Համացանցից գրոհների ենթարկվել է հայաստանցի օգտատերերի 28,3%, տեղային սպառնալիքների՝ 38%-ը
Հայաստանում 2020-ի առաջին եռամսյակում համացանցից գրոհների ենթարկվել է օգտատերերի 28,3%-ը, և գրանցվել է դրանց հետ կապված 331 հազ. 20 միջադեպ։ 2019-ի նույն ժամանակահատվածում նման գրոհների բախվել է օգտատերերի 16,13%-ը։
Ինչպես վկայում են «Կասպերսկի» ընկերության տվյալները, 2020-ի հունվար-մարտին տեղային սպառնալիքների ենթարկվել է հայաստանցի օգտատերերի 38%-ը, իսկ այդ սպառնալիքների հետ կապված միջադեպերի քանակը կազմել է 626 հազ. 552։ Նախորդ տարվա նույն ամիսներին տեղային սպառնալիքներով վարակման փորձերի Հայաստանում բախվել է համակարգիչների 41%-ը։ Այդ սպառնալիքները համակարգիչ են ներթափանցում ֆայլերի (նիշք) միջոցով կամ հանովի կրիչներից (ֆլեշ-կրիչներ, ֆոտոխցիկների և հեռախոսների հիշողության քարտեր, արտաքին կոշտ սկավառակներ) վարակման ճանապարհով կամ համակարգչում են հայտնվում ոչ բաց տեսքով (օրինակ՝ բարդ ինստալյատորների պարունակած ծրագրեր, ծածկագրված ֆայլեր և այլն)։
Փորձագետները համացանցից գրոհներից՝ վարակված վեբ-էջերից վնասաբեր օբյեկտների ներբեռնումից պաշտպանվելու համար խորհուրդ են տալիս օգտագործել վեբ-մոդուլով հուսալի հակավիրուս։ Չարագործները կամ հատուկ են ստեղծում վնասաբեր կայքէջեր, կամ կոտրում են օրինական ռեսուրսները և այդտեղ տեղադրում վնասաբեր սկրիպտներ և ամենատարբեր նշանակության ծրագրեր, կրիպտոարժույթների թաքնված մայներեներ, ծածկագրող շորթիչներ ներբեռնող փաթեթներ, անհատական և բանկային տվյալների գողության համար նախատեսված ծրագրեր։
Տեղային սպառնալիքներից պաշտպանվելու համար անհրաժեշտ է հրաժարվել հանովի կրիչներով աշխատանքից, և դրանց օգտագործման անհրաժեշտության դեպքում կրիչներն ստուգել հուսալի հակավիրուսով։ Հարկ է միշտ ստուգել նաև ներբեռնվող բարդ ինստալյատորները և արխիվները։ Վարակումը խոչընդոտում է նաև համակարգչում հանովի կրիչների ֆայլերի ավտոմատ գործարկման գործառույթն անջատելը։

Атакам через интернет подверглись 28,3%, а локальным угрозам – 38% пользователей Армении
В первом квартале 2020 года в Армении атакам через интернет подверглись 28,3% пользователей, и было зарегистрировано 331 тыс. 20 связанных с ними инцидентов. За тот же период 2019 года с такими атаками столкнулись 16,13% пользователей.
Как свидетельствуют данные «Лаборатории Касперского», в январе-марте 2020 года локальным угрозам подверглись 38% армянских пользователей, а количество связанных с этими угрозами инцидентов составило 626 тыс. 552. Годом ранее 41% компьютеров пользователей Армении столкнулись с попытками заражения локальными угрозами. Эти угрозы проникают на компьютер путем заражения файлов или из съемных носителей (флешек, карт памяти фотоаппаратов и телефонов, внешних жестких дисков) либо попадают в компьютер не в открытом виде (например, программы в составе сложных инсталляторов, зашифрованные файлы и т.д.).
Эксперты для защиты от атак через интернет - загрузки вредоносных объектов с зараженных веб-страниц - советуют использовать надежный антивирус с веб-модулем. Злоумышленники или специально создают вредоносные сайты или взламывают легитимные ресурсы и внедряют в них вредоносные скрипты и программы самого разного назначения – скрытые майнеры криптовалют, загрузчики шифровальщиков-вымогателей, программы для кражи личных и банковских данных.
Для защиты от локальных угроз необходимо по возможности отказаться от работы со съемными носителями, и при необходимости их использования проверять носители надежным антивирусом. Всегда следует проверять также загружаемые сложные инсталляторы и архивы. Заражению препятствует также отключение на компьютере функции автозагрузки файлов со съемных носителей.