Հայաստանի և սփյուռքի բուժաշխատողները համատեղել են ջանքերը՝ հաղթահարելու կորոնավիրուսի դեմ պայքարը
Ապրիլի 2-ից սկսած՝ Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակը ՀՀ առողջապահության ազգային ինստիտուտի, Հայկական միջազգային բժշկական կոմիտեի և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հետ սերտ համագործակցությամբ մեկնարկել է բժշկական վեբինարների շարք: Մասնակցում են Հայաստանի և սփյուռքի առողջապահության ոլորտի այն ներկայացուցիչները, որոնք այս օրերին կորոնավիրուսի դեմ պայքարի առաջնագծում են: Մասնագիտական վեբինարների նպատակն է քննարկել համավարակի կանխարգելման և բուժման ընթացակարգերը, հատուկ դեպքերի համար բուժման հնարավոր մոտեցումները, ինչպես նաև կատարել փորձի փոխանակում, ընդլայնել համահայկական բժշկական ցանցը, հասանելի հարթակում համախմբել ամբողջ աշխարհից նախաձեռնությանը միացած պրոֆեսիոնալների բժշկական մասնագիտական ներուժը:
Մինչև օրս իրականացվել են 19 վեբինարներ, որոնք  ընդգրկել են վիրուսին առնչակից այնպիսի թեմաներ, ինչպիսիք են կրիտիկական խնամքը, դեղագործությունը, մանկական առողջությունը, ռադիոլոգիան, հղիության վարումը, անհատական պաշտպանիչ հանդերձանքի և վարակի վերահսկման անվտանգությունը, սրտաբանությունը, շտապօգնության բնականոն աշխատանքը, անեսթեզիոլոգիան, էնդոկրինոլոգիան, նյարդաբանությունը, նմուշառման տեխնիկան և այլն:
Քանի դեռ կորոնավիրուսի դեմ պայքարը շարունակվում է, բժշկական վեբինարների այս շարքին Հայաստանից և սփյուռքից գնալով ավելի մեծաթիվ բուժաշխատողներ են միանում. եթե ապրիլին քննարկումներին մասնակցում էր առողջապահության ոլորտի 40 մասնագետ, մայիս-հունիս ամիսներին յուրաքանչյուր վեբինարի ընթացքում մասնակիցների քանակը գերազանցում է 100-ը:
Բուժքույրների մասնակցությամբ վեբինարների հատուկ շարքի կազմակերպչական աշխատանքներին միացել է նաև Բուժքույրների հայ-ամերիկյան ասոցիացիան: Այս համագործակցության արդյունքում սփյուռքից և Հայաստանի գրեթե բոլոր մարզերից ու Երևանից հարյուրավոր բուժքույրներ հնարավորություն ունեն միանալ մասնագիտական քննարկումներին ու ստանալ նոր փորձառություն:
Մինչ օրս վեբինարները վարել են աշխարհի տարբեր համալսարաններում բարձր որակավորումներ և գիտական աստտիճաններ ունեցող, հայտնի բժշկական հաստատություններում գործունեություն ծավալող սփյուռքահայ բժշկներ:
«Բախվելով կորոնավիրուսի համավարակին՝ ամբողջ աշխարհը դժվարին ժամանակներ է ապրում: Աշխարհի տարբեր կողմերի, ինչպես նաև Հայաստանի ու Արցախի առողջապահության ոլորտի մեր գործընկերների հետ համատեղ մենք անընդհատ վերագնահատում և թարմացնում ենք մեր միասնական ջանքերը:  Առկա նորագույն հարթակների օգտագործման շնորհիվ՝ մենք հեշտությամբ այս համագործակցությունը տեղափոխեցինք վիրտուալ միջավայր, սակայն «դեմ առ դեմ» շարունակեցինք քննարկումներն ու փոխանակվեցինք փորձով և տեղեկատվությամբ: Այս ամենը մեզ թույլ տվեց ավելի լավ հասկանալ իրավիճակը և պատրաստ լինել լավագույն ձևով հոգ տանելու մեր պացիենտների, հարազատների և ինքներս մեր մասին: Մենք շարունակում ենք մեր ջանքերը և շնորհակալ ենք առողջապահության ոլորտի բոլոր այն հաստատություններին և գործընկերներին, որոնք մասնակցում են այս երկկողմանի միջոցառմանը: Շնորհակալություն եմ ցանկանում հայտնել հատկապես ՀՀ սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակին և Առողջապահության ազգային ինստիտուտին մեր հասարակությունների փոխադարձ բարեկեցությանն ուղղված այս  ռազմավարական գլոբալ ջանքներին աջակցելու համար»,-ընդգծեց Հայկական միջազգային բժշկական կոմիտեի նախագահ Վիգեն Սեպիլյանը:
«Սփյուռքը կարևոր դերակատարություն է ունեցել կորոնավիրուսի դեմ Հայաստանի պայքարի հենց ամենասկզբից: Վիրուսի առաջին դեպքերի հայտնաբերմանը զուգահեռ՝ Լոս Անջելեսի հայ համայնքի առողջապահության ոլորտի մասնագետները սկսեցին Հայաստանին աջակցելու նպատակով անհատական պաշտպանիչ միջոցներ գնել: Այս նախաձեռնությունը տեղի և սփյուռքի բուժաշխատողներին մտերմացրեց առավել, քան երբեք: Այն մեր համագործակցության, սփյուռքի համախմբվածության և հայրենիքին աջակցելու պատրաստակամության վառ ապացույցն է»,-նշեց Սփյուռքի գործերի գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը:
