профессор клинической биохимии Университета Вероны. Рецензенты модуля — доктора Нил Андерсон, Блейк Бьюкен, Пинг Ванг.
Второй модуль помогает безопасно адаптироваться к удалённой работе и в целом повысить киберграмотность в условиях оторванности от офиса и привычной помощи системного администратора на рабочем месте. Урок сконструирован так, что даже пользователи с невысокой цифровой грамотностью, которые ранее никогда не работали удалённо, смогут по его итогам организовать себе максимально безопасную работу из дома. Модуль, например, помогает оттачивать самые важные базовые навыки в кибербезопасности: умение создавать и безопасно хранить устойчивые к взлому пароли, привычку своевременно обновлять ПО на своем ПК, подключаться только к защищённым домашним WiFi-сетям и т.д.
Курс разработан на базе адаптивной системы обучения. Он содержит теоретический материал, подкреплённый примерами из жизни, и тесты с несколькими вариантами ответов, где есть градация степени уверенности (от стопроцентной уверенности в ответе до полного незнания). Каждый урок начинается с вопроса. Далее, основываясь на понимании пользователем темы, система либо показывает теоретический материал, либо переходит к другой теме, если ответы по предыдущей были правильными.
По итогам тестов адаптивная технология предлагает закрепить и повторить материал. При этом умная система фокусируется только на тех темах, которые вызвали у пользователя наибольшее затруднение. Например, в повторении пройденного материала адаптивная система может показать дополнительную информацию и задать уточняющие вопросы.
Этот курс создан в рамках программы Kaspersky Security Awareness, которая предназначена для повышения цифровой грамотности. Программа включает платформу Kaspersky ASAP, состоящую из интерактивных мини-уроков, тестов и симуляции фишинговых атак; интерактивную игру Kaspersky Interactive Protection Simulation (KIPS); онлайн-курс по кибербезопасности для IT-специалистов широкого профиля (CITO).
Курс можно пройти на русском и английском языках, зарегистрировавшись здесь: https://kas.pr/free-course. Дополнительную информацию о безопасной удалённой работе можно найти по ссылке: https://kas.pr/stayhome.