Տարեկան կրթաթոշակ՝ հայ տաղանդավոր երեխաներին
«Երաժշտություն հանուն ապագայի» մշակութային հիմնադրամը, որը միտված է մշակույթի և արվեստի տաղանդավոր ներկայացուցիչների բացահայտմանն ու հեռանկարային աջակցմանը, սահմանում է տարեկան անվանական կրթաթոշակ 10-16 տարեկան երիտասարդ երաժիշտների համար։ Կրթաթոշակը սահմանվում է հետևյալ մասնագիտությունների համար՝ ջութակ, ալտ, թավջութակ, ֆլեյտա, հոբոյ, ֆագոտ, գալարափող, շեփոր, տրոմբոն, հարվածայիններ, դաշնամուր, տավիղ։
Ընտրության ընթացքում միջազգային ժյուրիի կողմից դիտարկվելու են ՀՀ բոլոր մարզերից և Երևանից պատանի երաժիշտների հայտերը, որոնցից կընտրվեն տասը լավագույնները։
Կրթաթոշակառուներին կտրամադրվի անվանական կրթաթոշակ։ Տարին մեկ անգամ հիմնադրամի ֆինանսավորմամբ կրթաթոշակառուները կմեկնեն արտասահման՝ մասնակցելու աշխարհահռչակ արտիստների ու անվանի դասախոսների վարպետության դասերին, ինչպես նաև հնարավորություն կունենան տարվա ընթացքում մասնակցել նրանց առցանց վարպետության դասերին։ Վերջինից զատ յուրաքանչյուր կրթաթոշակառուի՝ Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի և Սերգեյ Սմբատյանի կողմից հնարավորություն կընձեռվի անվճար ներկա գտնվել նվագախմբի հայաստանյան բոլոր համերգներին ու փորձերին, ինչպես նաև նվագախմբի հյուրընկալած արտիստների ու երաժիշտների հայաստանյան վարպետության դասերին։
«Այն առաքելությունը, որ որդեգրել է Հիմնադրամը, և այս կրթաթոշակի նախագիծը տալիս են երիտասարդ տաղանդների առաջխաղացման մեծ հնարավորություն և կխրախուսեն նրանց, անկասկած: Անհատական մոտեցումը յուրաքանչյուր մասնակցի նկատմամբ թույլ կտա առավել արդյունավետ նպաստել նրանց զարգացմանը՝ որպես երաժշտի։ Երիտասարդների համար պետք է ստեղծել պայմաններ կատարելագործվելու համար, և Հիմնադրամը տալիս է նրանց այդ հնարավորությունը: Իրենց մնում է ձգտումը և աշխատասիրությունը, իսկ մենք կբացենք իրենց առջև համաշխարհային երաժշտարվեստի դռները», - նշեց կրթաթոշակի երաժշտական ղեկավար, Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր  Սերգեյ Սմբատյանը։
Կրթաթոշակին դիմելու պահանջներին և պայմաններին կարող եք ծանոթանալ հիմնադրամի www.m4f.foundation կայքէջում։ Հայտերի ընդունման վերջնաժամկետը ս. թ. մայիսի 22-ն է։

Music for Future Foundation, which is aimed at identifying and supporting talented representatives of culture and art, provides an annual nominal scholarship for young musicians aged 10 to 16. Scholarships are set for the following specialties: violin, viola, cello, flute, oboe, bassoon, horn, trumpet, trombone, drums, piano, harp.
During the selection, the international jury will consider the applications of young musicians from all regions of Armenia and Yerevan, from which the top ten will be selected.
Beneficiaries will receive a nominal scholarship for one year. In addition, each scholarship holder will have the opportunity to attend all the concerts and rehearsals of the State Symphony Orchestra of Armenia for free, as well as the master classes of artists and musicians hosted by the Orchestra. Once a year, they will travel abroad to take part in master classes of world-renowned artists and lecturers. Also, they’ll be given the opportunity to participate in online high-level master classes during the year.
“The Foundation and this scholarship project are aimed at encouraging and promoting young talents. An individual approach to each participant will allow us to contribute more efficiently to their development as musicians. Young people need conditions for self-development and we create the opportunity for them. They just need to provide aspiration and diligence, and we will open the doors of world music to them," - noted Sergey Smbatyan, the Music Director of the Scholarship and the Artistic Director and Principal Conductor of the Armenian State Symphony Orchestra.
Application deadline is May 22.
The requirements and conditions for applying for a scholarship can be found on the Foundation's website, which is www.m4f.foundation.