Վեբինարների ընթացքում մասնագիտական թարգմանության և «Zoom» ծրագրի հաշիվը փոխհատուցվում է  «Աջակցություն Հայաստանին նախաձեռնություն»-ից, որը ֆինանսավորվում է ԱՄՆ միջազգային զարգացման գործակալությունից և իրականացվում «Մենեջմենթ Սիսթեմզ Ինթերնեշնլ» կազմակերպության կողմից:

Медицинские работники Армении и Диаспоры объединили усилия для борьбы с коронавирусом
Со 2-го апреля Офис главного уполномоченного по делам диаспоры в сотрудничестве с Национальным институтом здравоохранения Республики Армения, Армянским международным медицинским комитетом и Всеармянским фондом «Айастан» начал серию медицинских вебинаров. В ней принимают участие представители сектора здравоохранения Армении и Диаспоры, которые сегодня находятся на переднем крае борьбы с коронавирусом. Целью профессиональных вебинаров является обсуждение вопросов эпидемиологической профилактики и лечебных процедур, возможных подходов к лечению в особых случаях, а также обмен опытом, расширение общеармянской медицинской сети, объединение профессионального медицинского потенциала профессионалов со всего мира.
До сегодняшнего дня быдо проведено 19 вебинаров, которые  охватили такие темы, касающиеся вируса, как интенсивная терапия, фармация, педиатрия, радиология, беременность, средства индивидуальной защиты и инфекционный контроль, кардиология, налаженная работа неотложной помощи, анестезиология, неврология, эндокринология. методы отбора проб и другие.
Пока продолжается борьба с коронавирусом, все больше медицинских работников из Армении и Диаспоры присоединяются к серии медицинских вебинаров. Если в апреле в обсуждениях приняли участие 40 медицинских работников, то в мае-июне число участников каждого вебинара уже превышает 100.
Армяно-американская ассоциация медсестер также присоединилась к организации специальной серии вебинаров с участием медсестер. В результате этого сотрудничества сотни медсестер из Диаспоры и почти всех регионов Армении и Еревана имеют возможность присоединиться к профессиональным дискуссиям и получить новый опыт.
До сегодняшнего дня вебинары проводились высококвалифицированными армянскими врачами из Диаспоры, имеющими научные степени в различных университетах мира.
«Сталкиваясь с эпидемией короновируса весь мир переживает трудные времена. Вместе со специалистами всего мира, а также с нашими партнерами в области здравоохранения в Армении и Арцахе мы постоянно переоцениваем и возобновляем наши совместные усилия. Благодаря использованию новейших платформ, мы легко перенесли это сотрудничество в виртуальную среду, проводили «очные» обсуждения и обмен опытом и информацией. Все это позволило нам лучше понять ситуацию и быть готовыми как можно лучше позаботиться о наших пациентах, родственниках и о себе. Мы продолжаем прилагать все наши усилия и благодарим медицинские учреждения и партнеров, участвующих в этом двустороннем мероприятии. Я хотел бы выразить особую благодарность Офису главного уполномоченного по делам диаспоры Республики Армения и Национальный институт здравоохранения за их поддержку и приложению их глобальных стратегических усилий по обеспечению взаимного благополучия наших обществ», - отметил председатель Армянского международного медицинского комитета Виген Сепилян.
«Диаспора с самого начала сыграла важную роль в борьбе с коронавирусом в Армении. С первых же случаев обнаружения заражения вирусом, медицинские работники армянской общины Лос-Анджелеса начали закупать средства индивидуальной защиты для поддержки Армении. Эта инициатива сделала медицинский персонал Диаспоры ближе, чем когда-либо. Это яркое доказательство нашего сотрудничества, единства Диаспоры и их готовности поддержать Родину», - отметил Главный уполномоченный по делам диаспоры Заре Синанян.
Профессиональный перевод и программа "Zoom" во время вебинаров проводился за счет фонда "Инициативы поддержки Армении", финансируемого Агентством международного развития США и реализуемой организацией "Management Systems International".